Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przestrojenie radia JOVITA 2IC

tygrys28 20 Jul 2005 21:31 6548 3
 • #1
  tygrys28
  Level 17  
  witam
  znalazlem takie radyjko odbiera tylko 2 stacje na koncowka pasma 66-73MHz chciał bym je przestroić na obecny standard moze ktoś zkolegów mógłby mi doradzic które elelmenty powinienm wymienic aby muc dostosowac radio do nowego standardu n nie posiadam zadnych urzadzen specialistyczny wiec przestrajał bede na słuch.
  pozdrawiam
 • #2
  KB
  Level 25  
  JOWITA z głowicą GT3-04 przestraja się bez problemów, a po przestrojeniu chodzi super.
  Nalezy wymienić kondensatory
  120p na 68p
  82p - 47p
  47p - 27p
  27(33)p - brak
  16p - brak
  20p - 8,2p
  56p - 33p
 • #3
  maciej_333
  Level 38  
  Przestrojenie na słuch to bardzo pracochłonna zabawa i do tego bardzo trudna. Musisz najpierw zmiejszyć o połowę pojemności w heterodynie i wzmaniaczu w.cz. Jak będziesz miał szczęście (wątpię) w tym momencie już odbierzesz jakieś stacje, o ile dragania w heterodynie się nie zerwą. Jak wystarczy Ci pół zakresu od ok. 88MHz do ok. 97MHz to już koniec przestrajania, teraz tylko wystarczy kilkupunktowo zestroić obwody wejściowe. Czyli na górze zakresu na max sygnału stroimy indukcyjnością, na dole na maks pojemnością. Potem parę razy powtórz strojenie. W wielu radiach to wystarczy by mieć połowę zakresum, jednak mogą być różne problemy np. zła praca ARW, niestabilna praca wzmacniacza w.cz, zrywanie drgań i niestabilna praca heterodyny. Takie żeczy trzeba będzie usówać poprzez zmianę pojemności sprzęgających oba wspomniane bloki z mieszaczem.

  Jak potrzebny Ci cały zakres na słuch tego nie zestroisz. Wtedy robimy tak jak poniżej wg. przyrządów:
  1. Opisane wcześniej zmniejszenie pojemności.
  2. Przestrojenie heterodyny. Cewkę heterodyny znajdzesz tak: Przykładaj palec do wszystkich cewek w głowicy. W momencie pojawienia się największych zakłoceń znalazłeś cewkę heterodyny. Teraz sprzęgamy indukcyjnie miernik częstotliwości z tą cewką. Następnie stroimy heterodynę. Jak pośrednia wynosi 10,7MHz to heterodynę stroisz na zakres 98,7MHz do 118,7MHz z marginesem 1MHz.
  3. Stroimy obwody wejściowe. Do wejścia dopinamy generator UHF. Na generatorze ustawiamy 88MHz. Do wyjścia głowicy dołączamy sondę w.cz. Po czym głowicę ustawiamy na minimalną częstotliwość. Po czym kręcimy pojemnościami w obwodach wzmacniacza w.cz. tak aby sonda wskazała maksymalny sygnał. Następnie na generatorze ustawiamy 108MHz i robimy to samo tyle, że indukcyjnością. Proces powtarzamy kilka razy.
  3. Teraz o ile nie było wcześniej niespodzianek wspomnianych wcześniej. To regulujemy amplitudę (zmniejszamy) sygnału z generatora i sprawdzamy czułość. Sondę można już odłączyć.
  W tym momencie jest już koniec przestrajania odbiornika. Jak są niespodzianki opisane wcześniej to rób jak pisałem na początku.

  Należy też pamiętać, że nie zawsze udaje się przestorić odbiornik i pokryć całe pasmo. Często też są problemy z heterodyną, i mniejszą czułością odbiornika.
 • #4
  tygrys28
  Level 17  
  Witam
  radyjko przestrojone zgodnie z zaleceniami kolegów , moze nie jest idealnie ale jak na słuch nie najgorzej wsumie jestem zadowolony temat wiec mozna uznac za zamkniety
  pozdrawiam i dziekuje za pomoc