Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie schematu sterownika silnika do hulajnogi elektrycznej.

Adi162 05 Jun 2016 14:11 3018 12
Computer Controls
    Adi162
    Level 10  
    Witam tak jak w temacie zaprojektowałem w eagle-u sterownik ha hallotronie. Wzorowałem się na stronie : http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Class/e72/Motor%20Controller/PWMMotorControlF.html . Wstawiłem kilka dziur montażowych ponieważ nie chcę aby tranzystory mocy i dioda sztywno były umocowane do płytki tylko dalej na radiatorze. Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Computer Controls
    jaclew
    Level 17  
    Przede wszystkim - narysuj schemat ideowy gdzie są pokazane wszystkie
    elementy. To, że w montażu dasz tranzystory poza płytką to na tym etapie jest
    to drugorzędną sprawą.
    Teraz w takiej formie schemat nie ułatwia analizy.
    Po drugie stosuj symbol masy, unikniesz plątaniny i przecięć "przewodów"
    na schemacie, co także komplikuje pogląd na całość.

Adi162 wrote:
    Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2

to napisz jak to zrozumiałes?
  • Computer Controls
    Adi162
    Level 10  
    MOSFET-ów jeszcze nie wybrałem bo nie wiem jakich mogę użyć. Kiedyś miałem właśnie ten sterownik oryginalny chiński i tam była dość duża(długa) zworka z drutu. Pomyślałem że skoro tam jest J to jumper czyli taka jakby zwora a skoro została ona umieszczona na schemacie to ma wpływ na działanie urządzenia.
    strikexp
    Level 27  
    Jumper to po prostu zwarcie. Przeważnie jak układu nie da się zrobić bez krzyżowania ścieżek. To wtedy stosuje się kawałek drutu do połączenia.
    W układach o normalnych prądach i częstotliwościach nie wpływa to na układ. Przy czestotliwościach rzędu megaherców znaczenie zaczyna mieć impedancja takiego kawałka drutu.
    Adi162
    Level 10  
    Zrozumiałem o co chodzi, mianowicie ta zworka służy jako bocznik do pomiaru prądu w sterowniku. Układ zbudowałem na płytce prototypowej i działa, mam jednak problem z dwoma rzeczami:
    1) Nie mogę wysterować mosfetów których Ugs jest większe niż 2V
    2)Poszukuję liniowego hallotronu dającego od 1 do 4 V przy zas 5V.
    odnośnie hallotronu założyłem osobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
    strikexp
    Level 27  
    MOSFET masz typu P czy N? Rezystorem i diodą zenera robiło się takie ograniczanie napięcia od strony zasilania. Poprzeglądaj schematy mostków H, tam znajdziesz taki układ.
    Pamiętaj że w MOSFET trzeba uzyskać kreslone napięcie pomiędzy końcówkami aby go otworzyć. Jesli uzyskasz spadek napięcia na odbiorniku to MOSFET nie będzie działał.
    Adi162
    Level 10  
    Szukam mosfeta N
    Adi162
    Level 10  
    Dzisiaj kupiłem IRL3713 pozostaje jeszcze sprawdzić czy działa tak jak powinien i muszę jeszcze znaleźć hallotron
    strikexp
    Level 27  
    Hallotrony są raczej liniowe. A napięcie to mozesz sobie ograniczyc diodami zenera. Tylko uważaj bo te diody mają mała dokładność i trzeba popróbować kilka.
    Adi162
    Level 10  
    Rodzajów hallotronów jest wiele. Czytam o tym przez ostatnie dwa dni. Napięcia nie mogę ograniczyć diodami zenera bo to nie będzie miało prawa działać ! Jak by to miało wyglądać ? Liniowy hall i w którymś momencie nagle napięcie ograniczone. Hall ten przestanie być liniowy. Poszukuję takiego halla którego opisałem w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
    adam_es
    Level 29  
    Witam.
    Poprawienia wymaga w Twoim układzie polaryzowanie T1 i Q1 - wyłącznik odcina zasilanie sterowania, ale bazy tych tranzystorów dostaną potencjał 12v.
    Adi162
    Level 10  
    Poprawiłem kilka błędów na płytce i znalazłem prawdopodobne rozwiązanie moich problemów z hallem. Mianowicie mój hallotron bez zbliżonego magnesu daje około 2.5V co powoduje że sterownik ustawia wypełnienie na około 33% zależnie od tego jakim biegunem zbliżę magnes to hall daje na wyjście masę lub zasilanie (łącznie ze wszystkimi napięciami pomiędzy). Mój plan jest taki aby w manetkę wkleić magnes tak aby hall znajdował się nad nim w stanie spoczynkowym (manetka nie przekręcona) w miarę przekręcania manetki hall oddala się od magnesu który powoduje podanie masy na wyjście a zbliża się do magnesu podającego zasilanie na wyjście. Magnesy będę musiał rozmieścić w odpowiedniej odległości aby na raz nie działały na czujnik. Jutro mam zamiar wytestować zakupiony tranzystor, wkleić magnesy i gdy wszystko będzie działało tak jak powinno zajmę się projektowaniem płytki.