Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić czy proc jest dobry i nie spalić zasilacza

Liou 15 Jun 2005 13:43 4591 9
    Liou
    Level 11  
    Witam!

Swego czasu kupiłem okazyjnie - "działa albo nie" - płytę ECS K7S5A z prockiem AMD Duron 1200...Podłączyłem do swojego zasilacza, odpaliłem, i nic...Wiatraki się kręcą, ale grafika nie wstaje, BIOS tez nie piszczy...pokombinowałem trochę z grafiką, posprawdzałem wszystkie połączenia, ale niestety po którejś próbie nawet wiatraki przestały się kręcić...Zasilacz umarł. Prawdopodobnie płyta jest dobra, tylko procesor był martwy, natomiast moje pytanie jest następujące : właśnie kupiłem kolejny "niesprawdzony" procesor za grosze, i nie chciałbym spalić sobie kolejnego zasilacza. Czy jest jakiś sposób żeby bezpiecznie sprawdzić, czy procesor (lub ewentualnie płyta) jest sprawny? Dzięki za wszelką pomoc.
    Kassiel
    Level 19  
    Procesor nie może (w każdym razie nigdy nie słyszałem o podobniym przypadku) zasilacza. To że wiatraki się kręcą a komp martwy oznacza że:
    1. procek martwy
    2. bios do ponownego wgrania (programatorem)

Możesz sprawdzić zasilacz zwierając kabelki zielony z czarnym (sam zasilacz bez innych elementów). Jeśli ruszy jest szansa że jest sprawny (co do stabilności napięć to już inna historia).

To że komp jest całkowicie martwy może mieć przyczynę gdzie indziej. Sprawdź HDD (bardzo często przy wywalonym zenerze i zwarciu napięcia do masy blokuje po prostu zasilacz).

PS. 99% sprzętu używanego określanego jako "niesprawdzony" jest uszkodzona. Pomyśl, że spredawca przeważnie sprawdza element. Jeśli jest dobry uzyska więcej kasy z niego. Jeśli jest uszkodzony to może przynajmniej puści go jako niesprawdzony i zarobi tych kilka złotych.
    _Damian_
    Level 21  
    Kassiel wrote:
    Procesor nie może (w każdym razie nigdy nie słyszałem o podobniym przypadku) zasilacza. To że wiatraki się kręcą a komp martwy oznacza że:
    1. procek martwy
    2. bios do ponownego wgrania (programatorem)

.

Szczególnie na TEJ płycie to nie jest takie pewne. Ja mam tą płyte, a na niej Athlona 1,2 i pozostałe peryferia. Na 100% wszytkie części są dobre, a mam te same objawy. Tzn kręcą sie wiatraki, diody sie palą ale komp nie wstaje. Osoba trzecia powiedziałby, ze padnięty procek. Jednak ja stawiam, że płytka padła (ewentualnie zasilacz) Bo po odpowiednim potraktowaniu komp wstaje :)

Polecam ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312452.html
    kristof44
    Level 10  
    Witam.
    Chciałem uruchomić starego peceta ,celeron 300 , 32MB ramu ,2GB twardy (jakieś 2 lata stał w szafie :) ). Podczas instalacji systemu wszystko szło dobrze, ale podczas restartu echo :/ nic nie pokazuje się na monitorze a komp wydaje "pipnięcia". Więc go wyłączyłem, później zajrzałem do środka i chciałem poruszać wentylatorem(bardzo malutki ten wentylatorek) od procka i bardzo ciężko szedł(praktycznie nie szło go ruszyć ). Jak myślicie procek spalony?
    Mam kupić taki wentyaltorek(grosze będzie kosztował) i spróbować czy ruszy , czy juz raczej nie ma sensu próbować.

Z góry dzięki za odpowiedź.
    Hery Sasta
    Level 12  
    procek raczej jest ok, problemem może być to że wentylator jest brudny i silniczek nie ma siły go ruszyć, po wymianie powinno być ok,
    komp wydaje pipnięcia więc coś się uruchomiło, a do uruchomienia jest potrzebny procek
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    kristof44 wrote:
    komp wydaje "pipnięcia".

Opisz te "pipnięcia" Ile ich jest, czy są wysokie czy niskie, itp. Podaj nazwę BIOS-u: AMI, Award, itd.
    kristof44
    Level 10  
    Nie są to takie "pipnięcia" jak przy standardowym uruchomieniu peceta.
    Są to 3 może 4 "pipnięcia" zdecydowanie głośniejsze.
    Co do BIOS-u to nie chcę uruchamiać kompa narazie, aż zamontuje nowy wentylator a po drugie nic nie widać na monitorze. W środku kompa są takie informacje 686 AMIBIOS Americam Megatrends.
    Liou
    Level 11  
    Opcja z dyskiem odpada, bo puszczałem bez dysku...
    A dlaczego ten zasilacz klękł?
    Czy oprócz tego, że Bios padł, jest jakaś inna możliwość, żeby płyta "kręciła wiatrakami", ale była uszkodzona?

Właściciela analogicznej płyty proszę o informację na temat określonych sposobów traktowania tejże płyty...:)
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    kristof44 wrote:
    Są to 3 może 4 "pipnięcia"

Masz kłopoty z liczeniem do czterech?
    Your computer has memory problems. First check video. If video is working, you'll see an error message. If not, you have a parity error in your first 64K of memory. First check your DIMM's. Reseat them and reboot. If this doesn't do it, the memory chips may be bad. You can try switching the first and second banks memory chips. First banks are the memory banks that your CPU finds its first 64K of base memory in. You'll need to consult your manual to see which bank is first. If all your memory tests good, you probably need to buy another motherboard. It could also be a bad timer
    Liou
    Level 11  
    Aby zakończyć temat - po sprawdzeniu zestawu okazało się, że i procek i płyta były "upalone" - trudno, zakładałem taką możliwość kupując na allegro. O procesorze kupionym za grosze nawet nie wspominam - i tak traktowałem to jako los na loterii;) W każdym razie dziękuję za cenne uwagi.