Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Studnia wąskorurowa - zawór zwrotny

24 Maj 2016 17:02 4026 16
  • Poziom 24  
    Witam,
    Od jakiegoś czasu męczy mnie moja studnia. Jest to wystająca z ziemi rura 1 1/2", woda stoi na 2 metrach. Studnia była używaba tylko orzy budowie domu 20 lat temu i zakorkowana. Niestety, sprawdzalem czy cofa się do niej woda i kazda ilość w nią wchodzi. Czy na dole jest zawór zwrotny, który uległ uszkodzeniu?
    Mam hydrofor z Grudziądzą, po wlożeniu węża studziennego z zaworem zwrotnym 1" woda leci ladnie i opada tylko o metr. Glebokosc studni to jakies 22 metry. Zastanawiam sie, czy hydrofor zassa wodė, jesli dam zawor zwrotny pomiędzy pompą a zbiornikiem, a pompę podepnę bezpośrednio pod wystającą rurę studni?
    Wiem, że najlepszym wyjściem jest zawór zwrotny w studni, ale jak to zrobić?
  • Poziom 42  
    jalop napisał:
    Zastanawiam sie, czy hydrofor zassa wodė, jesli dam zawor zwrotny pomiędzy pompą a zbiornikiem, a pompę podepnę bezpośrednio pod wystającą rurę studni?

Jeśli nie ma zaworu zwrotnego(kosza) w studni, to musi być zawór miedzy pompą, a hydroforem, bo wszystka woda po napompowaniu wróciłaby do studni.A najlepiej jak są oba zawory. Dobra pompa powinna pociągnąć. A te rury 5/4" masz wbite w ziemie,czy włożone w grubszą rurę?
  • Poziom 24  
    Do głębokości 1 metra brak jakiejkolwiek rury oslonowej. Glebiej nie wiem, zabieram sie na dniach za rozkopanie. Z tego wynika, ze bita w ziemie.
    Dwa zawory to wiadoma sprawa. Spotkales się kiedykolwiek z dzialajaca instalacjä na jeden?
  • Poziom 23  
    Oczywiście że będzie działać, zawór będzie zamykało podciśnienie słupa wody.
    Jeżeli lustro nie spadnie poniżej 7 metrów to będzie OK.
    Nie ma potrzeby stosowania zaworu na dnie studni.

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    jalop napisał:
    Spotkales się kiedykolwiek z dzialajaca instalacjä na jeden?
    Jesli jeden, to bardziej na rurze ssącej, ale czasem bywa, że studnia(woda w studni) jest wyżej niż pompa wtedy wystarczy tylko ten przy hydroforze.
  • Poziom 42  
    jalop napisał:
    Pozostaje mi tylko kupno rur i polożenie poziomego odcinka 20 metrów.
    A gdzie zamontujesz docelowo pompę?, przy studni , czy na drugim końcu rury?
  • Poziom 24  
    stanislaw1954 napisał:
    jalop napisał:
    Pozostaje mi tylko kupno rur i polożenie poziomego odcinka 20 metrów.
    A gdzie zamontujesz docelowo pompę?, przy studni , czy na drugim końcu rury?

Niestety muszę wybrać pomieszczenie gospodarcze z tego wględu, że studnia znajduje się przy samych drzwiach wejściowych do domu, a w domu brak miejsca i dodatkowo pompy samozasyjące do cichychnoe należą, a mam w domu ledwoco wyklutego szkraba.
    Tak więc dzisiaj zrobię mokroviologię i twardość wody. Jesli bedzie ok to lecę z ukladaniem rur do tzw. Kuchni latowej i z niej ze zbiornika już z powrotem do domu.
    Przy okazji kopania położę nowy kabel ziemny, bo tam prądu brak.
  • Poziom 42  
    I teraz problem : jak położyć rurę w wykopie. Normalnie - gdy jest kosz ssący w studni, rurę powinno kłaść się ze spadkiem od pompy w kierunku na studnię. Dlaczego ? aby ją dobrze było zalać wodą przy pompie. Ponieważ rura w studni nie ma kosza, to nie da się tej poziomej rury w ten sposób zalać wodą, a wątpię, czy pompa pociągnie wodę mając ze 20 m pustej rury.W takim razie sugerowałbym położenie jej ze spadkiem od studni, w kierunku na pompę, a zalewanie zrobić przy studni. Wtedy przydałby się zawór kulowy na rurze pionowej, aby można zalać rurę poziomą. Po jej zalaniu, otwierasz zawór włączasz pompę i powinno działać. A zalewanie trzeba by zrobić wkręcając kawałek rury pionowo w trójnik przy studni.
  • Poziom 24  
    Pani Stanisławie, myślałem dziś o tym. Spadek w stronę studni wskazany, gdy istnieje kpsz. W moim przypadku go nie ma, jednak pompa pompuje, gdy stoi w odleglości 2 metrów od niej.
    Chciałbym uniknąć zakladania trójnika przy studni do zalewania, gdyż rura jest w samej altanie przy domu.

Mysle, ze jak juz ktos wspomniał, podciśnienie nie pozwoli spłynąć wodzie do studni, jednakże problem może pojawić przu pierwszym uruchpmieniu, gdy odcinek ssący na odległości 20 metrow w poziomoe będzie pusty. Mam pewne obawy, czy pompa zaciągnie wodę. Jak myślisz, pociagnie?
    Aczkolwiek, zastanawiam sie, jak innym działają takie studnie? Przecież chyba kiedyś byly bardzo popularne bez zaworu zwrotnego.

Przed chwila zbasalem wode, 12 stopni niemieckich twardosci.
  • Poziom 42  
    Właśnie
    jalop napisał:
    problem może pojawić przu pierwszym uruchpmieniu, gdy odcinek ssący na odległości 20 metrow w poziomoe będzie pusty. Mam pewne obawy, czy pompa zaciągnie wodę. Jak myślisz, pociagnie?
    Obawiam się że nie, a sam raczej nie próbowałbym "na siłę"puścić pompy na sucho i czekać aż pociągnie. A to, że pociągła na 2 m pustej rury to jednak coś innego.Wobec tego, może zrób spadek od pompy w kierunku studni, ale do zalania trzeba by dać zawór koło studni, tak by w trakcie zalewania można było tą wodę utrzymać w rurze.
  • Poziom 7  
    I jak się sprawa potoczyła? Mam u klienta podłączenie hydroforu do studni bez ZZ na dole... klient mówi, ze 4-6m niżej jest woda, przesunięcie w poziomie od studni do hydroforu to jakieś 2m. Co mogę zrobić? Z ziemi wystaje tylko PE25, szkoda ze nie coś grubego to bym sobie poradził, ale w pe25 żadnego zwrotniaka nie wsadzę. A może?
  • Poziom 42  
    4-6 m +2 m = 6-8 m Z takiej głębokości to dobra pompa nie zawsze chce zassać, a dopiero bez zalania?! Próbować można. Może się uda, ale za jakiś czas, jak pompa trochę się zużyje kłopoty pewne. "Urwie ssanie" i nie wiadomo jak z tego wybrnąć.
  • Poziom 42  
    rmn1 napisał:
    z ilu w praktyce pompa pociągnie bez ZZ na dole?
    Każda pompa ssąca może zassać 6-7 m, ale to sprawa "zalania" rury ssącej. Gdy jest pusta, to nawet te "samozasysające" nic nie poradzą, chyba że na mniejszej różnicy poziomów pompa -lustro wody.