Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dovado i 3372 - Domowy LAN na nowo - czy DOVADO PRO AC + 3372 czy inne

RicoSky 30 Maj 2016 17:07 2949 19
  • #1 30 Maj 2016 17:07
    RicoSky
    Poziom 4  

Witam Forumowiczów!

Chciałbym całkowicie odświeżyć swoja sieć domową. Dotychczas korzystam z neostrady (realnie ok. 5Mb download) i starego routera SMC. TP na razie nie planuje żadnej rozbudowy. Od dość dawna już planowałem wymianę routera na jakiś nowy.

W ostatnich dniach w mojej lokalizacji pojawił się dość silny sygnał LTE od Play i zamierzam wykorzystać tę okazję do przebudowy całej sieci domowej.

Dziś rozmawiałem ze sprzedawcą z jednej firmy i proponował mi zestaw: Dovado PRO AC + Huawei E3372 + ewent. zewn. antena (jeśli sygnał w domu warto będzie wzmocnić). Ja raczej planowałem wejście w routery klasyki typu ASUS RT-AC68U lub Linksys EA6900 i do tego dokupić jakiś modem LTE.

Jest też trzecia opcja - zakup jakiegoś routera z wbudowanym LTE ze średniej półki.

W samym routerze ważne jest dla mnie, aby miał dobry zasięg WIFI i miał nowoczesny, ale prosty w obsłudze soft. Nie zamierzam robić żadnej wymiany oprogramowania producenta na Tomato czy inne tego typu (nie znam się i nie chcę się tym zajmować). Router musi też mieć wejście WAN, bo w ciągu ok. roku będę miał prawdop. w domu światłowód.

Zacząłem szukać w Internecie testów i opinii o Dovado, ale jest tego jak na lekarstwo. Nawet na Elektroda.pl jest tych opinii nie za dużo i są też opinie bardzo złe (komuś tam się Dovado Pro restartuje po kilkadziesiąt razy dziennie).

Generalnie nie mam mocno limitowanego budżetu - chcę kupić sensowny, bezobsługowy sprzęt na lata, ale z drugiej strony nie zamierzam wydawać na sam router 1200 czy 1500 PLN.

Chciałbym Was zapytać, w jakim kierunku proponujecie mi pójść? Może jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

0 19
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2016 17:54
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznij od zrobienia testu LTE od Play. Skorzystaj z telefonu z LTE oraz programu Network Cell Info , sprawdź prędkości. W internecie mobilnym nie ma gwarancji prędkości, sieć i BTS-y bywają przeciążone. Oferta z Play ma być na kartę czy na abonament ze sprzętem. Zapoznałeś się z jej regulaminami? Jaka to lokalizacja? Zarówno Asusy jak i Linksysy na OFW maja problemy z modemami LTE. Brak na razie tez modemu korzystającego z LTE-A. Play oferuje już agregację pasm, są już stacjonarne i mobilne routery LTE korzystające z agregacji pasm LTE.

0
  • #3 30 Maj 2016 18:19
    RicoSky
    Poziom 4  

Matek451 dzięki za odpowiedź! Z mojej strony info:

1) na telefonie zainstalowałem program Speedtest by Ookla. Robiłem kilka pomiarów szybkości w ciągu dnia. Obecnie jest:
    - na balkonie na 1. piętrze - PING 31, DL 25, UL 10
    - w domu, w pomieszczeniu technicznym, gdzie będzie stał router i modem - PING 49, DL 14, UL 9
    - w ciągu dnia pokazywało mi DL dochodził do 30 Mb.

2) Zamierzam kupić w Play pakiet LTE "Internet domowy do wielu urządzeń bez limitu", SIM na abonament, bez sprzętu (chyba, że mają coś fajnego w ofercie, ale ja raczej nigdy nie kupuję sprzętu u operatorów, tylko na rynku). Nie czytałem regulaminu, ale mam nadzieję, że w tej ofercie nie ma niespodzianki w postaci "lejka". Przed zakupem jeszcze na 100% sprawdzę.

3) Mieszkam w Pruszczu Gd. -> GPS 54.265014, 18.670365

4) Nie chcę nic grzebać w oprogramowaniu urządzeń - jedynie zwykłe konfiguracje ustawień, ale żadnej wymiany softu na "nie-producencki".

Jeśli coś jeszcze jest ważne, to pytaj.

Dodano po 3 [minuty]:

matek451 napisał:
    Zarówno Asusy jak i Linksysy na OFW maja problemy z modemami LTE. Brak na razie tez modemu korzystającego z LTE-A. Play oferuje już agregację pasm, są już stacjonarne i mobilne routery LTE korzystające z agregacji pasm LTE.

