Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik zimny od połowy w dół ale dopiero po pewnym czasie

marioodkrywca 26 Dec 2015 20:46 2355 15
  • #1
    marioodkrywca
    Level 13  
    Witam,

    Posiadam bardzo prostą konstrukcje CO z kotłem gazowym Ulrich.

    Instalacja składa się z 3 grzejników. Problem polega na tym że podczas grzania wszystkie grzejniki są gorące poza 1 w sypialni. Grzejnik od dołu jest zimny, ale co najważniejsze dopiero po około 20 min od uzyskania temparatury 80 stopni na kotle. Podczas nagrzewania na początku jest wszystko ok, dopiero po pewnym czasie grzeje tylko góra(rura od powrotu jest letnia, a na początku gorąca), pomino ciągłej pracy kotła.

    Dodam, że próbowałem regulować kryzy. Obecnie w lazince kryza jest na 2. Salon 4, a sypialnia N.

    Sypialnia jest najchłodniejszym pokojem, róznica temparatury między salonem a nią to często 2-3 stopi. Oczywiście rozumiem, że grzejniki firmy IDMAR są jedymi ze słabszych na rynku. Tak to było zamontowane jak kupilem mieszkanie.

    Od czego zacząć aby rozwiązać ten problem ?

    Z góry dziękuje za wszelkie pomysły
  • #2
    mariuszkam
    Level 15  
    Ja bym zaczął od odpowietrzenia grzejnika...

    Dodano po 2 [minuty]:

    Narysuj jak idą rury zasilające poszczególne grzejniki...nie napisałeś, ale może w sypialni zasilany jest z grzejnika sąsiedniego. Dlatego narysuj jak wygląda zasilanie grzejników
  • #3
    marioodkrywca
    Level 13  
    Grzejnik zasilany jestbz tego samego pionu. Na zakończeniu pionow zamontowane sa trójniki ktore rozgałęziają na grzejniki po obu stronach. Po odkręceniu odpowietrznika odrazu leci woda.

    Dodano po 8 [minuty]:

    marioodkrywca wrote:
    Grzejnik zasilany jestbz tego samego pionu. Na zakończeniu pionow zamontowane sa trójniki ktore rozgałęziają na grzejniki po obu stronach. Po odkręceniu odpowietrznika odrazu leci woda.
  • #4
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Sprawdź zawór powrotny i sposób podłączenia, czy ciepło wchodzi tam gdzie trzeba. Dalej czystość filtra na powrocie c.o. przed kotłem.
  • #5
    marioodkrywca
    Level 13  
    Wydaje mi się że każdy z grzejników jest prawidłowo podłączony zasilanie oraz powroty. Sprawdzę jeszcze grzejnik łazienkowy ( sam go dokładałem). Zaczne od przeczyszczenia filtra na powrocie. Przy okazji spuszczenia wody z obiegu czy warto przepłukać ten grzejnik np zakracając inne termostaty i napełnić tylko 1 grzejnik dużym ciśnieniem ?

    W załączniku narysowane piony. Rury idące za mieszkanie idą do "skrytki lokatorskiej" tam również jest grzejnik, który jest zamknięty. Podczas najbliższego spuszczenia wody z CO mam zamiar zaślepić te rury na wysokości środka mieszkania( zielona kreska).
    Odpowietrzniki umiejscowione są na końcu mieszkania( fioletowe kreski). Podczas zaślepiania rur przeniose je funkcjonujący pion nad łazienką ( tuż za rozgałęzieniem na grzejnik łazienkowy - na rurze jest zamontowany trójnik do którego można będzie wpiąć je)

