Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman Kardon HK6500 buczenie na kanale

26 Lis 2016 19:21 741 20
  • Poziom 15  
    Witam.Posiadam ten wzmacniacz i gra w duecie z Zeusami,pożyczyłem sprzęt na imprezę i mądrzy kumple zaczęli się bawić,dokładnie nie wiem co się stało ale na prawym kanale jest prąd stały,pewnie w czasie głośnego grania wyciągną wtyczkę jack.Mogli byście mi powiedzieć od czego zacząć naprawę?Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Przede wszystkim nie podłączaj kolumny do uszkodzonego kanału. Następnie schemat w rękę i pomierz napięcia na końcówce wzmacniacza
    Prawdopodobnie trzeba będzie ją wymienić.
  • Poziom 43  
    Stallker19 napisał:
    dokładnie nie wiem co się stało ale na prawym kanale jest prąd stały,

Raczej chodziło ci o napięcie.
    Wskazuje to na uszkodzenie końcówki mocy, ale bez dokładnych pomiarów, nie mozna tego stwierdzić w 100%.
  • Poziom 37  
    Końcówki mocy na tranzystorach, więc istnieje szansa, że da się to naprawić bez dużych kosztów (drogie układy hybrydowe). Ale aby stwierdzić co poszło konieczne pomiary. Jeśli masz pojęcie o elektronice możesz się pobawić. Jeśli tego nie robiłeś to polecał bym zanieść do kogoś, kto się na tym zna.
  • Poziom 15  
    Jak sprawdzić czy tranzystory są sprawne?W tym wzmacniaczu są zastosowane Toshiby 2SA1302 oraz 2SC3281.Są dostępne na allegro.Rezystory sprawdziłem są sprawne.
  • Poziom 37  
    Zauważ, że oprócz tych końcowych tranzystorów masz jeszcze 4 tranzystory tzw. sterujące, oraz kilka w żródłach prądowych jednej, i drugiej połówki sygnału, wzmacniacz różnicowy ze swoimi źródłami itd...
    Tranzystory możesz zmierzyć po wylutowaniu na zakresie diody. To, że znajdziesz jeden uszkodzony, nie znaczy, że coś jeszcze nie poszło. Dlatego potrzebne są pomiary napięć w układzie.
  • Poziom 15  
    Rozumiem że pomiar mam wykonać na włączonym wzmacniaczu,tylko jak się sprawdza sprawność tranzystora?Na co muszę ustawić multimetr i których nóżek tranzystora dotknąć sondami pomiarowymi?
  • Poziom 15  
    Dobra w internecie znalazłem jak sprawdzić tranzystory,teraz tylko pytanko,skoro nie działa prawy kanał to raczej muszę wylutować tranzystory tylko z prawej strony,czyli ten czarny lub zielony czyli jeden pnp a drugi npn i oczywiście te dwa małe koło nich(nie pamiętam nazwy).Jak sądzicie od tego zacząć naprawę?
  • Poziom 37  
    Wylutuj tylko z tego kanału te końcowe i sprawdź je na multimetrze. Zobaczymy co dalej.
  • Poziom 43  
    Stallker19 napisał:
    Które to są końcówki mocy?
    Stallker19 napisał:
    Jak sprawdzić czy tranzystory są sprawne?

Kolego. Z takim poziomem wiedz jaki zaprezentowałeś sugeruję (całkiem poważnie) oddać sprzęt do serwisu. Nie mając pojęcia o tym co się robi i dlaczego możesz tylko narobić jeszcze większych szkód.
  • Poziom 15  
    Przyjęzyczenie,naprawiłem już wzmacniacz tylko był na układzie Stk czyli hybryda,przelut końcówki i wymiana dwóch rezystorów.Z wzmakiem na tranzystorach pierwszy raz mam do czynienia.Wylutować tranzystory i je sprawdzić ewentualnie wymienić na nowe,jeżeli to nie pomoże dalej was będę prosił o pomoc. Orientuje się ktoś ile by kosztowała naprawa takiego wzmacniacza zakładając że są spalone te tranzystory.
  • Poziom 37  
    Oprócz tych tranzystorów jest duże prawdopodobieństwo, że jest jeszcze inne uszkodzenie. Jeśli je wymienisz, to tylko wydasz kasę i nowe też pójdą z dymem. Zakładam pesymistyczny scenariusz. Wierz mi, że możesz sobie nie poradzić.
  • Poziom 37  
    Nie jestem zawodowym serwisantem, dłubię tylko hobbystycznie, więc ci cen nie podam.
    Nawet nie podejmuję się podać czasu naprawy, bo nie wiem co jest zepsute, jaki jest dostęp do płytki itp.
  • Poziom 15  
    Wymontowałem tranzystory bipolarne z prawej strony oba czyli pnp i npn.Dokonalem pomiaru multimetrem,wyglądają na sprawne,dodam że po odwróceniu biegunów sond pomiarowych nie ma odczytów czyli jest dobrze. Zamieszczam taki prymitywny obrazek w celu zilustrowania pomiarów.Co w następnej kolejności sprawdzić?
  • Poziom 37  
    Zmierz jeszcze Kolektor - Emiter w obie strony.
    Jeśli się chcesz bawić w ten sposób to sprawdź kolejne tranzystory tzw sterujące. Q434 i Q438 oraz Q436 i Q440. Po dwa na jedną połówkę. Oczywiście te numery są z tego wadliwego kanału?
  • Poziom 43  
    000andrzej napisał:
    Proponuję zmierzyć jak Kolega napisał, ale nie na zakresie miernika "Brzęczyk", a na mega omach.
    Czasem tranzystor na brzęczyku w pomiarach wychodzi OK, a po podłączeniu większego napięcia (brzęczyk ma zaledwie kilka V) okazuje się, ze przebija.
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    000andrzej napisał:
    Proponuję zmierzyć jak Kolega napisał, ale nie na zakresie miernika "Brzęczyk", a na mega omach.
    Czasem tranzystor na brzęczyku w pomiarach wychodzi OK, a po podłączeniu większego napięcia (brzęczyk ma zaledwie kilka V) okazuje się, ze przebija.

To po co ten pomiar, jak nic nie wykaże ?
  • Poziom 43  
    kokapetyl napisał:
    To po co ten pomiar, jak nic nie wykaże ?

Po to, że napięcie na zakresie mega omów jest większe. A czy wykaże to się dopiero okaże... ;)
    Kilka podobnych przypadków miałem w swojej praktyce, więc nie szkodzi sprawdzić.
  • Poziom 15  
    Oddałem do naprawy,wzmacniacz wrócił i dalej się spisuje :)Dzięki wszystkim za udział w temacie.Pozdrawiam