Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch - która linia, modele made in Germany?

23 Oct 2016 11:53 30999 15
  • Level 11  
    Dzień dobry

Noszę się z zamiarem zakupu nowej pralki. Kilka lat temu przerabiałem ten temat. Wybór wówczas padł na Boscha, polecano na forum made in Germany. Pralka pracuje do dzisiaj. Na razie (odpukać) nie ma z nią problemów.

Jaka seria, modele, są made in Germany? Które mają rozbieralny bęben i wymienialne łożyska? Jakby ktoś dysponował jakąś listą, byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuję za pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 16  
    Niemcy bosch niektóry model np WAW ale to wszystkie mają nierozbieralny.
    A model WAE Polska to wszystkie maja rozbielany.
    A nowa model WAN to nie wiem ale myślę wiadomości ze to rozbieralny.

Nowa Bosch...
    Seria 6 WAT24340PL 8kg, Bębna stali+Próg plastik, 1200 obr/minut
    Seria 6 WLT24460PL 6,5kg Bębna stali+Próg plastik, 1200 obr/minut
    Serie 6 WLK24240PL 6kg, Bębna stali+Próg plastik, 1200 obr/minut
    Serie 4 WAN24240PL 7kg, Bębna stali+Próg Stali, 1200 obr/minut
    Seria 4 WAN2426KPL 7kg, Bębna stali+Próg Stali, 1200 obr/minut
    Serie 4 WAN20140PL 7kg, Bębna stali+Próg Stali, 1000 obr/minut i nie ma Pranie wstępne.
  • Level 11  
    A linia WAQ?

Wolałbym jednak made in Germany.
  • Level 16  
    Quote:
    WAW – Niemcy, bęben nierozbieralny
    WLK – Rosja, bęben nierozbieralny
    WLT – Rosja, bęben nierozbieralny
    WAT – Turcja, bęben nierozbieralny
    WAQ – Turcja, bęben nierozbieralny
    WLG – Rosja, bęben rozbieralny
    WAE – Polska, bęben rozbieralny
    WAK – Turcja, bęben nierozbieralny
    WOT – Słowacja, bęben rozbieralny
    WAB – Turcja, bęben nierozbieralny
    WAN – ?, bęben rozbieralny?
  • Level 11  
    Dziękuję. Z tego co widzę, mało jest już produktów made in Germany.

Potrzebuję pralki z ładownością 5-6 kg. A czy orientujesz się, jak wygląda ta sama kwestia w marce Electrolux lub AEG?
  • Level 10  
    Witam
    Świeżo po zakupie pralki o symbolu WAN i informacja od sprzedawcy, że bęben nierozbieralny, a produkcja w Polsce.
    Pozdrawiam
  • Level 16  
    frantz12 wrote:
    Witam
    Świeżo po zakupie pralki o symbolu WAN i informacja od sprzedawcy, że bęben nierozbieralny, a produkcja w Polsce.
    Pozdrawiam

+1, Dzięki za info. :)
  • Level 15  
    Świeżo nabyta informacja, linia wan 2006 fal produkcja Polska bęben rozbierały. Teraz to trza potwierdzić.
  • Level 10  
    Dołączam się informacyjnie do wątku - w ramach "przygotowań" do zakupu pralki BOSCH z linii SLIM (wsad od frontu, o mniejszej głębokości - do 45 cm) wystosowałem zapytanie mailowe do BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. w kwestii dwóch interesujących mnie serii (WLT i WLK). Oto cytat odpowiedzi z dnia 14.02.2017 r. Starszego Specjalisty ds. Produktu:

"(...) obie serie: WLT… i WLK… są produkowane w Rosji i mają rozbieralny zespół piorący. Pralki z serii WLT posiadają silnik bezszczotkowy EcoSilenceDrive, który jest cichy i trwały, natomiast w serii pralek WLK… są stosowane tradycyjne silniki szczotkowe. (...)"

Jeśli jej wierzyć, a nie ma podstaw by nie :), aktualizuję więc informacje na temat tychże dwóch serii:

* WLT – Rosja, bęben rozbieralny
    * WLK – Rosja, bęben rozbieralny

Pozdrawiam - Roger
  • Level 2  
    Witam!

