Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sprawdzenie stanu palnika do stroboskopu

slawek str 08 Feb 2017 18:21 1134 16
 • #1
  slawek str
  Level 17  
  Witam .Mam pytanie dotyczące palnika do stroboskopu.Czy takowy palnik mniejsza o model powinien lub nie mieć przejście zwarcie między elektrodami lub elektrodą a środkowym przewodem do wyzwolenia zapłonu.Pytam bo zbaraniałem, przyniósł mi kolega światła od wozu strażackiego które zamontował i działały bardzo krótko.Po rozkręceniu sterownika zauważyłem wytopione dwa kondensatory 3.3uF 400V. Palników nie sprawdziłem bo wyglądały jak nówki i kolega mówił że pracowały może z godzinę lub dwie. Po wymianie samych kondensatorów i po uruchomieniu od razu rozwaliło je ponownie. Pomierzyłem dokładnie i uszkodzony był jeden z dwóch małych tyrystorów i kondensatory. Palnik ma przejście z jednej elektrody na przewód wzbudzenia. Wydaje mi się że wysokie napięcie spowodowało te uszkodzenia przez uszkodzone palniki. Jak się mylę proszę o sprostowanie i przepraszam za nie fachowe nazewnictwo. Jak jest coś niezrozumiałe to postaram się wyjaśnić. Chodzi o to czy te palniki są sprawne. Nie chcę znowu w tym grzebać bo to chińskie jest i ścieżki są kiepskiej jakości. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  wojtek 9007
  Level 39  
  Witam - przewody od palnika powinny być wylutowane ( lub odłączone )od reszty
  układu wtedy pomiar będzie prawidłowy - czyli oporność między trzema elektrodami
  wynosi nieskończoność .

  Dodano po 2 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1012747.html
  Prawdopodobnie kondensatory były kiepskiej jakości .

  Dodano po 44 [sekundy]:

  sprawdzenie stanu palnika do stroboskopu
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  slawek str
  Level 17  
  Tak to już rozkminiłem. To prosty schemat tylko te palniki nie wiem czemu tak szybko uległy uszkodzeniu. Wizualnie nówki a mają zwarcie między elektrodą zasilającą a wyładowczą. Wizualnie w bańce nic niepokojącego nie widać tylko wyprowadzenia palnika są zatopione w białej gumie takim korku który wciska się w klosz lampy. Jutro spróbuję w jakiś sposób wykroić go i zobaczę czy to zwarcie nie powstało w tej gumie. Jest tam jakby płytka okrągła do której jest przymocowany palnik i przewody.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  slawek str
  Level 17  
  Teraz mam rozerwane dwa tyrystory i nie mogłem dojść dlaczego tak się stało. Kondensator sprawdziłem i trzyma pojemność. Dziś po wlutowaniu nowych tyrystorów wydawało mi się że jest w porządku.Zaznaczam że duże kondensatory nie były wlutowane. Po uruchomieniu w celu pomierzeniu napięć przetwornica tykała prawidłowo i napięcie mierzone na miejscu kondensatora było prawidłowe tzn.300v. Więc wlutowałem 3.3uF 400V na swoje miejsce i podłączyłem palnik i BUM tyrystory w częściach. Zmierzyłem ponownie napięcie na palnik i szok ponad 1000V. Po wylutowaniu kondensatorów napięcie 300V a z kon.1000V zbaraniałem i nie wiem dlaczego tak się dzieje. Palniki mają w sobie na płytce trafa impulsowe i to mnie zmyliło że maj zwarcie a to przejście uzwojenia pierwotnego. I tak do końca nie rozumiem sterowania tego palnika .Słaby dzień do myślenia i trochę nerwów. W tej chwili nie mam napięcia z trafa 300V i ogólnie układ przestał działać. Na IRF540N ten od spodu na bocznych wyprowadzeniach 12V a środek tego tranzystora zasila trafo 12/300V i tam niema nic. Wiem że ciężko to wytłumaczyć a tym bardziej zrozumieć ale mała rutyna mnie zgubiła i ręce opadły. Diody tranzystory sprawne sprawdzam testerem musiałem coś pominąć. Nie wiem dlaczego i skąd te 1000V, podejrzewam przebicie na trafie impulsowym. Acha jak włączyłem strobo z palnikiem ale bez kondensatorów 3.3uF400V to palnik delikatnie na fioletowo rozbłyskał a po wlutowaniu wystrzeliły jak pisałem tyrystory bodajże są to MCA100-6. Teraz będę mógł zajrzeć dopiero po niedzieli.Pozdrawiam.
 • #10
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Jak napięcie rośnie do 1000V to nie masz sprzężenia zwrotnego, R17 i dalej do układu scalonego, sprawdzić trzeba dzielniki i D2; aby to działało musi być tam chociaż jeden kondensator wyładowawszy.

  Jak teraz nie działa przetwornica masz uszkodzony US lub ten IRF.

  Układu scalonego nie ma co szukać
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  slawek str
  Level 17  
  IRF tester pokazuje że sprawny miernik też a i tak kolega powiedział abym sobie darował bo czas spędzony na naprawę i części są nieadekwatne do tego stroboskopu. Koszt nowego ok.100zł. Tylko nie wiem co im teraz doradzić te palniki pasowały w lampy przednie niebieskie i dlatego im to poleciłem bo to urządzenie było zbliżone do oryginału który pracował kilka lat bez problemu polska Elektra. Czy Ledy mogą godnie zastąpić poprzednie. Samochód Iweco mocowanie na przedniej osłonie chłodnicy. Mam kilka typów ale boję się podjąć decyzję jak wcześniej. Popracowały kilka godzin i wytopiło kondensatory. Najgorsze że koledzy polegają na mojej jakiejś tam wiedzy i mówią że te spalone to nie moja wina tylko chińczyk miał zły dzień . Oczywiście gwarancję mogłem wsadzić w d..... ponieważ przydłużyłem kable i sprzedający odpisał że to ingerencja w urządzenie i gwarancja nie obowiązuje. Mimo wszystko dzięki koledzy za wsparcie i czekam na doradę co teraz kupić jak coś to będzie na was. Żartowałem i pozdrawiam.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Alemucha
  Level 28  
  Nie spiesz się. Tyrystory padają gdy masz za nimi zwarcie (np. rozrywanym kondensatorem). Kondensatory -gdy są ładowane zbyt wysoko lub przebiegiem zmiennym zamiast stałego. Palniki najprawdopodobniej są dobre, a możliwe że padły diody które delikatnie sugerował już Krzysiek.
 • #16
  User removed account
  User removed account