Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik - Czym dogrzać pokój.

pitrus69 16 Lut 2017 10:29 1029 35
  • #1 16 Lut 2017 10:29
    pitrus69
    Poziom 12  

Witam.
    Potrzebuje jakiegoś urządzenia do dogrzania pokoju w którym będzie małe dziecko.
    Pomieszczenie jest ogrzewane ale jest zdecydowanie za niska temp jak dla małego dziecka które też w tym pomieszczeniu będzie kapane.
    Pomieszczenie ma 3x4m wysokie na 2,6m
    Obecnie ogrzewanie to piec drewno węgiel.
    Dom bez ocieplenie.
    Myślałem nad butla gaz i piecyk ale żona uparła się że to niebezpieczne itp.
    W takim razie pozostaje pewnie grzanie prądem tylko jakie urządzenie kupić jakiej mocy itp. Co Wy o tym sądzicie?

• #3 16 Lut 2017 10:50
    vodiczka
    Poziom 42  

pitrus69 napisał:
    Czasem warto słuchać żony :)
    pitrus69 napisał:
    W takim razie pozostaje pewnie grzanie prądem tylko jakie urządzenie kupić jakiej mocy itp. Co Wy o tym sądzicie?
    Pokój 12m2. Jaka jest w nim temperatura a jaką chcecie osiągnąć?
    Dla podgrzania o 2-3 stopnie wystarczy grzejnik o mocy 1kW.

• #4 16 Lut 2017 10:54
    pitrus69
    Poziom 12  

Jest jakieś 18-19 stopni o te 3-5 stopni pewnie by pasowało.
    Myślałem nad farelką ale czy to nie jest tak że ona dmucha w jednym tylko kierunku?
    Myślałem nad takim czymś http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5773312225
    Co o tym sądzicie?

• #6 16 Lut 2017 11:11
    pitrus69
    Poziom 12  

Ale do oszczednych pewnie nie należy :) pewnie długo się nagrzewa czy nie.
    Nie wiem nie używałem jeszcze nic co by grzało mi na prąd.
    Jakieś typy czy to nie ma znaczenia?
    A ten co podałem w linku?

• #7 16 Lut 2017 11:24
    vodiczka
    Poziom 42  

Wybór grzejnika zależy od tego czy chcesz szybko dogrzać na czas mycia dziecka a potem temperatura może być mniejsza, czy cały czas ma być cieplej.
    Do pierwszej wersji najlepsza jest tradycyjna farelka (termowentylator) z nadmuchem ciepłego powietrza do drugiej grzejnik olejowy lub kaflowy http://www.kaflowekominki.com/pl/grzejniki-elektryczne-obloone-kaflami/

pitrus69 napisał:
    A ten co podałem w linku?
    Moc odpowiednia ale sądząc z opisu nie posiada wentylatora, moim zdaniem nadaje się do drugiej wersji. jego zaletą jest niesymetryczny podział mocy 600-900-1500W co pozwoli wybrać odpowiednią moc grzania. Ja mam termowentylator 1000-2000W i czasem nawet 1000W to zbyt duża moc na moje potrzeby a 2000W używam tylko gdy zależy mi na szybkim dogrzaniu pomieszczenia.

• #8 16 Lut 2017 11:37
    pitrus69
    Poziom 12  

Dokładnie chce dogrzac na czas mycia dziecka a potem może temp być mniejsza.
    Więc mówisz że zwykła farelka będzie ok? Ale jeszcze są różne ceny tych farelek ceny wahają się od 30 do ponad 100zł pytanie którą wybrać?
    Może podasz mi jaki Ty posiadasz model.

• #9 16 Lut 2017 11:48
    vodiczka
    Poziom 42  

Mam bardzo stary model - Niewiadów typ 1617, od dawna nie produkują. Co do cen, to jak w starym dowcipie - za 30 zł nie polecam, choć np. kupiłem turystyczną suszarkę do włosów o mocy 840W za 29 zł i spisuje się dobrzej już ponad 3 lata.

• #11 22 Lut 2017 15:04
    pitrus69
    Poziom 12  

Przyszła mi dzisiaj farelka obrotowa dałem około 100zł.
    Farelka pracuje około minuty po czym wyłącza się na 3-4 i znów włączy się na 15 sekund i znów wyłączy na 3-4m.
    Ustawiłem ją na max temp i tak właśnie działa albo i nie działa.
    Na szybko co zamiast farelki grzejnik olejowy czy jakiś inny ?

