Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr - Multimetr co oznacza pół cyfry

09 Wrz 2016 12:33 5937 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    Może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć co oznacza w multimetrach oznaczenie x,5 x,75 cyfry?
    Znalazłem info, że w nowszych miernikach jest +20% do zakresu, ale jak to jest w starszych?

Czy np na miernikach 3 i 3,5 będzie na wyświetlaczu 3 cyfry czy jak?? Jeżeli tak to po co te ,5?

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    Te pół cyfry to np "1" więc" zamiast 999 może być 1000.
    Ew znak "-".
  • Poziom 9  
    Jak może być 1000 skoro mam tylko 3cyfry a nie 4? chyba, że 1000 stanów, jak gdzieś czytałem, czyli 0 i 999 pozostałych, ale to chyba nawet bez tej ,5 może tak być.
  • Poziom 39  
    Kolego 3 sekundy szukania w internecie. Na zdjęciu masz wyświetlacz 3,5 cyfry. Użyj głowy i sam sobie odpowiedz na swoje własne pytanie jaką maksymalną wartość może wyświetlić ten wyświetlacz i dlaczego największa cyfra została policzona jako 0,5.
    Multimetr - Multimetr co oznacza pół cyfry
  • Poziom 9  
    excray napisał:
    Kolego 3 sekundy szukania w internecie. Na zdjęciu masz wyświetlacz 3,5 cyfry. Użyj głowy i sam sobie odpowiedz na swoje własne pytanie jaką maksymalną wartość może wyświetlić ten wyświetlacz i dlaczego największa cyfra została policzona jako 0,5.

Nie jestem z tych co czekają na gotowe rozwiązanie. Szukałem. I jak bym mógl odpowiedzieć sam sobie to bym tu nie pisał. I jak to policzona jako 0,5? nie rozumiem co chciałeś przekazać.

Np tu http://www.tme.eu/html/PL/multimetry-cyfrowe-...ms-35-cyfry-axiomet/ramka_15528_PL_pelny.html
    jest: LCD 3,5 cyfry (3999) , z kolei kolega simon napisał, że jak jest 3,5 to jest na początku 0 lub 1 a tu jest 3 o_0 a jak jest 3,75 to dopiero jest 3 na początku. ALE dlaczego 3 a nie np 4 lub 5?
  • Poziom 36  
    dbs123 napisał:
    jest: LCD 3,5 cyfry (3999)
    Mają błąd w opisie.
  • Poziom 39  
    dbs123 napisał:
    Nie jestem z tych co czekają na gotowe rozwiązanie. Szukałem. I jak bym mógl odpowiedzieć sam sobie to bym tu nie pisał. I jak to policzona jako 0,5? nie rozumiem co chciałeś przekazać.

Nie, no z pewnością. Jesteś ambitny, inteligentny, nie lubisz gotowych odpowiedzi, a i jeszcze przeszukałeś cały internet. I dalej nie udało Ci się uzyskać informacji, dlaczego wyświetlacz który ma 3 kompletne i jeden połowiczny segment do wyświetlania cyfr nazywany jest wyświetlaczem 3,5.
  • Poziom 9  
    freebsd napisał:

Dzięki za link, nie znalazłem tego wcześniej... tylko tam jest np: "Dzielimy zakres pomiarowy 100 mV / 2000 = 0,05 mV. Tak otrzymaliśmy minimalną wartość, którą miernik może pokazać na wyświetlaczu wynoszącą 0,1 mV." skąd 0,1 się wzięło?

Czyli te ,5 ,75 to jest umowne, tak? I jak jest np 3cyfrowy to mamy max 3 cyfry na blacie, a jak np 3,5 to już będą 4 cyfry.

