Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z elektroniki (dobrać rezystancje)

19 Sty 2016 11:50 525 5
  • Poziom 8  
    Witam

Mam za zadanie znaleźć wartość rezystancji w obwodzie. Proszę o pomoc.

A.G

Forum nie rozwiązuje zadań szkolnych. Możemy pomóc, ale proszę przedstawić swoje próby rozwiązania zadania.
    Obliczanie rezystancji to nic innego jak praktyczne zastosowanie Prawa Ohma.

R = U/I

Musisz zastosować też się do I i II prawa Kirchoffa. O sumie prądów w węźle obwodu i Sumie sił elektromotorycznych w obwodzie.

Co sprowadza się do analizy oczek składowych obwodu.
    Masz tam dwa identyczne oczka, z czego jedno z wszystkimi danymi. Kwestia wyliczenia prądów i spadków napięć na poszczególnych rezystorach. Identyczne równanie dla drugiego obwodu, z jedną niewiadomą, ale podanym dla niej spadku napięcia.

Podpowiedź:
    Źródła prądowe i napięciowe traktujesz jako źródła idealne, czyli mając prąd lub napięcie źródła, dla podanej rezystancji zastępczej obwodu, obliczasz odpowiednio napięcie lub prąd oczka, pomijając właściwości samego źródła.
    Ogólnie masz tam 4 źródła prądo-napięciowe, które muszą spełnić I i II prawo Kirchoffa, wg prawa Ohma, dla podanych rezystancji.
    Madrik
  • Warunkowo odblokowany
    SOLIDER napisał:
    Mam za zadanie znaleźć wartość rezystancji w obwodzie.
    No to bierz się do zadania.

SOLIDER napisał:
    Proszę o pomoc.
    A może trochę własnej inwencji? Chyba, że liczysz na gotowe rozwiązanie.
  • Poziom 8  
    W sumie to nie jestem elektrykiem ani elektronikiem. Potrzebne mi jest rozwiązanie dla potrzeb pracy. Dobrze by było jak by ktoś przedstawił mi też sposób obliczania takiego obwodu abym w przyszłości sam wiedział jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam
  • Poziom 36