Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podnośnik typu żaba - nie podnosi się

23 Mar 2016 20:42 6507 13
  • Poziom 2  
    Cześć,
    Mam problem z podnośnikiem typu żaba. Jest to stary, duży podnośnik do kilkunastu ton.
    Żabka zaczęła puszczać gdzieś olej, opadała, więc została rozkręcona, pomalowana i wszystkie gumowe elementy zostały wymienione na nowe - robione na wymiar, uwzględniając zużycie starych.
    Całość została skręcona, zalana świeżym olejem do układów hydraulicznych i... nic. Nie da się poprzez naciskiem pedału ruszyć tłokiem, ale można wyciągnąć go do góry ręką i wtedy trzyma mocno tak jak powinien. Rozkrecalem juz to ustrojstwo kilka razy, próbowałem odpowietrzac i bez zmian.
    Na co zwrócić uwagę?
  • Poziom 32  
    Witam ,Pokaż no zdjęcie tego podnosnika,bo wszystkie żaby jakie widziałem to podnosiło sie kiwając dyszlem góra-dół a opuszczało naciskając pedał albo przekręcając dyszel o 90 stopni w lewo.Ale może i była jakas konstrukcja poygląda na to że reszta działa poprawnie (zaworki zwrotne).
  • Poziom 2  
    Podnośnik typu żaba - nie podnosi się Podnośnik typu żaba - nie podnosi się Podnośnik typu żaba - nie podnosi się

Tak to wygląda. Tam gdzie jest pusty otwór wchodzi tłok do pompowania podnośnika, a nad nim jest zawór, który po przekreceniu umożliwia opuszczenie podnośnika.
    Na zdjęciu jest lekko podniesiony ręką.
  • Poziom 32  
    Więc tak,Jeżeli w zbiorniczku jest olej i wykręcisz tłoczek do pompowania tak jak na zdjęciu to w komorze po tłoczku powinien byc olej(jesli to wersja bez zaworka zwrotnego w otworze do zasysania oleju ze zbiorniczka).Otworek jest wtedy w miejscu gdzie najdalej sie cofa tłoczek w cylinderku i jest on zasłaniany tłoczkiem w momencie ruchu tloczka do przodu .
    Jeżeli to wersja z zaworkiem zwrotnym to otworek jest bliżej dna cylinderka lub w samym dnie obok otworka prowadzącego do cylindra tłoka podnoszącego.
    Jeżeli oleju nie ma w cylinderku(komorze) i nie wiesz jaka masz wersje to przyłóż jakis wężyk plastykowy do otworu po tloczku i próbuj zassac ustami powietrze (olej).Bo albo jest zatkana dziurka do zbiorniczka albo zaworek zle złozony i tloczek nie potrafi zassac oleju ze zbiorniczka.Drugi zaworek zwrotny do cylindra podnoszenia wygląda na dobry bo zasysa olej jak ciagniesz tłok i trzyma go.
  • Poziom 2  
    Śruba od góry w rogu ma sprężynę i kulkę. Kulka, sprężyna itd zostały wyczyszczone, więc to raczej druga opcja.
    Zaworek jest założony kulka - sprężyna - podkładka pod śrubę - śruba. Jak podniose tłok i odkrece śrubę to Wypycha trochę oleju i jak się naciśnie tłok to leci proporcjonalnie do użytej siły.
  • Poziom 2  
    Podłubałem trochę w tej żabce i dalej bez skutku, ale stawiałbym na tłoczek. Po wykręceniu śruby, ale zostawieniu kulki tłoczek zaciąga olej z komory (kulka blokuje kanał idący do dużego tłoka) i przy wciskaniu przepycha go tak jak powinien. Jeśli włoży się sprężynę i przycisnie lekko śrubokrętem olej przestaje lecieć dalej - tłoczek zaciąga olej z komory i przy wciskaniu go tam zwraca. Nie znalazłem żadnego zaworu kierunkowego pomiędzy komorą, a tloczkiem. Jest tylko uszczelka z sitkiem .
  • Poziom 2  
    Witam,
    Saliva czy poradziłeś sobie z naprawą i ustaleniem przyczyny podnośnika?
    Pytam ponieważ mam identyczny problem ze swoją "żabą".
  • Poziom 11  
    Witam. Trochę odkop ale może przyda się potomnym. U mnie też był problem z podnoszeniem ,ale doszedłem do tego . A mianowicie kolejność elementów pod górna prawą śrubą jest taki :
    Śruba -sprężyna - kulka duża - kulka mała