Czy to znaczy, że raczej powinienem iść w kierunku modem USB + Dovado lub modem z wbudowanym LTE (np. B593 s-22 lub DWR921)?

0
  • #4 30 Maj 2016 18:39
    Hucul
    Poziom 39  

Używam modemu Huawei E5372 do tego prepaid Play z włączoną usługą nielimitowany internet (koszt 45zł miesięcznie). Do nadajnika LTE mam około 200m i wszystko chodzi idealnie. Z rzadka (co kilkanaście tygodni) jest problem z zanikiem internetu (zasięg LTE jest) - w Blueconnekcie 3G z dawnej Ery było z tym o wiele gorzej.
    W tej ofercie jest niespodzianka w postaci lejka :| Jednak do tej pory nie spowolniono mi łącza, pomimo że potrafię pociągnąć ponad trzysta giga miesięcznie (średnio jednak około 80).

0
  • #5 30 Maj 2016 18:45
    RicoSky
    Poziom 4  

Czy Huawei E5372 masz podpięty do jakiegoś głównego routera domowego, czy jest on przenośnym modemem wpiętym bezpośrednio w urządzenie końcowe?

Dla mnie router główny w sieci pełni kluczową rolę:
    - spina całą sieć LAN rozpiętą po wszystkich pomieszczeniach
    - rozsiewa WIFI po całym domu dla urządzeń mobilnych
    - podłączony jest do niego bezpośrednio serwer Synology NAS 216j, który jest centralnym backupem wszystkich komputerów w domu oraz stanowi centralną bibliotekę mediów (foto i wideo połączone z AppleTV)

Muszę więc mieć router główny, który będzie porządnym i wydajnym urządzeniem.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Maj 2016 19:29
    Hucul
    Poziom 39  

E5372 jest modemem i routerem w jednym. Nie łączę mojej sieci z internetem, więc nic "mocniejszego" nie potrzebuję. Dla mnie jego dodatkową zaletą jest praca na akumulatorze - zabieram go z sobą w podróż i prawie wszędzie mam własny internet.
    W moim poście chodziło mi głównie, by zwrócić Ci uwagę na tańszą opcję - prepaid, oraz że oferta w pełni sprawdza się jako domowy internet, na pewno w pobliżu nadajnika LTE.

0
  • #7 30 Maj 2016 19:51
    RicoSky
    Poziom 4  

@matek451 - miałeś racje w sprawie lejka. W warunkach promocji jest zapis:
    "po przekroczeniu przez Abonenta 100 GB transmisji danych w pełnym Okresie Rozliczeniowym szacunkowa maksymalna prędkość transmisji da-nych ulega obniżeniu do końca tego okresu i wynosi nie więcej niż 1 Mb/s (górna granica prędkości) w przypadku danych pobieranych, oraz nie więcej niż 384 kb/s (górna granica prędkości) w przypadku danych wysyłanych."

A więc tak naprawdę to g..., a nie "LTE bez limitu"... Może i nie obcinają ludziom transmisji, ale jak zacznie robić się gęsto na danym BTS-ie, to mają prawo ciąć...

