Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?

konradsonic 13 Dec 2017 23:52 26376 526
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  konradsonic
  Level 8  
  Chciałbym podzielić się nurtującym mnie problemem, który dzisiaj został rozwiązany, ale jednocześnie pokazał wadę systemu Danfoss Link.

  Posiadam w domu 7 grzejników. Mieszkanie. Własny piec Ferroli oraz grzejniki z głowicami termostatycznymi. Dwa grzejniki na zaworach termostatycznych M30x1.5, reszta na zaworach Danfossa. Posiadałem przez okres paru lat zwykłe głowice termostatyczne manualne (pokrętło, regulacja 1-5). Dodatkowo zamontowany był bezprzewodowy termostat pokojowy Kemota sterujący piecem. Wszystko było fajnie do czasu, gdy zasięg tego termostatu spadł drastycznie. Wadą tego rozwiązania było również to, że aby oszczędzić trochę na ogrzewaniu trzeba było sterować głowicami na zaworach w pokojach nasłonecznionych za dnia w taki sposób by w północnej części (która nie jest nasłoneczniona) mieć ciepło (różnice temperatur były 3-4 stopnie). Zależało mi na rozwiązaniu, które samo przymykałoby grzejniki wedle temperatury w pomieszczeniach.

  Oczywiście takim systemem był Danfoss Link, który na przestrzeni roku trochę potaniał.
  Dodam, że w instalacji ostatni grzejnik był bez jakiejkolwiek głowicy zanim zainstalowałem Danfossa. Zawsze był ciepły.
  Gdy zamówiłem Danfossa i panowie instalatorzy pojawili się i zaczęli montować głowicę oraz sprzężać je z panelem sterującym.
  Na koniec zapytałem jak sprzeżą Panel sterujący z piecem (poprzedni termostat - pokojowy posiadał w zestawie odbiornik, który sterował pracą pieca), odpowiedź brzmiała: nie sprzeżają, bo system nie jest zależny od pieca i odwrotnie. Piec przechodzi w tryb manualny i wyłącza się według swojego planu działania. Piec wyłączy się w takim trybie jeśli na powrocie będzie miał zbliżoną temperaturę wody (układ nagrzany). I rzeczywiście tak się działo po kilkudziesięciu sekundach . Dla mnie ta zasada była jasna również.

  Po zamontowaniu systemu zaczęły się dziać jaja na początku w nocy. Za dnia miałem ustawioną min. temp 21 C a po 23:00 ... 19 C. Gdy temperatura w pokojach (wszędzie) była powyżej 19 stopni a piec się załączał po chwili od uruchomienia (dosłownie 5-10 sec) zaczynał trzeszczeć, bulgotać a na manometrze ciśnienie spadało. Dzisiaj prawie do 0, po czym się podnosiło. Zadzwoniłem do swojego specjalisty, który konserwuje mi co roku ten piec, sprawdził filtry, ciśnienie, czy piec nie jest zapowietrzony ale wykonał również taki test by udowodnić tezę, że system Danfossa działa niewspółmiernie do zasady działania pieca. A mianowicie chodzi o to, że piec w trybie manualnym, tak jak już wspominałem wyłączy się jak będzie miał wodę na powrocie przepływającą. Nie może jednak mieć skoro głowice dosłownie zamykają grzejniki i ciśnienie spada. Wykonaliśmy test i w grzejniku najbliżej (łazienka) obniżyliśmy temperaturę poniżej 21 stopni. Głowica zamknęła grzejnik i po chwili gdy w innych pomieszczeniach też było zmniejszone piec po załączeniu robi to samo. Gdy tylko zwiększyłem temperaturę w łazience do 24 (głowica otwiera się) piec chodził normalnie. Wnioski nasunęły się same, potwierdziły to, co powiedział specjalista.