I co do tych 20% ponad zakres pomiarowy...po co to? skoro mamy określony zakres pomiarowy, a wynik pomiaru mieści się w przedziale 100-120% tego zakresu, to i tak nie wiemy jaki jest wynik pomiaru.
  • Poziom 36  
    dbs123 napisał:
    Dzięki za link, nie znalazłem tego wcześniej... tylko tam jest np: "Dzielimy zakres pomiarowy 100 mV / 2000 = 0,05 mV. Tak otrzymaliśmy minimalną wartość, którą miernik może pokazać na wyświetlaczu wynoszącą 0,1 mV." skąd 0,1 się wzięło?
    Ponieważ:
    Dla rozdzielczości 3 1/2 cyfry wyświetlacz może pokazać od 0 do 1999 (2000 różnych wskazań). Więc dla przykładowego zakresu pomiarowego wynoszącego 100 mV mamy: 100 mV / 2000 = 0,05 mV. Jednak na takim zakresie pomiarowym możemy wyświetlić 199.9 mV (użyłem kropki, zamiast przecinka, ponieważ tak jest na wyświetlaczach cyfrowych). Dlatego otrzymany wynik może być zaokrąglony do xx0.1 mV (te "x" oznaczają nieużyte, wygaszone, pola wyświetlacza).

dbs123 napisał:
    Czyli te ,5 ,75 to jest umowne, tak?

Odrobinę tak, są umowne - dla zainteresowanych niosą jednak stosowna informację.

dbs123 napisał:
    I jak jest np 3cyfrowy to mamy max 3 cyfry na blacie, a jak np 3,5 to już będą 4 cyfry.

Przeczytaj dokładnie zamieszczony link.

dbs123 napisał:
    I co do tych 20% ponad zakres pomiarowy...po co to? skoro mamy określony zakres pomiarowy, a wynik pomiaru mieści się w przedziale 100-120% tego zakresu, to i tak nie wiemy jaki jest wynik pomiaru.
    Wynika to z zastosowanych w multimetrach przetworników AC/DC. Wystarczyło dodać np. dwa segmenty wyświetlacza (czyli wartość "jeden") i wykorzystać możliwości przetwornika analogowo-cyfrowego. Takie rozszerzenie wyświetlacza jest tanie, a pozwala czasami znacząco zwiększyć możliwości pomiarowe, więc producenci wykorzystali to.
  • Poziom 19  
    freebsd napisał:
    Wynika to z zastosowanych w multimetrach przetworników AC/DC.

Coś się koledze skróty pomyliły. Chyba miało być ADC.
  • Poziom 36  
    simon71 napisał:
    Chyba miało być ADC
    Słusznie! :-) Daje co mogę, czyli plusik :-)
  • Poziom 16  
    excray napisał:
    dbs123 napisał:

Nie, no z pewnością. Jesteś ambitny, inteligentny, nie lubisz gotowych odpowiedzi, a i jeszcze przeszukałeś cały internet. I dalej nie udało Ci się uzyskać informacji, dlaczego wyświetlacz który ma 3 kompletne i jeden połowiczny segment do wyświetlania cyfr nazywany jest wyświetlaczem 3,5.

Myślę, że ironia jest nie na miejscu. Już odpowiedzi świadczą o tym, że każdy rozumie inaczej. Kolega znalazł połowiczny segment, to ciekawe znalezisko.

Co do samej zasady jest bardzo prosto. Zaczynamy od zakresu pomiarowego. Miernik ma zakres np. 2V to wyświetlacz 3,5 cyfry pokazuje trzy pełne cyfry i jedynkę gdy wynik pomiaru przekracza 1. W mierniku 4,5 cyfry jest analogicznie.
    W miernikach 3,75 cyfry, zakres wynosi np. 4V stąd 0,75 to 3 jako najbardziej znacząca cyfra.
    Łopatologicznie?
  • Moderator Samochody
    Obecnie częściej używa się określenia 3000 counts, 4000 counts, 6000 counts i t.d. 2000 counts to odpowiednik 3,5 cyfry (czyli max wskazanie to 1999).
  • Warunkowo odblokowany
    Zgadza się, jednak nadal pół cyfry się określa w każdych licznikach . Spowodowane jest to nie jak piszecie użyciem przetworników AC/DC ( kolega freebsd dobrze napisał. Przetwornikiem ADC nazywamy wtedy gdy mamy dobudowany przetwornik skali DC oraz przetwornik skali AC ) lecz układem całkującym a ten odpowiada za dokładność wskazań. Zazwyczaj stosuje się podwójne całkowanie Bazują one na pośredniej metodzie przetwarzania. Napięcie wejściowe najpierw jest przetwarzane na odcinek czasu lub częstotliwość a następnie za pomocą licznika na postać cyfrową. Te pół cyfry, czyli 1 dodaje się by zwiększyć rozdzielczość pomiaru, ot po prostu przesuwamy przecinek o jeden. Klasa dokładności zależy także od minimalnego napięcia jakie jest w stanie wykryć komparator w układzie intergratora w układzie całkującym a ten z kolei zależny jest od dwóch precyzyjnych kondensatorów i to od nich w głównej mierze zależy offset błędu. I tak mamy podział na mierniki techniczne gdzie podział dokładności określa klasyfikacja 1 i 1.5, mierniki laboratoryjne mają 0.5 , natomiast kalibratory już 0.05, 0.1 i 0.2 przydają się do wzorcowania innych przyrządów pomiarowych.