    Przepraszam za jakość zdjęc. na tym komputerze mam niestety tylko Painta.
  • #6
    mariuszkam
    Level 15  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1788644.html
    Masz tu link na temat ustawiania kryz. Sprawdź czy masz dobrze ustawione.
    Z opisu wynika, że albo masz zapowietrzony grzejnik, albo za słaby obieg, ale jeśli sąsiedni grzejnik zasilany jest z tego samego pionu i grzeje poprawne, to słabszy obieg raczej odpada. Zostaje zapowietrzenie, lub coś co blokuje przepływ czynnika grzewczego.
  • #7
    marioodkrywca
    Level 13  
    Ustawienie kryzy wiem jak się wykonuje. Grzejnik w salonie przykrecałem w celu sprawdzenia czy grzejnik w sypialni zareaguje. Rezultat mizerny. Grzejnik z kryzą ustawioną na 3 grzeje mocniej niż ten ktory ma ustawioną N
  • #8
    mariuszkam
    Level 15  
    Może w takim razie razie powinieneś sprawdzić, jak zachowa się grzejnik usuwając zawór. Może pomimo regulowania kryz, nic się nie zmienia.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Czy za grzejnikiem też jest zawór ?
  • #9
    marioodkrywca
    Level 13  
    Grzejniki w salonie oraz w sypialni mają zamontowane termostary, kryzy oraz zawory przy dolnym podłączeniu. Oczywiście są otwarte na maksymalnie. Grzejnik w łazience podłączony jest bez tego zaworu. Regulacja kryzy w łazience działa - jest tam dość duży grzejnik najbliżej kotła i go celowo przykreciłem aby był ciepły tylko do połowy. Podczas regulacji kryz w pozostałych pomieszczeniach słychać mocniejsze lub słabsze szumienie wody ( im kryza nastawiona na mniejszą wartość tym większy szum)
  • #10
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    A jak jest w sypialni ustawiona głowica termostatyczna? Może po nagrzaniu się grzejnika głowica wyczuwa temperaturę okolic grzejnika i zmniejsza dopływ wody do grzejnika (jak w kotle jest 80 stopni to tak gorący grzejnik dosyć daleko promieniuje ciepłem i głowica to odczuwa). W ogóle to w wielu wypadkach lepsze byłyby termostaty zdalne (na takiej cienkiej rurce kapilarnej, oddalone od grzejnika).
  • #11
    mariuszkam
    Level 15  
    Pisałeś, że grzejniki są odpowietrzone...nie wiem, czy jest taka możliwość, ale może zrobiła się poduszka powietrzna w grzejniku, na dole grzejnika jest powietrze a wyżej woda. Przy odpowietrzaniu grzejnika będzie lecieć woda a powietrze nadal zostanie....(to tylko teoria, bo powietrze zawsze idzie ku górze )
    Jeśli masz możliwość zamontowania grzejnika bez żadnych zaworów i termostatów, czyli bezpośrednio do rur, to powinieneś tak zrobić....wyeliminujesz zawory jesli są uszkodzone. Jesli grzejnik nadal będzie grzał jak poprzednio, to zostaje tylko słaby obieg.
  • #12
    wojtek1234321
    Level 35  
    mariuszkam wrote:
    dpowietrzaniu grzejnika będzie lecieć woda a powietrze nadal zostanie....(to tylko teoria, bo powietrze zawsze idzie ku górze )

    Jak sam piszesz to jest na 99% niemożliwe, niezgodne z prawami fizyki...
    Ale cóż, niewiadomo, w dzisiejszych czasach prawie wszystko jest możliwe...
  • #13
    mariuszkam
    Level 15  
    Trzeba wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny, począwszy od zapowietrzenia, po niesprawne zawory oraz słaby obieg. Według mnie to trzy powody, które mogą powodować w/w usterkę. Należałoby dosyć długo odpowietrzać, aby wyeliminować zapowietrzenie, następnie jak pisałem wcześniej, podpiąć grzejnik bezpośrednio pod instalację, omijając wszystkie zawory. Jeśli to nie pomoże, to zostaje już tylko słaby obieg. Mozna jeszcze podpiąć manometr przy grzejnikach i sprawdzić jakie jest ciśnienie na poszczególnych grzejnikach. Może w rurach zasilających feralny grzejnik, jest coś co blokuje przepływ wody...
  • #14
    marioodkrywca
    Level 13  
    uwago ze chce odciąć grzejnik ze skrytki lokatorskiej bede musial zlac wodę z obiegu. Na pewno chce zdemontować ten grzejnik i go przepłukać. Prz okazjo sprawdzę czy nie dostal sie jakis syf na zawory dolne. Niestety nie mam możliwości ich wymontowania- brak palnika. Moze doradzicie mi jak najlepiej napelniac uklad od zera i pozniejngo odpowietrzyć.

    Dzisiaj podczas dluzszej pracy kotka wszystkie grzejniki sa gorące poza tym jednym. Jest cieply od gory a letni na dole. Sprawdzając dalej doszedlem do rury zasilającej ktora tez byka letnia. Od trójnika w 2 stronę jest ok. Zasilanie oraz powrót wrzący. A tu robi sie letni po 20cm od trójnika tak jakby cos blokowali przeplyw.

    Najbardziej zastanaeiajace jest dla mnie jeśli cos blokuje przeplyw to jakim cudem podczas "pierwszego nagrzania" nagrzewa sie caly grzejnik razem z powrotem. Problem pojawia sie tylko przy podtrzymaniu temperatury.

    Obserwowalem temperatury na kotle. Poniżej 65 stopni nie schodzi.
  • #15
    mariuszkam
    Level 15  
    Czy możesz zrobić zdjęcia przyłączy grzejników ? Góra i dół...
  • #16
    marioodkrywca
    Level 13  
    Bardzo dziękuje za zaangażowanie oraz bardzo cenne rady.

    Problem polegał na uszkodzonej kryzie w grzejniku - kryza jakby nie otwierała się cała i cały czas tłumiła grzejnik. Po wymianie na nową problem zniknął i teraz cieszę się całym ciepłym grzejnikiem.

    Dodatkowo przy modernizacji układu oczyściłem filtr na powrocie i teraz ogrzewanie działa jak należy.