Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiedy należy podłączać się do siły

28 Sty 2016 15:37 3726 24
 • Poziom 9  
  Witam jestem dj od kilku lat. Na imprezach gwarantuję sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy itp. Do tej pory podłączłem się zawsze do gniazdek i nie było nigdy problemu jednak z biegiem czasu mam coraz więcej sprzętu i boję się, ze w czasie imprezy pojdą korki. Prosze o odpowiedz kiedy należy podpinać się do siły bo rozumiem, ze to rozwiązałoby moje obawy? Pozdrawiam
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 38  
  Zależy od zabezpieczeń sieci do której się podłączasz . Drugim parametrem jest nominalna łączna moc aparatury nagłaśniającej jaką masz .
 • Poziom 34  
  Jakim napięciem jest zasilany twój sprzęt i jakiej jest mocy?
  Przy podłączeniu do jednego gniazdka ważna jest jego obciążalność.
 • Poziom 22  
  Jeśli bierzesz ze sobą 2 małe paczki i belkę ledowych efektów to nie ma potrzeby brania ze sobą rozdzielni siłowej. Jeśli jednak twój zestaw nagłośnieniowo-oświetleniowy jest bardziej rozbudowany (czyli sumaryczna moc, którą urządzenia pobierają z sieci jest większa niż 3,5 kW) to konieczne będzie już przyłącze trójfazowe.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  wojtas_177 napisał:
  urządzenia pobierają z sieci jest większa niż 3,5 kW
  "I są to jedyne odbiorniki w tym obwodzie" - chciałoby się dopisać . Często zabezpieczenie jest jedno na wszystkie gniazda "ścienne", ale kilka z nich jest wykorzystanych - np. do Bemara... ;)
  Jak już się podłączasz (gdziekolwiek) to musisz sprawdzić jaki jest bezpiecznik (wartość) i czy nie zabezpiecza przypadkiem kilku obwodów. Dobrze też mieć pewność, ze nikt w trakcie imprezy nie podłączy się do wykorzystywanego przez Ciebie obwodu (miałem taki przypadek - zasilanie co prawda z gniazda "siły", i zapas w stosunku do moich potrzeb spory, to jednak "nastała ciemność" w najmniej odpowiednim momencie, bo (jak się potem okazało) na tych samych bezpiecznikach były jeszcze dwa inne gniazda, a do jednego podłączona frytkownica...).
  Obwód gniazd przeważnie zabezpieczany jest bezpiecznikiem 16A - policz ile pobiera Twój sprzęt i porównaj.
 • Poziom 9  
  Wyszło mi, że mój sprzęt pobiera 4500W. Jakie proponujecie rozwiązania? Pozdrawiam ;)

  Dodano po 17 [minuty]:

  Czy taki przedłużacz załatwiłby sprawe i czy mógłbym podpiąć do niego caly moj sprzęt? Pozdrawiam

  przedluzacz-na-rolce-30m-5-zyl-rozdzielnia-na-220v
  Moderowany przez adambyw:

  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

 • Poziom 43  
  Sway napisał:
  Jakie proponujecie rozwiązania?
  Kabel 5x4 i rozdzielnia na końcu.
  Masz wówczas możliwość rozdzielenia mocy równomiernie na trzy fazy, a nawet jedną z nich wykorzystać tylko na podłączanie sprzętu audio (czasem się bardzo przydaje).

  Dodano po 6 [minuty]:

