Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria DeLonghi 22.320 Wykonane 1400 kaw. Gwarancja upłynęła 2 tyg temu.

palmi_lodz 01 Cze 2016 10:25 846 2
  • #1 01 Cze 2016 10:25
    palmi_lodz
    Poziom 9  

Posiadam ekspres Delonghi 22.320 Wykonane 1400 kaw. Gwarancja upłynęła 2tyg temu. Wczoraj powstał problem z parzeniem kawy. Nalał do filiżanki ok 1/3 wysokości i podał komunikat o zbyt drobno zmielonej kawie i prośbie o regulację młynka. Podczas kolejnej próby zaparzenia kawy i regulacji młynka pojawił się komunikat o pustym obwodzie wody. Kawa zmielona trafiła do pojemnika natomiast po przekręceniu pokrętła pary chwilę pracuje pompa i leci woda, po czym pompa zaczyna jakby zwalniać i przyspieszać, woda przestaje lecieć, zaczyna wydobywać się para. Komunikat o pustym obwodzie pojawia się ponownie. I tak na okrągło. 5 razy był napełniany obwód bezskutecznie. Próba płukania też kończy się komunikatem z pustym obwodem. Zbiornik na wodę napełniony, filtr i odkamienianie przeprowadzane zgodnie z komunikatami.
    Gdzie szukać przyczyny.

0 2
  • #2 01 Cze 2016 12:53
    Paweł K
    Poziom 11  

Witam,
    Podane objawy świadczą o prawdopodobnym zapowietrzeniu pompy i niemożności odpowietrzenia układu obiegu wody z powodu braku ciśnienia wody.

Przyczynami może być: zanieczyszczenie samej pompy, albo zatkanie przez okruch kamienia obiegu wody za pompą. Sprawdź drożność układu obiegu za pompą, przez podanie wody po ciśnieniem do zdjętego wężyka. Można użyć do tego celu strzykawki lub gumowej gruszki.
    Przy niedostatecznym ciśnieniu wody podawanej przez pompę, być może powodem są zanieczyszczone kamieniem zaworki wewnątrz pompy, miałem taki przypadek i pomogło wymontowanie pompy i jej dokładne oczyszczenie. W tym celu na króćce pompy założyłem dwie rurki elastyczne, których końce zostały zanurzone w roztworze odkamieniacza. Następnie pompa została uruchomiona przez podanie napięcia zasilającego. Proces płukania należy kontynuować do momentu, gdy roztwór wypływający z pompy będzie pozbawiony zanieczyszczeń. Ilość zanieczyszczeń wypłukanych w ten sposób z wnętrza pompy czyszczonej przeze mnie, była naprawdę duża.
    Jeśli pomimo przepłukania pompy odkamieniaczem ciśnienie wody podawanej przez pompę będzie słabe, pozostaje jej wymiana. Pompy są łatwo dostępne na znanym portalu aukcyjnym oraz w hurtowniach części AGD. Przed ewentualnym zakupem warto sprawdzić czy kupowana pompa będzie pasowała i zwrócić uwagę zgodność z oryginałem końcówek doprowadzających wodę - dostępne są różne warianty wykonania tych wyprowadzeń.

Dodatkowo warto sprawdzić czy prawidłowo działa przepływomierz (okrągły element zamontowany do podstawy, dostępny po zdjęciu tylnej ścianki i umieszczony po lewej stronie poniżej zbiornika z wodą), ewentualnie wymontować go i przepłukać odkamieniaczem.
    Sprawdź też, czy czujnik zamontowany na przepływomierzu nie wyskoczył z zatrzasków.

Napisz czy to pomogło. Jeśli nie, będziemy radzić dalej.

0
  • #3 06 Cze 2016 20:34
    palmi_lodz
    Poziom 9  

Zgodnie z radami Pawla K, rozebrałem w ubiegły Czwartek ekspres.
    Przy zdjętej tylnej i bocznej obudowie, widać lub i nie przepływ wody przez rurki.
    Faktycznie pompa nie dawała rady. Rozebrałem przepływomierz znajdując w nim drobiny brudu - jakby resztki fusów kawy. Postanowiłem rozebrać pompę i ją przeczyścić. Gdyby ktoś z użytkowników planował ją rozebrać, proponuję zrobić sobie zdjęcia, gdyż kolejność elementów elektromagnesu ma znaczenie. Winowajcą okazała się plastikowa kulka w zaworze zwrotnym tuż przed filtrem. Elektromagnes na tyle ją wytłuk, iż nie trzymała ona ciśnienia. Element nie wymienialny, trzeba kupić cala pompę. Koszt ok. 90PLN. Czas wymiany razem z rozebraniem i czyszczeniem przepływki ok. 30minut.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo