Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator Li-ion wymiana układu zabezpieczającego

07 Gru 2016 13:33 783 9
  • Poziom 6  
    Witam, w moim tablecie spalił się układ zabezpieczający baterię przed przeładowaniem. Znalazłem w szafce stare ogniwo z podobnym, działającym układem jednak o mniejszej pojemności ~4000mAh vs. 900mAh. Sprawdziłem w internecie parametry obu akumulatorów pod względem maksymalnego napięcia naładowania i rozładowania i w obu przypadkach były identyczne. Czy wymiana tego większego układu na ten mniejszy nie będzie powodować większych problemów? Niestety moja wiedza na temat elektroniki jest bardzo ograniczona, więc serdecznie proszę o krótką podpowiedź. Akumulator Li-ion wymiana układu zabezpieczającego
  • Poziom 14  
    Obawiam się, że układ z mniejszego ogniwa będzie ograniczał prąd. Trzeba sprawdzić dokumentację tranzystora Mosfet ile przepuści prądu (ten większy układ). Oryginalna płytka ma dwa mosfety czyli prądy się dzielą a układ się mniej grzeje. Płytka nazywa się PCM.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    ~~~pio~~~ napisał:
    Obawiam się, że układ z mniejszego ogniwa będzie ograniczał prąd
    Przecież ten układ nie służy do ograniczania prądu, lecz do kontroli minimalnego i maksymalnego napięcia na ogniwie.
    Nie wprowadzaj zamieszania, bo pobór prądu przez tablet jest mały.
  • Poziom 6  
    Przelutowałem i póki co wszystko działa ale prąd ładowania jest bardzo niski, tylko 170mA, bez układu było 3 razy więcej. Mam też inny problem, część ekranu dotykowego nie działa, a co dziwniejsze to tylko niecały mały pasek poniżej środka (zrozumiałbym gdyby to był jakiś cały pas, a tu nie działa 4/5). W sumie tablet po zalaniu to może coś nie działać xD Dziękuję za odpowiedzi.

Edit: Jakie skutki mogą się wiązać z pozbyciem się tego układu, bo w tej chwili tablet wyczerpuje się szybciej niż ładuje. Jedynie w pełnym spoczynku poziom baterii się podnosi. Ewentualnie czy TEN układ może się nadać? Bateria to dokładnie TA.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Freddy napisał:
    ~~~pio~~~ napisał:
    Obawiam się, że układ z mniejszego ogniwa będzie ograniczał prąd
    Przecież ten układ nie służy do ograniczania prądu, lecz do kontroli minimalnego i maksymalnego napięcia na ogniwie.

Racja, tylko dlaczego przy mniejszym ogniwie jest mniejszy układ(płytka) a przy dużym większa?

slowiu06
    Szukaj podobnego PCM wygląda na 3A jakie masz ogniwa 3.6V? czy 3.2V?
  • Poziom 6  
    3.7v, wyżej podałem link do tej baterii którą mam i do układu który być może będzie pasował ale pewności nie mam, chińczyki wszystko muszą pogmatwać.
  • Poziom 14  
    Na stronie BTO są układy PCM
  • Poziom 43  
    ~~~pio~~~ napisał:
    Racja, tylko dlaczego przy mniejszym ogniwie jest mniejszy układ(płytka) a przy dużym większa?
    Zastanów się - jak większa płytka zmieści się przy mniejszym ogniwie?
  • Poziom 6  
    Wszystko wróciło do normy, ładowanie 550-600mA. Wystarczyło zmienić ładowarkę na inna (dziwne, bo parametry są takie same). Teraz jeszcze muszę rozwiązać problem tragicznego zasięgu Wi-Fi (przypadłość tego modelu), a martwe pole digitizera na szczęście jest na tyle małe żeby mi nie przeszkadzać. Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Freddy napisał:
    Zastanów się - jak większa płytka zmieści się przy mniejszym ogniwie?

Jeśli potrzeba większego prądu to i piętrowo da radę.