Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD My book 1TB - Testdisk nie wykrywa partycji

22 Sie 2016 01:48 2466 22
 • Poziom 15  
  Witam, problem wygląda na standardowy otóż po podłączeniu dysku do portu USB wyświetlany był komunikat o sformatowaniu partycji dysk w obszarze zarządzania wyświetlany jest prawidłowo natomiast system plików to raw, wyświetla on również całą przestrzeń jako niezaalokowaną. Dysk nie był podzielony na partycje.

  Problem w zasadzie wygląda tak iż komunikat o sformatowaniu wyświetlać zaczął się od niedawna, wcześniej dysk pracował poprawnie, niestety doszło ostatnio do przypadkowego naciśnięcia! "formatuj teraz" w wyskakujacym komunikacie, jednak szybko odłączylem dysk, wiem że to też nie było najlepszym pomysłem.

  Przez co dysk przestał być możliwy do otwarcia w eksploatorze, wyświetla błąd "niepoprawny parametr" oraz info o sformatowaniu! ;/

  To jeszcze nie wszystko :(.. Jakby tego było mało, dysk miał założone hasło poprzez dołączone dedykowane oprogramowanie WD jednak wydaje mi się iż nie było to żadne szyfrowanie plików a jedynie soft dysku z opcją autorun poprzez wpisanie hasła i odblokowania dostępu.
  Wcześniej korzystając z tej opcji po podłączeniu dysku do komputera wyświetlał się komunikat o podanie hasła dopiero w momencie wpisania hasła dysk stawał się dostępny w eksploatorze. Bez podania hasła dysk wyglądał jak w aktualnej sytuacji, tzn bez możliwości dostępu.

  Przyznam się szczerze że jestem załamany ale ze względu na chęć odzyskania danych chciałbym spróbować wszystkich możliwości.

  Dysk oryginalnie posiada wgrane oprogramowanie WD jak wspomniałem jest ono odpowiedzialne za odpalenie autorun programu security drive który prosi o podanie hasła itd, teraz jak się domyślam uszkodzony został parametr początkowy dysku a więc też może i oprogramowanie które powinno startować wraz z podłączeniem dysku jest usunięte. W związku z czym nie mam pojęcia czy jest szansa podmiany tych plików z zdrowego dysku celem wystartowania softu producenta podania hasła i fizycznego dostępu?

  Czy to wgl pominąć i zacząć od przywracania w inny sposób?

  Jak na razie standardowo odpaliłem testdisk,
  Niestety po analizie nie odnajduje żadnej partycji.


  Proszę o pomoc drogich kolegów
 • Poziom 15  
  Zamieszczam S.M.A.R.T dysku z hd tune


  WD My book 1TB - Testdisk nie wykrywa partycji

  oraz screen z obszaru zarządzanie dyskami z poziomu Windows, dysk widoczny z literą H, rozpoznawany jako zdrowy z aktywną partycją podstawową? SYstem plików RAW

  WD My book 1TB - Testdisk nie wykrywa partycji


  dodatkowo zrzut z programu DMDE

  WD My book 1TB - Testdisk nie wykrywa partycji
 • Poziom 15  
  Rozumiem, jednak u mnie elektronika jest sprawna więc podejrzewam że jest szansa dostania się do plików, hasło posiadam. Trzeba byłoby po prostu w jakiś sposób zainicjować uruchomienie się programu być może nadpisać tylko moment w dysku które odpowiedzialny jest za rozruch programu odkodowujacego (monit z prośbą o podanie hasła)

  Dodano po 20 [minuty]:

  Kolobos napisał:
  Dane raczej sa zaszyfrowane, zobacz ten watek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1892713.html


  Po przeczytaniu zamieszczonego przez ciebie tematu wnioskuje iż pomimo szyfrowania danych na dysku, istniałaby możliwość W rezultacie ich przywrócenia bądź też dostępu do nich, układ który jest odpowiedzialny za szyfrowanie znajduje się wewnątrz dysku jednak Jak już wspomniałem nie uległ on awarii, Dysk jest rozpoznawany przez system również poprzez program Smart Ware brakuje tylko oprogramowania które powinno zostać zainicjowane w momencie podłączenia dysku. Więc teraz też moje pytanie czy ono znajduje się na dysku?? czy też na układzie który jest w środku?

  Pytam ponieważ jeśli oprogramowanie znajdowałoby się na układzie, to być może poprzez sformatowanie dysku oprogramowaniem dołączonym przez producenta, pojawiłaby się możliwość ponownego wpisania hasła celem dostępu do dysku. Co też w rezultacie dałoby fizyczny dostęp do niego Do zasobów ( czyli tak jakby deszyfracje). Następnie mógłbym dokonać przywrócenia odzyskania plików jakimś programem typu recuva.

