Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe

mixer666 16 Cze 2005 21:17 4969 8
  • #1 16 Cze 2005 21:17
    mixer666
    Poziom 17  

W tej chili mam esa 32B 3-fazowego jako zabezpiecznie przedlicznikowe. Niepodoba mi się jego charakterystyka bo powinna być C moim zdaniem ponieważ przy zwarciu powinno zadziałać zabezpieczenie na piętrze w którym zostało zrobione zwarcie przy zastosowaniu zabezpieczenia za licznikiem o charakterystyce B.
    Moje pytanie jest takie, czy jeżeli zmienie zabezpieczenie przedlicznikowe na 32C to przy zwarciu wybije mi es za licznikiem a nie ten głowny?
    Bo według mnie tak też powinno byc i nie wiem czemu fachowieć dało tam 32B.
    Co wy na to?

0 8
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 16 Cze 2005 21:51
    Andrzej59
    Poziom 19  

zabezpieczenia z literą C stosuje się do silników
    Żeby nie zadziałało przedlicznikowe 32B to zalicznikowe powinno być o stopień mniejsze bo przy zwarciu to i 32C też wyłączy

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 16 Cze 2005 22:12
    Kamilloo
    Poziom 13  

Witam

"zabezpieczenia z literą C stosuje się do silników"

Ja bym powiedział że raczej niekoniecznie :), chcarakterystykę C stosuje się wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z dużym chwilowym prądem przy załączaniu jak i przy rozłączaniu.
    Myślę że zamiana na 32C powinna odnieść rezultat, tj. wcześniej powinien zadziałać es o charaktertystyce B albo A
    Jeżeli chcesz możesz się bawić w dobierając esy i ich charakterystyki w ten sposób aby przewidzieć kolejnośc zadziałania zabezpieczeń nadprądowych. Znaczenie będzie też mieć układ sieci, liczba włączonych odbiorników itd.

Pozdro

0
  • #4 16 Cze 2005 22:15
    k3048
    Poziom 37  

lepiej ty z zabespieczeniami przedlicznikowymi nie kombinuj,dobra rada.przynajmniej mi się wydaje że za nie odpowiada RE i są zaplombowane. za licznikiem owszem rób co uważasz za stosowne bacząc by nie puścić chałupy z dymem i nie narażić najbliszych na nibespieczeństwo

0
  • #5 16 Cze 2005 22:24
    mariusz52
    Poziom 11  

Zgadzam się z Kamiloo. Jeśli chcesz być pewien to w warunkach ZE masz określone jakie zastosowano zabezpieczenie. W moich okolicach stosuje się tylko C.

0
  • #6 16 Cze 2005 22:43
    mixer666
    Poziom 17  

Andrzej59 napisał:
    zabezpieczenia z literą C stosuje się do silników
    Żeby nie zadziałało przedlicznikowe 32B to zalicznikowe powinno być o stopień mniejsze bo przy zwarciu to i 32C też wyłączy

I tu w żadnym słowie się nie zgodze, ani w tym, że C dla silników bo oczywiście nie tylko jak i to, że nie wyłączy sie jeżeli drugi jest o stopień niższy bo przy zwarciu dochodzącym do 20 ms (czas wyłączenia) zabezpieczenie przeopłynie prąd dużo wyższy niż te 32 A więc wyłączą się oba. Nie pisze tego tak sobie, tylko sprawdziłem niejednokrotnie. Najniższy z charakterystyki B czyli 6 A jako za licznikiem i ten 32 A przedlicznikiem i wybija oba a w/g Andrzej59 wystarczyło by 20 A żebyu to działało a jednak........

k3048 napisał:
    lepiej ty z zabespieczeniami przedlicznikowymi nie kombinuj,dobra rada.przynajmniej mi się wydaje że za nie odpowiada RE i są zaplombowane. za licznikiem owszem rób co uważasz za stosowne bacząc by nie puścić chałupy z dymem i nie narażić najbliszych na nibespieczeństwo

Spokojna głowa, chałpy z domem nie pusze bo z wykształcenia jestem elektrykiem i mam uprawnienia do takich rzeczy. A pląby narazie nie ma bo ten układ był przerabiany (były stare poczciwe korki :) ) zgłoszone to było ale nikt nie przyjechał zapląbować.... a chce to jeszcze przerobić tak żeby nie wywalało tego głównego bo rok temu robiłem instalcje od nowa w moim warsztacie i przy zwarciu (do którego jeszcze przez przypadek nie doszo ale dmucham na zimne :) ) wywala zabezpieczenia stanowiska 6B i tego głównego 32B.

Kamilloo napisał:
    Witam

"zabezpieczenia z literą C stosuje się do silników"

Myślę że zamiana na 32C powinna odnieść rezultat, tj. wcześniej powinien zadziałać es o charaktertystyce B albo A
    Jeżeli chcesz możesz się bawić w dobierając esy i ich charakterystyki w ten sposób aby przewidzieć kolejnośc zadziałania zabezpieczeń nadprądowych. Znaczenie będzie też mieć układ sieci, liczba włączonych odbiorników itd.

Pozdro

Właśnie o to mi chodziło... ktoś jeszcze się z tym zgodzi?

0
  • #7 17 Cze 2005 09:56
    dasko
    Poziom 20  

W przypadku zwarcia moga i tak wyskoczyc oba wszystko zalezy od pradu plynacego w petli zwarciowej wymiana na C moze nie przyniesc zadnego efektu bo przy dosc duzym pradzie zwarciowym dziala wyzwalacz elektromagnetyczny a nie przeciazeniowy i charakterystyka niewiele na to wplywa. Zeby najpierw wywalalo 6A w warsztacie to prad zwarciowy musi byc mniejszy od 1,4kA dla wylacznika B, lub 1,6kA dla typu C. Jak pisalem wszystko zalezy jaki prad bedziesz miec w petli zwarciowej. Moze dzialac albo nie. Swoja droga jesli chodzi o selektywnosc dzialania to zwykle bezpieczniki sa pod tym wzgledem o niebo lepsze.

0
  • #8 17 Cze 2005 10:22
    romalina
    Poziom 11  

Należy zwrócić uwagę na fakt, że zadziałanie zabezpieczenia uwarunkowane jest impedancją pętli zwarciowej. Należałoby ją pomierzyć i wyliczyć ze wzoru warunek samoczynnego wyłączenia zasilania. Dla charakterystyki B przyjmuje się wartość prądu wyłączającego zabezpieczenie 160 A a dla charakterystyki C już 320 A !!!!

0
  • #9 17 Cze 2005 23:00
    Hugo333
    Poziom 14  

O ile mnie pamięć nie myli, to przy zastosowaniu łączników serii S19x (chyb ABB) dla zachowania selektywności zabezpieczenia należało zastosować łączniki serii S7xx. Zmiana charakterystyki raczej tutaj nie pomoże, ale bezpieczniki topikowe napewno. Katalog Polamp na str.9 (mogę przesłać na maila) podaje"Tabela doboru wkładek topikowych do wyłączników ETIMAT w celu zapewnienia ich selektywnej współpracy". Wychodzi na to, iż producent nie przewiduje stopniowania wyłączników samoczynnych w celu zapewnienia selektywności i zaleca zastosowanie bezpieczników. Oczywiście przy doborze zabezpieczeń należy mieć na uwadze wytyczne kolegi "romalina" a także pamiętać, iż zabezpieczenie chroni również kabel przed przegrzaniem lub w skrajnych przypadkach spaleniem.
    Powodzenia.

0