0
  • Pomocny post
    #8 30 Maj 2016 20:52
    matek451

Jeśli chcesz kupić własny sprzęt to nie wiąż się żadną umową. W Play korzysta się z usługi Darmowy Internet LTE bez limitu , koszt to 5 zł/m-c lub 0 zł. W zamian masz minimum 100GB z pełna prędkością a potem możliwy lejek 2Mb/s. Ta usługa jest do włączenia na karcie RBM II new, starter za 9 zł z puszką. Starter co 100 dni doładowujesz za 50 zł. Co 30 dni uruchamiasz usługę Darmowy Internet LTE ( kodem lub na Play24). Kasa z doładowania zostanie na koncie. Ewentualnie musisz kupić pakiet 600MB aby LTE działał z pełna prędkością. Tu masz linki https://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy-na-karte/ , oferta RBM na kartę 9 zł i regulamin usługi https://www.redbullmobile.pl/fileadmin/files/...Darmowy_Internet_LTE_na_30_dni_22.10.2014.pdf Z reguły operator pozwala pobrać ponad 100GB na maksa a w razie czego masz kilka kart i zmieniasz( koszty śmieszne). Sam mam kilka kart i to z RWK( kiedyś była taka opcja) i nawet nie muszę doładowywać co 100dni za 50 zł. W razie wyboru tej oferty pomogę. Co do sprzętu to warto pomyśleć o zestawie router z Gigabit oraz USB do obsługi E3372. Na OFW raczej brak takich routerów, Wspomniany Dovado PRO czy DWR-118, Asusy i Linksys, TP-Link wymagają raczej zmiany na OpenWRT czy Tomato i konfigurację pod konkretny modem. Z routerów z wbudowanym modemem LTE to Huawei E5186( posiada LTE-A) czy B315 lub D-Link DWR-956 z droższych Asus 4G-AC55u. Wspomniany Dovado PRO AC powinien spełnić twoje wymagania, do niego modem E3372. Ewentualnie E5186 , ten router agreguje dwa pasma LTE. Oczywiście popierdółki mobilne typu E5372 sobie odpuść, te zabawki nie służą do stworzenia sieci domowej. Sam aktualnie posiadam E5186 i na nim stworzę sieć domową. Korzystam z NAS Zyxela, BD LG, kilku smart TV , dekoderów TV sat i odtwarzacza sieciowego na Android( z RK3366). Dotychczas oparta na B593s-22 i switcha oraz sieci LAN oraz adapterach PLC. B593 dawał radę ale pora na zmiany. Oprócz tego używam B315s-22 ale ten nie ma AC. Temat jest rozwojowy i musis zdecydować czy sieć będzie oparta o router+ modem LTE( z reguły masz większe możliwości konfiguracji sieci) czy router z wbudowanym modemem LTE( mają ubogie FW w kwestii rozwiązań sieciowych). A internet z Play póki co na tej karcie RBM II new za 9 zł, żal nie korzystać. Sam używam kilku od 32 m-cy. Na koniec warto pomyśleć o antenie zew skoro transfery na zewnątrz są dużo szybsze.

2
  • #9 30 Maj 2016 21:38
    RicoSky
    Poziom 4  

mater451 WIELKIE dzięki za tę mega pigułę informacji!!!!

Z tym RBM to rzeczywiście ciekawa sprawa. Nigdy nie rozumiałem działań operatorów i tak chyba już zostanie... Mam kilka telefonów swej firmy w Play. Teraz chcę dokupić kolejnego SIMa i płacić kolejny abonamet, a oni z człowieka durnia robią.

Ale co do sprzętu... Rzeczywiście, główny router u mnie w domu ma obsługiwać LAN kablowy i WIFI, i sporo różnych podpiętych urządzeń (4 komputery, 4 telefony, AppleTV, NC+ z multiroomem, serwer NAS, telewizor, kilka switchy, repeaterów i pewnie jeszcze coś by się znalazło). Chcę mieć więc sprzęt porządny. Zależy mi, żeby główny router był nowoczesny, z dobrym zasięgiem WIFI, z AC, ale jednocześnie prosty i intuicyjny w codziennej obsłudze i konfiguracji (nie jestem freakiem IT, choć coś tam jestem w stanie w sieci sam poustawiać). Jestem gotowy na niego wyłożyć 700-800 PLN, a może i jeszcze trochę więcej, gdy będzie uzasadnienie. Skusiłbym się więc na tego Dovado PRO AC, jeśli piszesz, że to naprawdę dobry sprzęt, który spełni postawione wyżej wymagania.

A... i router - jak wcześniej pisałem - musi mieć możliwość przejścia z czasem na WAN, bo jest szansa, że mi do domu światłowód za parę miesięcy podciągną. Wtedy zamieniłby LTE na WAN (albo LTE zostałoby, jako backup).

Zastanawiam się jednak czy dokładanie do takiego routera urządzenia w stylu E5186 nie jest niepotrzebnym przeinwestowaniem. W sumie, to ja takiego E5186 używałbym tylko jako modemu. Czy to nie jest kupowanie ciężarówki do przywiezienia siatki z zakupami? Koszt E5186, to drugie tyle co MOV PRO AC. Czyli raczej szedłbym w stronę E3372. Rozumiem, że z MOV PRO AC by bez problemu pracował?

0
  • Pomocny post
    #10 30 Maj 2016 22:15
    matek451

Wybór Dovado PRO AC przy twoich wymaganiach OK. Sam posiadam jeszcze starego 4GR, który działa z E3276. Dovado obsługuje wszystkie obecne modemy LTE w tym E3372. Producent często aktualizuje FW i dodaje obsługę modemów LTE. Pewnie obsłuży i jakiś z LTE-A gdy się pojawi. Router posiada zaawansowane ustawienia sieciowe. Koszt około 700 zł + modem 100-120 zł. E5186 ma ubogie możliwości konfiguracyjne a na LTE -A agreguje dwa pasma. w Pruszczu działają pewnie LTE1800 i LTE800. Trzeba by sprawdzić jakie pasma LTE działają na tym BTS-ie Play przy Kasprowicza 52. Kup E3372s-153 HiLink. Na nim działa program LTEWatchH, który pozwala wymuszać konkretne pasma LTE.Zakup E5186 w tej sytuacji zbędny. Jeśli pojawi się modem z LTE-A kat.6 czy kat.9 lub 11 to sobie go dokupisz do Dovado( nowe FW pewnie doda obsługę tych modemów bo ten producent o to dba). A co do oferty to kupuj ta kartę RBM i rób to co napisałem. Póki promocja trwa, po co ci umowa skoro w przyszłości LTE będzie zapasem dla WAN na światłowodzie. a polityka Play tylko cię do tego zachęca. W Play abonament to tylko ze sprzętem i to z E5186 lub Netgearem 810AC( router mobilny ale z LTE kat. 9 i 11.

0
  • #11 31 Maj 2016 11:10
    RicoSky
    Poziom 4  

@matek451 melduję, że kupiłem 3372 (na jakiejś aukcji Allegro) i Dovado Pro AC (w MBBM).

Korzystając z okazji chciałbym Ciebie jeszcze podpytać jaki access point proponowałbyś dokupić do Dovado?

Obecnie mój główny router to dziadek SMC Barricade N SMCWGBR14-N i do tego jakiś czas temu dokupiłem Level1 WAP-6002. Niestety ten AP zawsze stwarzał problemy. Ciągle się restartował, tracił ustawienia konfiguracyjne. Od jakiegoś czasu nieco się uspokoił, ale dzieciaki mówią (bo to głównie dla obsługi ich pokoi w WIFI to ustrojstwo kupiłem), że kompletnie nie można na nim polegać, bo ciągle zrywa połączenie i próba korzystania przez niego z internetu to loteria. Być może problem leży w mojej niewiedzy w konfiguracji, ale nie chce mi się z tym już zmagać.

0
  • Pomocny post
    #12 31 Maj 2016 14:30
    hermes-80
    Poziom 43  

Wifi w domu postaw sobie na markowych AP-kach np Unifi.

0
  • #13 31 Maj 2016 17:18
    matek451

Podstawowe pytanie to czy ten dodatkowy AP ma działać w AC no i czy ma mieć porty Gigabitowe? Jeśli masz NAS to warto mieć Gigabitowe porty LAN a WiFi w zależności czy sprzęt w domu działa w AC. Jeśli Unifi to tanio nie będzie. Z AC np. http://www.cyberbajt.pl/produkt/7458/ubiquiti-unifi-ac-lite-80211ac-dual-band-867mbp.html Musisz sam zadecydować bo jeśli potrzebujesz jeszcze portów LAN w tych pomieszczeniach to dojdzie switch gigabitowy Możesz użyć jakop AP routera z Gigabit i AC

0
  • #14 01 Cze 2016 09:27
    RicoSky
    Poziom 4  

Parter domu ma wystarczające pokrycie WIFI z anten głównego routera. Przynajmniej tak było w moim starym SMC. Zobaczymy, jak będzie "siał siecią" nowy Dovado. 1x AP chcę zainstalować na piętrze domu. Strop Terriva mocno ogranicza zasięg sieci. Ten AP będzie podpięty do gniazdka LAN w jednym z pokoi dzieci (to pomieszczenie na przekątnej domu licząc od lokalizacji routera głównego). W tym pokoju jest tylko 1 gniazdo LAN, które będzie musiało obsłużyć i ten AP, i komputer stacjonarny PC u dziecka. Skoro buduję sieć LAN opartą na routerze Gbit, to chciałbym i w tym gniazdku pozostawić Gbit.

Myślę sobie, że powinienem więc kupić AP z funkcją bridge Gbit. Mam rację? Alternatywą jest podpięcie do gniazdka LAN switcha Gbit i wtedy do switcha wpinam komputer PC i AP. Pewnie opcja 1 jest prostsza (mniej kabli i zasilaczy).

I druga sprawa, skoro wydaję pieniądze na router z AC, to i w AP powinien mieć AC. Mój dostawca Internetu na razie jest o lata świetlne od prędkości uzasadniających AC WIFI, ale skoro mam centralny serwer plików Synology (backup i biblioteka mediów), to przynajmniej wewnątrz domu będę miał większe przepustowości (tu pełna racja matek451!). A kto wie, skoro jest szansa na światłowód WAN w przyszłości, to i AP AC może się kiedyś przyda do Internetu?

