logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zrobić transformator 12V do przetwornicy Holton 400? Koszt wykonania?

66fantasti66 24 Wrz 2008 18:41 8934 62
Najlepsze odpowiedzi

Jak dobrać i nawinąć transformator do przetwornicy 12 V dla końcówki Holton 400, żeby uzyskać pełną moc?

Do Holtona 400 z instalacji samochodowej trzeba liczyć przetwornicę na około ±90 V na wyjściu, żeby pod obciążeniem nie spaść poniżej ±70 V, a sam wzmacniacz nie powinien być zasilany wyżej niż około ±100 V [#5569524][#5570016] Do transformatora polecono rdzeń TX42/26/13-3C90, bo rdzeń Sendust M184-281A nadaje się raczej na dławik niż na transformator impulsowy [#5569954][#5570241] Przy częstotliwości pracy 30 kHz można użyć drutu do około 0,8 mm, a 1 mm też jest dopuszczalny, tylko mniej korzystny; uzwojenia należy nawijać bifilarnie [#5589204][#5598209] W praktyce padła propozycja 2×5 zwojów na pierwotnym i 2×31 zwojów na wtórnym, z 2×7 drutami 1 mm na pierwotnym oraz 2×1 drutem 1 mm na wtórnym, ewentualnie 2×2 druty 0,8 mm [#5598829] Jeśli po złożeniu napięcie wyjdzie za wysokie, należy odwinąć po jednym zwoju wtórnego; w wątku nie podano konkretnego kosztu wykonania [#5626148]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 5567617
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    witam mam takie pytanko czy ktoś z was nie podjoł by się zrobienia transformatora do przetwornicy do końcówki mocy holton 400 oczywiście chodzi mi z 12v!!! i za jaką kwotę bo sam sobie na pewno nie poradzę:cry::cry::cry::cry::cry:
  • REKLAMA
  • #2 5567766
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    1. Pisz normalnie a nie żargonem - transformator a nie "trafko".

    2. Poradzisz sobie - nie święci garnki lepią.
  • REKLAMA
  • #4 5568145
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Zacznij od podania konkretów.
  • #6 5568717
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Jednej rzeczy nie rozumiem... +/-50V to moc wyjściowa 270W/4Ω, a przecież holton 400 powinien dawać 400W. No, chyba że chcesz mniejszą moc ;)

    Przetwornica 500W to już spore wyzwanie dla amatora i nie chodzi tu tylko o transformator, trudniejsze jest jego sterowanie. Trzeba użyć kilku par mosfetów a to oznacza walkę ze sterownikiem, oscylacjami itp. Pasmo klęsk i niepowodzeń, zwłaszcza jeśli nie masz oscyloskopu :)

    Nawijanie transformatora dla niskich napięć i dużych prądów jest dość kłopotliwe, trzeba równo nawinąć pojedyncze zwoje bardzo grubymi przekrojami drutów. Ale nie bój się, to że jest trudne nie znaczy że sobie nie poradzisz ;)
  • REKLAMA
  • #8 5569108
    zybibrave
    Poziom 12  
    Posty: 40
    Ocena: 3
    400W Holton ma przy zasilaniu +/- 70V.
  • #9 5569398
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    ta wiem ale po juz po wyprostowaniu a chodzi mi jakie napiecie z trafa??

    Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

    witam wymiary mijego rdzenia to średnica wewnęczna 23mm a zewnęczna to 47mm co mysli cie na ten temat??? można cos z tego zrobić???
  • #10 5569524
    zybibrave
    Poziom 12  
    Posty: 40
    Ocena: 3
    W przetwornicach impulsowych dodanie kondensatorów na wyjściu (za mostkiem prostowniczym) nie podbije ci tak napięcia jak w przypadku transformatora sieciowego. Jeżeli robisz przetwornicę bez stabilizacji musisz wyliczyć transformator na jakieś +/- 85-90 żeby napięcie pod pełnym obciążeniem nie spadło poniżej +/- 70V. Musisz wziąć też pod uwagę przy jakim napięciu ma to działać bo podałeś 12V, ale domyślam się, że docelowo ma to jeździć w samochodzie. Jeśli tak to za napięcie zasilania trzeba przyjąć 14,4V. Co do rdzenia to znasz jego parametry i czy wiesz z jakiego materiału jest wykonany?
  • #11 5569816
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    wlasni nie znam a moze by ktoś podał jakiś link z rdzeniem jaki by mozna kupic i gdzie???? i jeszcze porady jak nawinąć trafo !!! bo jednak spróbuje sam to wykonać!!
  • #12 5569954
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Przy tej mocy potrzebujesz rdzenia TX42/26/13-3C90, link do rdzeni znajdziesz, jak się przyjrzysz moim postom.
    Porady co do nawijania transformatora znajdziesz w temacie z przetwornicą 1000W - coś koło 15 strony tego tematu.

    Pisz staranniej swoje posty - używaj wielkich liter tam gdzie trzeba, nie stosuj zbędnych ozdobników. Jeśli masz problem z pisownią - korzystaj z przycisku "Pisownia".
  • #13 5570016
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    O ile pamiętam holton 400 wytrzyma napięcie nie większe niż +/-100V. Nie chcemy katować początkującego transoptorem i dławikiem wyjściowym :) dlatego należy policzyć trafo na +/-90V napięcia wyjściowego przy 14,4V. Przekładnia wynosiłaby 1:6,25 gdyby nie fakt że drobne oscylacje dają zawsze trochę wyższe napięcie niż wynikałoby z przekładni, dlatego przekładnia 1:6 jest chyba najodpowiedniejsza ;) przy spadku napięcia zasilającego do 10V masz na wyjściu teoretycznie +/-60V czyli całkiem nieźle ;) Napięcie wyjściowe oczywiście trochę spadnie, ale na włączonym silniku nie powinno zejść poniżej +/-70V ;)

    Podałeś wymiary rdzenia, ale nadal nie wiemy czy to rdzeń toroidalny czy kształtkowy. Domyślam się że chodzi o toroid... Do obliczenia ilości zwojów potrzebny jest jeszcze trzeci wymiar - wysokość leżącego krążka, czyli jego grubość :)
  • #14 5570033
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Potrzebna jest też znajomość materiału rdzenia - na proszkowym transformatora nie nawiniesz.
  • #15 5570123
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    A więc dokładne wymiary rdzenia to średnica wewnętrzna to 23,5mm średnica zewnętrzna 47mm wysokość 18mm! I pisze na nim M184-281A jeżeli to coś pomoże . potrzebował bym dokładnie ile zwoi jakim drutem lub iloma drutami
  • #16 5570241
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Jedyny ślad w Google wskazuje na rdzeń Sendust o ur=125 i AL=281 - bardzo dobry na dławik ale do niczego na transformator.
    Żródło: http://www.kdm-mag.com/showproduct.asp?id=349&classid=5&parentid=
    Odpowiednik Ferroxcube to TX47/24/18-S7-A281: http://www.ferroxcube.com/prod/assets/tx472418.pdf
  • #17 5570419
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Trzeba będzie kupić rdzeń lub zabrać ze złomu zepsuty ATX, najlepiej jakiś stary bo tam siedzą grube rdzenie, w nowych zasilaczach mimo większej mocy siedzą malutkie rdzenie i jakoś tak pustawo w środku :/ Nie wiem dlaczego ale tak jest. Ja zawsze biorę ze złomu starsze zasilacze, wtedy mogę dorwać sporo przydatnych rzeczy, głównie rdzeń ;)
  • #19 5570917
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Tego Sendusta zostaw sobie na dławik. Nawet jak nie będziesz robił ograniczenia napięcia, to dławik warto mieć choćby dla ograniczenia prądów impulsowych płynących przez tranzystory i diody.
  • #20 5571040
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Myślę że skoro już dławik to stabilizację warto dać. Wystarczy połączyć masy oporniczkiem kilkaset Ω i pociągnąć sprzężenie przez potencjometr w funkcji dzielnika napięcia na wzmacniacz błędu sterownika ;)
  • #22 5571160
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Wpisz w Szukaj "TX42"...
  • REKLAMA
  • #23 5572165
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    ok będę szukał i próbował narazie czekam na rdzeń!! mam jeszcze takie pytanie czy sterowanie może być ze starego wzmacniacza samochodowego (oczywiście po wzmocnieniu wymiana tranzystorów lub dodanie większej ilości) jutro dam więcej danych na ten temat może nawet jakąś fotkę pozdrawiam
  • #24 5572451
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Oczywiście może być, ale żeby dodawać mosfety, zmieniać sposób sterowania bramek to już by się przydał oscyloskop. Porób zdjęcia, trzeba sprawdzić czy czasem nie nada się w takim stanie jakim jest, 3 pary mosfetów starczą na 600W mocy ;)
    Musisz jeszcze znać częstotliwość pracy sterownika żebyśmy mogli policzyć ilości zwojów na transformator ;)
  • #26 5573883
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Te mosfety mają 3 razy większą pojemność bramki, możesz je zastosować ale tylko 2 sztuki jeśli miałeś 6 sztuk IRFZ. Do tego musisz trzykrotnie zmniejszyć rezystory bramkowe, potem tylko podłączyć oscyloskop żeby upewnić się że nie ma jakichś szpilek ;)
  • #27 5574034
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    witam zrobiłem tak jak powiedziałeś i wlutowałem 2 tranzystory i przetwornica ruszyła mam pytanie na ilu takich tranzystorach musiało by się opierać sterowanie aby wycisnąć jakieś 500w i co należy przerobić domyślam się ze trzeba wymienić tranzystory sterujące obecnie są to a1015 ! co proponuje cie


    Jak zrobić transformator 12V do przetwornicy Holton 400? Koszt wykonania?


    Jak zrobić transformator 12V do przetwornicy Holton 400? Koszt wykonania?

    Jak zrobić transformator 12V do przetwornicy Holton 400? Koszt wykonania?

    Jak zrobić transformator 12V do przetwornicy Holton 400? Koszt wykonania?
  • #28 5574615
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    A rezystory bramkowe jakie zastosowałeś? Jakie były dla IRFZ44N?

    Dla zwiększenia liczby mosfetów w układzie trzeba zwiększyć prąd sterownika bramek, myślę że wtórnik emiterowy na BD135 i BD136 wysteruje kilka par tych mosfetów ;) Oczywiście trzeba to sprawdzić oscyloskopem, szpilki napięcia na drenach mogą zabić mosfety pod obciążeniem. Jeśli nie masz oscyloskopu to musisz liczyć na to szczęście że szpilek nie będzie :)

    irfp064n to dość silne tranzystory, od jednej pary bezpiecznie można oczekiwać 400W, przy dobrym chłodzeniu nawet do 600W mocy ciągłej. Oczywiście warto dać 2 czy nawet 3 pary, żeby nie musieć stosować kilograma aluminimum, a nawet chociażby w imię większej sprawności przetwornicy ;)
  • #29 5574624
    66fantasti66
    Poziom 16  
    Posty: 453
    Pomógł: 2
    Ocena: 87
    witam mam dziwne objawy po uruchomieniu przetwornicy jak jest nie obciążona jest napięcie 2*35v a przy obciążeniu 3A wzrosło do 2*47v to wszystko przy zasilaniu 14,5v co myśli cie o tym????

