Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie schematu sterownika silnika do hulajnogi elektrycznej.

05 Jun 2016 14:11 2292 12
 • Level 10  
  Witam tak jak w temacie zaprojektowałem w eagle-u sterownik ha hallotronie. Wzorowałem się na stronie : http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Class/e72/Motor%20Controller/PWMMotorControlF.html . Wstawiłem kilka dziur montażowych ponieważ nie chcę aby tranzystory mocy i dioda sztywno były umocowane do płytki tylko dalej na radiatorze. Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2. Z góry dziękuję za pomoc.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 17  
  Przede wszystkim - narysuj schemat ideowy gdzie są pokazane wszystkie
  elementy. To, że w montażu dasz tranzystory poza płytką to na tym etapie jest
  to drugorzędną sprawą.
  Teraz w takiej formie schemat nie ułatwia analizy.
  Po drugie stosuj symbol masy, unikniesz plątaniny i przecięć "przewodów"
  na schemacie, co także komplikuje pogląd na całość.


  Adi162 wrote:
  Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2


  to napisz jak to zrozumiałes?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 10  
  MOSFET-ów jeszcze nie wybrałem bo nie wiem jakich mogę użyć. Kiedyś miałem właśnie ten sterownik oryginalny chiński i tam była dość duża(długa) zworka z drutu. Pomyślałem że skoro tam jest J to jumper czyli taka jakby zwora a skoro została ona umieszczona na schemacie to ma wpływ na działanie urządzenia.
 • Level 27  
  Jumper to po prostu zwarcie. Przeważnie jak układu nie da się zrobić bez krzyżowania ścieżek. To wtedy stosuje się kawałek drutu do połączenia.
  W układach o normalnych prądach i częstotliwościach nie wpływa to na układ. Przy czestotliwościach rzędu megaherców znaczenie zaczyna mieć impedancja takiego kawałka drutu.
 • Level 10  
  Zrozumiałem o co chodzi, mianowicie ta zworka służy jako bocznik do pomiaru prądu w sterowniku. Układ zbudowałem na płytce prototypowej i działa, mam jednak problem z dwoma rzeczami:
  1) Nie mogę wysterować mosfetów których Ugs jest większe niż 2V
  2)Poszukuję liniowego hallotronu dającego od 1 do 4 V przy zas 5V.
  odnośnie hallotronu założyłem osobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
 • Level 27  
  MOSFET masz typu P czy N? Rezystorem i diodą zenera robiło się takie ograniczanie napięcia od strony zasilania. Poprzeglądaj schematy mostków H, tam znajdziesz taki układ.
  Pamiętaj że w MOSFET trzeba uzyskać kreslone napięcie pomiędzy końcówkami aby go otworzyć. Jesli uzyskasz spadek napięcia na odbiorniku to MOSFET nie będzie działał.
 • Level 10  
  Szukam mosfeta N
 • Level 10  
  Dzisiaj kupiłem IRL3713 pozostaje jeszcze sprawdzić czy działa tak jak powinien i muszę jeszcze znaleźć hallotron
 • Level 27  
  Hallotrony są raczej liniowe. A napięcie to mozesz sobie ograniczyc diodami zenera. Tylko uważaj bo te diody mają mała dokładność i trzeba popróbować kilka.
 • Level 10  
  Rodzajów hallotronów jest wiele. Czytam o tym przez ostatnie dwa dni. Napięcia nie mogę ograniczyć diodami zenera bo to nie będzie miało prawa działać ! Jak by to miało wyglądać ? Liniowy hall i w którymś momencie nagle napięcie ograniczone. Hall ten przestanie być liniowy. Poszukuję takiego halla którego opisałem w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
 • Level 29  
  Witam.
  Poprawienia wymaga w Twoim układzie polaryzowanie T1 i Q1 - wyłącznik odcina zasilanie sterowania, ale bazy tych tranzystorów dostaną potencjał 12v.
 • Level 10  
  Poprawiłem kilka błędów na płytce i znalazłem prawdopodobne rozwiązanie moich problemów z hallem. Mianowicie mój hallotron bez zbliżonego magnesu daje około 2.5V co powoduje że sterownik ustawia wypełnienie na około 33% zależnie od tego jakim biegunem zbliżę magnes to hall daje na wyjście masę lub zasilanie (łącznie ze wszystkimi napięciami pomiędzy). Mój plan jest taki aby w manetkę wkleić magnes tak aby hall znajdował się nad nim w stanie spoczynkowym (manetka nie przekręcona) w miarę przekręcania manetki hall oddala się od magnesu który powoduje podanie masy na wyjście a zbliża się do magnesu podającego zasilanie na wyjście. Magnesy będę musiał rozmieścić w odpowiedniej odległości aby na raz nie działały na czujnik. Jutro mam zamiar wytestować zakupiony tranzystor, wkleić magnesy i gdy wszystko będzie działało tak jak powinno zajmę się projektowaniem płytki.