  Żadne piece, nawet konwencyjne nie mają tzw by-passa czy zaworu różnicowego, który będzie omijał duży (zamknięty przez głowice) obieg i będzie leciał małym i normalnie się wyłączał. A takie rozwiązanie można by było ewentualnie zastosować, ale jest to tzw przeróbka.
  Takie oczywiście rozwiązanie jest bezsensowne, bo to pokazuje, że Danfoss w ogóle nie jest przystosowany do takich instalacji i zapewnienia instalatora Danfoss, przy montażu cyt.:
  Quote:
  odpowiedź brzmiała: nie sprzeżają, bo system nie jest zależny od pieca i odwrotnie. Piec przechodzi w tryb manualny i wyłaczą się według swojego planu działania. Piec wyłączy się w takim trybie jeśli na powrocie będzie miał zbliżoną temperaturę wody (układ nagrzany). I rzeczywiście tak się działo po kilkudziesięciu sekundach . Dla mnie ta zasada była jasna również.


  I to były słowa instalatora, który zakładaL mi ten system. Jak się okazuje był w błędzie. Bo piec nigdy nie będzie miał ciśnienia na powrocie gdy głowice zamknąć obieg w grzejnikach. A tak się niestety dzieję, co udowodniłem przez zamykanie głowic aby zreplikować to zachowanie pieca.

  Najdogodniejszym rozwiązaniem byłoby to o co pytałem instalatora Danfoss by panel sterujący sterował pracą pieca (tak jak termostat pokojowy wcześniej) i gdy jakaś głowica przy grzejniku odczyta temperaturę poniżej ustawionej , otwiera grzejnik i raportuje do panelu sterującego. Ten natomiast interpretuje do aktywowania sygnału i wysyła go do odbiornika, który załącza wtedy piec. Piec dalej byłby sterowany przez zewnętrzne urządzenie (nie pracowałby w trybie manualnym). Obecnie w łazience nakręciłem na zawór termostatyczny bezpośrednio zwykłą nakrętkę budowlaną i delikatnie skręciłem aby jednak zachować przepływ (Taki by-pass na grzejniku, najbliżej pieca).

  Obecnie mam dwie tezy. Jedna z nich potwierdzona doświadczeniem, ze Danfoss nie jest przystosowany i nie powinien być sprzedawany w takiej konstrukcji jakiej jest zaprojektowany do mieszkań z takimi piecami dwufunkcyjnymi.
  ?
  Co sądzicie? Czy ktoś spotkał się z takim samym problemem?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  ls_77
  Level 35  
  Nie wiem na kogo trafiłeś, ale wina nie leży tylko i wyłącznie w "wadzie" o której piszesz systemu Danfoss Link.

  Po pierwsze nie każdy instalator Danfossa zna wszystkie kotły na rynku i może nie wiedział że w twoim kotle nie ma zaworu by-pass. We wszystkich kotłach wiszących, z którymi miałem styczność takie zawory występują. Podaj dokładnie ajki model kotła posiadasz, to sprawdzimy czy ma wbudowany zawór by-pass.

  Po drugie w systemie Danfoss Link występuje taki element, który nazywa się Danfoss Link BR - przekaźnik kotła.
  Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?
  I jest to "bezprzewodowy przekaźnik do sterowania pracą kotła w trybie włącz/wyłącz. Przekaźnik aktywuje pracę kotła, jeżeli termostaty living connect lub regulator wodnego ogrzewania podłogowego Danfoss Link HC zgłoszą zapotrzebowanie na ciepło". Działą jak twój poprzedni bezprzewodowy termostat.