Zasada działania : Konwersja zaczyna się podaniem mierzonego napięcia na integrator. Skutkiem tego jest liniowe narastanie napięcia na wyjściu integratora (pierwsze całkowanie), które trwa przez ściśle określony czas, wyznaczany przez licznik. Po upływie tego czasu układ sterowania przełącza wejście integratora na źródło napięcia wzorcowego o przeciwnej polaryzacji i kondensator integratora rozładowuje się (drugie całkowanie) aż do czasu, gdy komparator wykryje, że osiągnięty został punkt startowy. Licznik mierzy odcinek czasu, jaki jest potrzebny do rozładowania kondensatora. Stosunek czasu rozładowania T2 do czasu ładowania kondensatora T1 odpowiada stosunkowi napięcia mierzonego do napięcia referencyjnego. Liczba impulsów zliczonych w czasie rozładowania kondensatora Nx jest proporcjonalna do mierzonego napięcia. Tu mamy małą dygresję. Ponieważ rozdzielczość jest ściśle związana z jakością kondensatorów a w zasadzie z jednym z parametrów jakim jest upływ oraz czułością komparatora. Z reguły wynosi ona 1mV plus błąd offsetu wynoszący przeciętnie 4mV. Dalsza konwersja zachodzi w drugim układzie całkującym ( podwójne całkowanie ) oraz w liczniku. Na czułość ma też wpływ źródło napięcia odniesienia oraz jej stabilność termiczna.
  • Moderator Samochody
    cooltygrysek napisał:
    Przetwornikiem ADC nazywamy wtedy gdy mamy dobudowany przetwornik skali DC oraz przetwornik skali AC
    Myślę jednak że autor omyłkowo napisał przetwornik AC/DC... ADC to ogólny skrót określający Analog-Digital Converter, czyli przetwornik analogowo-cyfrowy. Skróty AC i DC raczej dość jednoznacznie kojarzą się z Alternate Current i Direct Current, czyli prądem przemiennym i stałym i w tym kontekście mamy np. przetwornice AC/DC lub DC/DC...

