Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hobbystyczna grawerko-frezarka CNC

yoke 29 Gru 2015 12:29 7755 19
  • #1 29 Gru 2015 12:29
    yoke
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Od lat najmłodszych zajmuje się modelarstwem, na początku sklejałem modele kartonowe, teraz buduje maszyny parowe i łodzie RC. Zaczynając z maszynami parowymi zauważyłem potrzebę posiadania tokarki i frezarki. Z tokarką nie wyszło (małe mieszkanie). Przeglądając internet natrafiałem na różne fora i blogi prezentujące ciekawe konstrukcje małych frezarek CNC począwszy od drewnianych po stalowe. Mając już wystarczająco danych skleciłem sobie takie założenia:
    -Pole robocze nie mniej niż 300x250x100 (XYZ),
    -Waga do 100Kg,
    -Zasilanie sterownika,wrzeciona 240V,
    -Obróbka tworzyw, drewna, mosiądzu, aluminium. Grawerowanie w stali,
    -Budżet - początkowo nie określony ale umownie do 3500zł.

Po około roku powstała taka konstrukcja:
    Hobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNC

Szafka elektryczna:

I kilka zdjęć tego co powstało:
    Hobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNCHobbystyczna grawerko-frezarka CNC

Maszynka poskładana z profili aluminiowych 80x40:
    -Pole robocze 330x290x160 (XYZ)
    -Śruby kulowe 1605 XYZ,
    -Wałki podparte 20 XY, 16 Z,
    -Silniki 3A 2Nm
    -Zasilanie 32V
    -Sterownik ZELRP (Polski produkt :D )
    -LinuxCNC steruje, a CAMBAM generuje ścieżkę narzędzia.
    -Prędkość dojazdu 2500mm/m, udało mi się osiągnąć 3500mm/m ale na tak małe pole było to za szybko.

Kosztorys:
    -Profile 250zł-300zł
    -Prowadnice 300zł
    -Łożyska 300zł
    -Śruby kulowe 700zł
    -Stół teowy 300zł
    -Kress FME-1 700zł
    -Siniki krokowe 270zł
    -Sterownik 380zł
    -Bloki łożyskujące 320zł

Jestem bardzo zadowolony, że własnymi siłami zbudowałem maszynę która spełniła moje założenia. Był to jednocześnie projekt edukacyjny - jestem obecnie operatorem CNC. Frezarka nie grzeszy sztywnością ale radzi sobie, w zależności czego potrzebuję udaję się wykonać detal +/-0.05mm, chociaż mi wystarcza +/-0.2

Pozdrawiam i zachęcam do realizacji własnych projektów.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 29 Gru 2015 14:28
    Imekxus
    Poziom 17  

mógłbyś zrobić listę ile za co zapłaciłeś w przybliżeniu?

• #4 29 Gru 2015 19:16
    GanzConrad
    Poziom 22  

Czy korzystałeś ze standardowych długości śrub (jeśli tak to jakich?), czy też toczyłeś końcówki pod wymiar?

• #5 29 Gru 2015 19:28
    matii_speed
    Poziom 16  

jakie frezy używasz?

• #6 29 Gru 2015 19:43
    yoke
    Poziom 10  

GanzConrad napisał:
    Czy korzystałeś ze standardowych długości śrub (jeśli tak to jakich?), czy też toczyłeś końcówki pod wymiar?

Standardowe XY 500mm, Z 300mm.

matii_speed napisał:
    jakie frezy używasz?

Na początku z HSSu, ale szybko się tępią i jazgot jest okropny. Teraz węglikowe, czy na mokro czy na sucho obróbka o wiele przyjemniejsza dla ucha.

• #7 30 Gru 2015 00:30
    MasMas
    Poziom 16  

W czym są lepsze te śruby kulowe od trapezowych? Bo z tego co patrzę to trapezowa są tańsze, a chyba też dokładne? Jakie są zalety?
    I ta cena 700zł za te śruby to razem z nakrętkami?

Czemu zawsze robi sie konstrukcje z aluminium. Nie taniej i prościej i sztywniej pospawać profile stalowe?

Podałby kolega modele silników?

• #8 30 Gru 2015 00:32
    malpek
    Poziom 17  

Śruby kulowe maja o wiele mniejszy luz na nakrętce niż śruby trapezowe. Osobą chcącym zagłębić się w temat polecam Link

• #9 30 Gru 2015 10:15
    yoke
    Poziom 10  

MasMas napisał:
    W czym są lepsze te śruby kulowe od trapezowych? Bo z tego co patrzę to trapezowa są tańsze, a chyba też dokładne? Jakie są zalety?
    I ta cena 700zł za te śruby to razem z nakrętkami?

Czemu zawsze robi sie konstrukcje z aluminium. Nie taniej i prościej i sztywniej pospawać profile stalowe?

Podałby kolega modele silników?

