Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kaseta magnetofonowa - Głos staje się niewyraźny i stłumiony

Antoniusz. 29 Gru 2015 10:32 1179 16
  • #1 29 Gru 2015 10:32
    Antoniusz.
    Poziom 8  

Witam serdecznie
    Przy odtwarzaniu gdzieś na środku taśmy głos staje się nie wyraźny (słychać na załączonym materiale) W tym miejscu gdzie nie gdzie jest widoczna pognieciona taśma ale nieznacznie jak już to lewa krawędź taśmy. Na innych kasetach magnetofonowych jest okej. Czy da się naprawić? Jak jest tego przyczyna? Kasety maja 15 lat nie były wcześniej odtwarzane :D W załączniku przesyłam

Link

0 16
  • #2 29 Gru 2015 10:44
    Qbuś
    Poziom 38  

To mogło powstać podczas nagrywania kasety i raczej naprawiać nie ma jak :cry: .

0
  • Pomocny post
    #3 29 Gru 2015 10:51
    Józio17
    Poziom 27  

Moim zdaniem to efekt wywinięcia taśmy w kasecie, dotyka czoła głowicy odwrotną stroną.

1
  • #4 29 Gru 2015 10:52
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    pognieciona tasma nie dotyka dobrze do glowicy, dodatkowo jej prowadzenie jest nierownomierne i nie jest ona prawidlowo umiejscowiona wzgledem czola glowicy. Sugeruje jezeli to cenny material przegrac to na inny nosnik a w miejscach gdzie dzwiek jest "stlumiony" delikatnie zmienic polozenie glowicy.
    Pozdrawiam

-1
  • #5 29 Gru 2015 11:42
    Józio17
    Poziom 27  

viayner napisał:
    pognieciona tasma nie dotyka dobrze do glowicy, dodatkowo jej prowadzenie jest nierownomierne i nie jest ona prawidlowo umiejscowiona wzgledem czola glowicy.

Więc czemu słychać język "chiński" a nie angielski?

0
  • Pomocny post
    #6 29 Gru 2015 11:48
    wojtek1234321
    Poziom 29  

Józio17 napisał:
    Więc czemu słychać język "chiński" a nie angielski?

Ewidentnie "przekręcona" taśma lub tak zniszczona że w tym miejscu głowica odczytuje ścieżkę którą powinna czytać po obróceniu taśmy i dlatego słychać "chiński" bo odczytuje "od tyłu"...

0
  • Pomocny post
    #7 29 Gru 2015 11:51
    simhak
    Moderator - SAT

Nagranie odtwarzane jest "od tylu" z powodu niewłaściwego przylegania danej części taśmy do głowicy.
    Można podjąć próbę naprawy na stole: potrzebny długopis do przewijania taśmy i 2 patyczki do uszu ( takie z watą na końcach)

0
  • #8 29 Gru 2015 13:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

simhak napisał:
    Nagranie odtwarzane jest "od tylu" z powodu niewłaściwego przylegania danej części taśmy do głowicy.
    Albo jest przekręcona "na lewą stronę" i odczytywany jest sygnał ze ścieżek z drugiej strony kasety. A, że głowica czyta przez nośnik (a nie dotyka bezpośrednio warstwy magnetycznej) to masz przytłumiony dźwięk - cichszy i pozbawiony wysokich.

0
  • Pomocny post
    #9 29 Gru 2015 13:47
    Sanjose
    Poziom 26  

Najłatwiej jest zatrzymać kasetę w miejscu zmiany jakości dźwięku, i wszystko będzie jasne.

0
  • #10 29 Gru 2015 14:12
    Józio17
    Poziom 27  

398216 Usunięty napisał:
    A, że głowica czyta przez nośnik (a nie dotyka bezpośrednio warstwy magnetycznej) to masz przytłumiony dźwięk - cichszy i pozbawiony wysokich.

Dodatkowo odwrotnie, od tyłu do przodu - co słychać na nagraniu autora tematu.

0
  • #11 07 Sty 2016 20:47
    Antoniusz.
    Poziom 8  

Dziękuję za podpowiedzi. Na szczęście na tej kasecie jest 4 minuty tego seplenienia. Mam nadzieję że inne będą w porządku. Ale mogę spróbować naprawić. Co muszę zrobić tymi dwoma patyczkami do uszu i długopisem?

Tak wygląda materiał z drugiej strony

Link
    [/youtube]

0
  • #12 07 Sty 2016 21:13
    Sanjose
    Poziom 26  

Musisz niestety rozebrać kasetę, patyczki i długopis nic tu nie pomogą.

0
  • #13 09 Sty 2016 09:05
    Antoniusz.
    Poziom 8  

Oki, rozkręciłem i co mam zrobić dalej?

0
  • Pomocny post
    #14 09 Sty 2016 11:32
    wojtek1234321
    Poziom 29  

Antoniusz. napisał:
    rozkręciłem i co mam zrobić dalej?

Jeżeli taśma w kasecie jest przewinięta to wcale nie trzeba rozkręcać bo można tylko doprowadzić do jeszcze większych szkód, pierwsze co trzeba było zrobić to:
    1. Zatrzymać kasętę w miejscu w którym zaczyna "fiksować" i wykazuje "anomalie".
    2. Wyciągnąć kawałek, poszukać miejsca/początku zmian w strukturze (jeżeli jest "przewinięta" to napewno jest to do zauważenia) i sprawdzić jak wygląda i czy rzeczywiście jest przewinięta.
    3. Jeżeli jest przewinięta to starać się "unieszkodliwić" to przewinięcie i powoli nawijać na szpulkę, na szpulkę na której jest już dobra część taśmy, jednocześnie wyciągając tą uszkodzoną część i prostować ( trudno mi to troszkę opisać dokładnie jak to robić, ale to nie jest takie trudne, tylko troszkę zdolności manualnych)
    4.Gdy "uszkodzony" odcinek "dojdzie do końca" to dalsza część taśmy będzioe już "w dobrym położeniu", wtedy to kaseta do napędu, przewinąć raz wjędną, raz w drugą stronę od końca do konca aby taśma dobrze się ułożuła na szpulkach i uzywać jeśli to będzię możliwe choć i tak może wykazywać jakieś dziwne zachowanie bo w miejscach gdie było przewnięcie taśma już będzie nierówna, zgnieciona itp dolegliwości.
    Rozkręcenie to może doprowadzić do tego że taśma ci się rozwinie ze szpulek i już nie dasz rady jej zwinąć tak jak trzeba, a sposób z wyciąganiem po małym odcinku i prostowanie jej od miejsca uszkodzenia daje jeszcze jakąś szansę na poprawę odtwarzania, choć niewielką bo jak pisałem w miejscu przewinięcia taśma jest już uszkodzona i tych miejsc raczej nie poprawisz.
    Wszystko to trzeba robić delikatnie i z rozwagą gdyż taśma to delikatny materiał i łatwo ją definitywnie uszkodzić...

0
  • #15 09 Sty 2016 11:46
    simhak
    Moderator - SAT

Do czynności opisanych wyżej potrzebne są patyczki i długopis...

0
  • #16 09 Sty 2016 12:11
    Sanjose
    Poziom 26  

Przecież budowa kasety copmact to nic nadzwyczajnego, a wywiniętą taśmę na lewą stronę jest bardzo łatwo przywrócić do poprzedniego stanu, co prawda będzie słychać, że taśma w tym miejscu nie będzie idealnie gładka.

Nie należy dotykać taśmy gołymi rękami, bo można szybko ją zatłuścić co spowoduje stratę jakości nagrania w miejscu kontaktu z palcami no i głowica się szybciej będzie brudzić. Będzie to widać gołym okiem.

Temat maks na dwa, trzy posty. A robi się esej o nie wiadomo o czym.

0
  • #17 15 Sty 2016 08:26
    Antoniusz.
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo za pomoc. Taśma była wywinięta, już naprawiłem dzięki waszym wskazówką. Pozdrawiam :)

0