Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie obiektu przemysłowego

noreq_m 17 Lis 2016 09:20 2502 5
 • #1 17 Lis 2016 09:20
  noreq_m
  Poziom 8  

  Na obiekcie znajdują się dwie hale przemysłowe:

  30x12x4 (dł. x szer. x wys.)
  22x6x2,5

  Klient chce budżetowo nagłaśniać obie z jednego amplitunera pod którego chce podpiąć 4 głośniki. Jedyne co będzie się wydobywać z niego to radio mające "umilić" czas pracownikom.

  Pytanie moje brzmi: czy odległości kolumn (40m, 25m kolumny A), (25m, 5m kolumny B) od wzmacniacza w najdłuższym odcinku nie będą robiły problemu? Przewody będą musiały być puszczone równolegle z kablami elektrycznymi w korytach. Jakość dźwięku nie ma praktycznie większego znaczenia dlatego też:
  - Myślałem o podpięciu głośników skrętką 5e
  - Amplituner ~ 2x60W z wyjściem na 4 kolumny A + B
  - Jedną halę podpiąć pod A, drugą pod B
  - Kolumny 4ohmowe

  Wiem, lepszym rozwiązaniem byłby radiowęzeł aczkolwiek dobrze by było aby koszt zamknął się w 1000zł. Pytanie brzmi czy nie będzie problemu z jakimś buczeniem/ogromnym zniekształceniem dźwięku związanym z zakłóceniami.

  0 5
 • #2 17 Lis 2016 10:01
  krisxxl
  Poziom 27  

  Witam

  Kolego, robisz duże błędy już od samego początku i zamiast tanio to wyjdzie Ci dwa razy drożej. Nie używaj amplitunera do tego typu nagłośnienia - nie sprawdzi się i szybko padnie. Jeżeli masz ograniczony budżet to szukaj urządzeń używanych. W kwocie do 1000 złotych spokojnie znajdziesz używany amplimikser radiowęzłowy z linią 100V i kilka głośników. Rozglądaj się za markami Gran, Tonsil, Elektronika Legionowo. I nie używaj skrętki do przesyłania sygnału głośnikowego, bo straty będą znaczne.

  Pozdrawiam

  Krystian

  0
 • #3 18 Lis 2016 18:48
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Przy głośnikach takiej mocy skrętka to nieporozumienie. Rezystancja skrętki to około 0.188Ω/m. Czyli przy 20m rezystancja wyniesie 3.7&Omega, czyli prawie tyle co ma kolumna. Co za tym idzie połowa mocy zostanie oddana na kablu a druga na głośniku. Co za tym idzie, kabel będzie się grzał - istnieje ryzyko stopienia izolacji, zwarcia i pożaru.

  Przy takich odległościach instalacja niskoomowa tylko na grubszych kablach, rzędu 1,5-4mm. Ale jak pisał krisxxl instalacja 100V jest dedykowana do takich rzeczy.

  A jeżeli klient się będzie upierał przy amplitunerze, bo np takowy posiada, to wystarczy do każdej kolumny dołożyć trafo 100V, i również na wyjście amplitunera. Tym samym długość kabla będzie już miała pomniejsze znaczenie, a jego średnica może być w okolicy 0.7-1.5mm.

  0
 • #4 19 Lis 2016 00:51
  noreq_m
  Poziom 8  

  Dzięki za odpowiedzi, szczerze mówiąc robię klientowi elektrykę, alarmówkę oraz monitoring więc potrzebowałem jasnej odpowiedzi czy "po pieniądzach" można zrobić nagłośnienie. Przedstawię ofertę ~2000 za sprzęt audio chyba że sam ogarnie używany "po kościołach", nie mam czasu na poszukiwanie używanego, sprawnego, za który mogę ręczyć zestawu.

  Wybrałem głośniki 4ohm aby łącznie ze skrętką (6kat która jest zbędna i na stanie) wychodziło ~10ohm na najdłuższym odcinku, zazwyczaj wzmacniacze domowe obsługują ~4-16ohm.

  Poprowadzę instalację kablem głośnikowym 2x2,5(dla instalacji 100V będzie go około 60m gdy wszystkie głośniki będę chciał połączyć równolegle) tylko pytanie moje brzmi czy obowiązkowy będzie ekranowany? (obecnie nie ma takiego na stanie a czas kurczy się jak góralski sweterek po praniu) Nie mam doświadczenia praktycznego w takiej instalacji, może wystarczy YLY2x1,5?

  0
 • #5 19 Lis 2016 20:22
  adambyw
  Moderator Akustyka

  noreq_m napisał:
  kablem głośnikowym 2x2,5(dla instalacji 100V będzie go około 60m

  Przy 100V spokojnie może być cieńszy, 0.7-1.5mm. Unikniesz później problemów z zarabianiem do kostek grubszego kabla. Tam impedancja głośników liczona jest w setkach lub tysiącach omów, to rezystancja kabla jest do pominięcia.
  noreq_m napisał:
  czy obowiązkowy będzie ekranowany?

  Nie ma potrzeby ekranu. Ogólnie przy głośnikach jeszcze nie spotkałem się z ekranem. Na pewno nie będzie zbierać śmieci z otoczenia. Dobrą praktyką jest żeby kabel był skręcany (żyły ze sobą).
  noreq_m napisał:
  może wystarczy YLY2x1,5

  Wystarczy. Choć zwykle kable głośnikowe mają cieńsze druty z których zbudowana jest pojedyncza żyła. Chodzi to o wpływ kabla na wysokie częstotliwości, ale w takiej instalacji jak robisz to nie ma większego znaczenia. Choć możesz popatrzeć za kablami typowo głośnikowymi, instalacyjnymi (tzw speaker install grade) koszt takiego kabla to około 6zł/m w zależności od przekroju.

  0
 • #6 22 Lis 2016 18:39
  Arekdj0
  Poziom 12  

  Dodatkowo jeśli będziesz miał już gotową instalację 100v to bez problemu będziesz mógł dodać kolejne głośniki jeśli będzie za cicho (nie wiem co się wytwarza na tej hali, czy jest hałas), zbyt punktowo (aby pokryć w miarę równomiernie dźwiękiem całą powierzchnie hali) albo do następnej hali, jeśli np. się rozbuduje firma.

  0