Czyli podsumowując:
    1) AP z AC i z funkcją bridge Gbit - opcja preferowana, bo pewnie tańsza i prostsza
    2) switch Gbit (np. D-Link DGS-1005D 5-port Gigabit (DGS-1005D/E)) + AP z AC

Co byście proponowali kupić, żeby:
    - było cenowo rozsądnie
    - bezproblemowo współpracowało z Dovado Pro AC

????

0
  • Pomocny post
    #15 01 Cze 2016 09:52
    hermes-80
    Poziom 43  

Może coś zarządzanego - TL-SG105E lub od razu z PoE (TL-SG108PE) jeśli by jakieś Unifi miało być (zazwyczaj dodawany jest zasilacz, ale ...).

0
  • #16 01 Cze 2016 10:01
    RicoSky
    Poziom 4  

hermes-80 napisał:
    Może coś zarządzanego - TL-SG105E lub od razu z PoE jeśli by jakieś Unifi miało być.

Hermes-80! Ty mnie chyba do bankructwa chcesz doprowadzić! ;)

A na poważnie, to w przypadku AP i ewent. switcha chciałbym, żeby te urządzenia przepuszczały przez siebie sieć z odpowiednimi prędkościami i współpracowały z Dovado. I nic więcej! Nie chcę tym w żaden sposób zarządzać, tylko plug&play. A czas, który poświęciłbym na zarządzanie, z przyjemnością przeznaczę na kontemplowanie piękna mojego ogrodu, siedząc z butelką schłodzonego piwa w ręce :)))

Czyli np. DAP-1620 (za 230 zł) + D-Link DGS-1005D (za ok. 70 zł) -> to powinno mi z zapasem pokryć moje oczekiwania.

Ale ponieważ nie jestem ekspertem od sieci, to przed zakupem wolę się poradzić zawodowców!

0
  • Pomocny post
    #17 01 Cze 2016 10:06
    hermes-80
    Poziom 43  

Może tak może nie - switch raczej powinien sobie poradzić - co do AP nikt ci nie da żadnych gwarancji - niestety za sprzęt dobrej jakości trzeba zapłacić jeśli chce się liczyć na plug&play.

Z Dovado wszystko będzie współpracować bo to przecież przez kabel leci no chyba że sam Dovado ma małą wewnętrzną przepustowość switcha.

0
  • #19 01 Cze 2016 10:23
    hermes-80
    Poziom 43  

Unifi AP Pro - to koszt powyżej 800. Unifi UAP AC Lite czyli połowa przepustowości standardu AC ok 400Mb/s.
    Czy warto - UBNT to sprzęt montowany w zastosowaniach profesjonalnych i półprofesjonalnych - najtańszy sprzęt ceniony przez ISP jako bazy i końcówki sieci radiowych. Sam na dachu mam NS Loko M5 - działa nieprzerwanie od 5 lat.
    Unifi montuje się w biurach/hotelach i innych placówkach tego typu.

Cóż sam musisz podjąć decyzje - sprzęt tańszy też może się sprawdzić ale nie jestem w stanie podać konkretnego modelu.

WRT to legenda sprzętu SoHo i przedtem inaczej sprzęt robiono - miał działać, a nie wysiadać po 2 latach by kupić następny.
    To chyba akurat w innym wątku było ;)

0
  • #20 16 Cze 2016 12:22
    RicoSky
    Poziom 4  

Piszę krótko, aby zamknąć wątek i podzielić się informacjami zwrotnymi.

Dovado Pro AC jest w domu i działa. No... po prostu działa... To chyba dobrze? ;)
    Zasięg sieci WiFi ma dość dobry, zbliżony do mojego starego routera SMC. Bardzo dobrze współpracuje z modemem 3372. Używam ten zestaw od ok. 2 tyg. i całość jest bardzo stabilna. Praktycznie żadnych zerwań, niedostępności Internetu (a tak niestety często było z moją starą konfiguracją SMC + Neostrada). Obecnie transfery na LTE dochodzą do ok. 60-70 przy DL, i zazwyczaj jest powyżej 10 przy UL. A wszytko to na zwykłym modemie LTE wpiętym w router przez USB. W takiej sytuacji montowanie zewn. anteny nie ma żadnego sensu.

A co do AP, to wpadłem na genialny pomysł, który mi w pierwszej chwili w ogólnie nie przyszedł do głowy. Jako AP na piętrze zastosowałem swój stary router SMC!!! Przestawiłem go w tryb BRIDGE, przypisałem stałe IP i śmiga, aż miło. Wiadomo, że nie ma AC, ale na razie możliwość AC nic by mi nie dała. Z czasem zawsze można zmienić.

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za pomoc i poświęcenie własnego, cennego czasu na edukowanie amatora! :)

Piotr

0