Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miele Jazz Plus S371 - Nie włącza się, uszkodzenie na płytce PCB

dimek6 12 Lut 2017 19:22 696 6
  • #1 12 Lut 2017 19:22
    dimek6
    Poziom 12  

Witam,

Posiadam odkurzacz Miele Jazz Plus model S371, może nie jest to jakiś nowy sprzęt ale porządna marka i dobrze się sprawował. Ostatni nie włączył się, rozebrałem go wyczyściłem.

Sprawdziłem:
    1. Kabel zasilający - OK
    2. Włącznik - OK
    3. Wylutowałem z płytki triaka BTB16 600BW, sprawdziłem jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic196139.html
    Żarówka zaświeca się oraz gaśnie, więc OK.
    4. Rezystory na płytce - OK, wartości normalnie mierzą się na mierniku i wyglądają na ok.
    5. Problem z jednym niebieskim elementem, który jest połączony z bramką (G) triaka, nie podaje żadnej wartości rezystancji oraz żadnej wartości napięcia dla pomiaru diody?(proszę mnie poprawić jeżeli źle to napisałem).
    Element posiada napis D63 TG. Załączam zdjęcie. Jeżeli ktoś wie co to za element(stawiam na diodę) i jakie ma parametry lub czym go zamienić proszę o informację. Ewentualnie proszę powiedzieć co jeszcze mogę sprawdzić.
    6. Na kablach dochodzących do silnika po włączeniu zasilania pojawia się napięcie AC rzędu 5V, więc stawiam, że triak nie jest wystartowywany/zapalany.

Zdjęcie płytki:

0 6
  • Semicon
  • #2 12 Lut 2017 19:34
    olekt2002
    Poziom 28  

dimek6 napisał:
    Element posiada napis D63 TG.

Jest to diak DB3. Potencjometr sprawny? Napięcie zasilające 230V AC dochodzi do płytki?

0
  • Semicon
  • #3 12 Lut 2017 22:26
    peter falk
    Specjalista AGD

Silnik sprawny? Na płytce widzę bezpiecznik termiczny- jest sprawny? Zrób zdjęcie płytki od strony druku :)

0
  • #4 25 Lut 2017 19:54
    dimek6
    Poziom 12  

Silnik jest sprawny, w sensie nawet jeżeli jest zwarcie to i tak się kręci bo sprawdzałem go na zasilaczu regulowanym 0-30VDC i silnik kręci. Wcześniej wymieniłem w nim łożyska, szczotki w bardzo dobrym stanie, szczotkotrzymacze również, nic nie przegrzane.
    Wtyczka 4 pinowa:
    1. n/c
    2. AC
    3. Out z płytki i w tym przypadku to A2 z BTB16
    4. Out z płytki A1 z BTB16
    W silniku jest wbudowany kondensator(przeciwzakłóceniowy pewnie?). Jest on wbudowany pomiędzy piny 1 a 3. Piny 1 i 2 są zmostkowane, dodatkowo pin 1 i 4 to bezpośrednie wyjście na silnik.
    Silnik kręci jeżeli podłącze do niego VDC do pinów 1-2 i 4.
    Kolejne zdjęcie to wtyczka od strony zasilania.
    Brązowy i żółty to piny, które wychodzą na potencjometr odpowiedzialny za regulacje obrotów - potencjometr ten jest sprawny.
    Niebieski i czarny to zasilanie.
    Tutaj PCB od strony elementów, BTB16 był przynitowany, rozwierciłem nit i wylutowałem go do testu, o którym wspomniałem na początku tematu. Później wlutowałem go, dałem trochę pasty silikonowej w dolnej części. Górna część czysta i dokręcona śrubką. Elementy, które sprawdziłem zaznaczyłem OK, rezystory sprawdzałem pod kątem ich oznaczeń a rzeczywistych wartości.
    Diak wymieniłem na nowy, myślałem, że nie wzbudza bramki triaka. Termik na mierniku bzyczy, w sensie jest przejście.
    No i ostatnie zdjęcie płytka od strony druku, proszę mnie nie krytykować za jakość lutów, jestem programistą z zawodu i wykształcenia:)

Z rzeczy, które mnie zastanawiają:
    1. Dlaczego na kostce do silnika, przewód czarny czyli A2 z triaka jest podłączony do kondensatora w silniku?? A nie np. do pinu 4.
    2. Czy na pewno metoda, której użyłem do sprawdzenia triaka była poprawna, jest do niej link na początku tematu. Na płytce nie ma zbyt wielkiej filozofii i w dodatku wszystko jest sprawne a silnik mimo tego nie rusza. Obstawiałbym jednak ten triak BTB16.

0
  • #5 26 Lut 2017 00:42
    peter falk
    Specjalista AGD

Teoretycznie powinno działać wg Twojego opisu, a nie działa :/
    Bo prąd z sieci powinien książkowo wpaść na silnik niebieskim 2 , przejść przez silnik, wypaść z niego brązowym 4, wpaść brązowym na A1triaka, wyjść dalej z triaka A2 poprzez termik na czarny do sieci (wtyczka sieciowo-potencjometrowa).
    Dalej: 2 i 4 to zasilanie silnika, gdzie podłączasz napięcie i on działa, a więc wobec powyższego całkiem cacy...
    A całość nie działa :(
    A :!: Krytykom powyższego opisu odpalam od razu: bardziej głupio-mądrze się nie dało ;)
    ===
    No dobra. A próbowałeś podłączyć wszystko pod prąd i regulować PR-ka?

0
  • #6 26 Lut 2017 08:50
    dimek6
    Poziom 12  

Nie sprawdzałem tak całości. sam potencjometr sprawdzałem miernikiem, później ustawiłem go mniej więcej na taką samą wartosć jaka była na nim ustawiona. Ogólnie odkurzacz ostatnio tylko był używany do aspiratora "katarek" i to na najniższych obrotach więc nie wiem co mogło się z nim stać. Żadnego smrodu ani nic, poprostu jednego dnia nie uruchomił się.

0
  • #7 02 Mar 2017 08:15
    dimek6
    Poziom 12  

Dla zainteresowanych, odkurzacz uruchomiłem. Piszę tutaj aby zamknąć wątek oraz przekazać swoje uwagi dla potomnych. Popełniłem jeden szkolny błąd. Sprawdzałem termik na jego zaciskach - OK sprawny, ale przy wymianie tego triaka BTB16 coś mnie ruszyło i sprawdziłem połączenie za termikiem i kablem i zonk, połączenia nie ma. Okazało się, że pad lutowniczy, do którego była przylutowana noga termika urwał się z PCB. Termik nie wisiał w powietrzu bo siedzi sztywno na płytce wiec nie zauważyłem tego, nawet przy przelutowaniu było ok ale jak teraz zacząłem to rozlutowywać i grzebać, pad odpadł od PCB i urwał się od ścieżki. Zrobiłem kros ("cross"?) kablem bezpośrednio od nogi termika do miejsca gdzie na płytce przylutowany był kabel i jest ok. Jedynie z czego się cieszę to to, że odkurzacz znów działa a został gruntownie wyczyszczony, wymienione zostały w nim filtry, oba łożyska, przeczyszczony komutator. Więc teraz działa lepiej niż nowy.

Pozdrawiam!

0