Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z 12V na 220V

29 Cze 2005 18:30 2573 2
 • Poziom 16  
  W załączeniu schemat przetwornicy znaleziony na tym forum. Jeżeli admin znajdzie ten wątek, to niech usunie załącznik, bo ja drugi raz nie mogę znaleźć tego tematu.

  Wiadomo tyle, że jest to przetwornica 500W. Moje pytania:

  1. Jeżeli nie potrzebuję mocy 500W i i tak nie posiadam takiego transformatora, to mogę po prostu odłączyć jedną lub dwie pary tranzystorów mocy 2N3055? Nie wymaga to żadnych zmian w układzie? No i jaką to w przybliżeniu będzie miało moc po odłączeniu dwóch ostatnich par 2N3055?

  2. Które tranzystory wymagają większego radiatora, a które nie?

  3. Posiadam transformator toroidalny 50W - 12V, czy dowijając do niego tą samą liczbę zwojów, co już jest nawinięta, tym samym otrzymując 12V-0V-12V będzie się on nadawał do tej przetwornicy do pracy z mocą do 50W oczywiście? Czy może przez dowinięcie drugiej części zwojów moc spadnie do 25W?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Witaj!
  Nie jestem specjalistą od przetwornic, ale z moich doświadczeń wynika, że przetwornice tej konstrukcji są kategorii DD. Bez obciążenia pobierają niewiele mniejszy prąd niż przy pełnym obciążeniu. Może po prostu mam pecha, ale za każdym razem tak było i dałem sobie z nimi spokój.
  Na 1 parze tranzystorów spokojnie powinienes wyciągnąć ze 100W.
  Z pewnością radiatora będą wymagały wszystkie 2N3055. Q1, Q2 też nie zaszkodzi wrzucić na kawałek blaszki.
  Dowinięcie uzwojeń nie spowoduje zmniejszenia (ani zwiększenia ;-)) mocy transformatora - zależy ona od przekroju rdzenia - pod warunkiem, że drut na dodatkowe uzwojenie będzie odpowiedniej grubości.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  Piotr
 • Poziom 28  
  Takie przetwornice bez obciążenia pobierają batdzo znikowy prąd. Dokładnie tego schematu nie robiłem, inny na NE555. Na 100W powinno się dawać 2 pary 2N3055. Nie wystarczy jedna.
  A dlaczego nie zrobisz przetworniczki na mosfetach IRFZ44N? Na jednej parze masz ponad 100W i wygodniejsze w montażu.
  Pozdr.