  Byłem wyceniać system Danfoss Link w budynku gdzie zamontowany był kocioł DeDietrich, który miał na płycie głównej tylko jedno wyjście, do którego można było podłączyć albo styk zwierno-rozwierny od dowolnego termostatu (lub DanfossLink BR) albo systemowy regulator DeDietrich z regulacją pogodową. I tutaj niestety nie dało się zastosować tego przekaźnika BR, bo wymagana była regulacja pogodowa jako priorytet.
 • #3
  konradsonic
  Level 8  
  Doczytałem trochę i rzeczywiście nawet na youtubie znalazłem sposób montażu przekaźnika kotła Danfoss BR.
  Niestety żyjemy w takich czasach, gdzie specjalistów szukać trochę ze świecą, bo technologie idą do przodu a niestety wiedza o tych technologiach zostaje nieposkromiona. I klient sam musi dowiadywać się jak działa dane urządzenie/układ. Jak w moim przypadku. Chodź nie jestem specjalistą, mój konserwator (specjalista od kotłów z który posiada uprawnienia do konserwacji kotłów i ich napraw) powiedział, że nie ma w kotłach domowych , zasilanych gazem by-passów czy zaworów różnicowych. Że to sa tzw przeróbki, które można zastosować. Ja tu teraz nie będę dyskutował czy Pan czy mój Fachowiec ma rację. To bez znaczenia. Ważny jest klient i to instalatorzy muszą wiedzieć w jakich przypadkach montować BR a w jakich nie. Kolega mówi, że instalatorzy nie wiedzieli jaki mam kocioł.
  Po 1
  - mogli spojrzeć, zobaczyć co jest pod piecem jak jest połączone (tam zazwyczaj takie przeróbki jak by-pass się daje),
  - kto ma wiedzieć jak nie Oni? Ja? (no niestety na to wychodzi, że klient musi też wiedzieć dostatecznie, znać schemat działania).
  Po 2
  - zapewnienie mnie , gdy pytam o sterownik kotła, że jest niepotrzebny no jest ewidentnie brakiem kompetencji instalatorów.

  Notabene filmy o jakich mówię , osoby , która prowadzi kanał forumwiedzy.pl wypowiedział się, że przekaźnik kotła br nie jest potrzebny w sytuacji gdy mamy zasilanie miejskie w mieszkaniu lub w domach.
  A to każdy wie jak wygląda zasilanie miejskie (są grzejniki w mieszkaniu ale brak kotła = zasilanie miejskie).

  https://youtu.be/ZvDBjQhdfG8?t=42s

  No to przy takim kotle nie ma Dietricha nie ma opcji zatem by montować system Danfossa, bo piec nie może działać w trybie manualnym przy zamkniętym układzie, bo objawy będą takie same.
  Sprawę też zgłosiłem do Danfossa.

  A co do bypassów, jeśli takie piece są to moim zdaniem jest to trochę mało oszczędny system. Piec powinien się załącząć na żądanie. I np tak jak powinno to być u mnie gdy jedna z głowic w nocy odczyta w pomieszczeniu temp poniżej 19 C to wysyłać powinna żądanie o włączenie pieca (Inne grzejniki zamknięte) układ otwarty. Piec na danej , ustawionej, mocy pompy dogrzewa w miarę szybko grzejnik, pomieszczenie się ociepla , piec się wyłącza - koniec. Do godziny 7-8 kiedy system przechodzi w tryb dzienny (min temp 21 C) głowice wszystkie prawie się otwierają i mieszkanie trzeba dogrzać. To jest oszczędniejsze niż piec, który na bypassie załącza się co jakiś czas choćby na te kilkadziesiąt sekund 'n' razy w ciągu nocy i 'n' razy w ciągu dnia razy 30 dni. To jest o tyle niepotrzebnych krótkich sekwencji spalania gazu. I po co? Taki system będzie mniej oszczędny przy takim trybie pracy kotła niż na przekaźniku przecież. To już na logikę można wziąć.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  konradsonic
  Level 8  
  Obecnie tak jest. Ale to nie rozwiązuje problemu. W tym układzie musi być , jak się dowiedziałem, Przekaźnik BR
 • #6
  Ryszard49
  Level 37  
  Miałem taki sam problem z kotłem elektrycznym. Zastosowałem bajpas załączany szybkim zaworem elektrycznym, który załącza się w momencie otrzymania sygnału informującego że wszystkie zawory grzejnikowe są zamknięte.
 • #7
  konradsonic
  Level 8  
  A nie lepiej było zastosować ten BR?
 • #8
  konradsonic
  Level 8  
  Proszę o pomoc, pomysły, bo już opadłem z pomysłów.

  Doedukowałem się w sprawie piecy, bypassów, przekaźników i zakupiłem przekaźnik Danfoss BR. Zamontowałem (poprzednio miałem już zamontowany przekaźnik od termostatu pokojowego KEMOT - bezprzewodowy) i.. no i zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

  Mianowicie przekaźnik komunikuje się z panelem CC ale często gubi komunikację ponowną gdy np temperatura w pokojach zostanie uzyskana , głowica zamknię grzejnik ... a przekaźnik, no właśnie. Przekaźnik dalej rumieni się na czerwono i nie wyłącza pieca. Co oczywiście później skutkuje tym samym o czym pisałem wyżej.

  Poniżej film aby pokazać, że żadna z głowic nie zgłasza zapotrzebowania na ciepło a ten dalej chodzi

  Próbowałem różnych metod. Wziąłem Panel CC i podłączyłem go do prądu w łazience. Są w odległości od siebie (panel i przekaźnik) 1m. Potestowałem. Zwiększyłem wymaganą temp w pokoju, niemal natychmiastowo przekaźnik z zielonego na czerwony się zapalił i piec ruszył. Zmieniłem zaraz z powrotem na mniejsza. Przekaźnik.. nic. Dalej czerwony. Dopiero po minucie się przełączył i piec już się nie odpalał, tylko pompa chodziła.

  Godzinę później, jedna z głowic zgłosiła zapotrzebowanie by ogrzać pokój, super. Przekaźnik , przełączył się , piec odpalił i działa.. działa.. działa..
  W pokoju osiągnięto wymaganą temperaturę o prawie 1 stopień więcej, ale.. przekaźnik nie przełącza się na zielony cały czas steruje pracą.

  Wygląda na ewidentny problem z komunikacją lub piec.

  To zachowanie jakie teraz obserwuje jest notabene takie samo gdy miałem zwykły przekąźnik i termostat pokojowy (KEMOT). Działało to fajnie aż do momentu kiedy po paru latach używania po ponownym spadku temperatury termostat sygnalizował włączenie pieca a tam nic się nie działo. Cisza. Zesparowałem ponownie go będać w łazience i wtedy odpalił piec za pomocą przekaźnika. I znów kolejny problem.. pokoje się nagrzały, a piec dalej chodził, przekaźnik nie wyłączał pieca.

  I to był jeden z powodów, dla którego chciałem zmienić system na bardziej zautomatyzowany. No i ku mojemu zaskoczeniu, tu przekaźnik zachowuje się tak samo.

  Nie wiem już kogo mam wezwać , czemu tak się dzieje. Czy to jakieś zakłócenia czy poprosyi
 • #9
  VPS
  Level 20  
  Napisałeś to zachowanie jakie teraz obserwuje jest notabene takie samo gdy miałem zwykły przekąźnik i termostat pokojowy (KEMOT)
  Problem jest w automatyce przekaźniku kotła. Zarówno KEMOT oraz BR dają sygnał ON OFF do automatyki kotła i zezwala na załączączenie lub wyłączenie grzania C.O.
  Pozostale kontakt z serwisem kotła.
  Spróbuj wypiąć całkowice z kotła przewody z BR kocioł nie powinien się włączyć ponieważ na przerwany obwód. Jeśli mimo to się załączy to coś nie tak z automatyką kotła. Zakładam, że w odpowiednie miejsce w automatyce kotła (72) podłączasz przekaźnik BR.