  P.S. Czemu 4, a nie np, 2,5? Bo zawsze po jakimś czasie okazuje się, ze co prawda rok temu jeszcze był zapas, ale teraz... Dokupisz jakiś wzmacniacz, kilka świateł na większe imprezy, albo będzie konieczność podłączenia np. 4 halogenów dla kamerzysty ( ;) ) i to co rok temu było z zapasem, teraz nie wytrzymuje... No i najważniejsze - 30 metrów to spora odległość. Praktycznie wystarczająca w 80% przypadków, żeby móc sięgnąć do jakiejś miejscowej siły, ale - spadki napięć na tych metrach też występują. A im mniejsze tym lepiej. Zwłaszcza, jeśli sam obiekt ma już zasilanie ciągnięte od podstacji oddalonej o kilometry i według planowanego obciążenia jakie było przewidywane 20 lat temu (przykład z życia - miałem takich dwa przypadki) - wtedy każdy wolt się liczy.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 9  
  Rozumiem , ze chodzi o OW 4. Jestem w tym temacie zielony. Szukalem troche uzywanych przedluzaczy silowych bebnowych i nie znalazłem OW 4. Max to 2,5. Jaka jest roznica miedzy tymi przedluzaczami?
 • Poziom 41  
  @Sway kabel + skrzynka na końcu = oberwany kabel i poobijana skrzynka. Polecam stosować kable z wtykami męska - żeńska, oraz "RBtkę" z gniazdem męskim.
  Kabel 5x4mm^2, rozdzielnia z gniazdem 5pCEE + RCD i stosowne nadpradowe, oraz trzy gniazda 230V CEE7 z RCD i nadpradowym C16. Można zastosować RCD z wbudowanym nadprądowym. Tu polecam Hager i ABB, Legrand i pozostali się przetapiają.
 • Poziom 22  
  Czemu upierasz się na bęben? Najwygodniej przewód siłowy + rozdzielnia z wtykiem 32A, do którego będziesz wpinał się wyżej wymienionym przewodem. Sam przewód - minimum 5x4mm2.
 • Poziom 9  
  możesz dać przykład (zdjęcia) przykłądowego zestawu?
 • Poziom 9  
  Witam, czy taki sprzęt będzie ok?

  Kiedy należy podłączać się do siły

  Kiedy należy podłączać się do siły

  W pierwszym są 3 zwykłe gniazdka elektryczne. Natomiast w drugim jedno gniazdko elektryczne, a drugie siłowe. Który będzie lepszy? Pozdr.
 • Poziom 43  
  Rozdzielnia ("skrzynka") to nie tylko same gniazda, ale i zabezpieczenie tychże.
  Jeśli masz zamiar podłączyć się pod "siłę" i masz takie gniazdo w zasięgu - sprawdź jakie są bezpieczniki je zabezpieczające. A potem pomyśl co będzie, jeśli w Twoim przedłużaczu (bez zabezpieczeń - jak na zdjęciu) nastąpi zwarcie - np. przez zgniecenie kabla zasilającego np. mikser...
  Popłynie ogromny (stosunkowo) prąd, bezpiecznik na tablicy z której jest brana "siła" się wyłączy i? I pozostaniesz na kilka minut bez zasilania - w najgorszym wypadku na dłużnej - jeśli miejscowy elektryk uciął sobie drzemkę, albo po prostu nie jest na miejscu.
  Ja rozumiem, ze chcesz oszczędzić - ale jeśli już Twoje imprezy wymagają zasilania siłowego, znaczy, że nie jest to zabawa z okazji imienin Cioci, a impreza komercyjna.
  To więc w Twoim interesie jest żeby ewentualne awarie nie występowały a jak już żeby szkody wynikłe z ich powodu zminimalizować.
 • Poziom 22  
  Potrzebujesz skrzynki, do której będziesz podłączał przewód z wtykiem siłowym 32A, a w tej skrzynce będzie powiedzmy 6 jednofazowych gniazd 16A (po 2 na fazę) każdy zabezpieczony eską B16+różnicówka. Ew. by było taniej po jednym gnieździe jednofazowym 16A na fazę, każde oczywiście zabezpieczone osobną eską B16, różnicówka może być wspólna ale zalecam, by na każdym gnieździe była osobna.
 • Poziom 9  
  1. Nie chodzi tu o żadne oszczędzanie tylko o to że nie mam pojęcia co mam kupić. Dlatego proszę was o jakies zdjęcie/ przykład jak to ma wyglądać bo to co do mnie piszecie to magia.

  2.czy chodzi o cos takiego?

  W skład zestawu wchodzą :

  ◊ gniazdo 3-fazowe 5x16A -1szt.
  ◊ gniazdo 3-fazowe 5x32A - 1szt.
  ◊ gniazda 1-fazowe 230V 16A - 2szt.
  ◊ nominalne napięcie pracy : 230 / 400 V ~50 Hz
  ◊ stopień ochrony : IP44
  ◊ klasa ochrony : II
  ◊ temperatura pracy : -25 do +60 st.C
  ◊ odporność mechaniczna : IK 07
  ◊ materiał rozdzielnicy odporny na promieniowanie UV

  Kiedy należy podłączać się do siły
 • Poziom 43  
  Sway napisał:
  nie mam pojęcia co mam kupić.

  Przecież dostałeś wytyczne?
  wojtas_177 napisał:
  Potrzebujesz skrzynki, do której będziesz podłączał przewód z wtykiem siłowym 32A, a w tej skrzynce będzie powiedzmy 6 jednofazowych gniazd 16A (po 2 na fazę) każdy zabezpieczony eską B16+różnicówka. Ew. by było taniej po jednym gnieździe jednofazowym 16A na fazę, każde oczywiście zabezpieczone osobną eską B16, różnicówka może być wspólna ale zalecam, by na każdym gnieździe była osobna.