    Dodano po 4 [minuty]:

    opornik był 100ohm i zostawiłem bez zmian! a na jaki by było dobrze zmienić?? a właśnie mam 6 sztuk tych trznzystorów to myślę ze będzie git!
  • #30 5576037
    Qwet
    Poziom 33  
    Posty: 2411
    Pomógł: 137
    Ocena: 180
    Pisałem już wcześniej, te tranzystory mają trzykrotnie większe pojemności bramek, trzeba trzykrotnie zmniejszyć rezystory bramkowe. Daj 33Ω.

    Dziwna sprawa z tym napięciem wyjściowym. Po wymianie rezystorów bramkowych zastosuj większe kondensatory wyjściowe i badaj napięcie bezpośrednio na tych kondensatorach. Używaj woltomierza analogowego, te mierniki cyfrowe lubią przekłamywać jeśli gdzieś w pobliżu występują wysokie częstotliwości i to nie tylko przy mierzeniu napięcia skutecznego :)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wykonania transformatora 12V do przetwornicy mocy Holton 400 o mocy około 500W i symetrycznym napięciu wyjściowym +/-70V do +/-90V. Zalecane jest zasilanie przetwornicy napięciem 14,4V (typowe dla instalacji samochodowej) i dobranie transformatora o przekładni około 1:6 do 1:6,25. Do nawinięcia transformatora proponowany jest rdzeń toroidalny TX42/26/13-3C90 (materiał 3C90), który jest odpowiedni do mocy i częstotliwości pracy około 30kHz. Wskazano, że rdzeń Sendust (oznaczony M184-281A) nie nadaje się na transformator, lecz na dławik.

Uzwojenie pierwotne powinno mieć 2x5 zwojów, a wtórne 2x31 zwojów, z zastosowaniem drutu o średnicy około 0,75-1mm, nawijanego bifilarnie, z gęstością prądu do 5A/mm². Zalecane jest stosowanie kilku równoległych drutów na uzwojeniach pierwotnym i wtórnym (np. 2x7 drutów 1mm na pierwotnym). Podkreślono konieczność dokładnego nawijania drutów prostopadle do rdzenia, aby uniknąć problemów z ułożeniem zwojów.

W kwestii tranzystorów mocy do sterowania przetwornicy dyskutowano o zamianie IRFZ44N na IRFP064N, które mają niższą rezystancję włączenia i większą pojemność bramki, co wymaga zmniejszenia rezystorów bramkowych z 100Ω do około 33Ω. Zasugerowano stosowanie par tranzystorów BD135 i BD136 jako wtórników emiterowych do sterowania mosfetami. Wskazano, że jedna para IRFP064N może bezpiecznie obsłużyć około 400W, więc dla 500W warto zastosować 2-3 pary mosfetów.

Poruszono też temat stabilizacji napięcia wyjściowego, sugerując dodanie sprzężenia zwrotnego przez potencjometr i wzmacniacz błędu, co poprawi stabilność pracy. Wskazano, że pomiary napięcia wyjściowego powinny być wykonywane w odpowiednich punktach (na kondensatorach wyjściowych) i najlepiej woltomierzem analogowym ze względu na zakłócenia wysokoczęstotliwościowe.

Autorzy dyskusji doradzali również, aby unikać nawijania transformatora na rdzeniach proszkowych, a także zwracali uwagę na konieczność odpowiedniego chłodzenia tranzystorów i eliminacji oscylacji przez poprawne prowadzenie przewodów i montaż na płytce drukowanej.

Podsumowując, wykonanie transformatora do przetwornicy Holton 400 wymaga zastosowania odpowiedniego rdzenia toroidalnego TX42/26/13-3C90, precyzyjnego bifilarnego nawijania uzwojeń z drutu 0,75-1mm, dobrania właściwej liczby zwojów (2x5 pierwotne, 2x31 wtórne) oraz zastosowania tranzystorów IRFP064N sterowanych przez wtórniki BD135/BD136 z odpowiednio dobranymi rezystorami bramkowymi. Koszt wykonania zależy od ceny rdzenia i materiałów, a sam proces nawijania jest czasochłonny i wymaga precyzji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA