Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w zmodyfikowaniu schematu-Odpalanie spadochronu

25 Lip 2005 18:07 1198 6
  • Poziom 23  
    Witam jestem modelarzem rakietowym i cały czas zmagam sie z otwieranu spadochrony w rakiecie kiedy ona opada.Teraz odpalam przez ładunek miotającu jedank często sie zdarza żę ten ładunek albo przepali korpus rakiety albo raz mi sie zdarzyło żę po prostu wybuchł.Wiec postanowiłem żę będe otwierał spadochron mechanicznnie czyli przez serowo i sprężyne.Mam małe serwo które jest sterowane poprzez PWM czyli szerokością impulsu czyli im szerszy impuls tym serwo obraca sie o większy kąt.I chciałbym to tak zrobić że wyzwala sie impuls ciągły który wychyla serwo do maxymalnego położenia.Również chciałbym podłączyć przetwornik piezzo który pomógł by mi w zlokalizowaniu rakiety.Układ działa tak żę kostka raguje na zmiany pola magnetycznego ziemi gdy rakieta opada.DZiękuje za wszelką pomoc.
  • Poziom 34  
    Może w układzie nie będzie trzeba nic zmieniać. Bo przecierz na tranzystor końcowy i tak podany będzie jakiś impuls, który wychyli serwo. Problem w tym, że ten czas może być zakrótki. Można wstawić kondensator pomiędzy bazę tego tranzystora a masę (równolegle do niego rezystor). W ten sposób dobierzesz stałą czasową tego obwodu i czas trwania impulsu (teoretycznie prostokątnego, w praktyce zbocza opadną). A co do szukania rakiety to ja bym zrobił tak: w rakiecie nadajnik i odbiornik z anteną kierunkową i wskaźnikiem amplitudy. Coś takiego łatwo zrobić. Mogę narysować schemacik. Odbiornik zrobiłbym szalenie prymitywny (bezpośrednie wzmocnienie, kilkustopniowy wzmacniacz w.cz., potem detektor z powielaczem i mikroamperomierzem wychylowym na wyjściu). Nadjanik to generator Hartley'a i jakieś ze dwa stopnie mocy w.cz. Moim zdaniem z modulacją nie ma się co bawić. Częstotliwość jaką bym wybrał to jakieś 80MHz, czyli wysoko, ale chociaż cewki łatwo zrobić. Cewki w nadajniku po zestrojeniu, będzie trzeba czymś zalać.
  • Poziom 23  
    A co sądzisz o tym schemaciku czy to będzie działać tak jak narysowałem??I jaki dać kondensator??A co do odbiornika i nadajnika to raczej odpada ponieważ mało miejsca w rakiecie a po drugie zależy mi na wadze.Mam prosty schemat generatora PIEZZO jednak chciałbym połączyć dwa układy w jeden aby mniej miejsca zajmowała i przez to mniejsza waga.dziękuje
  • Poziom 34  
    Ten nadajnik ważył będzie tyle co nic, a układ jaki narysowałeś jest totalnie błędny. Wyraźnie pisałem jak to ma być. W załączniku wszystko narysowałem tak jak być powinno. Stałą czasową obwodu RC dobierz do własnych potrzeb.
  • Poziom 23  
    Dzięki za pomoc jednak serwo ma trzy przewody dwa z nich to Plus i minus a trzeci jest przewodem sterującym i w zależności od sygnału przez niego płynżcego wychyla serowo.I Jak obliczyć stałą czasową??Im mniejszy rezystor a większy kondensator tym dłuższy będzie sygnał??Dobrze rozumie??
  • Poziom 23  
    Witam podsyłam wam schemat który zamienia impuls elektryczny z tranzystora na sygnał PWM dla serwa jednak mam teraz pytanie do znawców elektroniki ponieważ w tym starym układzie jest układ elektroniczny LM324 a podobno można go zamienić na mniejszy układ LM 358.Czy ktoś z was mógłby zamieścić modyfikacje tego schematu oraz do których nóżek wszystko ma być wszystko podpięte??Dziękuje i czekam na opinie.
  • Poziom 34  
    Tak się tego nie robi. Trzeba było sterować generator na 555 w inny sposób. Trzeba było siódmą końcówkę 555 podać na wyjście ostatniego wzmacniacza operacyjnego. Wtedy miałbyś prawidłowe wyzwalanie, bo teraz to masz dziadostwo na poziomie pięciolatka. Masę 555 podać do masy całego układu. Można dać LM358, nie ma problemu. Tylko zmienić musisz wyprowadzenia, a scalaki musisz użyć i tak dwa.