Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik pomiaru instalacji elektrycznych?

piotrthm 03 Mar 2017 15:37 3246 12
  • #1 03 Mar 2017 15:37
    piotrthm
    Poziom 8  

Witam

Poszukuję miernika instalacji elektrycznych (pomiar RCD, impedancji pętli zwarcia, rezystancji izolacji, uziemienia). Zdecydowałem się kupić jeden miernik uniwersalny.
    Wybrałem dwa typy, którymi jestem zainteresowany:

1) METREL MI 3100 SE EurotestEASI
    2) KYORITSU KEW6016

Proszę o opinię tych, którzy używali ww. mierników i są w stanie coś ciekawego o nich powiedzieć. Czy jest sens dopłacać do japońskiego KYORITSU czy kupić tańszy słoweński Eurotest?

Dodam że koszt wzorcowania miernika MI 3100 SE EurotestEASI to 360zł netto, miernika KEW6016 150zł netto.

Miernik Eurotest MI 3100 posiada 24 miesiące gwarancji, a KYORITSU KEW6016 posiada 36 miesięcy gwarancji.

0 12
  • EuroPro
  • #2 03 Mar 2017 18:17
    nuszek
    Poziom 24  

A czemu nie wspomagać polskiej produkcji, poszukaj w firmie Sonel.
    W przypadku uszkodzenia, nie ma problemu z naprawą, do uwierzytelnienia możesz zawieść lub wysłać pocztą.

0
  • #3 04 Mar 2017 06:37
    arlix
    Poziom 12  

Ja mam Sonela MPI-520 i jestem zadowolony.

0
  • #4 04 Mar 2017 09:39
    piotrthm
    Poziom 8  

Myślałem też nad Sonelem MPI 520, jednak wzorcowanie sonela kosztuje 420zł netto, oraz cena miernika to 4431 zł brutto bez sond i przewodów do pomiaru uziemienia oraz bez oprogramowania.
    Posiada on 36 miesięcy gwarancji, naprawa trwa do 14dni, a wzorcowanie wykonują w ciągu 7-10dni.

MI 3100 SE EurotestEASI Kosztuje 3920zł brutto wraz z oprogramowaniem oraz sondami i przewodami do pomiaru uziemień.
    Wzorcowanie kosztuje 360zł netto i trwa 5-7dni roboczych.
    Posiada on 24 miesiące gwarancji, naprawa trwa maksymalnie do 30dni, jednak na czas naprawy udostępniają mierniki zastępcze.
    Serwis i laboratorium jest w Warszawie.

Ceny te są podane ze sklepu metris.pl

Japoński KEW6016 jest w promocji razem z testerem KT 171, oprogramowaniem oraz sondami i przewodami do pomiaru uziemień w cenie 5152zł brutto. (cena ze sklepu biall.com.pl)
    Wzorcowanie kosztuje 150zł netto i trwa 2 dni robocze.
    Serwis i laboratorium jest w Gdańsku.

W załączniku zamieszczam specyfikacje ww. mierników.

0
  • EuroPro
  • #5 04 Mar 2017 12:51
    vikon
    Poziom 14  

nuszek napisał:
    A czemu nie wspomagać polskiej produkcji, poszukaj w firmie Sonel.
    W przypadku uszkodzenia, nie ma problemu z naprawą, do uwierzytelnienia możesz zawieść lub wysłać pocztą.

Nie wiem czy ja mam takie szczęście ale zawsze gdy wysyłam MPI525 do wzorcowania to Laboratorium Sonela zawsze znajduje w nim usterkę. Ostatnio wzorcowanie trwało prawie 4 tygodnie bo też okazało się że coś jest nie tak, oczywiście nikt nie potrafił mi powiedzieć co, dopiero po długich "nękaniach telefonami" powiedziano mi że poluzował się jeden zacisk - koszt naprawy 300netto.
    Prawie zawsze chcą mi wcisnąć nową baterię bo moja podobno już się kończy.
    Ogólnie SONEL to bardzo duże koszty utrzymania miernika.

0
  • #6 04 Mar 2017 13:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Posiadam METREL EUROTEST 61557 i nie narzekam. Producent raz wzorcuje swój wyrób i nie wymaga "przymusowych" wzorcowań co jakiś ustalony okres. To ja według Ustawy decyduję kiedy i czy, miernik trzeba powtórnie wzorcować.
    Jeśli Sonel tak często każe to robić, to albo kiepskiej jakości produkty albo wyciąganie kasy. Raczej to drugie ;)
    Kolega wyżej pisał o wciskaniu nawet baterii. Ja mam zwykłe kupowane w kiosku lub akumulatorki i nie muszę się niczym martwić.
    To mi przypomina działanie ASO w moim samochodzie. Ile razy przyjadę na przegląd to zawsze mam wpisaną wymianę żarówki, która zawsze akurat podczas przeglądu musi się uszkodzić. Niby koszt żarówki jest mały ale teraz przemnóżmy to przez 1000 niewymienionych żarówek to już jest pokaźna kwota.

1
  • #7 04 Mar 2017 13:56
    qadam12

Poziom 26  

Witam. Sonela omijam po ,,doświadczeniach,, z nimi , posiadam HT Italia oraz Megger i jestem zadowolony -też chodzą na zwykłe baterie .

0
  • #8 04 Mar 2017 15:17
    CYRUS2
    Poziom 35  

Łukasz-O napisał:
    To ja według Ustawy decyduję kiedy i czy, miernik trzeba powtórnie wzorcować.
    Wzorcowanie nowego miernika zakupionego to zwykłe oszustwo.
    Czy u producenta nie działa kontrola jakości - sprzedają braki produkcyjne ?
    Nie ma takiego pojęcia jak wzorcowanie nowego miernika.
    Jeżeli stary miernik sprawdzamy to inna bajka.

0
  • #9 04 Mar 2017 15:26
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

CYRUS2 napisał:

Czy u producenta nie działa kontrola jakości - sprzedają braki produkcyjne ?

Zaraz zaraz, ja jak kupowałem Metrela od razu dostałem komplet dokumentów, takich jak świadectwo sprawdzania czy certyfikat kalibracji - wzorcowania itp. Wszystko było w cenie. Między innymi dlatego zdecydowałem się na tą firmę. Gdyby mi kazali dopłacać za coś oczywistego to bym z ich firmy zrezygnował.

0
  • #10 04 Mar 2017 16:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:

Nie ma takiego pojęcia jak wzorcowanie nowego miernika.

Kupując nowe mierniki ZAWSZE otrzymałem świadectwo sprawdzenia.
    Certyfikat określał sprawdzanie, które były odniesione do do państwowych wzorców miar oraz podawał przyrządy wzorcowe (nazwa, typ, producent)
    Kolega CYRUS kupi sobie jakiś miernik do badania instalacji elektrycznych, to się dowie.

1
  • #11 04 Mar 2017 16:53
    CYRUS2
    Poziom 35  

Wcale nie zawsze. Kupowałem miernik i tego nie było.

0
  • #12 04 Mar 2017 16:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No cóż - miernik a miernik to wielka różnica.
    Multimetry świadectw wzorcowania raczej nie mają.

0
  • #13 16 Mar 2017 08:09
    piotrthm
    Poziom 8  

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Wstępnie wybrałem:
    miernik instalacji elektrycznych KEW6016 + tester KT171,
    oprogramowanie PROTON+ PRO Badania i Pomiary Elektryczne + szkice Elektryczne,
    multimetr BM235,
    luksomierz TM202.

Proszę o opinie wyżej wymienionych produktów. :)

1