cooltygrysek napisał:
    Spowodowane jest to nie jak piszecie użyciem przetworników AC/DC (...) lecz układem całkującym a ten odpowiada za dokładność wskazań.
    ...a czymże jest ten (bardzo ładnie) opisany przez Ciebie układ całkujący jak nie... przetwornikiem analogowo cyfrowym (z podwójnym całkowaniem)?
  • Warunkowo odblokowany
    Cóż przetwornik taki składa się z kilku zasadniczych części. Najważniejszym jest integrator zawierający w sobie komparatory napięcia ładowania i rozładowania kondensatorów pomiarowych, precyzyjny licznik czasu oraz klucze do łączenia kondensatorów pomiarowych. To właśnie układ całkujący z pojedynczym całkowaniem. Jeśli przetwornik ma większą klasę dokładności to jest jeszcze jeden układ całkujący i mamy przetwornik z podwójnym całkowaniem. Są oczywiście przetworniki z poczwórnym całkowaniem i więcej. Takie układy nazywamy uśredniającymi wynik pomiaru lub też układy z przełączanym całkowaniem np obliczającym delte czy min, max średnie itd. To niestety już inna historia. Ale to nie wszystko. Taki przetwornik musi coś pokazywać i tu jeszcze jeden blok, a mianowicie przetwarzanie informacji analogowej na cyfrową za pomocą licznika czasu lub częstotliwości lub też programowo i to już nazywa się przetwornikiem AC/DC lub ADC. Różnica pomiędzy nimi jest dość spora. Przetworniki AC to przetwornik sygnału analogowego na cyfrowy za pomocą bloków w/w , natomiast ADC to przetwornik a w zasadzie converter którego przetwarzanie obejmuje z 3 etapy - próbkowanie, kodowanie i kwantyzację. Jednak oba cechuje przetwarzanie zwykle wyrażające się w bitach. Przykładowo, przetwornik A/C, który potrafi przetworzyć próbkę sygnału na jedną z 256 wartości liczbowych posiada rozdzielczość równą 8 bitów, ponieważ 2 do potęgi 8 = 256. Rozdzielczość może być również wyrażona w woltach. Rozdzielczość napięcia przetwornika A/C jest równa jego całkowitej skali pomiaru podzielonej przez liczbę poziomów kwantyzacji. Dla przykładu skala 0-10V potrzebuje 12bitów rozdzielczości przetwornika 2 do potęgi 12 = 4096 poziomów kwantyzacji przy rozdzielczości pomiarowej napięcia ( o ile się nie pomyliłem ) (10-0)/4096 = 0,00244 wolta = 2,44 mV. Inny przykład - zakres o skali +10 - -10 V potrzebuje 14bitów rozdzielczości przetwornika 2 do 14 potęgi = 16384 poziomy kwantyzacji przy rozdzielczości pomiarowej napięcia (10-(-10))/16384 = 20/16384 = 0,00122 wolta = 1,22 mV. Jednak w praktyce wynik jest inny ponieważ sygnał analogowy jest ciągły w czasie a trzeba go pociachać na kawałki i tu powstaje szum który wnosi błędy. Z pomocą przychodzi układ sterujący całkowaniem zwany zegarem próbkowania. Blok ten określany jest częstotliwością próbkowania czyli ile razy na sekundę sygnał analogowy jest sprawdzany ( całkowany ). Przeciętnie w multimetrach warsztatowych próbkowanie przebiega max 4 razy na sekundę czyli w ciągu sekundy sygnał analogowy jest mierzony 4 krotnie zanim wynik zostanie wyświetlony. Specjalizowane układy scalone np taki C520d i podobne mierzy 2 razy na sekundę. Lepsze mierniki posiadają próbkowanie 10 razy na sekundę i więcej.Za dokładność odpowiada też źródło napięcia odniesienia dla komparatorów przełączających.Zazwyczaj jego napięcie powinno mieć wartość zależną od rozdzielczości bitowej. Wynik taki jest jeszcze dokładniejszy przy zastosowaniu bloku uśredniającego wynik pomiaru. Taki sposób przetwarzania można wyświetlić za pomocą wyświetlaczy LED lub przetworzyć programowo na LCD alfanumeryczny w formie graficznej. To tak w zarysie, jednak sposobów całkowania i próbkowania jest dość sporo. Jest kilka innych metod ale skomplikowanych bo programowych, czyli dużo, dużo matematyki. Choćby wymienić można było oscyloskopy Analogowo Cyfrowe jak i Cyfrowe. Mam nadzieję ze czas jaki poświęciłem pisząc to hmmm streszczenie działania przetwornika uzmysłowiłem młodym że taki pomiar nie jest prostą sprawą jak się wydaje. Pozdrawiam

P.S
    Co do przetwornika AC/DC to masz rację jednak specjalnie i świadomie tak zostawiłem ponieważ niektóre przetworniki AC mają wbudowane bloki pozwalające automatycznie mierzyć napięcie AC jak i DC. Są one oparte o blok wzmacniaczy i dzielników napięcia czy też konwentera true RMS.
  • Moderator Samochody
    Mi tylko o skróty chodziło, a skróty zależą od języka... w polskiej literaturze spotyka się określenie "przetwornik A/C" (przetwornik analogowo-cyfrowy), zaś w anglojęzycznej ADC (Analog Digital Converter) lub A/D Converter (Analog-Digital Converter) i sam skrót niekoniecznie mówi coś o konkretnym rozwiązaniu konstrukcyjnym takiego przetwornika. Polski przetwornik A/C jest tożsamy angielskiemu A/D Converter, którego bardziej skróconą formą zapisu jest ADC. Zwłaszcza w informatyce pisze się o ADC i DAC i absolutnie nie mówi to nic o ich konstrukcji.