  Ferroli Domina c24E
  Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?
 • #10
  konradsonic
  Level 8  
  VPS wrote:
  Napisałeś to zachowanie jakie teraz obserwuje jest notabene takie samo gdy miałem zwykły przekąźnik i termostat pokojowy (KEMOT)
  Problem jest w automatyce przekaźniku kotła. Zarówno KEMOT oraz BR dają sygnał ON OFF do automatyki kotła i zezwala na załączączenie lub wyłączenie grzania C.O.
  Pozostale kontakt z serwisem kotła.
  Spróbuj wypiąć całkowice z kotła przewody z BR kocioł nie powinien się włączyć ponieważ na przerwany obwód. Jeśli mimo to się załączy to coś nie tak z automatyką kotła. Zakładam, że w odpowiednie miejsce w automatyce kotła (72) podłączasz przekaźnik BR.

  Ferroli Domina c24E
  Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?


  No nie bardzo automatyka. Bo widać na filmie, że przekaźnik nie przełącza się trybu pracy (dioda czerwona) na tryb spoczynku (dioda zielona). Zawsze czerwona dioda sygnalizuje, że przekaźnik zwiera przewody i piec chodzi. Dioda zielona sygnalizuje, że przekaźnik zaprzestaje zwierania przewodów i piec ma się nie załączać.

  Dla pewności wykonałem Twoją próbę i potwierdziło się to co myślę. To nie jest problem z automatyką. Po zwarciu przewodów piec się załączył. Gdy je puściłem piec wyłączył palnik.
 • #11
  ls_77
  Level 35  
  A jakie masz ustawienia tego przekaźnika BR - "Wybór trybu regulacji przekaźnika BR"?
  Może rzeczywiście masz jakieś zakłócenia w transmisji. W tej chwili coraz więcej jest urządzeń bezprzewodowych niewiadomego pochodzenia, które "śmiecą" i powodują zakłócenia.

  A czy Danfoss dał jakąś odpowiedź?
 • #12
  konradsonic
  Level 8  
  Ale zakłócenia w odległości mniejszej niż metr od siebie?

  Pytasz o tryb pracy ? http://danfoss.ipapercms.dk/Heating/AutoGen/31565_35221/?page=56
  Automatyczne wł/wył.

  Dodam, że przyciśnięcie guzika na przekaźniku na kilka sekund w celu wywołania coś w rodzaju 'ping' powoduje, że na wyświetlaczu panelu cc pojawia się informacja zwrotna, że BR komunikuje się prawidłowo.
  Dodatkowa informacja, od wczoraj BR nie działa. Przestała się palić dioda. Musiałem zdemontować go i zewrzeć styki, zdjąć jedną głowicę danfossa, nakręcić w jej miejsce na zawór zwykłą nakrętkę aby zostawić ten grzejnik trochę otwarty w celu wytworzenia sobie jakiegokolwiek obiegu, żeby piec nie szalał. Podsumowując, wróciłem do punktu wyjścia.

  Co mnie irytuje w całej tej sprawie, że ja, jako Klient muszę sam zasięgać wiedzy, studiować działania zasady pracy całego układu (chodź nie jest to jakiś rocket science) a producent, firma, która to zakłada rozkładają ręce. Nie służą zbytnio pomocą.
  Napisałem do firmy instalującej głowicę i panel pytanie odnośnie zwrotu na gwarancji tego przekaźnika z DW do Danfossa.

  Odpowiedź od Danfossa jest. Przyszli z pomocą.
 • #13
  ls_77
  Level 35  
  konradsonic wrote:
  Pytasz o tryb pracy ? http://danfoss.ipapercms.dk/Heating/AutoGen/31565_35221/?page=56
  Automatyczne wł/wył.

  Tak. Dokładnie o te ustawienie mi chodziło.

  konradsonic wrote:
  Dodatkowa informacja, od wczoraj BR nie działa. Przestała się palić dioda.

  Może ten BR był "padnięty". Wymienią ci go?

  konradsonic wrote:
  Co mnie irytuje w całej tej sprawie, że ja, jako Klient muszę sam zasięgać wiedzy, studiować działania zasady pracy całego układu (chodź nie jest to jakiś rocket science) a producent, firma, która to zakłada rozkładają ręce. Nie służą zbytnio pomocą.
  Napisałem do firmy instalującej głowicę i panel pytanie odnośnie zwrotu na gwarancji tego przekaźnika z DW do Danfossa.

