Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saeco Royal profesional - Błędne ustawienie bloku.

16 Lut 2017 21:19 2589 20
  • Poziom 4  
    Witam. Mój problem z ekspresem zaczął się od wyświetla komunikaty brewunit blok. Ekspres w trakcie robienia selftestu robił krótki wolny obrót w jedna stronę i tak samo wolno w druga stronę. Poczytałem troche na forum i znalazłem odpowiedni temat - za wolne obroty odpowiedzialny jest TIP33C . Wymieniłem TIP35C (TIP33C nie udało mi się dostać) i diodę zenera bo tak sugerowano w poście który wyszukałem, ku mojej radości silnik zaczął pracować duszo szybciej i po poskładaniu ekspres zrobił selftest i wyświetlił poprawna pracę . Radość jednak nie trwała zbyt długo bo okazało sie że po wsypaniu kawy , część kawy ląduje obok bloku zaparzającego. Jak sie okazało strzałki na bloku zaparzającym minimalnie się nie pokrywają (ok. 3mm odstepu) z stąd szczelina u góry przez która wysypuje się kawa. Ekspres po za tym pracuje normalnie , cały cykl parzenia kawy przebiega prawidłowo tyle że po powrocie do stanu początkowego ekspres wykonuje minimalny ruch powrotny co skutkuje różnica między znakami. Wyciagnołem mechanizm z trybami sądząc że pewnie coś sie przestawiło i ustawiłem koła według znaków i wskazówek jakie odnalazłem na forum. Jednak koła napędu po wykonaniu selftestu za każdym razem ustawiają sie tak samo ok. 2cm za znakiem. Koło robi krótki ruch w lewo , mija krańcówkę która zmienia ruch koła w prawa i zatrzymuje tyle ze nie w tym miejscu co potrzeba.
    Mam nadzieję że ktoś pomoże mi w rozwiązaniu problemu. Starałem sie opisać problem najlepiej jak potrafię chociaż robię to pierwszy raz.
    Jeżeli napisałem jakieś głupoty proszę o wyrozumiałość :)
  • Poziom 25  
    Prawdopodobnie masz uszkodzone mikrowyłączniki krańcowe.
  • Poziom 25  
    Omomierz w rękę i sprawdź mikrowyłączniki. Ma być 0,00Ω.
    Druga sprawa, czy koła nie mają wyłamanych zębów?
    Kolejna rzecz, czy blok zaparzający pracuje lekko?
  • Poziom 4  
    Ok. Postaram się sprawdzić te mikro włączniki. Na jednym z kół wyłamany jest jeden ząbek. Blok zaparzający chodzi lekko, pracę mechanizmu sprawdzałem również na rozkręconym mechanizmie. Jak bym te koła nie ustawiał to i tak zatrzymują się w tym samym miejscu. W zasadzie podczas testu jakby ekspres nie robił krótkiego ruchu powrotnego to by ustawiał się poprawnie. Jedno mnie tylko dziwi że ekspres podczas self testu robi krótki ruch do przodu potem wraca i wtedy jeszcze robi ten niepotrzebny ruch. Tak ma być ze nie robi pełnego ruchu czy może jest to błędem? Jeszcze jedno co zauważyłem to ze jeden z warystor 7N471K jest ciemniejszy od pozostałych - moze mieć to jakiś wpływ na ta usterkę bo z tego co czytałem to odpowiedzialne są te warystorki za przepięcia. Dobrze zrozumiałem ze mikro właczniki maja mieć 0,00Ω ?
  • Poziom 25  
    Tak, 0Ω. idealne zwarcie. Po uwzględnieniu oczywiście rezystancji przewodów pomiarowych.
    Ten wyłamany ząbek - koła od razu do wymiany. Obydwa.
    Ten krótki ruch powrotny jest prawidłowy.
    Szare duże koło zakładasz strzałką do metalowej ośki małego koła.
  • Poziom 4  
    Ok. Posprawdzam wszystko i napiszę czy się udało, ale tak jak pisałem to jak bym te koła nie poustawiał to i tak koło zatrzymuje się zgrubieniem ok 1,5 cm poniżej krańcówki. No chyba z e faktycznie krańcówki zamiast od razu rozłączać to pozwalają na dłuższy ruch koła. Dzięki za podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    I tak to koło ma się zatrzymać! Zamontuj mechanizm w ekspresie, to zobaczysz że będziesz mógł założyć normalnie blok.
  • Poziom 4  
    W tym sek że jest problem z założeniem bloku. Po sel teście znaki na bloku nie pokrywają się , różnica ok 2-3 mm i co za tym idzie szczelina u góry przez którą wysypuje się kawa. Myslałem już żeby cos tam u góry dorobić zeby sie ta kawa nie wysypywała ale nie bede kombinował :)
  • Poziom 4  
    Prawdopodobnie sukces odniesiony dzięki bardzo dobrym wskazówkom kolegi arekb81 . Faktycznie po przemierzeniu wszystkich mikro włączników okazało sie że żaden z nich niema wartości 0,00Ω. Dzisiaj kupiłem na próbę podobne mikro włączniki i okazało się że blok ustawił się prawidłowo. Zamówiłem dzisiaj mikro włączniki do ekspresu saeco i oczekuje na kuriera . Jak wszystko poskładam na zicher to napisze jak działa. Dzięki za pomoc kolego arekb81.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    bykujrg napisał:
    Witam. Mój problem z ekspresem zaczął się od wyświetla komunikaty brewunit blok. ... część kawy ląduje obok bloku zaparzającego. Jak sie okazało strzałki na bloku zaparzającym minimalnie się nie pokrywają (ok. 3mm odstepu) ... wysypuje się kawa. Wyciągnąłem mechanizm z trybami sądząc że pewnie coś sie przestawiło i ustawiłem koła według znaków i wskazówek jakie odnalazłem na forum. Jednak koła napędu po wykonaniu selftestu za każdym razem ustawiają sie tak samo ok. 2cm za znakiem.

witaj,

czy blok zamontowałeś w Trybie Serwisowym? Sądzę, że NIE (?)