Mała kulka wchodzi na samo dno otworu - blokując olej podczas tłoczenia żeby nie cofało do zbiornika
    Duża do połowy mniej więcej - pozwala żeby olej poleciał w tłok i nie wrocił.
  • Poziom 24  
    Witam serdecznie.
    Ja również posiadam taki podnośnik do 10ton który został kupiony na złomie w stanie opłakanym tzn pogięte tłoczysko i porysowany cylinder. Cały cylinder przespawany od innego siłownika z powodu zgiętego tłoczyska i braku dostępu skurzanych uszczelniaczy. Po przespawaniu wymiana pozostałych uszczelniaczy oraz kulek i sprężynek. Warto pamiętać aby powymieniać również podkładki miedziane. Po takiej naprawie podnośnik posłuży kolejne kilkanaście lat ;-)
    Ważne : W celu uzyskania najpłynniejszego efektu podnoszenia polecam zalać podnościk żadkim olejem hydraulicznym, na przykład boxolem 26.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Też mam taki podnośnik, kiedyś chciałem go "usprawnić" wlewano do niego zagęsty olej i aby podnosił trzeba było długo czekać aż ponownie można nacisnąć pedał podnośnika aby podnosił. Wymieniłem olej na hydrauliczny, i po tym całkowicie przestało podnosić. Tak jak wyżej napisane, są dwie kulki i sprężyna , zastanawiałem się skąd czy ok ale wrzuciłem je-zaczynając od miałej kulki, potem dużą i sprężyna do prawego otworu od góry. Co można dalej wykombinować czy w jakiś sposób odpowietrzyć?
  • Poziom 24  
    Grzegorzxxx napisał:
    Co można dalej wykombinować czy w jakiś sposób odpowietrzyć?

Tych lewarków się nie odpowietrza. Ogólnie żecz biorąc hydraulika siłowa powinna się sama odpowietrzyć.
    Też mam taki lewarek i znam go dość dobrze. Chodzi ci o kulki zaworu przelewowego czy jakie?
  • Poziom 12  
    LENIWIEC_PL napisał:

Tych lewarków się nie odpowietrza. Ogólnie żecz biorąc hydraulika siłowa powinna się sama odpowietrzyć.
    Też mam taki lewarek i znam go dość dobrze. Chodzi ci o kulki zaworu przelewowego czy jakie?

Załączyłem zdjęcia, kulki wydaje mi się że były tutaj gdzie na żółto zaznaczyłem. Są w sumie trzy śruby od dołu jedna(pewnie do spuszczenia płynu), od góry dwie jedna (zaznaczona na żółto -mam nadzieje że tam miałybyć kulki :)) a druga myślałem że odpowietrzenie. Stwierdziłem że skoro działało to nie będę rozbierał ale chyba muszę sprawdzić co się dzieje w środku...ja wlałem tutaj olej hydrauliczny, może coś innego było...
  • Poziom 24  
    Grzegorzxxx napisał:
    .ja wlałem tutaj olej hydrauliczny, może coś innego było...

Co do oleju to ważne aby był to olej hydrauliczny ale żadki klasy boxol 26 lub żadszy bo w przeciwnym razie w zimę może być problem z prawidłową pracą lewarka.
    Na zdjęciu na żółto zaznaczyłeś zawór bezpieczeństwa, przelewowy. Po odkręceniu tej nakrętki w środku masz kulkę z grzybkiem (lub bez) oraz kulkę.
    Zbiornik w tych lewarkach jest dwu komorowy. W tej większej części jest zbiornik olejowy, zaś w mniejszej części znajduje się zawór przelewowy, zwrotny, sitko, iglica do spuszczania i chyba coś jeszcze. U mnie w lewarku od spodu nie ma żadnej śrubki lecz u ciebie jest to najprawdopodobniej zaworek zwrotny do pompki.
    Co do wnętrza tego to kulki masz jeszcze w zaworze do opuszczania lewarka czyli pod tą nakrętką i iglicą która jest po środku.
  • Poziom 12  
    Rozebrałem jeszcze raz oczywiście olej też porozlewany.... zrobiłem zdjęcia elementów (poza tym gdzie pompujemy to dopiero rozkręcę)
    Ogólnie to z tego miejsca gdzie było na żółto wyjąłem 4 kulki... czy tutaj gdzie jest opuszczanie windy też powinna być kulka (zdjęcie środka) to cięgno do opuszczania które wchodzi do windy ma podebranie jakbby na kulkę. Ewentualnie jak teraz skręcić to cięgno do kupy od opuszczania, czy spreżynę się ustawia :)