• #12 22 Lut 2017 15:32
    kortyleski
    Poziom 40  

Przy dziecku tylko olejak. Może będzie dłużej nagrzewal ale jakiekolwiek nadmuch to kurz w powietrzu, mimo że go nie widać. Dla małego to nie jest zdrowe. Do kąpieli może być też odpowiednio zamontowany promiennik podczerwieni, akurat w tym zastosowaniu jest idealny. I niedrogi

• #13 22 Lut 2017 17:03
    vodiczka
    Poziom 42  

pitrus69 napisał:
    Ustawiłem ją na max temp i tak właśnie działa albo i nie działa.
    Tak czasem bywa z zakupami na allegro. Sprawdź czy omyłkowo nie ustawiłeś na minimum zamiast na maksimum. Przekręć regulator w drugie krańcowe położenie - może źle wlutowali przewody.
    Sprawdź czy powietrze ma swobodny dostęp do farelki zarówno od strony ssania jak i wydmuchu. Opis wskazuje na działanie bezpiecznika termicznego, tak jakby wentylator szybko się przegrzewał (15s) a bezpiecznik cyklicznie wyłączał i włączał grzałkę.

• #14 22 Lut 2017 18:10
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

pitrus69 napisał:
    Witam.
    Potrzebuje jakiegoś urządzenia do dogrzania pokoju w którym będzie małe dziecko.
    Pomieszczenie jest ogrzewane ale jest zdecydowanie za niska temp jak dla małego dziecka które też w tym pomieszczeniu będzie kapane.
    Pomieszczenie ma 3x4m wysokie na 2,6m
    Obecnie ogrzewanie to piec drewno węgiel.
    Dom bez ocieplenie.

Dlaczego to małe dziecko ma mieć szczególnie ciepło? Bez przesady. To raczej starcy po 80-ce narażeni sa na hipotermię. A co to jest za piec drewno/węgiel? Kaflowy czy też kocioł C.O.? Jeśli C.O., to może grzejnik ma przytkany dopływ (lub jest nadmiernie skryzowany), albo instalacja jest niezrównoważona.

• #15 23 Lut 2017 06:50
    pitrus69
    Poziom 12  

Farelka idzie do oddania.
    Ustawialem ją różnie i efekt ten sam.
    Jest to kocioł C.O. dom parterowy. Instalacja ma ponad 25lat piec pewnie z 15. Na piecu temp podczas palenia 50-60 stopni.
    Problemem tutaj według mnie jest to że instalacja jest na bardzo grubych rurach. Do tego żaden z grzejnikow nie posiada zaworu.
    Grzejniki są zeberkowe żeliwne.
    W pokoju jest 18 żeber. Temp 19-20 stopni.
    Pokój 4x3m.
    Mi się wydaje że dla dziecka taka temp podczas kąpieli jest za niska.
    Tym bardziej to noworodek.

• #16 23 Lut 2017 09:01
    Sono2020
    Poziom 19  

To pal mocniej w kotle na 60-80C i będzie cieplej w domu a nie kombinuj z farelkami.
    Jak napalisz z godzinę wcześniej na 70C to na pewno będzie cieplej niż po farelce.
    Może źle palisz w kotle i nie możesz osiągnąć odpowiedniej temperatury ?
    Napisz coś więcej o kotle bo to że instalacja gruba to jest po części zaleta bo działa jak bufor ciepła.
    Odnośnie temp 19-20 to wcale nie jest mało dla dziecka, lepiej niech się zahartuje będzie zdrowsze niż jak będzie w inkubatorze cały czas.
    W końcu w pierwszych latach życia organizm powinien uczyć się jak się bronić przed chorobami i drobnoustrojami bo jak widać starsze pokolenia wychowane w różnych warunkach są zdrowsze dłużej żyją mniej chorują i mniej jest alergików niż wśród pokoleń nowoczesnych wychowanych w pseudoinkubatorach i sterylnej czystości.
    Tu masz informacje o kotłach i sposobach ich obsługi i palenia:
    http://czysteogrzewanie.pl/

