Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ostrzenie elektrody wolframowej

09 Lut 2017 23:11 2766 1
  • Poziom 2  
    Witam,
    co pewien czas spawam aluminium w pracy TIG AC, sądzę że idzie mi to całkiem nieźle, ale oczywiście zdarzają sie problemy jak to u mało doświadczonych spawaczy bywa.
    Mam pytanie co do elektrody, używam złotej 2,4 ale nie wiem czy dobrze ją szlifuje.
    - mianowicie nie do końca wiem czy powinna być bardziej szpiczasta, czy szeroka, końcówke oczywiście tempie.
    - Dodatkowo jak często szlifujecie elektrode?
    - Czy ostrzenie jej jest bezpieczne jeżeli chodzi o zdrowie? Bo czytałem, że elektrody z dodatkiem toru (czerwone) są szkodliwe, jak to sie ma do złotych?
    I ostatnie:
    - czy zabrudzenie elektrody jest naturalne, czy jakoś to oczyścić czy nie ma to znaczenia?

Będę wdzięczny za każda podpowiedź i wskazówkę

poniżej dodaje zdjęcia.
  • Poziom 23  
    elektrody do aluminium nie mają być ostre tylko lekko przytępione n a końcu. Czerwone elektrody i złote (chyba też) służą do spawania nierdzewki i stali czarnej do aluminium służy elektroda zielona. Elektroda purpurowa jest niby elektrodą uniwersalną nadającą się do każdego materiału. Z tego co pamiętam to na pewno elektroda szara jest pozbawiona radu.
    Elektrodę szlifujesz tak często jak często powstaje tobie na końcu kulka. Generalnie wyszła jakaś dyrektywa iż nie wolno ostrzyć igieł na szlifierkach stołowych tylko na multiszlifierkach do tego przeznaczonych koszt koło 1200zł a z pozostałym pyłem nie wiem co masz robić. Martwisz się o lekką zawartość radu a i tak spawasz pewnie z normalnej przyłbicy bez wentylacji a gaz powstały też jest trujący:). Co do zabrudzenia elektrody nie odpowiem bo nie wiem