Wiem, że trochę odgrzewam temat ale ja posiadam pralkę WLT24460PL i z tego co pisało na niej, to jest wyprodukowana w Hiszpanii.
    Pralka kupiona była w kwietniu 2017r. Do chwili obecnej pralka pracuje bez zarzutu. I ta cisza.... :D
  • Level 23  
    frantz12 wrote:

Bęben rozbieralny = możliwość wymiany łożysk.
    holz wrote:
    Świeżo nabyta informacja, linia wan 2006 fal produkcja Polska bęben rozbierały. Teraz to trza potwierdzić.

Potwierdzam :)
  • Level 13  
    W pralkach Bosch, żeby się dowiedzieć czy dany model ma skręcany/rozbieralny lub klejony bęben, najlepiej wejść na schemat danego egzemplarza na firmowej stronie Boscha do wyboru dla niego części zamiennych:

Bosch - Wyszukaj części zamienne

Przykładowo. Jeśli na schemacie dla egzemplarza WAW24740PL/12 nie ma wyszczególnionych osobno przedniej i tylnej części zbiornika bębna oraz łożysk, to oznacza, że zbiornik bębna jest nierozbieralny, klejony:
    Bosch - WAW24740PL/12
    Pralka Bosch - która linia, modele made in Germany?Bosch-WAW2...-edit1.jpg Download (314.36 kB)

Jeśli na schemacie dla egzemplarza WAN2826EPL/24 są wyszczególnione osobno przednia i tylna część zbiornika bębna, ale nie są wyszczególnione łożyska, to oznacza, że zbiornik bębna jest rozbieralny, skręcany, ale łożyska są ZINTEGROWANE z tylną kadzią zbiornika bębna i są niewymienialne (trzeba kupić całą tylną część zbiornika w przypadku potrzeby wymiany łożysk)
    Bosch - WAN2826EPL/24
    Pralka Bosch - która linia, modele made in Germany?Bosch-WAN2...-edit1.jpg Download (285 kB)

Jeśli na schemacie dla egzemplarza WAE24240PL/B3 są wyszczególnione osobno przednia i tylna część zbiornika bębna oraz łożyska, to oznacza, że nie będzie problemu z wymianą łożysk:
    Bosch WAE24240PL.B3
    Pralka Bosch - która linia, modele made in Germany?Bosch-WAE2...3-edit.jpg Download (279.64 kB)

Aktualnie serie Boscha ze skręcanymi zbiornikami i NIEzintegrowanymi łożyskami są: normalne WAE i wersja slim WLG
    Seria Boscha ze skręcanymi zbiornikami, ale ZINTEGROWANYMI łożyskami z tylną częścia zbiornika bębna są: WAN oraz wersje slim WLT i WLK
    Seria Boscha z klejonym zbiornikiem bębna są pozostałe serie: WAT, WAW, WAY, WAB, WIW, wersje slim NIE mają zbiorników klejonych
  • Level 11  
    Witam ! Wiem ,że temat prawie zamknięty ale mam pytanie związane z modelem pralki Bosch . W najbliższych tygodniach muszę kupić większą pralkę Boscha , obecnie mam 6kg , ale muszę kupić 9 kg . Biorę pod uwagę dwa modele Boscha : WAW 24540PL Serie 8 VarioPerfect i WAT 2466EPL Serie 6 . Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co oznaczają początkowe litery i który model wybrać . Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Level 23  
    wojtek__ wrote:
    Jeśli na schemacie dla egzemplarza WAN2826EPL/24 są wyszczególnione osobno przednia i tylna część zbiornika bębna, ale nie są wyszczególnione łożyska, to oznacza, że zbiornik bębna jest rozbieralny, skręcany, ale łożyska są ZINTEGROWANE z tylną kadzią zbiornika bębna i są niewymienialne (trzeba kupić całą tylną część zbiornika w przypadku potrzeby wymiany łożysk)

Mała aktualizacja. Łożyska w pralkach Bosch WAN są w pełni wymienne. Nie są one zatapiane w tylnej kadzi, i najzwyczajniej w świecie można je wybić i wymienić.