  No widzisz - taka rzeczywistość. Najgorzej że tak jest ze wszystkim: pralki, lodówki, telewizory, telefony, samochody itd. itp.
  Nie załamuj się tylko walcz :!:
 • #14
  konradsonic
  Level 8  
  Otrzymałem informację, że pomimo braku w moim piecu By-Passu, ten przekaźnik może nie zlikwidować problemu. Tzn, nie wyłączy (rozłączy układ) pieca. Ponieważ jakiś przepływ na głowicach , pomimo osiągniętej, zadanej temperatury występuje co dla pieca jest 'niewidoczne' ale dla panelu cc już tak, stąd brak sygnału do przekaźnika.

  Niestety starszy piec powoduje, że trudno jest nowszym rozwiązaniom pracować ze starszą technologią.
  Przynajmniej taką informację otrzymałem.

  Dostałem zadanie od danfossa, aby wgrać do panelu plik, który będzie zbierał dane na temat działania instalacji na potrzeby samej analizy dla firmy Danfoss.
  Przekaźnik zostanie wymieniony.
 • #15
  Torgani
  Level 1  
  Czy możesz proszę dać znać jak zakończyła się u Ciebie powyższa sprawa? Mam podobny problem z błędnym sterowaniem pieca (Buderus U124) przez sterownik BR (pomimo osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniach referencyjnych, sterownik cały czas odpala piec).
 • #16
  konradsonic
  Level 8  
  Z tego co się dowiedziałem od Pana Marcina Kolano z Danfoss (Marcin_Kolano@danfoss.com) to te głowice nigdy nie są zamknietę do końca. Lekki przepływ zawsze jest - ale nie wyczuwalny dla pieca. Dlatego zalecił aby zdjąć jedną głowicę (na grzejniku najbliżej pieca) i tam gdy piec się załączy (sam) to zostanie mu zapodany tzw. prowizoryczny mały obieg, woda przeleci i wróci i piec się wyłączy. Bez jakiegokolwiek sterownika, systemu danfoss piec działa ciągle w trybie manualnym a grzejniki nigdy nie są zamknietę , woda na powrocie ma od razu tą samą temperaturę i piec się wyłącza. Z systemem danfoss jest podobnie z tym, że bez "małego obiegu" piec będzie gotował wodę w naczyniu i trzeszczał co nie jest wskazanym zachowaniem. Był u mnie raz pan od pieca , który zdziwił się, że danfoss takie produkuje piece chodź sam nie wiedział, że są pieca z małym obiegiem. I dlatego system Danfoss działa dobrze przy piecach nowszego typu. Niestety Danfoss chyba nie przekazuje tych informacji na szkoleniach firm, które są legitymują się jako autoryzowane firmy monterskie.
 • #17
  ekspres
  Level 10  
  Też mam przeboje z Danfoss Link. Moja instalacja to Junkers Cerapur Midi i 8 grzejników (pojedyncze obiegi z rozdzielacza).