  Nie wiem czy mój tok rozumowania jest poprawny jednak bardzo proszę o weryfikację i ewentualnie wasze pomysły.
 • Poziom 15  
  Wracając do tematu, aktualnie jestem na etapie przywracania partycji , plików, w programie EaseUS Data recovery, a wygląda to mniej więcej tak po 9H ciągłego skanowania:

  WD My book 1TB - Testdisk nie wykrywa partycji
 • Poziom 15  
  :(myślałem że już jest jakaś nadzieja... Hmm ogólnie zastanawia mnie dlaczego w tym temacie możliwe było znalezienie partycji ? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3165629.html

  Czy istnieje możliwość podmiany MBR np pozyskania go ze sprawnego dysku i nadpisania ?

  dlaczego u mnie DMDE nie widzi danych?
 • Poziom 15  
  Proszę o jakieś pomocne info, co mogę ew. sprawdzić jeszcze, Jak na razie znalazłem kilka informacji w sieci na temat ale nic nie pomaga..

  Jest kilka nieścisłości ale może ktoś kto posiada doświadczenie jest w stanie mi to wyjaśnić.

  Szyfrowanie odbywa się za pomocą układu znajdującego się w obudowie przez którego jest dalej podłączony dysk czyli (SED), następnie klucz czy hasło które ustalamy przy uruchomieniu dysku jest potrzebne tylko w celu uzyskania dostępu ale pliki nie są bezpośrednio przez nie szyfrowane.

  Wobec tego istnieje jakiś algorytm szyfrowania który znajduje się na układzie i na jego podstawie następuje.....

  Dlaczego więc nie mogę wywołać pliku bądź też jak przywrócić obszar dysku odpowiedzialny za start oprogramowania (MBR) nie wiem już sam :(

  Jeśli jest dużo nie ścisłości w tym co piszę to przepraszam!!! Ekspertem nie jestem a jedynie próbuje coś odzyskać i staram się zdobyć potrzebną wiedzę.
 • Poziom 15  
  Ale Co ma w moim przypadku szyfrowanie jeśli dysk nie jest uszkodzony, brakuje jedynie jakichś informacji które są odpowiedzialne za prawidłowe zaalokowanie dysku czyli rozumiem Mbr

  Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

  http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/709462-WD-My-Book-Essential-Woes-and-fix
 • Poziom 15  
  To nie mój dysk jest zaszyfrowany tylko twoje wypowiedzi :). Przecież już w pierwszych postach zaznaczyłeś że dysk jest szyfrowany, ale co dokładniej ma mi to pomóc w ramach rozwiązania problemu tego nie wiem naprawdę. Rozumiem że to jest chleb zarezerwowany dla was ale liczyłem na jakieś porady, dowiedziałem się natomiast tyle co ze strony producenta.

  Dmde nie widzi partycji, wyszukiwanie pogłębienie, test disk również.
  Postawiłem Ubuntu na maszynie wirtualnej i dysk jest rozpoznawany, w menadzerze widnieje z systemem plików NTFS nie RAW jak w windzie. Dodatkowo wyświetlił się monit o wpisanie hasła! Po czym niestety dysk dalej nie jest dostępny do przeglądania.

  Może ktoś pomóże coś więcej w Ubuntu?
 • Spec od komputerów
  Przyjmij do wiadomości , że NADPISAŁEŚ istotne fragmenty dysku i pożegnaj się z danymi. Taka jest uroda dysków szyfrowanych.
  To że linuks widzi NTFS a windows RAW to żadna nowina bo taka uroda windowsa. Wielokrotnie odzyskiwałem dane z dysków które windows widział jako RAW a pod linuksem nie było problemu z klasycznym kopiowaniem plików. Zawsze dane odzyskuję pod linuksem. Windows się do tego nie nadaje w trudniejszych przypadkach.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13267821#13267821
  Pozdrawiam
 • Specjalista HDD Recovery
  grzesio2507 napisał:
  To nie mój dysk jest zaszyfrowany tylko twoje wypowiedzi :).

  Błędnie wnioskujesz. Twoja wypowiedź jest raczej dowodem braku wiedzy ;)

  grzesio2507 napisał:
  Przecież już w pierwszych postach zaznaczyłeś że dysk jest szyfrowany, ale co dokładniej ma mi to pomóc w ramach rozwiązania problemu tego nie wiem naprawdę.


  Nic ci nie pomoże bo aby odzyskiwać należy najpierw odszyfrować. I to jest kierunek dopóki nie odszyfrujesz to branie się za odzysk to jak branie się za jazdę na koniu niosąc konia.

  grzesio2507 napisał:
  Rozumiem że to jest chleb zarezerwowany dla was ale liczyłem na jakieś porady...


