Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy kondensator jest martwy?

Guerrara 05 Sty 2017 14:24 1410 4
 • Poziom 6  
  Witam

  Chciałbym zapytać ,mikrofalówkę nie grzeje ,postanowiłem ją naprawić sprawdzałem bezpieczniki i okazały że są w porządku próbuje zmierzyć kondensator multimetrem ale nic nie rusza ! czy kondensator jest martwy?
  dołączam zdjęć jak ustawiłem multimetr.
  z góry dziękuję Czy kondensator jest martwy? Czy kondensator jest martwy?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam,
  mierzysz kondensator na "omomierzu" to da ci tylko informacje o tym czy nie ma zwarcia.
  Z tego co widze to jest on bocznikowany rezystorem wiec na wyzszych zakresach bedzie "przewodzil".
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Kondensator nie jest przewodnikiem dla prądu stałego, więc miernik pokazuje tylko, że kondensator nie ma zwarcia. Aby upewnić się, że kondensator jest sprawny należałoby podłączyć go do miernika pojemności i ten pomiar może dać informację, czy kondensator jest sprawny.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Można sprawdzić kondensator za pomocą omomierza lub woltomierza tak zwaną "metodą balistyczną". Najlepiej do tego celu nadają się mierniki wskazówkowe. Dołączając omomierz (wewnętrzna bateria), nastąpi ładowanie kondensatora, czyli przepływ prądu, wychyli się wskazówka, a następnie powróci do zera. Wielkość wychylenia i jego szybkość będzie zależała od wielkości pojemności. Przy odrobinie wprawy można dość dokładnie określić pojemność. Metoda z omomierzem bardzo dobrze nadaje się do sprawdzania większych pojemności, większe wychylenie wskazówki, np. elektrolitycznych.
  Mniejsze pojemności wymagają większego napięcia np. 100÷200V oraz woltomierza. Jest to to samo co pomiar omomierzem, bo omomierz to też woltomierz z baterią.
  Pomiary z woltomierzem przy wyższym napięciu pozwalają dość dokładnie zbadać mniejsze pojemności zaczynając nawet od 1nF.

  To taki wykładzik dla tych co nie wiedzą że tak też można, nie koniecznie trzeba mieć miernik pojemności.

  Kondensator 0,68µF da się sprawdzić omomierzem wskazówkowym. Omomierz cyfrowy ma zbyt dużą bezwładność wskazań, chyba że ma pamięć wskazania maksymalnego. Jednak nie każdy miernik cyfrowy taką pamięć ma.

  Sprawdzić czy dobry, można też za pomocą diody LED i płaskiej baterii 4,5V, lub zasilacza np. 9V. Podłączając kondensator do zasilania przez diodę LED, nastąpi krótkie błyśnięcie diody. Trzeba tylko pamiętać o właściwym kierunku diody, oraz o rozładowaniu kondensatora przed każdą kolejną próbą.
 • Poziom 6  
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi