Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G500 - Porty USB 3.0 przestały działać

07 Sty 2017 20:36 2196 15
  • Poziom 7  
    Witam,

Opis komputera:

RAPORT AIDA64:
    http://wrzucacz.pl/file/3891483816862/Report-AIDA.html

RAPORT CPU-Z:
    http://wrzucacz.pl/file/4881483816970/LKARAMACI.html

Opis problemu:

Jakieś 4 miesiące temu w pewnym momencie przestały poprawnie działaś porty USB 3.0 w laptopie Lenovo G500. Dają zasilanie, dioda w dysku zewn. świeci się ale nie widzi urządzenia, nie widzi również myszki bezprzewodowej, pendriveów etc. Po odpaleniu Linuxa z pendrive'a problem nie znika, dalej system nic nie widzi.

W menagerze urządzeń wyświetla przy sterowniku informację Stan urządzenia: "Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)"

Odinstalowanie i ponowna instalacja sterownika nic nie daje, po ponownym uruchomieniu komputera problem powraca.

Próbowałem rozwiązać problem w ten sposób:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/t[url=opic2445558.html

ale jedynym efektem było całkowite padnięcie systemu i brak możliwości jego postawienia przez narzędzie do przywracania systemu. Udało się po ponownym przekopiowaniu plików z folderu config do folderu regback.

Próbowałem również rozwiązać problem przez narzędzie Windowsa ale efektów również brak.

Możecie mi pomóc?

Jak coś to mogę wejść na TeamViewer'a.

• Spec od komputerów
    Instalacja sterowników ze strony producenta nie rozwiązuje problemu?
  • Poziom 2  
    Może masz nieoryginalne sterowniki?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Użyj Link_usb_ support from Microsoft
    Inna opcja jak pisze Lenovo
    Cytat:
    Shutdown the machine, remove the battery and unplug the AC adapter then hold the power button for 20secs (this drains any electric charge that's left on the machine).

When finished, plug-in the AC adapter and turn on the machine then hit F2 to boot into the BIOS. Once In the BIOS, hit F9 to load default settings then hit F10 to save and exit (this resets the hardware configuration of the machine to default).

- min. Link_support Lenovo

Jak to nie pomoże musisz zobaczyć jaka wer. mb i zależnie skąd podawnay jest sygnał z usb3.o (PCH czy ..) ten element jest uszkodzony!
    - obejrzyj dokładnie gniazda Usb3.0 czy nie ma zwarcia , o pomiarze co i jak pisałem w zeszłym tygodniu

(':idea:') - gniazda USB3.o niestety z PCH czyli raczej czeka kol jego wymiana!
    Popatrz w SM Link

Zazwyczaj to płyta LA-9631 rev.?
    Zależnie od FRU / lub nazwy modelu masz rózne Cpu
    - płyty były dla dwóch róznych PCH : HM76 and HM70
    - dla np. (FRU: 102500290) jest i7-3612QM
    Dla G500 model :20236 P/N (59374977 )
    -chipset HM76 rev. 04 and i3/i5/i7 ( Ivy Bridge )

To z Twoich plików

Cytat:
    Lenovo G500 20236
    Typ procesora Core i5-3230M, 3000 MHz (30 x 100)/ 3rd Gen
    Nazwa płyty głównej Lenovo 20236
    Mikroukład płyty głównej Intel Panther Point HM76, Intel Ivy Bridge
    Windows 7 Professional

czyli nie jest to LA-9632p rev. , który jest na HM70 / kbc: KB9012
  • Poziom 7  
    lisek napisał:
    ('') - gniazda USB3.o niestety z PCH czyli raczej czeka kol jego wymiana!
    Popatrz w SM Link

to jest Twoja ostateczna diagnoza?

fabrycznie nie było systemu, zainstalowałem WIN7 x64 pro z uczelni

lisek napisał:
    USB3.0 > dwa porty z lewej strony?

tak dwa USB 3.0 z lewej, i jeden USB 2.0 z prawej

Jeśli czeka mnie wymiana USB 3.0 to macie jakieś sprawdzone miejsca w internecie gdzie zamawiacie takie komponenty, oprócz allegro?
  • Poziom 7  
    Witam Panów,

Ponawiam pytanie, gdzie w internecie poza Allegro można kupić części zamienne do laptopa ?

strasznie doskwiera mi brak tych portów USB 3.0 a praca na jednym porcie USB 2.0 jest dość uciążliwa, więc chciałbym coś z tym zrobić :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
    Inconnu
  • Spec od komputerów
    inconu napisał:

Ponawiam pytanie, gdzie w internecie poza Allegro można kupić części zamienne do laptopa ?

W sklepach elektronicznych, Ebay, AliExpress.
    Jakiego podzespołu potrzebujesz?
  • Spec od monitorów
    Wrzuć swoje odczyty (Aida) tutaj na forum jako plik *.txt
    * lub jako screenshoot
    - bo stare , które dawałes juz wygasły (termin przechowywania)

- lub daj dane jaka tam płyta (motherboard), chipset, procesor ?

p.s
    Znalazłem na swoim dysku dane z Twojego laptopa(chyba zapisywałem cos z Aidy)
    Cytat:
    To z Twoich plików

Lenovo G500 20236
    Typ procesora Core i5-3230M, 3000 MHz (30 x 100)/ 3rd Gen
    Nazwa płyty głównej Lenovo 20236
    Mikroukład płyty głównej Intel Panther Point HM76, Intel Ivy Bridge
    Windows 7 Professional

Potrzebna nazwa płyty, uzyj Aida64

Z grafiką disc i 4x RAM video to LA-9631P rev.1.0

Lenovo G500 - Porty USB 3.0 przestały działać Lenovo G500 - Porty USB 3.0 przestały działać

Swego czasu naprawiałęm
    Cytat:
    Lenovo IdeaPad G500 (59382176 20236)
    CPU: Intel® Celeron® Processor 1005M / Pentium 2020
    HM76
    HDMI / VGA / USB 2.0 / 2 x USB 3.0

To była płyta LA-9632P-VIWGP/GR rev.1.0 UMA/Intel HD Graphics
    SM Link
    - KBC KB9012QF A4
    - chipset HM70 (SJTNV)/ choć bywały HM76
    * HM70 to "ucięty w czasie produkcj_lub brak produkcyjny" chipsetu HM76

Lenovo Lenovo G500 bywał także na płycie :(LA-9919P/rev.1.0)

Tak patrząc na SM LA-9631P z dwoma portami USB3.0 , to zazwyczaj problem w
    - U35 G547

W zasilaniu USB3.0 jest układ U35 G547E2P81U, zasilany +5VS (sterowany syg, z kbc USBPW_ON# (L poziom))
    * jak się grzeje do wymiany/ lub pomiary na pin"ach
  • Poziom 7  
    Witam,

lisek napisał:
    Potrzebna nazwa płyty, uzyj Aida64

Udało mi się dostać do środka i zajrzeć na nazwę płyty , faktycznie jest to płyta główna:
    VIWGP/GR LA-9631P
    Rev: 1.0
    2013-03-06

Zmierzyłem napięcia w portach USB i wygląda to następująco:
    Mierzyłem to w ten sposób że jeden uchwyt miernika stykałem z pinem a jeden zawsze z obudową,

Ponadto jeśli połączę pin 1 i 5 to również pokazuje 5,13 V. Czasem pokazuje wtedy 4,85V może coś gdzieś źle stykam czasami, mam taki miernik w którym jedna końcówka jest szpicem a druga żabką do której łapię szpilkę, więc nie jest łatwo trafić w te piny i może coś źle stykam czasem.

Zarówno przy wł. jak i wył. komputerze po zwarciu pinu 1 i 5 miernik piszczy że jest przepływ.
    W porcie USB 2.0 wygląda to tak samo. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale po podłączeniu pendrive'a mruga raz i potem zero reakcji i nie wykrywa go. Natomiast jeśli podłącze dysk zewn. to kontrolka się świeci ale również nie wykrywa dysku w systemie.

Jest jakiś program, którym dokładnie zmierzę jakie napięcie jest na portach USB?

Co o tym sądzicie?

Ps. nie zauważyłem przy portach USB 3.0 żadnych przypaleń i nie grzeją się,
  • Poziom 7  
    Witam,

Ktoś? coś?

W razie czego mogę udostępnić pulpit zdalny na teamviewer 6 i może ktoś będzie w stanie sam sprawdzić o co chodzi z tymi USB ? :)

Pozdrawiam,
  • Spec od monitorów
    To, że masz (na skrajnych) gniazdach +5V i masa to ok.
    Ważne są piny środkowe (Data) +D/ -D , które idą ... do PCH.
    To b. wrażliwy układ na przepięcia , burze, ....
    - albo jak pisałem masz przerwę w sćieżkach od USB do ...PCH
    - albo "piorun" ubił cz. PCH odpowiadająca za USB
  • Poziom 31  
    Może pomoże format i instalacja nowego Win10 lub reset CMOS jak nie PCH do wymiany trzeba siąść nad schematem przed taką operacją, pomierzyć ciągłość scieżek
  • Poziom 7  
    Czy poza wizualnym sprawdzeniem ścieżek (sprawdzenie czy nie są przepalone), da się to jakoś zmierzyć/sprawdzić jakimś programem ?

Z tym piorunem to kurczę w sumie wątpię, bo jestem przeczulony na tym punkcie i staram się wyłączać sprzęt ale może nawet o tym nie wiem że kiedyś zapomniałem odłączyć i poszło.

Co do win 10 to wątpię bo próbowałem postawić Linuxa (Ubuntu) z Pendrive i tak samo nie działają więc na win 10 pewnie tak samo będzie, no nie?

Puki co sprawdzę wizualnie te ścieżki, bo skoro pendrive "świeci", dysk się kręci a telefon ładuje z tych portów, to faktycznie tak jak piszecie problem musi leżeć po stronie ścieżek z danymi. A was proszę o podanie jakiegoś narzędzia diagnostycznego do badania USB albo sprawdzenia poprawności działania tych ścieżek (jeśli takowe oprogramowanie w ogóle istnieje).

Z góry dzięki!
    Pozdrawiam,
    Dodano po 37 [minuty]:
    slawmix1234 napisał:
    reset CMOS j
    - zaświeciła mi się lampka że być może pojawiło się to po próbie aktualizacji BIOS ale po takim czasie nie pamiętam czy to było przed czy po akcji z USB, jeśli zresetuję BIOS wyciągając baterię z płyty gł. laptopa na ok. 20 min to czy nie padnie mi zainstalowany na lapku system?

slawmix1234 napisał:
    pomierzyć ciągłość scieżek
    - jak to zrobić? ustawić miernik prądu na opcję sprawdzania przepływu (to co pika przy zwarciu), dotknąć pinu (Data) +D/ -D w porcie USB jednym końcem a drugim ścieżki wchodzącej do PCH i sprawdzić czy piszczy? Jeśli tak, to jak zlokalizować PCH na płycie mojego laptopa, to wygląda jakoś charakterystycznie?