  Nie zarezerwowany a trudny do rozwiązania bo najpierw należy przywrócić poprawne działanie rozszyfrowania a nie odzysk. To tak jak byś w szyfrowanej wiadomości poprzestawiał litery i żądał by rozszyfrowano wiadomość. Nawet jak się odszyfruje to będą krzaczki.

  grzesio2507 napisał:
  Dmde nie widzi partycji, wyszukiwanie pogłębienie, test disk również.
  Postawiłem Ubuntu na maszynie wirtualnej i dysk jest rozpoznawany, w menadzerze widnieje z systemem plików NTFS nie RAW jak w windzie. Dodatkowo wyświetlił się monit o wpisanie hasła! Po czym niestety dysk dalej nie jest dostępny do przeglądania.


  1) DMDE źle zinterpretuje zaszyfrowane dane.
  2) Monit o hasło jest możliwy w sytuacji gdy dysk ma nałożone hasło ale zbyt mało opisałeś aby wiedzieć co to za hasło było możliwe że to hasło do roota.

  Bawisz się zaszyfrowanym dyskiem i dziwisz się czemu programy nic nie widzą poza MBR który może ale nie musi być szyfrowany.

  grzesio2507 napisał:
  Może ktoś pomóże coś więcej w Ubuntu?


  Pod warunkiem że rozszyfrujesz dane.
 • Poziom 15  
  Witam, ponownie! przyznaje się do ogólnie złej interpretacji tego co miałem napisać a co rzeczywiście napisałem.. Nie wiem być może straciłem już coś odpowiedzialnego za tworzenie poprawnych zdań w języku polskim! Poprzez zbyt długi pobyt za granicą..

  Nie miałem na myśli przywrócenia danych co też zabranie się w pierwszej kolejności właśnie za naprawę informacji na dysku odpowiedzialnej za załadowanie go do systemu celem podania hasła, przypisania mu poprawnej litery dysku i dopiero wtedy ewentualna walka mająca na celu odzyskiwanie plików za pomocą oprogramowania.

  Więc jak wspominam raz jeszcze, zależy mi na ponownym przywróceniu poprawnego działania oprogramowania dysku odpowiedzialnego za jego montowanie. Bo z tego co jak na razie udało mi się w skrócie ustalić, dane początkowe nie są zaszyfrowane bo są one wywołaniem i nawet komputer który nie posiada oprogramowania producenta dysku do jego zarzadzania czyli Wd smartware jest w stanie w prawidłowy sposób bez szyfrowania wykonać jego boot (rozruch) co w efekcie powoduje w kolejności uruchomienie aplikacji (monit) o wprowadzenie hasła... Następnie poprzez układ sterujący dane są deszyfrowane i dostępne w pełni dla urzytkownika.

  Wobec tego toku rozumowania, jakaś możliwość istnieje, z tym iż musi być osoba która znajdzie sposób zweryfikowania MBR oraz ew jego naprawy.

  Będę miał dzisiaj 2gi identyczny dysk o tych samych parametrach, co powinno pomóc znaleźć jakąś zależność pomiędzy dyskami. Mam na myśli początek czyli sam start.

  Jeśli ktoś będzie w stanie pomóc coś więcej to jest nadzieja.
 • Specjalista HDD Recovery
  Jeśli w MBR jest odwołanie do klucza a klucz nie został uszkodzony możliwe że zadziała o ile taki sposób działania przez ciebie opisany jest rzeczywistym sposobem działania tego dysku.

  Jeśli w MBR jest odwołanie do programu inicjującego a program ten jest dostępny w tym dysku i mieści się zawsze w tym samym miejscu w tym modelu to również wywołasz ten program.

  Jeśli zaś MBR jest jedynie mylnie interpretowaną wartością a rzeczywista wartość MBR jest zaszyfrowana i widoczna po odszyfrowaniu to tak naprawdę zapisujesz odszyfrowany MBR na zaszyfrowanym miejscu przez co po odszyfrowaniu tego miejsca otrzymujemy krzaczki.

  Zawsze nadpisując jakiekolwiek dane w swoich próbach rób kopie bezpieczeństwa sektorów które nadpisujesz.

 • Poziom 30  
  Problemem nie do przeskoczenia może się okazać to, co już zostało nadpisane. Nie spotkałem się nigdy z sytuacją, by klucz szyfrujący znajdował się w obszarze danych użytkownika, ale jakieś elementy oprogramowania odpowiedzialnego za obsługę haseł owszem. Zakładając, że masz drugi taki sam dysk, szyfrowany w taki sam sposób, nie zapominaj o pewnym niuansie. Klusze szyfrujące się różnią. Dlatego nie tylko przed każdym ruchem rób kopię sektorów, które zamierzasz zmienić, ale też na początku zrób sobie pełną kopię posektorową dysku w takim stanie, w jakim go masz, a do każdej czynności zrób sobie notatkę, co robisz, jaki efekt dzięki temu krokowi planujesz uzyskać i co osiągnąłeś w rzeczywistości.