Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Lampa 3 żarówki, sufit 4 kable - schemat podłączenia

31 Sty 2017 17:37 9537 10
  • Poziom 8  
    Witajcie,

Chciałbym podłączyć lampę, ale moja znajomość zagadnień związanych z elektryką jest znikoma, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc.

Przechodząc do rzeczy: lampa ma 3 żarówki (załączam zdjęcie kostki), a z sufitu wychodzą cztery kable (załączam zdjęcie) - czarny, brązowy, szary, żółto-zielony.

Szukałem informacji na temat podłączenia i wiem już, że jeśli wszystko jest prawidłowo podłączone w instalacji, to kable czarny i brązowy powinny być fazowe, żółto-zielony ochronny, a szary neutralny (powinien być chyba niebieski, ale podobno zdarzają się też szare).

Włącznik jest na dwa przyciski i jeśli jest możliwość podłączenia tak, by na jednym załączała się jedna żarówka, a na drugim pozostałe dwie, to tak właśnie chciałbym podłączyć. Nie wiem tylko, czy lampa jest do tego przystosowana (mam odnośnie tego poważne wątpliwości).

Po przeszukaniu internetu wychodzi mi na to, że kabel żółto-zielony powinienem podłączyć do środkowego "wejścia" w kostce, bo ono jest "podpięte" do obudowy. Zatem brązowy i czarny chyba do dwóch pozostałych. Ale co z szarym? Można go podłączyć razem z żółto-zielonym? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    canisone napisał:
    jeśli jest możliwość podłączenia tak, by na jednym załączała się jedna żarówka, a na drugim pozostałe dwie, to tak właśnie chciałbym podłączyć.

Musiał byś wydzielić z listwy zaciskowej jeden z przewodów brązowych lampy i połączyc go z czarnym z sufitu.

canisone napisał:

Po przeszukaniu internetu wychodzi mi na to, że kabel żółto-zielony powinienem podłączyć do środkowego "wejścia" w kostce, bo ono jest "podpięte" do obudowy

Zgadza się.

canisone napisał:
    Ale co z szarym?

Szary połącz z niebieskim lampy.

Brązowy połącz z brązowymi lampy a czarny zaizoluj.

Kolega sprawdzi poprawność swojego zapisu.
    Znowu by się należała ramka za zgadywanie .
    Moderator Krzysztof Reszka
  • Poziom 8  
    mawerix123 napisał:
    Szary połącz z niebieskim lampy.

Brązowy połącz z brązowymi lampy a czarny zaizoluj.

Kolega sprawdzi poprawność swojego zapisu.

Podłączyłem tak jak napisałeś, nie miałem niestety czym w tej chwili zaizolować czarnego przewodu, więc do przetestowania działania po prostu odgiąłem go jak najdalej od wszystkich metalowych elementów, i lampa zaświeciła. Wychodzi więc na to, że jak podłączę wszystko jeszcze raz tak samo i zaizoluję czarny kabel, to powinno być ok. Dziękuję :)
  • Moderator Elektrotechnika
    canisone napisał:
    Włącznik jest na dwa przyciski i jeśli jest możliwość podłączenia tak, by na jednym załączała się jedna żarówka, a na drugim pozostałe dwie, to tak właśnie chciałbym podłączyć.

Tak ci obecnie działa?
  • Poziom 38  
    canisone napisał:
    nie miałem niestety czym w tej chwili zaizolować czarnego przewodu, więc do przetestowania działania po prostu odgiąłem go jak najdalej od wszystkich metalowych elementów, i lampa zaświeciła.

Dodatkowo dla bezpieczeństwa możesz odłączyć jeden przewód z przełącznika po uprzednim ustaleniu który koresponduje z czarnym przy lampie.

Krzysztof Reszka napisał:

I znowu niesłusznie ;)
    mawerix123 napisał:
    i połączyc go z czarnym z sufitu.

mawerix123 napisał:
    a czarny zaizoluj.

Napisałem żebyś przeczytał.
    A czy szary to N czy L to możemy się tylko domyślić . Nie zawsze możemy powiedzieć że jeśli lampa świeci to znaczy że jest dobrze podłączona . Tego mi brakło.
  • Poziom 38  
    Krzysztof Reszka napisał:
    mawerix123 napisał:
    i połączyc go z czarnym z sufitu.

mawerix123 napisał:
    a czarny zaizoluj.

Napisałem żebyś przeczytał.

To przeczytaj czego dokładnie się te rady tyczą kiedy powinien zaizolować czarny a kiedy z czym połączyć a nie wyrywaj wyrazów z kontekstu żeby się uczepić jak ten rzep, to już sie robi niesmaczne i żenujące.
    Nie będę ciągnął tej bezsensownej dyskusji bo szkoda mi postów mnożyć na koncie.
  • Poziom 8  
    Obecnie działa tak, że wszystkie żarówki świecą równocześnie. Nie chciałem już kombinować z rozdzielaniem kabli przy lampie, bo się na tym nie znam kompletnie i nie chciałem czegoś zepsuć. Według próbnika szary jest neutralny.
    canisone napisał:
    Według próbnika szary jest neutralny.

I to trzeba było sprawdzić na samym początku. Druga sprawa przewód czarny o który się obraża kolega Mawerix nie może być zataśmowany izolacją bo jest pod napięciem podczas załączania światła . Tak się tego nie zostawia. najlepiej by było odłączyć ten przewód spod napięcia , ale jeśli autor nie potrafi to należy dodać kostkę izolowaną i go podłączyć do kostki.
    Temat zamykam autor usatysfakcjonowany.