Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schematu jak odciąć silnik od zasilania i PWM.

15 Cze 2016 13:58 531 3
  • Poziom 13  
    Witam. Szukam schematu jak wykonać odcięcie silnika od plusa zasilania w miejscu zaznaczonym na czerwono na załączonym rysunku. Chodzi mi o to, żeby każdy impuls z NE555 włączał + i - na silnik.
    Szukałem sposobu jak to wykonać ale nie udało mi się. Być może niewłaściwie formułuję zapytanie.
    Proszę o pomoc i ew. wstawienie połączenia na rysunku. Tranzystor najlepiej, żeby był podobny mocą i napięciem do tego BUZ11.
    Pozdrawiam.

Poszukuję schematu jak odciąć silnik od zasilania i PWM.
  • Poziom 41  
    @pskal32 A nie może włączać tylko jednego bieguna?
  • Poziom 13  
    Tak już mam, ale silnik szczotkowy, którym steruję w skuterze daje bardzo duże napięcie wsteczne, wstawione diody na prądy indukcyjne szybko się grzeją, a tranzystory upalają. Gdyby udało mi się odciąć obydwa bieguny, mógłbym cały powstający prąd wykorzystać do doładowania akumulatora zamiast go zwierać przez diodę.
    Widzę, że kolega udziela się na forum licznie, więc może da się coś wykombinować w tym temacie?

Dodano po 21 [minuty]:

Znalazłem układ w pełni rozwiązujący problem prądu indukcyjnego ale nie wiem jak go podpiąć. Pomoże ktoś? Poszukuję schematu jak odciąć silnik od zasilania i PWM.

Tego się domyślam, że nie ten tranzystor. Mam zamontowane chyba 2 IRF-y po 80A lub coś podobnego plus dwa zespoły diodowe po 40A jakieś wysokonapięciowe.
    Na początku też się śmiałem z pomysłu, bo myślałem, że będzie prosty.
    Forum potężne, udzielających się coraz więcej, ale rozwiązania istoty sprawy brak.
    Szukam dalej, może coś uda mi się znaleźć.
    Pozdrawiam wszystkich. Tego kolegę od kierownicy też :D
    Przy okazji pytanie, czy mostek H dałoby się przystosować do tego pomysłu?
  • Poziom 43  
    pskal32 napisał:
    Znalazłem układ w pełni rozwiązujący problem prądu indukcyjnego ale nie wiem jak go podpiąć. Pomoże ktoś?
    Najlepiej do kierownicy :D .Przepraszam za ironię. ale aż się Kolega sam prosi z tym schematem... Poza tym, kto tranzystor BUZ 11 stosuje dziś do kluczowania takiego obciążenia indukcyjnego.