Podstawową wadą śrub trapezowych to sprawność, która wynosi 30%-50%. Śruby toczne (kulowe) mają o wiele wyższą sprawność bo ponad 90%, dzięki temu można zastosować mniejsze, słabsze silniki, a co za tym idzie obniżyć koszt elektroniki. Stosując śruby kulowe można też osiągnąć większe prędkości ruchu maszyny.
    W ogólnym rozrachunku trapezy/kulowe wyjdzie prawie na to samo, ponieważ nakrętka trapezowa musi posiadać kasowanie luzu i trzeba zatoczyć końcówki.
    Cena łącznie za śruby i nakrętki, kupowane w PL więc stąd taka cena. Z Chin wyjdzie taniej.

Konstrukcje stalową po spawaniu trzeba odprężyć (termicznie lub wibracyjnie), a następnie wyprowadzić płaszczyzny/bazy pod prowadnice, bloki łożyskujące (strona napędowa i podtrzymująca) mocowania silników itp.

Silniki to: 23HS8430

• #10 30 Gru 2015 14:16
    MasMas
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź ;) Czyli wychodzi na to, ze taka konstrukcja ze stali się nie nadaje od CNC? Bo raczej nie jestem w stanie przeprowadzić wyżarzania...

Zastanawiam się tylko na ile to jest konieczne przy konstrukcji o powiedzmy podobnych wymiarach do tej? Co się dzieje bez tego wyżarzania? Maszyna będzie niedokładna czy jak?

• #11 30 Gru 2015 15:00
    yoke
    Poziom 10  

MasMas napisał:
    Dzięki za odpowiedź ;) Czyli wychodzi na to, ze taka konstrukcja ze stali się nie nadaje od CNC? Bo raczej nie jestem w stanie przeprowadzić wyżarzania...

Zastanawiam się tylko na ile to jest konieczne przy konstrukcji o powiedzmy podobnych wymiarach do tej? Co się dzieje bez tego wyżarzania? Maszyna będzie niedokładna czy jak?

Jak to się nie nadaje??? Od początku :D Spawanie powoduje że powstają naprężenia w stalowej konstrukcji. Odprężanie (termiczne lub wibracyjne) usuwa te naprężenia. Wibracje powstające podczas frezowania na nie odprężonej konstrukcji będą miały wpływ z biegiem czasu na jej dokładność. Powyższa konstrukcja jest wykonana z aluminium ze względu na masę i koszt.

• #12 30 Gru 2015 18:10
    MasMas
    Poziom 16  

Ze względu na koszt? Wydawało mi się konstrukcja stalowa wyszła by znacznie taniej niż alu. A co gdyby zamiast spawać to poskręcać te profile tak samo jak aluminiowe?
    Ja w ogóle myślałem o konstrukcji ze stali nie takiego kształtu jak ta, tylko o zrobieniu prostopadłościanu czyli de facto 12 krawędziach (na masie mi nie zależy).

A gdybyś miał zaryzykować i zrobić konstrukcję ze stali i nie odprężać jej w żadnej sposób, to warto tak ryzykować? Bo myślę o CNC ale potrzebuje dość dobrej dokładności. Szczerze, to nie bardzo sobie mogę wyobrazić jak prostopadłościan stalowy mógłby się gdzieś wyginać czy drgać, skoro każdy profil jest z każdej strony jest jakoś usztywniony do innego.

• #13 31 Gru 2015 02:24
    matii_speed
    Poziom 16  

dasz namiary - link na producenta?

• #14 31 Gru 2015 11:41
    Phaeton
    Poziom 14  

Planuję konstrukcję czegoś podobnego. Czy nie ma problemów ze sztywnością bramy "przód-tył"? Widzę że są tylko małe kątowniczki no dość wysoką bramę.

• #16 06 Sty 2016 20:57
    yoke
    Poziom 10  

MasMas napisał:
    Ze względu na koszt? Wydawało mi się konstrukcja stalowa wyszła by znacznie taniej niż alu. A co gdyby zamiast spawać to poskręcać te profile tak samo jak aluminiowe?
    Ja w ogóle myślałem o konstrukcji ze stali nie takiego kształtu jak ta, tylko o zrobieniu prostopadłościanu czyli de facto 12 krawędziach (na masie mi nie zależy).

A gdybyś miał zaryzykować i zrobić konstrukcję ze stali i nie odprężać jej w żadnej sposób, to warto tak ryzykować? Bo myślę o CNC ale potrzebuje dość dobrej dokładności. Szczerze, to nie bardzo sobie mogę wyobrazić jak prostopadłościan stalowy mógłby się gdzieś wyginać czy drgać, skoro każdy profil jest z każdej strony jest jakoś usztywniony do innego.