  Gniazda wyjściowe 3-fazowe są zbędne raczej.
  No i trzeba by dołożyć bezpieczniki i różnicówki...
 • Poziom 28  
  Potrzebujesz minimum czegoś takiego tylko z większa ilością gniazd 1-faz:
  Kiedy należy podłączać się do siły Kiedy należy podłączać się do siły

  Jestem w trakcie zbierania materiałów do swojej rozdzielni, tylko z trochę większą ilością wyjść i zabezpieczeń. Za jakiś czas się tutaj na pewno ukaże ;)
 • Poziom 22  
  Ilość gniazd 1-fazowych jest oki, szkoda tylko, że różnicówka jest jedna na wszystkie gniazda. I nie potrzebujesz wyjścia siłowego (chyba, że się mylę). Generalnie jednak gdybyś kupił coś takiego, to byłbyś w domu (nawet do racka możesz sobie zamontować).
 • Poziom 9  
  tylko taka rozdzielnia to wydatek 1690.00 zł. Dlaczego nie może być ta skrzynka poniżej? Do jednego gniazda podłączyłbym nagłośnienie do drugiego resztę sprzętu. Dokupiłbym do niego jeszcze 2 eski.
 • Poziom 43  
  Sway napisał:
  Do jednego gniazda podłączyłbym nagłośnienie do drugiego resztę sprzętu.

  A trzecia faza będzie nieobciążona...
  Ideałem jest oddzielenie fazy na akustykę od oświetlenia i efektów, a najlepiej, jeśli wszystkie fazy są obciążone mniej więcej tak samo.
  W tej skrzynce powyżej masz tylko dwa gniazda i tak naprawdę nie wiadomo jak są podłączone - do jednej, czy dwóch faz. Zbędne też są wyjścia siłowe - chyba, ze będziesz je wykorzystywać (tylko po co?) i brak zabezpieczeń... Po kiego Ci coś co będzie stało i nie wykorzystasz tego nigdy w pełni?
  Na dobrą sprawę taką skrzynkę rozdzielczą można złożyć samodzielnie - jeśli ma się pojęcie i wiedzą jak to zrobić dobrze. Można też zlecić wykonanie jakiemuś kumatemu elektrykowi (na pewno nie Panu Stasiowi - "złotej rączce" co to się na wszystkim zna i nawet żelazko potrafi naprawić). Koszty jakieś będą, bo muszą być - policz sobie wszystkie komponenty i dolicz robociznę. Jednak możesz w taki sposób skonfigurować sobie rozdzielnię pod konkretne potrzeby - a jak zrobisz to z głową i przewidzisz możliwości jakie będą mogły być przydatne - masz rozdzielnię na lata...
 • Poziom 41  
  @Shadowix to coś na zdjęciu nie nadaje się do użytkowania.
 • Poziom 28  
  ciasteczkowypotwor napisał:

  @Shadowix to coś na zdjęciu nie nadaje się do użytkowania.

  Hmm, a dlaczego? Autor nie pracuje na profesjonalnej estradzie, więc mu to z powodzeniem wystarczy. Ma komplet zabezpieczeń, mierniki i ładnie opakowane. Po co mu więcej?
 • Poziom 9  
  Znalazłem taki zestaw wydaje mi się że będzie w porządku:

  Kiedy należy podłączać się do siły

  gniazdo 230V - 7 szt
  wyłączniki nadprądowe:
  B16 1P - 7 szt
  wyłącznik różnicowoprądowy 3 fazowy:
  63A 4P - 1 szt

  Bezpieczniki z różnicówką spięte są na szynie , wypada to tak że gniazdo są podzielone
  2szt z fazy L1
  2szt z fazy L2
  3szt z fazy L3

  przewód zasilający - H07 RN - F (5G x 4 mm2) z wtyczką 32A 5P

  Czy taki zestaw będzie ok?

  Pytanie tylko jeszcze jak to wygląda w praktyce, bo do tej pory jak grałem nie widziałem nigdzie na sali gniazda siłowego 32A. Pewnie takie gniazdo znajduje się gdzieś na kuchni... Ciągnąć kabel 5x4 z kuchni przez całą salę?? Jakie macie doświadczenia pytam głównie muzyków grających na weselach. Jaka długość przewodu powinna być odpowiednia?