Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brak bolca w gniazdku - brak bolca w gniazdku

Niedzwiedz30amd 11 Lut 2017 18:34 1077 12
  • #1 11 Lut 2017 18:34
    Niedzwiedz30amd
    Poziom 10  

Witam

Mieszkam w domu jednorodzinnym w pokojach nie mam uziemienia w gniazdkach tzn. mam tylko 2 kable faza (czarny) i neutralny (niebieski) w kuchni, łazience i kotłowni mam trzeci kabel z uziemieniem (są bolce w gniazdkach). Od 15 lat tak mieszkam i nie ma problemu, ale ostatnio kupiłem nową listwę do komputera i na opakowaniu napisano, że musi być obowiązkowo podpięta pod gniazdo z bolcem aby spełniała swoje zadanie ochronne, a ja takowego nie mam i tu się trochę zmartwiłem (od lat mam podpięty PC monitor TV amplituner itd. w gniazdko bez bolca i nic się nigdy nie stało).
    Chciałbym zrobić tzw. zerowanie tam gdzie mam podłączony komputer zamontować nowe gniazdko z bolcem i podłączyć przewód fazowy do lewego zacisku, a przewód zerowy do bolca uziemienia, następnie zmostkować bolec uziemienia z zaciskiem zerowym. Pytanie mam takie czy mogę taką operacje wykonać na jednym gniazdku w jednym pokoju, czy muszę zrobić to samo z pozostałymi gniazdkami we wszystkich pokojach ( w których nie używam urządzeń z "bolcem")

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

0 12
  • #2 11 Lut 2017 18:43
    Magic_moon
    Poziom 19  

Podaj układ sieci zasilającej.

0
  • #3 11 Lut 2017 18:59
    Niedzwiedz30amd
    Poziom 10  

no właśnie tego nie wiem jak to sprawdzić ? gościu, który robił w domu elektrykę nie żyje ( na domu mam skrzynkę z licznikiem) w domu drugą z skrzynkę bezpiecznikami jedn główny z przyciskiem i pozostałe oddzielne na każde pokoje coś w ten deseń https://sklep.kurczoba.pl/pl/p/B13A-wylacznik-nadpradowy-bezpiecznik-ETIMAT10,-1p,-1-faz./422 i oddzielny na kuchnie i łazienkę

0
  • #4 11 Lut 2017 19:03
    Magic_moon
    Poziom 19  

Witam. W celu sprawdzenia układu sieci, trzeba napisać stosowne pismo do ZE.
    Daj foto obu rozdzielnic, tylko ściągnij maskownice. Może coś się uda wywróżyć.

0
  • #5 11 Lut 2017 19:07
    kkas12
    Poziom 42  

Cytat:
    ...czy mogę taką operacje wykonać na jednym gniazdku w jednym pokoju, czy muszę zrobić to samo z pozostałymi gniazdkami we wszystkich pokojach ( w których nie używam urządzeń z "bolcem")
    Nie. W jednym pomieszczeniu nie mogą znajdować się gniazda ze stykiem ochronnym i bez niego.
    Ale musisz mieć sto procent pewności, że zerowanie może być użyte jako sposób ochrony przed porażeniem w Twojej instalacji.

0
  • #6 11 Lut 2017 19:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

Magic_moon napisał:
    W celu sprawdzenia układu sieci, trzeba napisać stosowne pismo do ZE.

Można też znaleźć w warunkach przyłaczenia i umowie dystrybucyjnej.

0
  • #7 12 Lut 2017 09:18
    Niedzwiedz30amd
    Poziom 10  

a w którym miejscu umowy jest to napisane: mam coś takiego napięcie znamionowe 400V, 3 fazy, tg.. 0.4 zabezpieczenie instalacji 25A nazwa PPE i miejsce rozgraniczenia własności: zaciski prądowe na odejściu przewodów od zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy i to by by było na tyle

0
  • #8 12 Lut 2017 09:21
    Magic_moon
    Poziom 19  

W takim razie zostało tylko pismo.

0
  • #9 12 Lut 2017 11:17
    Niedzwiedz30amd
    Poziom 10  

No dobra a jest jakiś inny sposób aby to obejść ? Mam obok gniazdka grzejnik, instalacje ogrzewania mam wykonaną w 100% w całym domu z miedzi, może podpiąć bolec od gniazdka do rurki od ogrzewania i na dole w kotłowni (tam mam gniazda z bolcami), przed piecem gazowym rurę z ogrzewaniem podpiąć do bolca gniazdka.

0
  • #11 12 Lut 2017 12:16
    CYRUS2
    Poziom 37  

Niedzwiedz30amd napisał:
    a w którym miejscu umowy jest to napisane: mam coś takiego napięcie znamionowe 400V, 3 fazy, tg.. 0.4 zabezpieczenie instalacji 25A nazwa PPE i miejsce rozgraniczenia własności: zaciski prądowe na odejściu przewodów od zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy i to by by było na tyle
    Daj skan pisma -możliwe że nie potrafisz odczytać tej informacji.

0
  • #12 12 Lut 2017 13:46
    michcio
    Specjalista elektryk

Mam przed sobą umowę z PGE i oni tam informacji o układzie sieci nie podają, może w innych spółkach jest inaczej. W warunkach przyłączenia oczywiście tak, ale jeśli budynek był budowany dawno temu i od tamtej pory nie było przebudowywane przyłącze, to raczej nikt takiego dokumentu nie będzie posiadał.
    Trzeba zadzwonić na infolinię spółki dystrybucyjnej albo ewentualnie przejść się pod stację trafo, z której zasilany jest budynek - czasem na drzwiach rozdzielnicy jest tabliczka z informacją o układzie sieci.

0
  • #13 12 Lut 2017 18:15
    Niedzwiedz30amd
    Poziom 10  

Mam umowę w PGE. Odwiedziłem najbliższy trafo ale na drzwiach jest tylko żółta tabliczka ostrzegawcza i numer Trafo ... jakieś cyfry informacyjne, zadzwonię jutro na infolinie może mi podadzą jaki jest układ sieci

0