Dużo pytań i brak jednoznacznej odpowiedzi. Polecam czytać tutaj http://www.cnc.info.pl/frezarka-konstrukcja-metalowa-vf60.htm .
    W moim przypadku chodziło o koszt i masę, nie postawie sobie w bloku frezarki o masie powyżej 100Kg, poza tym jest to konstrukcja edukacyjna. Jeżeli w przyszłości zbuduję kolejną to zapewne pójdę "utartym szlakiem". Konstrukcja stalowa nie wyjdzie taniej ponieważ trzeba* (powinno się) podać ją odprężaniu i następnie obrobić bazy (frezowanie) pod prowadnice ect.
    Precyzyjnie CNC to kosztowny temat, śmiem twierdzić że frezarka stalowa o podobnym polu będzie kosztować 15k PLN i więcej.

matii_speed napisał:
    dasz namiary - link na producenta?

Ale producenta czego?

Phaeton napisał:
    Planuję konstrukcję czegoś podobnego. Czy nie ma problemów ze sztywnością bramy "przód-tył"? Widzę że są tylko małe kątowniczki no dość wysoką bramę.

To fakt :D , jak już wcześniej pisałem sztywnością nie grzeszy ta konstrukcja. W planie mam zamiar usztywnić bramę parą trójkątów z blachy 10mm przykręconych do boków.

TMK_M napisał:
    Ile płaciłeś za 1m profila?

8zł kilo.

PS
    Wybaczcie Panie i Panowie że dopiero teraz odpowiadam ale... nowy rok :D

• #17 09 Sty 2016 21:34
    wnoto
    Poziom 32  

yoke napisał:
    Konstrukcje stalową po spawaniu trzeba odprężyć (termicznie lub wibracyjnie), a następnie wyprowadzić płaszczyzny/bazy pod prowadnice, bloki łożyskujące (strona napędowa i podtrzymująca) mocowania silników itp.

Jak wygląda odprężanie wibracyjne ? Jak określić ilość i wielkość wymaganych "wibracji" ?

• #18 13 Sty 2016 10:39
    yoke
    Poziom 10  

wnoto napisał:
    yoke napisał:

Jak wygląda odprężanie wibracyjne ? Jak określić ilość i wielkość wymaganych "wibracji" ?

Na przykład Tutaj dowiesz się więcej.

• #19 18 Sty 2016 19:56
    saper_2
    Poziom 17  

Witam,

Prawie jak moja na papierze :lol: , gratuluję :)
    Podoba mi się ta idea łożysk liniowych z podpórkami przykręconych na konstrukcję. W swojej mam prowadnice Y-axis przechodzące przez profil i dopiero element mocujący przykręcany do profilu. Bardzo mi się to podoba i upraszcza konstrukcję (montaż prowadnic liniowych), "sklonuję" to od ciebie :D

yoke napisał:

Phaeton napisał:

To fakt :D , jak już wcześniej pisałem sztywnością nie grzeszy ta konstrukcja. W planie mam zamiar usztywnić bramę parą trójkątów z blachy 10mm przykręconych do boków.

W swojej konstrukcji pierwotnie już planowałem właśnie użycie grubej blachy alu (~10mm) jako mocowanie bramy do dolnej ramy. Ale bramę chciałem budować wraz z belką poziomą na górze z profilu, i dopiero na to montować X-axis .
    Moja "papierowa" (jeszcze) frezarka też jest profili ale, ale 45x90 bo takie ma dostępne firma w moim zadupiu, ale ceny kosmiczne :/

yoke napisał:

TMK_M napisał:

8zł kilo.

Gdzie w takiej cenie!? Możesz dać namiary na firmę? :)
    Jak z docięciem na wymiar (i dokładność)?
    I gdzie kupowałeś dodatkowe elementy do profili (kamienie i łączniki kątowe)?

Ps. U mnie w zadupiu (jelenia góra/dziura ) jest jedna firma ale ceny ma na poziomie 120zł/netto za kg profilu 45x90 w dodatku firma jest pośrednikiem jakiejś niemieckiej firmy/hurtowni/etc....

• #20 19 Sty 2016 22:08
    yoke
    Poziom 10  

saper_2 napisał:

yoke napisał:

TMK_M napisał:

8zł kilo.

Gdzie w takiej cenie!? Możesz dać namiary na firmę? :)
    Jak z docięciem na wymiar (i dokładność)?
    I gdzie kupowałeś dodatkowe elementy do profili (kamienie i łączniki kątowe)?

Ps. U mnie w zadupiu (jelenia góra/dziura ) jest jedna firma ale ceny ma na poziomie 120zł/netto za kg profilu 45x90 w dodatku firma jest pośrednikiem jakiejś niemieckiej firmy/hurtowni/etc....

Cześć
    Na szrocie znalazłem, nowe profile są bardzo drogie więc używane są dobrą alternatywą. Kamyki i kątowniki z Alledrogo :D extreme tech czy coś takiego.
    Konstrukcja będzie jeszcze wzmocniona, póki co wyciąłem nowe łapy mocujące ze stali, "program z palca".

Szukaj w 5mln produktów