  Przekaźnik kotła BR ustawiony na tryb wł/wył wg. zapotrzebowania na ciepło. Gdy głowica zgłosi zapotrzebowanie to piec się uruchamia, ale po osiągnięciu temperatury przekaźnik nie wyłącza kotła (czyli piec dogrzewa wodę bez jej obiegu - aczkolwiek nie ma żadnego trzeszczenia czy innych problemów). Drugi problem to sytuacja, gdy w jednym z pokoi temp. spadnie np. o 0.3 poniżej zadanej, przekaźnik włącza kocioł, a głowica się nie otwiera (albo ja tego nie zauważam). Niby grzeje (piec chodzi, apka pokazuje grzanie...) a kaloryfer zimny.
 • #18
  konradsonic
  Level 8  
  A nie zapowietrzony grzejnik przypadkiem?
 • #19
  ekspres
  Level 10  
  No niestety nie. Potrafi tak się dziać na dowolnym grzejniku w układzie
 • #20
  KBabiarczyk
  Level 2  
  Witam. Mam dokladnie te same problemy co Wy i dokładnie ten sam człowiek z Danfossa się nimi zajmuje. Niestety gość nie ma zielonego pojęcia o tym co gada. Ja straciłem już cierpliwość i wysłałem do sklepu gdzie kupiłem system zgłoszenie reklamacyjne. Nic nie dało zbieranie informacji i odesłanie mu wyników diagnostyki. Danfoss nabrał "wody w usta" i milczy. Żadnej odpowiedzi, wniosków ani pomocy. Pan Kolano milczy. Zainwestowałem w system już 2tys i powinienem jeszcze kupić 5 głowic (czyli kolejny tysiąc), ale nic z tego. Odezwał się za to do mnie sprzedawca i zaoferował pomoc w ogarnięciu tematu z Danfossem. Jeśli się nie uda, będę żądał od Danfossa zwrotu kosztów zakupu instalacji.
 • #21
  ekspres
  Level 10  
  Może jakiś zbiorowy 'pozew/reklamacja' do Danfossa?
 • #22
  KBabiarczyk
  Level 2  
  Nie wykluczam takiej możliwości. Chcę jednak dać szansę człowiekowi, który od dzisiaj analizuje moje rozwiązanie. Jeśli mu się nie uda, możemy wrócić do tematu.
 • #23
  tymon770
  Level 2  
  Mam dokładnie taki sam problem jak użytkownik ekspres.
  Jak się kocioł załączy to pracuje bez końca. A glowice nie reagują np. z 3 grzejników pracuje tylko jeden.
  Po odłączeniu od zasilania BRa dostaje powiadomienie z aplikacji ze jednostka się nie komunikuje. Czyli teoretycznie wszystko powinno działać.
 • #24
  KBabiarczyk
  Level 2  
  Wychodzi na to, że Danfoss dał ciała z tym systemem. Ja nadal czekam na wnioski mojego diagnosty, ale sugeruje on już wymianę BR-a. Prawdopodobnie jest błąd w instrukcji montażu BR-a do pieca. Jak będę znał konkrety to dam Wam znać. Jeśli się nie uda... to ilu z Was jest zdecydowanych na pozew zbiorowy? Czas zacząć o tym myśleć chyba.. powoli 🙁
 • #25
  tymon770
  Level 2  
  Jeżeli chodzi o BRa to myśle ze w nim jest problem. Przy tradycyjnym sterowniku z wifi miałem podobny kłopot ale wystarczyło zmienić częstotliwość i problem był rozwiązany. W instrukcji BRa nie piszą o takiej możliwości.
  Jak nie będzie rozwiązania to do pozwu się przylaczam.
 • #26
  ekspres
  Level 10  
  A ja mam nowe spostrzeżenia.

