Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch PIE631FB1E - Podłączenie płyty indukcyjnej

berrrcik21 26 Lut 2017 12:04 15897 8
  • #1 26 Lut 2017 12:04
    berrrcik21
    Poziom 9  

Witam,
    wyposażam kuchnie, wybrałem płytę indukcyjną Bosch PIE631FB1E. Przeglądam instrukcję montażu/podłączenia i trochę mnie zastanawia podłączenie. Miałem trochę do czynienia z silnikami i falownikami 3-fazowymi (fakt - z elementami grzejnymi czy indukcyjnymi nie), ale takiego sposobu podłączenia 3-faz to nie widziałem...

Jak mam 5 żył, czyli L1, L2, L3, N, PE to L1 i L2 mam zewrzeć i podłączyć do jednego złącza??? Nie powinno być, że L1 do 1, L2 do 2, L3 do 3, N do N i PE do PE?

Z góry dziękuję za pomoc :)

0 8
  • #2 26 Lut 2017 12:24
    guciq
    Poziom 18  

Łącz tak jak podaje producent.Indukcja działa na 1 fazę lub 2.Na 3 chyba nigdy, a przynajmniej ja niespotkałem.

3
  • #4 26 Lut 2017 19:13
    berrrcik21
    Poziom 9  

guciq napisał:
    Łącz tak jak podaje producent.Indukcja działa na 1 fazę lub 2.Na 3 chyba nigdy, a przynajmniej ja niespotkałem.

Ok, to chyba tak trzeba będzie zrobić, choć nadal wydaje mi się to dziwne... Jedna faza będzie bardziej obciążona od drugiej... Troche tak nie zabardzo...
    Poniżej przykładowych schemat pierwszej z brzegu płyty whirpool gdzie podłączone są wszystkie fazy

kkas12 napisał:
    Jak widać trzecia faza niepotrzebna. Więc nie kombinuj tylko stosuj się do tego co producent napisał. U siebie zastosowałbym sposób przedstawiony na trzecim rysunku.

Tylko sposób nr 3 wymaga dwoch niezależnych przewodów neutralnych, posiadam w instalacji tylko jeden... A więc pozostaje chyba tylko sposób 1.

0
  • #5 26 Lut 2017 19:18
    kkas12
    Poziom 42  

Nieprawda.
    Te dwie połączone żyły N To są żyły w przewodzie łączącym kuchenkę z instalacją.
    Nie obraź się, ale widać że będzie lepiej dla Ciebie i dla płyty jeśli uruchomienie kuchenki powierzysz kompetentnej osobie.
    Ona również parafuje przyłączenie. Ta parafka jest warunkiem uznaniem gwarancji w razie późniejszego uszkodzenia płyty.
    I nie przedstawiaj instrukcji od pierwszej z brzegu płyty tylko czytaj tę którą producent dołączył.

1
  • #6 26 Lut 2017 19:28
    qadam12

Poziom 26  

Na tabliczce zaciskowej z postu 4 ,zacisk L3 jest atrapą . Aby się przewód od L3 nie ,, błąkał ,,po płycie .:)

2
  • #8 26 Lut 2017 20:00
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Jeśli chodzi o podłączenie płyty winien dokonać tego elektryk z ważnym świadectwem kwalifikacji lub autoryzowany serwis ( zobacz jak masz w instrukcji, gwarancji - ponadto oni będą wiedzieli jak podłączyć) bo inaczej tracisz gwarancję .

2
  • #9 26 Lut 2017 20:36
    berrrcik21
    Poziom 9  

Chyba będę musiał tak zrobić, koszt podłączenia będzie niewielki, a będzie na to papier w razie czego jak z płyta coś się stanie. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

2