Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dobrym odbioren stcji tv

09 Lip 2005 16:34 1493 20
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem z obiorem stacji tvn w mojej miejscowosci(10 km od wieliczki w strone bochni). Kupilem antene logarytmiczna LOG 2-65,wzmacniacz alcada AM-115 i zasilacz 12V/100mA. Teraz tvn odbieram ale ze slaba jakoscia dzwiek jest w miare dobry troche szumi a obraz sniezy!!
    Nie wiem co poprawic zeby bylo lepiej!!
    Mam dziwna sytuacje z zasilaczami do wzmacniacza ma 2 zasilacze i jeden daje 25v a drugi 3 a powinno byc 12v!! Nie wiem dlaczego tak jest!! Znalazlem cos na forum ze to moze buyc przez kondensator!!
    Prosze o pomoc
  • Poziom 10  
    Mam 2 zasilacze 1 od starej anteny i on na wysciu ma napiecie 25V zamiast 12V!! Drugi nowy pochodzil chwile i cos sie spierniczylo i teraz ma na wyjsciu ~3V zamiast 12!!! Nie wiem dlaczego tak sie stalo!! Teraz wzmacniacz podlaczony jest na tym co daje 25V nie wiem czy dlugo tak pociagnie!!Jak podlacze ten co ma 3V to nie dziala bo to za malo i obraz jest do kitu nawet na tvp1,2 sniezy. na tym co daje 25V wszystko jest ok ale tvn sniezy jak wczesniej pisalem

Przeciez napisalem jaka mam antene (LOG 2-65 dipola) a nadajnik widze z balkonu jest jakies 15km w lini prostej ode mnie.
  • Poziom 27  
    musisz sprawdzic zasilacz oraz wzm.kazdy zasilacz ma swoj wzm nie mozna dopasowywac bo zwieksza sie stata ktura wynosi dla tego typu 9-12dB.sprawdz tam gzie kupowales lub sprawdz sam demontujac obudowe ze sprawdzeniem elementow,...
  • Poziom 32  
    Witam.
    Wymień stabilizator w zasilaczu lm7812.
    Powodem spalenia może być zwarcie poza zasilaczem.
  • Poziom 31  
    Witam!
    Jeśli widzisz nadajnik z okna, to zrób tak: wymontuj wzmacniacz z anteny i załóż symetryzator (taka płytka z zaciskami pod antenę z jednej strony i śróbkami do przykręcenia kabla koncentrycznego z drugiej). Odłącz zasilacz i załóż wtyczkę antenową. Podłącz wtyczkę do telewizora, antenę ustaw na najlepszy odbiór.
    Cześć!
  • Poziom 10  
    W antenie nie mam wzmacniacza. alcad am-115 podlacza sie na kablu jak go odlacze i podlacze wzmacniacz (plytka) do anteny 15dB to i tak tvn sniezy!!sprawdzalem tez rozne kombinacje np. wzmacniacz do anteny 15dB razem z alcadem i dalej sniezy, jak na antenie dalem wzmaniacz 25dB to juz bylo za duzo i byly przebicia silniejszych kanalow!! a co do tej wymiany ukldu lm ... to w zasilaczu nie mam zadnego scalaka!!Sa 4 diody 2 kondensatory i cos jeszcze ale to nie lm... mysle ze to elektrolit ale nie wiem!!

Tak zeby bylo wszystko jasne mam ta antene http://dipol.com.pl/sklep/a4015.htm
    te wzmacniacze http://dipol.com.pl/sklep/b4055.htm , http://dipol.com.pl/sklep/b4060.htm i alcada http://dipol.com.pl/sklep/r903011.htm
    zasilacz http://dipol.com.pl/sklep/d0010.htm i podaje on na wyjsciu zamiast 12v ~3v przypuszczalnie przez kondensator!!
  • Poziom 32  
    W tym zasilaczu musi być jakiś stabilizator.
    Albo on jest uszkodzony algo transformator, pomierz.
  • Poziom 10  
    heh zebym jeszcze wiedzial jak i co pomierzyc:) to byloby dobrze. mierzylem tylko napiecie na wyjsciu i jest za male bo ma ~3V

a 4 diody chyba triak i kondensator na plytce nie robi za stabilizator??
  • Poziom 32  
    Zmierz napięcie wychodzące z transformatora, tylko miernik ustaw na prąd zmienny.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak chcesz to narysuje ci schemat.
  • Poziom 27  
    W typowych zasilaczach do anten - 12v/100mA są 4 diody, elektrolit i stabilizator 78L12 - taki malutki 100mA, wygląda jak mały tranzystor.
    Mocno się grzeje i często pada - czasem zwiera wejście- wyjście i wtedy na wyjściu bywa 24V a czasem przerywa w środku - wtedy małe napięcie.
    Jeśli wstawi sie normalny duży (na prąd 0.5-1A obudowa TO220), stabilizator 7812 to nie będzie się psuć.
    Wmak
  • Poziom 31  
    Witam!
    Basikk napisał:
    W antenie nie mam wzmacniacza. alcad am-115 podlacza się na kablu jak go odlacze i podlacze wzmacniacz (plytka) do anteny 15dB to i tak tvn sniezy!!sprawdzalem tez rozne kombinacje np. wzmacniacz do anteny 15dB razem z alcadem i dalej sniezy, jak na antenie dalem wzmaniacz 25dB to juz bylo za duzo i byly przebicia silniejszych kanalow!!