  Zresetowałem całkowicie system i na nowo dodałem wszystkie elementy. BR ustawiłem w tryb wł/wył wg. zapotrzebowania na ciepło. Grzejniki (głowice) pracują w trybie 'umiarkowane reagowanie'.

  Przez 7 dni, kiedy system działał bez zmian (poza aktywowanym nieraz ręcznie trybie wstrzymania i sporadycznym zmianom temperatury) wszystko było po staremu - jedne pomieszczenia niedogrzane, inne z temperatura powyżej zadanej, przekaźnik BR praktycznie cały czas aktywny pomimo osiągnięcia temperatur.

  Po tym czasie - niespodzianka! Od wczoraj system działa tak jak to sobie wyobrażałem. Po osiągnięciu temperatur piec wyłączony, wahania w okolicy 0.2 stopnia nie powodują włączania i wyłączania pieca.

  Oczywiście z dozą niepewności będę obserwował dalej, zwłaszcza, że na USB zgrywają mi się logi o które prosił Danfoss.

  ...Może za szybko się uniosłem i system potrzebuje sporo czasu na adaptację?
 • #27
  tymon770
  Level 2  
  Byłbym w stanie wytrzymać tydzień, ale mam 2 x podłogówkę w łazienkach bez jakiegokolwiek sterowania (Danfoss Link). Poprostu uznałem, ze jak się załączy piec żeby dogrzać jakieś pomieszczenie z głowica termostatyczna to te podłogi tez niech się grzeją czy trzeba czy nie.
  W momencie kiedy BR nie zareagowal żeby wyłączyć piec po uzyskaniu zadanej temperatury, podłogi pod nieobecność grzały się przez 4 godziny.
 • #28
  KBabiarczyk
  Level 2  
  ekspres. Logi, które zbierasz i wyślesz do Danfossa niczego nie zmianią. Mi Danfoss odpowiedział po 7 miesiącach od wysłania logów, że wszystko jest OK chociaż takie nie było. U mnie jest tak, że przez kilka dni system działa dobrze, poźniej jest szajba-luz. Nastawione mam 22 stopnie, w pomieszczeniu jest 24 a piec nadal grzeje. Jak włączę aplikację na telefonie to ręcznie mogę to wstrzymać czyli kominikacja jest. Nie mam już pomysłu na do dziadostwo. Stara mi łeb suszy, że tylko kasę tracimy na gazie. Dałem się zrobić w h...ja z tym Danfossem chyba Panowie.
 • #29
  Tomi_
  Level 11  
  Potwierdzam, to co pisali niektórzy wcześniej: otóż często przekaźnik BR "zawiesza się" tzn zdarza się, że temperatury we wszystkich pokojach są wyższe od zadanych, a BR cały czas jest włączony (dioda świeci na czerwono). Piec gazowy co jakiś czas włącza się na krótki czas po czym wyłącza się, gdyż brak jest zapotrzebowania na ciepło (czyli głowice są zamknięte bo temperatury są osiągnięte).
  Pomaga co jakiś czas reset system czyli restart centrali CC lub wyłączenie zasilania BR na kilkanście sekund.
  Na szczęście piec reaguje poprawnie, tzn. mimo że dostaje sygnał włączenia z BR (przekaźnik załaczony) to wyłącza się gdy wykryje, że ciepło nie jest odbierane przez grzejniki.
  Podobnie często załącznie funkcji „W domu” lub „Wstrzymanie” powoduje reakcję stosownego przekaźnika po kilkunastu minutach lub czasem wcale (pomaga jedynie reset).

  Kontaktowałem się w tej sprawie z serwisem Danfosa - zgrywałem logi z działania systemu w ciągu całego tygodnia.
  Ostatecznie zignorowali problem - odpowiedzieli, że wszystko jest OK, a to, że system działa tak jak opisałem wyżej wynika z jego wyjątkowej inteligencji, której nie jesteśmy w stanie pojąć i jeśli system wskazuje, że trzeba grzać mimo, iż nie trzeba to widocznie wie lepiej.

  Dodam tylko, że mam wyłączoną funkcję prognozowania włączenia ogrzewania, gdyż z tą funkcją system działa zupełnie nieprzewidywalnie.
  Używam systemu od 2 lat.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Tak przy okazji to zastanawiam sie nad konkurencyjnym systemem Honywell Evohome
  https://automatyka-honeywell.pl/system-evohome
  i szukam kogoś kto miałby doświadczenia z tym rozwiązaniem, bo drugi raz nie chciałbym już "wtopić"
 • #30
  plastifon
  Level 14  
  Osobiscie zastanawiam sie nad tym lub podobnym systemem ale juz bez kotla , w nowym mieszkaniu gdzie jest miejskie CO. Ma ktos doswiadczenia? Ja czesto wyjezdzam i nie wiem kiedy wroce chce miec mozliwosc zadalnego sterowania ogrzewaniem.

  Czy jak nie bedzie pieca system bedzie dzialal poprawnie?