1) Po ustawieniu oznaczeń - foto poniżej (tak to u Ciebie wygląda?):

Saeco Royal profesional - Błędne ustawienie bloku.

jeszcze NIE WOLNO montować bloku zaparzającego!

2) NALEŻY włączyć ekspress w Trybie Serwisowym, przejść do menu "Blok Zaparzający"
    po czym "podjechać" z mechanizmem do pozycji Wyjściowej, tj. "Home Position".
    3) ZAMONTOWAĆ blok zaparzający.

KONIEC

ps.
    masz instrukcję serwisową?
  • Poziom 4  
    Witam kolego. tego to ja nie wiedziałem, nawet nigdzie nie znalazłem żadnej wzmianki o tym. Masz racje że tak zrobiłem ze zaraz po poskładaniu założyłem blok i nie do końca działało tak jak powinno ale sadziłem ze to dlatego że dałem niewłaściwe mikro włączniki. jak tylko dostanę te które zamówiłem to ustawie to tak mi napisałeś. Instrukcji serwisowej niestety nie mam. Wielkie dzięki za pomoc.
    Patrząc się na zdjęcie na to chyba u mnie wygląda na to że krańcówki są zamienione "a "z "b", sugeruję się kolorami kabli .
  • Poziom 25  
    Nie potrzeba żadnej instrukcji serwisowej, ani wchodzić w tryb serwisowy. Zamontować koło strzałką do ośki i włączyć ekspres z całym wyposażeniem oprócz bloku. Jak wszystko jest w porządku, koła same ustawią się we właściwej pozycji umożliwiającej założenie bloku.
  • Poziom 4  
    Witam. Też mi się tak wydawało ale próbowałem wejścia w tryb serwisowy i jedyne co mi się pojawiło to tylko cyferki . Poprzez naciskanie dwóch przycisków odpowiadających za 1 i 2 kręciłem kołem tak że jedynka i dwójka pokryły się w dolnym i górnym wierszu. Tyle ze teraz tak się coś pochrzaniło ze nawet jak się blok dobrze ustawi to jestem wstanie go włożyć dopiero po selfteście. W dodatku jak nacisnę robienie kawy mechanizm obraca się , robi kawę ale już nie wraca tak jakby nie miał siły obrócić bloku i po chwili wyskakuje wybierz produkt tyle że blok jest w pozycji parzenia kawy bo nie wrócił do pozycji domowej. Krańcówki założyłem nowe, blok umyty i przesmarowany chodzi leciutki tylko tyle zauważyłem ze tak jakby za daleko przekręcało się koło w chwili parzenia kawy i przeskakuje na druga krańcówkę. Dzisiaj ustawie tak jak mówisz strzałką na małe kółko i uruchomię bez wchodzenia w tryb serwisowy.
  • Poziom 4  
    Ekspres nadal nie działa tak jak należy. Wymieniłem mikro wyłączniki, ustawiłem tak jak sugerował kolega (strzałką na ośkę małego koła) poskładałem , załączyłem ekspres i następnie po ustawieniu się samoczynnie kół zębatych założyłem blok zaparzający. Efekt jest taki ze nic się nie zmieniło, blok nadal nie jest ustawiony tak jak należy i po wsypaniu kawy wysypuje się poza blok. Próbowałem zamiany miejscami krancówek - efekt był taki że po zamianie blok ustawiał sie tak jak nalezy ale przy obrocie koła tak jak przy parzeniu kawy koło przeskakuje drugi mikro wyłacznik i zatrzymuje sie na tym pierwszym. Postaram sie nagrać filmik zeby pokazac o co mi chodzi.
  • Poziom 25  
    Tą diodę zenera na jakie napięcie wstawiłeś?
  • Poziom 4  
    Jutro sprawdzę diodę zenera i napiszę. Silnik chodzi dużo szybciej bo wcześniej ledwie co się przesuwał. Mam zamiar jeszcze właśnie to sprawdzić przylutowując zamiast TIP 35C odpowiednik TIP33C. Silnik tak jak by za szybko się przesuwał i rozpędem przeskakuje na kolejna krańcówkę.
  • Poziom 19  
    bykujrg napisał:
    Jutro sprawdzę diodę zenera i napiszę. Silnik chodzi dużo szybciej bo wcześniej ledwie co się przesuwał. Mam zamiar jeszcze właśnie to sprawdzić przylutowując zamiast TIP 35C odpowiednik TIP33C. Silnik tak jak by za szybko się przesuwał i rozpędem przeskakuje na kolejna krańcówkę.

Napięcia na (4-PIN) wtyku do silnika (prądu stałego) j.n.:

a) żółty-żółty - ok. 85V=
    b) czerw.-nieb. - ok. 33V= (+/- silnik obraca się oczywiście w 2 strony)

Jeśli napięcia są mniejsze, to jest coś nie tak z regulatorem napięcia silnika.
  • Poziom 4  
    Witam. Zamykam temat bo nie mam czasu dokończyć naprawy z powodu innych obowiązków. Jeżeli kiedyś uda mi się rozwiązać problem opisze go na forum.
    Dziękuję kolegom którzy starali się mi pomóc.