Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Syrius - Ominięcie uszkodzonej płytki 1600.0090

12 Kwi 2016 07:45 2034 12
  • Poziom 12  
    Witam.
    Odkurzacz padł. Nie włącza się. Nic nie mruga, nie świeci. Po lekturze forum doszedłem że padła płytka sterująca, mała o numerze 1600.0090 (podobno wadliwa). Choć nie jestem tego pewien w 100%.

Sprawdziłem:
    - zwijacz
    - włącznik główny
    - wyłącznik systemu parkowania
    To działa poprawnie.

Nie sprawdzałem tylko triaka. Multimetrem go pomierzyłem ale to nie sprawdzanie. Z jedną parą przewodów obwód jest otwarty, z drugimi opór około 78ohm.

Po podłączeniu do prądu na 3 przewodach tj. czarnym, białym i niebieskim na głównej płytce mam 230V. Te przewody wchodzą właśnie na triak.

Czy jest opcja podłączenia silnika z ominięciem płytki sterującej? Na stałe obroty najlepiej środkowej mocy? Prawie nigdy nie używałem regulacji, jest mi ona zbyteczna.

Odkurzacz potrzebny na gwałt a na płytkę trzeba czekać.

Pozdrawiam
    Słavek
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Łączysz przewód ze zwijacza do wyłącznika, od wyłącznika do zacisku silnika, od drugiego zacisku silnika do drugiego przewodu zwijacza.
    Płytkę sterowania, płytkę triaka przy silniku, resztę instalacji - demontujemy.
    Odkurzacz będzie chodził na max mocy, podczas włączania będzie impuls prądowy (w niektórych przypadkach, może zadziałać zabezpieczenie w mieszkaniu). Można potem zastosować kit AVT1007.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Regulator można pominąć jednak obroty wówczas będą maksymalne.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 12  
    Udało się. Odkurzacz działa:-)

Co do obrotów, nie wydaje mi się żeby były maksymalne. Ale to może moje błędne odczucie.

Prąd rozruchowy jest znaczny, trochu przyciemnia żarówki ale bezpiecznik (16A) nie wywala. Trzeba będzie pomyśleć o regulatorze AVT.

Serdecznie dziękuje za pomoc.
  • Poziom 11  
    Można zastosować soft start (rezystor rozruchowy, obciążalność 16A) od szlifierki kątowej-koszt 10zł
  • Specjalista AGD
    Modul mozna spróbować naprawić była na to akcja serwisowa czasami pomagała czasami nie. Serwisanci wiedza o co chodzi. Wstaw foto modulu.
  • Poziom 11  
    A możesz zdradzić jakieś szczegóły akcji serwisowej?

Co do mojej opcji - na aledrogo tych rezystorów kilka stron
    Zelmer Syrius - Ominięcie uszkodzonej płytki 1600.0090
  • Specjalista AGD
    Jak wstawisz foto modulu
  • Poziom 11  
    Mam dwa Syriusze, oba mają padnięte plytki 1600.0090. Fotki dopiero wieczorem. Nie widać na nich żadnych uszkodzen
  • Poziom 11  
    Panowie, pomocy.

Mam ten sam problem - padł mi taki odkurzaz, całkiem trup, zero reakcji, zero świecenia. Rozkręciłem go, podłączyłem silnik na krótko, nie działał. Dotykałem wtedy silnik próbówką na stykach i na szczotkach - wszędzie próbówka świeciła.

No to stwierdziłem, że silnik padł. Kupiłem właśnie nowy, podłączam tak samo na krótko, tak samo na stykach próbówka świeci - a silnik też nie kręci :).

On potrzebuje jednak tej elektroniki, żeby wystartować? Nie da się go na krótko podłaczyć?
  • Poziom 11  
    Da się podłączyć. Omiń traka, podłącz bezpośrednio. Jak chcesz ulżyć instalacji, to zamontuj soft-start, koszt 10zl plus wysylka
  • Poziom 11  
    Jezu, kawy trzeba wiecej pić jednak... Okazało się, że te blaszko-rolki w zwijaczu się zasyfiły :).

No ale plus bedzie taki, że odkurzacz dostał znowu fabryczne życie, bo po 6 latach na 5 biegu działał jak na początku na 3 biegu. A silnik był ładnie zapylony..