Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie schematu sterownika silnika do hulajnogi elektrycznej.

Adi162 05 Jun 2016 14:11 3018 12
Computer Controls
 • #1
  Adi162
  Level 10  
  Witam tak jak w temacie zaprojektowałem w eagle-u sterownik ha hallotronie. Wzorowałem się na stronie : http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Class/e72/Motor%20Controller/PWMMotorControlF.html . Wstawiłem kilka dziur montażowych ponieważ nie chcę aby tranzystory mocy i dioda sztywno były umocowane do płytki tylko dalej na radiatorze. Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2. Z góry dziękuję za pomoc.
 • Computer Controls
 • #2
  jaclew
  Level 17  
  Przede wszystkim - narysuj schemat ideowy gdzie są pokazane wszystkie
  elementy. To, że w montażu dasz tranzystory poza płytką to na tym etapie jest
  to drugorzędną sprawą.
  Teraz w takiej formie schemat nie ułatwia analizy.
  Po drugie stosuj symbol masy, unikniesz plątaniny i przecięć "przewodów"
  na schemacie, co także komplikuje pogląd na całość.


  Adi162 wrote:
  Interesuje mnie też czy dobrze zrozumiałem idee zworek/rezystorów J1 i J2


  to napisz jak to zrozumiałes?
 • Computer Controls
 • #3
  Adi162
  Level 10  
  MOSFET-ów jeszcze nie wybrałem bo nie wiem jakich mogę użyć. Kiedyś miałem właśnie ten sterownik oryginalny chiński i tam była dość duża(długa) zworka z drutu. Pomyślałem że skoro tam jest J to jumper czyli taka jakby zwora a skoro została ona umieszczona na schemacie to ma wpływ na działanie urządzenia.
 • #4
  strikexp
  Level 27  
  Jumper to po prostu zwarcie. Przeważnie jak układu nie da się zrobić bez krzyżowania ścieżek. To wtedy stosuje się kawałek drutu do połączenia.
  W układach o normalnych prądach i częstotliwościach nie wpływa to na układ. Przy czestotliwościach rzędu megaherców znaczenie zaczyna mieć impedancja takiego kawałka drutu.
 • #5
  Adi162
  Level 10  
  Zrozumiałem o co chodzi, mianowicie ta zworka służy jako bocznik do pomiaru prądu w sterowniku. Układ zbudowałem na płytce prototypowej i działa, mam jednak problem z dwoma rzeczami:
  1) Nie mogę wysterować mosfetów których Ugs jest większe niż 2V
  2)Poszukuję liniowego hallotronu dającego od 1 do 4 V przy zas 5V.
  odnośnie hallotronu założyłem osobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
 • #6
  strikexp
  Level 27  
  MOSFET masz typu P czy N? Rezystorem i diodą zenera robiło się takie ograniczanie napięcia od strony zasilania. Poprzeglądaj schematy mostków H, tam znajdziesz taki układ.
  Pamiętaj że w MOSFET trzeba uzyskać kreslone napięcie pomiędzy końcówkami aby go otworzyć. Jesli uzyskasz spadek napięcia na odbiorniku to MOSFET nie będzie działał.
 • #7
  Adi162
  Level 10  
  Szukam mosfeta N
 • #9
  Adi162
  Level 10  
  Dzisiaj kupiłem IRL3713 pozostaje jeszcze sprawdzić czy działa tak jak powinien i muszę jeszcze znaleźć hallotron
 • #10
  strikexp
  Level 27  
  Hallotrony są raczej liniowe. A napięcie to mozesz sobie ograniczyc diodami zenera. Tylko uważaj bo te diody mają mała dokładność i trzeba popróbować kilka.
 • #11
  Adi162
  Level 10  
  Rodzajów hallotronów jest wiele. Czytam o tym przez ostatnie dwa dni. Napięcia nie mogę ograniczyć diodami zenera bo to nie będzie miało prawa działać ! Jak by to miało wyglądać ? Liniowy hall i w którymś momencie nagle napięcie ograniczone. Hall ten przestanie być liniowy. Poszukuję takiego halla którego opisałem w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3212360.html#15724980
 • #12
  adam_es
  Level 29  
  Witam.
  Poprawienia wymaga w Twoim układzie polaryzowanie T1 i Q1 - wyłącznik odcina zasilanie sterowania, ale bazy tych tranzystorów dostaną potencjał 12v.
 • #13
  Adi162
  Level 10  
  Poprawiłem kilka błędów na płytce i znalazłem prawdopodobne rozwiązanie moich problemów z hallem. Mianowicie mój hallotron bez zbliżonego magnesu daje około 2.5V co powoduje że sterownik ustawia wypełnienie na około 33% zależnie od tego jakim biegunem zbliżę magnes to hall daje na wyjście masę lub zasilanie (łącznie ze wszystkimi napięciami pomiędzy). Mój plan jest taki aby w manetkę wkleić magnes tak aby hall znajdował się nad nim w stanie spoczynkowym (manetka nie przekręcona) w miarę przekręcania manetki hall oddala się od magnesu który powoduje podanie masy na wyjście a zbliża się do magnesu podającego zasilanie na wyjście. Magnesy będę musiał rozmieścić w odpowiedniej odległości aby na raz nie działały na czujnik. Jutro mam zamiar wytestować zakupiony tranzystor, wkleić magnesy i gdy wszystko będzie działało tak jak powinno zajmę się projektowaniem płytki.