logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz ATX Codegen 300X1 - napięcie 50V na układzie KA7500B, gdzie szukać usterki?

groszeksali 19 Lip 2005 00:36 2973 9
REKLAMA
  • #1 1663793
    groszeksali
    Poziom 11  
    Posty: 89
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    hej
    uszkodzony układ ka7500b
    nap zasilajace ten układ 50 v czy to nie za duzo?
    jezeli tak to gdzie szukać usterki?
  • REKLAMA
  • #2 1664015
    zdzich42
    Poziom 41  
    Posty: 8022
    Pomógł: 587
    Ocena: 866
    Małe 22 mikro obok trafka powoduje to uszkodzenie. Innych namiarów nie podam, dawno nie naprawiałem zasilaczy.
  • REKLAMA
  • #3 1664070
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3813
    Witam !
    Oprócz wymiany C12 =22uF/50V w przetwornicy (zwróć uwagę na R8=100 0m ) stanby jako głównego winowajcy zaistniałej sytuacji .
    Wymiana układu KA7500 lub na zamiennik TL494.
    Nad układem masz opory R21,R22=oba po 1,5K (sprawdź) .
    Poszukaj przy drugim radiatorze tranzystorków Q5,Q6 (945) przy diodach 1N4148 (D9,D10) jeden lub oba , a czasami jedna z diod może być do wymiany.
    Potem zasilacz odpalaj poprzez żarówkę 40W od strony sieci 230V.
    Po naprawie podaj napięcia na układzie TL 494.
    Pozdrawiam brać lutującą!
  • #4 1683659
    misiek_250
    Poziom 19  
    Posty: 372
    Pomógł: 22
    Ocena: 20
    Witam
    Moj problem jest podobny tylko z tym ze model codegena to 250XA tez 300W. Nie chce zakladac nowego tematu wiec postanowilem rozwiazac go tutaj.
    Wymienilem scalaka i uszkodzone tranzystorki 2SC945(zaminnik BC639) zawsze je wymieniam bo tanie i kondki kolo scalaka tez wymienione. Ale niestety zasilacz dalej nie startuje. Obok transformatorka XZYEE19C 0301 jest taki maly uklad scalony majacy 4 nozki po 2 na strone, ale nie moge znalezc co to jest, a napisy L9734/815C nie wiele mowia.
    Stad moja prosba do was o pomoc w zidentyfikowaniu tego elementu.
  • #5 1683735
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3813
    misiek_250 napisał:
    Stad moja prosba do was o pomoc w zidentyfikowaniu tego elementu.

    Po prostu transoptor . Proszę tu kliknąć : http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Sharp/tec_datasheet_pc815series.pdf
  • #6 1684559
    TZserwis
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Głównym winowajcą przesterowania małej pretwornicy ( tak ja określam zasilanie SB +5V ) jest utrata pojemnośći kondensatora elektrolitycznego 22uF (choć nie zawsze) w sprzężeniu zwrotnym ( napięcia ujemnego które stabilizuje pracę małej przetwornicy ) . Przegżanie rezystora 100 om jest wynikiem przesterowania małej pretwornicy. Mam rozrysowanych kilka wariantów układu małej przetwornicy zasilaczy "Codegen" itp. i problemy są ardzo podobne. Spalenie lub mocne przegżanie układu TL494 (KA 7500) moim zdaniem eliminuje taki zasilacz z dalszej eksploatacji. Szkoda czasu i obawy skutków jakie mogą nastąpic.
  • REKLAMA
  • #7 1684700
    ankuch
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 1314
    Pomógł: 38
    Ocena: 91
    TZserwis napisał:
    Spalenie lub mocne przegżanie układu TL494 (KA 7500) moim zdaniem eliminuje taki zasilacz z dalszej eksploatacji. Szkoda czasu i obawy skutków jakie mogą nastąpic.


    Ejże ;)
    Jeśli płytka nie jest zbytnio przegrzana (czyt. nosi ślady nadwęglenia) to wymiana elementów (post Mistrza TONI_2003) i zasilacz będzie służył dalej.
    Oczywiście, przed włożeniem do komputera dłuższe testy pod obciążeniem i pomiar napięć konieczne.
  • #8 1684858
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3813
    Witamy kolegę TZserwis nowego , ale starego w temacie! :D
    Post jest wielce problematyczny w swej treści . :|
    Jak się zaczyna wyjaśniać co już setki razy było naświetlane . :cry:
    Tyle że należałoby zacząć od tego dlaczego w tych pewnego rodzaju przetwornicach standby właśnie tak się dzieje ale to już inna para kaloszy . :D
    :arrow: Zrobiło się późno jak dla mnie .
    Pozdrawiam kolegę i przypominam że my tu naprawiamy , a nie kupujemy :!:
  • #9 1691316
    Mikid
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Ocena: 1
    TZserwis napisał:
    . Przegżanie rezystora 100 om jest wynikiem przesterowania małej pretwornicy.


    A co wedlug Ciebie powoduje przesterowanie przetwornicy i przegrzewanie sie tego rezystora ? Mam taki zasilacz, w ktorym sie on dosyc mocno grzeje ,wymienilem kondzia 22u, w sumie przetwornica standy pracuje poprawnie napiecia sa ok po drugiej stronie 12v i 23 v ale ten rezystor po nie za dlugim czasie robi sie bardzo goracy, kondensator ceramik 1n/2KV tez wymienilem.
  • REKLAMA
  • #10 1698899
    groszeksali
    Poziom 11  
    Posty: 89
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    hej wymieniłem uszkodzone elementy 7500 oraz kondensator 22uF
    oraz kondensatory 2x220uF
    napięcia ok tylko grzeje sie bardzo ten R8=1k gdzie jest przyczyna?

Podsumowanie tematu

✨ W zasilaczu ATX Codegen 300X1 pojawia się problem z napięciem 50V na układzie KA7500B (odpowiednik TL494), co jest zbyt wysokie i wskazuje na usterkę. Główną przyczyną może być uszkodzenie kondensatora elektrolitycznego 22uF/50V (C12) w obwodzie sprzężenia zwrotnego małej przetwornicy standby (+5V), co prowadzi do przesterowania i przegrzewania rezystora R8 (100 Ω lub 1k Ω). Należy również sprawdzić rezystory R21 i R22 (po 1,5k Ω), tranzystory Q5 i Q6 (2SC945 lub zamiennik BC639) oraz diody 1N4148 (D9, D10). Uszkodzenie lub przegżanie układu KA7500B/TL494 często eliminuje zasilacz z dalszej eksploatacji, jednak wymiana tych elementów i kondensatorów (w tym 2x220uF) może przywrócić poprawne działanie. Zaleca się testowanie zasilacza pod obciążeniem i pomiar napięć przed ponownym użyciem. W modelu Codegen 250XA podobne problemy występują, a element oznaczony L9734/815C to transoptor PC815. Przegrzewanie rezystora R8 mimo wymiany kondensatorów może wskazywać na dalsze problemy z przetwornicą standby.
REKLAMA