• #17 23 Lut 2017 09:17
    vodiczka
    Poziom 42  

Sono2020 napisał:
    Odnośnie temp 19-20 to wcale nie jest mało dla dziecka, lepiej niech się zahartuje będzie zdrowsze
    Będzie zdrowsze albo nie. 19-20 w pokoju to za mało na kąpiel dziecka. Nawet dla dorosłych przewidziana jest wyższa temp. w łazience. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalna temperatura w pokojach to 18-21°C a w łazience 22-25°C

• #18 23 Lut 2017 11:23
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

pitrus69 napisał:
    Farelka idzie do oddania.
    Ustawialem ją różnie i efekt ten sam.
    Jest to kocioł C.O. dom parterowy. Instalacja ma ponad 25lat piec pewnie z 15. Na piecu temp podczas palenia 50-60 stopni.
    Problemem tutaj według mnie jest to że instalacja jest na bardzo grubych rurach. Do tego żaden z grzejnikow nie posiada zaworu.
    Grzejniki są zeberkowe żeliwne.
    W pokoju jest 18 żeber. Temp 19-20 stopni.
    Pokój 4x3m.
    Mi się wydaje że dla dziecka taka temp podczas kąpieli jest za niska.
    Tym bardziej to noworodek.
    18 żeber w pokoju o powierzchni 12m2 to bardzo duży grzejnik! Pewnie jest ledwie letni (na piecu może jest te 50-60 stopni, ale bardzo mały przepływ i woda stygnie, chociaż przy grubych rurach przepływ powinien być dobry). Instalacja jest pewnie grawitacyjna (oznacza to zawsze gorszy przepływ niż w pompowej, stąd też na grawitacji daje się grubsze rury i większe grzejniki).

• #19 23 Lut 2017 11:35
    pitrus69
    Poziom 12  

Na powrocie przy piecu jest pompa. A druga pompka jest też na górze w łazience bo ppdlogowka mi nie chciała grzać i zamontowałam tam pompkę.
    Taką jak w załączniku mam pompkę przy piecu.
    Piec jest taki jak w załączniku jak rozpale to otwieram tak minimalnie tylko te drzwiczka w które wkładam drewno na rozpalke. A z tego co wyczytałem w linku wyżej trzeba otworzyć te klapke na samym dole. Ile bym nie palił i tak max temp na piecu jest 60 stopni.
    Na dole jest ciepło zaś na górze temp 20 stopni. Pewnie jak by były zawory przy grzejnikach na dole by się je skrecilo i by było pewnie ok i na górze.
    Wracając do grzejnika olejowego na co patrzeć podczas zakupu?

• #20 23 Lut 2017 11:45
    vodiczka
    Poziom 42  

Zbigniew Rusek napisał:
    18 żeber w pokoju o powierzchni 12m2 to bardzo duży grzejnik!
    Są Żebra i żebra. Ja gdy miałem grawitację było 14 grzejników a teraz jest 12 ale poprzednie (przedwojenne) miały prawie dwukrotnie większą powierzchnię od obecnych. Pokój 12,5 m2.
    Niemniej 18 żeber przy 60 stopniach na wyjściu wody z pieca powinno wystarczyć, chyba że są duże straty ciepła przez ściany, podłogę i sufit.

• #21 23 Lut 2017 12:29
    pitrus69
    Poziom 12  

Te mają pewnie tyle co instalacja ponad 25 lat. Druga sprawa chyba też ważna a nie napisałem dom nie ocieplony. Mury są grube czerwony pustak.

• #22 23 Lut 2017 13:25
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Najgorsze są te wysokie żebra, gdyż - jak wiadomo -każdy grzejnik jest cieplejszy górą niż dołem. Jeśli jest wysoki, to praktycznie ogrzewa głowę (jeśli nawet nie sufit) a od nóg jest zupełnie zimno. A propos temperatur przy dziecku, to dziwne, że dziecko miałoby wymagać wyższej temperatury w łazience, niż np. starzec, mający spadki temperatury pod pachą do 33 stopni. Ja kiedyś miałem wysokie żebra w łazience (takie o rozstawie 90 cm.) i to działa tak, że górą grzejnik jest wręcz gorący, a już w połowie prawie zimny (dołem - zupełnie zimny). Żebra o rozstawie gałązek 50 cm. są znacznie lepsze (przynajmniej grzeją niżej).

