Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór z pralki, sterowanie jakim napięciem.

Mario_Gdynia 23 Maj 2016 19:52 702 6
  • #1 23 Maj 2016 19:52
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Witam serdecznie, znalazłem w szpargałach stary, podwójny elektrozawór z pralki, nie pamiętam jakiej firmy, być może Amica. Chcę go zastosować wraz z prostym programatorem czasowym do sterownia nawadnianiem - podlewaniem ogrodu. Mam pytanie, jakim napięciem tzw. 220V , należy zasilić owy elektrozawór, zmiennym, czy wyprostowanym? Po podłączeniu bezpośrednio do sieci słychać naprzemienną pracę elektromagnesu, czy tak ma być? Czy taki elektrozawór może być otwarty non stop przez okres całej godziny?

0 6
  • #2 23 Maj 2016 21:29
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Te elektrozawory zwykle są zasilane napięciem przemiennym 230V.
    Raczej nie powinien dawać takich głośnych odgłosów, ewentualnie może trochę buczeć.
    Elektrozawory te są o działaniu pośrednim, i do prawidłowej pracy, potrzebują podania ciśnienia wody na wejście (może dlatego tak się zachowuje, że nie ma podłączonej wody).
    Niestety nie są przystosowane do pracy ciągłej, i jeśli będą zasilone dłuższy czas, to mogą się przegrzać, i spalić.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 23 Maj 2016 23:55
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mario_Gdynia napisał:
    Czy taki elektrozawór może być otwarty non stop przez okres całej godziny?

Nie powinno mu to zaszkodzić.

1
  • Pomocny post
    #4 24 Maj 2016 00:56
    nares
    Specjalista AGD

machefi napisał:
    Mario_Gdynia napisał:
    Czy taki elektrozawór może być otwarty non stop przez okres całej godziny?

Nie powinno mu to zaszkodzić.

Tu można by polemizować, w temacie jakości uzwojenia cewki elektrozaworu. Współczesne, przeważnie chińskie, palą się już po kilkunastu minutach pracy, ale też nie wszystkie - jednym słowem loteria. Tak jak kolega machefi napisał, z pewnością nie zaszkodzi to cewkom elektrozaworów ze starszej produkcji.

0
  • #5 24 Maj 2016 07:11
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Hey,dziękuje kolegom za zainteresowanie moim problemem. Poszukałem schematów pralek i faktycznie, podawane jest bezpośrednio napięcie naprzemienne. Wczoraj na krótko podłączyłem wodę i przeprowadziłem próbę. A więc, owe buczenie , odgłos pracy elektrozaworu cichnie po podaniu wody. Tak samo, nie nagrzewa się mocno, podczas przepływu wody, jest ona równolegle jakby chłodziwem, mimo ze nie ma bezpośredniego kontaktu z uzwojeniem pod napięciem :) W weekend zbuduję już gotowy układ ze sterownikiem i opiszę jak się sprawuje.

0
  • #6 24 Maj 2016 09:23
    jarcecz
    Poziom 17  

Mam zrobiony taki system załączania nawadniania od tamtego roku, jak na razie praca 1 sezon załączanie 1,5 godziny rano i 2 godziny wieczorem. Jak do tej pory działa bez zarzutu. Podłączony do nawadniania kropelkującego.

0