Wybacz, ale nadal nie wiem, czy robiłeś próbę bez żadnych wzmacniaczy.
    Cześć!
  • Poziom 10  
    bzikk z transformatora wychodzi ~21V a na wyjsciu zasilacz jest 3V

wmak ale jak wstawie stabilizator 7812 to da mi on ten prad 100mA ktory ma byc czy jakis inny??

Tak proba bez wzmacniaczy tez byla i obraz byl gorszy niz ze wzmacniaczem!!Chyba juz wiem jak doszlo do uszkodzen zasilaczy. Mianowicie jak podlacze wzmacniacz alcada na kablu i przy antenie nie dam wzmacniacza to robi sie zwarcie przez metalowa obejme do mocowania antenty ktora styga gore i dol anteny. jakby ktos nie zrozumial o co mi chodzi to zaraz zrobie rysunek.
  • Poziom 32  
    W tym przypadku niema znaczenia czy wstawisz taki czy taki.
    Ważne żeby uzyskać stabilizowane 12V.
  • Poziom 10  
    a te 100mA to nie musi byc zeby prawidlowo dzialal wzmacniacz??wystarczy stabilizowane 12V??
  • Poziom 32  
    Ten transformatorek i tak więcej ci niewyciągnie.
  • Poziom 27  
    Basikk napisał:

wmak ale jak wstawie stabilizator 7812 to da mi on ten prad 100mA ktory ma byc czy jakis inny??

Zasilacz ma dawać napięcie 12V a wzmacniacz bierze tyle prądu, ile potrzebuje.
    Zależnie od konstrukcji 25-50-75mA(zależy od wzmocnienia).
    Jeśli przekroczy się 100mA to zasilacz przestaje stabilizować i napięcie spada poniżej 12V.

Co do anteny logarytmicznej: nie potrzebuje symatryzatora.
    Kabel koncentryczny przewleka się od tyłu przez jedną z rur (nośników) i ekran łączy do początku tej rury.
    Środkowy przewód, nie robiąc zwarcia, łączy się do początku drugiej rury.
    Czy na pewno masz tak podłączone?
    Na drugim końcu kabla wtyk koncentryczny (uwaga, by żaden z drucików oplotu nie zrobił zwarcia) - do telewizora.
    Ewentualny wzmacniacz musi być specjalny do konkretnej logarytmicznej anteny (od "siatki" nie nadaje się).
    Do jego zasilania musi być wtyk tzw. separator.

Wmak
  • Poziom 10  
    ok czyli teraz wiem tyle zeby w zasilaczach pozmieniac elktrolit na 220µ/35V/105° i dac stabilizatorki lm7812 a pozniej to sie zobaczy jakie bede mial problemy z odbiorem. bede pisal na biezaco

wmak mam mniej wiecej tak podlaczone jak piszesz z tym ze koniec koncentryka nie idzie prosto do telewizora lecz do trojnika po sygnal rozdzielam na 3 tv
    A zwarcie robi sie w momencie jak alcada przelacze na pozycje on wtedy przesyla on napiecie 12V do anteny i tam robi sie zwarcie bo obejma do mocowania przykrecona jest do gornej i dolnej czesci anteny!!

Jutro zadzwonie do dipolu i zapytam czy jak nie mam przy antenie wzmacniacza to czy alcad ma byc na on czy off zeby nie wysylal napiecia.
  • Poziom 19  
    Basikk napisał:
    Witam
    Mam problem z obiorem stacji tvn w mojej miejscowosci(10 km od wieliczki w strone bochni). Kupilem antene logarytmiczna LOG 2-65,wzmacniacz alcada AM-115 i zasilacz 12V/100mA. Teraz tvn odbieram ale ze slaba jakoscia dzwiek jest w miare dobry troche szumi a obraz sniezy!!
    Nie wiem co poprawic zeby bylo lepiej!!
    Mam dziwna sytuacje z zasilaczami do wzmacniacza ma 2 zasilacze i jeden daje 25v a drugi 3 a powinno byc 12v!! Nie wiem dlaczego tak jest!! Znalazlem cos na forum ze to moze buyc przez kondensator!!
    Prosze o pomoc

Z tym poprawieniem to może być ciężko bo nadajnik TVN na Chorągwicy ma 10kW mocy i w dodatku kierunkową antenę nadawczą, która raczej nie jest skierowana w stronę Bochni. Napisz czy sąsiedzi mają lepiej - jeśli tak to można coś dalej kombinować jak nie to walka z wiatrakami.
  • Poziom 10  
    Juz to wlasnie slyszalem ale z tego co wiem to w mojej okloicy niektorzy mowia ze tvn im dobrze odbiera na wlasne oczy nie widzialem i nie wiem co u nich znaczy dobrze!!Postaram sie zrobic lepsze rozpoznanie