• #23 24 Lut 2017 11:52
    vodiczka
    Poziom 42  

Zbigniew Rusek napisał:
    A propos temperatur przy dziecku, to dziwne, że dziecko miałoby wymagać wyższej temperatury w łazience, niż np. starzec,
    Nie wyższej w łazience niż starzec a wyższej w łazience niż w pokoju gdzie śpi. A jeżeli niemowlak jest myty w tym samym pokoju gdzie śpi, wskazane jest lekko podgrzać pokój przed kąpielą. Chyba zapomniałeś, że w brzuszku mamy miało przez dziewięć miesięcy ok. 36°C :)
    Zbigniew Rusek napisał:
    Ja kiedyś miałem wysokie żebra w łazience (takie o rozstawie 90 cm.) i to działa tak, że górą grzejnik jest wręcz gorący, a już w połowie prawie zimny (dołem - zupełnie zimny).
    Bo miałeś zapowietrzony kaloryfer
    Ja mam w łazience wysokie i na dole są ciepłe, oczywiście znacznie mniej niż na górze ale gdy na górze są gorące to na dole są mocno ciepłe.

• #24 24 Lut 2017 14:16
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

vodiczka napisał:
    Bo miałeś zapowietrzony kaloryfer
    Ja mam w łazience wysokie i na dole są ciepłe, oczywiście znacznie mniej niż na górze ale gdy na górze są gorące to na dole są mocno ciepłe.[/quote] Raczej zbyt mały przepływ wody a nie zapowietrzenie. Dawno ten grzejnik wyrzuciłem i przerobiłem tam instalację. Jest lepiej (grzejnik typu łazienkowego, nieco niższy).

• #25 24 Lut 2017 14:27
    vodiczka
    Poziom 42  

Zbigniew Rusek napisał:
    Raczej zbyt mały przepływ wody a nie zapowietrzenie
    Też możliwe ale przy lekkim zapowietrzeniu objawy są podobne. Przy mocnym ledwo grzeje sama góra lub kaloryfery zupełnie zimne. Przerabiałem to kilka razy w ostatnich latach po remontach mieszkań sąsiadów.

• #26 25 Lut 2017 07:22
    pitrus69
    Poziom 12  

Koledzy a wracając do tematu. Dziecko będzie kąpane w tym samym pokoju co śpi.
    Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego grzejnika olejowego? Jaka moc ile żeber?

• #27 25 Lut 2017 08:45
    vodiczka
    Poziom 42  

Moim zdaniem do dogrzania wystarczy moc 1,5KW. Zazwyczaj ilość żeberek jest związana z mocą grzejnika.

• #28 25 Lut 2017 09:37
    pitrus69
    Poziom 12  

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6557109336
    Coś takiego myślę kupić.
    Aczkolwiek zastanawiam się czy nie pójść do sklepu typu castorama i tam nie zakupić by znów nie wyszło że coś będzie nie tak i trzeba odsylac. Tam też chyba jak coś towar mogę zwrócić.

• #29 25 Lut 2017 10:26
    vodiczka
    Poziom 42  

pitrus69 napisał:
    zastanawiam się czy nie pójść do sklepu typu castorama
    Jeżeli masz taką możliwość (sklep niedaleko) to idź. Kupił nie kupił a warto obejrzeć i porozmawiać ze sprzedawcą.
    2,5 kW to spory prąd, ponad 10A. Jak twoja instalacja elektryczna? Wytrzyma czy po włączeniu olejaka nie będziesz mógł jednocześnie włączyć czajnika elektrycznego lub pralki?

• #30 25 Lut 2017 11:42
    pitrus69
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o instalację to się bym nie martwił. Mieszkam na wsi swego czasu była u mnie gospodarka rolna więc było wiele urządzeń które pobieraly sporo prądu. Czy to cyrkularka i tam motor 5kW. Czy to sprawka i inne elektryczne urządzenia które brały dużo prądu. Jak pisałeś wystarczy 1.5kW na dogrzanie a ten grzejnik ma ale i jak będzie zapas to się nic nie stanie.
    Do castoramy to mam jakieś 50km. ale kilka km. mam do sklepu typu brico czy majster aczkolwiek tam za dużego wyboru z tego co widziałem nie ma.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo