Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win server 2012 R2 - sieć niezidentyfikowana po restarcie

11 Kwi 2017 20:42 2538 15
  • Poziom 40  
    Witam,
    Mam dziwaczny (jak dla mnie) problem. Po przeniesieniu serwera w inne fizyczne miejsce przestał identyfikować poprawnie sieć.
    Widzi ją jako "sieć niezidentyfikowaną" a pomimo "naprowadzeń" po restarcie znów jest "sieć niezidentyfikowana"

Nowy serwer z nowym systemem konfigurowany był wstępnie w biurze.
    Serwer ma 4 karty sieciowe (właściwie dwie podwójne) - wszystkie były włączone ale tylko do jednej wpięty był kabel - wypięty wcześniej z komputera. W firmie jest jedna sieć z dwoma bramami.
    Karta sieciowa z wpiętym kablem miała "Z ręki" na sztywno ustawione właściwości protokołu TCP/IPv4 (IP 192.168.1.40, Maska 255.255.255.0, brama 192.168.1.1 i DNS 192.168.1.1 drugi dns pusty)
    Na marginesie protokół protokołu TCP/IPv6 był włączony (ustawienia auto)

Windows nadał tej sieci nazwę "Sieć 2"/prywatna i wszytko pięknie działało. Po restarcie zawsze wstawał i szybko rozpoznawał sieć jako "Sieć 2"/prywatna.
    Jednak miejsce serwera jest gdzie indziej.

Po przeniesieniu serwera do szafy (druga część firmy) i wpięciu go bezpośrednio do switcha (ta sama karta sieciowa) zaczęło mu "odbijać".
    Najpierw chwilę trwa "Identyfikacja sieci" (czego nie odnotowałem w poprzednim połączeniu w biurze) a potem Identyfikuje sieć jako "Sieć niezidentyfikowaną".
    Zaznaczam że nic nie zmieniałem w ustawieniach i serwer jest w tej samej sieci tylko powiedzmy "dwa swiche bliżej".

I teraz jest druga ciekawostka:
    Przy takim stanie wchodzę do ustawień karty wyłączam protokół tcp/ipv6. Robię zastosuj i ... za chwilkę zamiast "Sieć niezidentyfikowana"/publiczna pojawia się upragnione "Sieć 2"/prywatna.
    Teraz restart systemu i ... znów "Sieć niezidentyfikowana" . wchodzę w ustawienia karty - tym razem włączam protokół TCP/IPv6 - zapisz i .. znów "Sieć 2" Po restarcie znów "sieć niezidentyfikowana"
    Przetestowałem wszystkie karty - zachowują się tak samo. Wyłączałem trzy inne karty by była tylko jedna - dalej ten sam objaw.

Jak zmusić Windows do tego by wybierał/widział tą "Sieć 2" a nie za każdym razem ją identyfikował. Lub co sprawdzić/poprawić w sieci żeby system poprawnie ją wykrywał.
  • Poziom 28  
    Usuń wszystkie sieci i zainstaluj od nowa sterowniki. Jeśli nie możesz Ustaw połączenia za pomocą połączenia sieciowego nr2.

Dodano po 41 [sekundy]:

marek003 napisał:
    Jak zmusić Windows do tego by wybierał/widział tą "Sieć 2"

Usunąć połączenie nr 1

Dodano po 49 [sekundy]:

marek003 napisał:
    wchodzę w ustawienia karty

Nie w ustawienia karty tylko w ustawienia sieci.
  • Poziom 40  
    barteksmrek napisał:
    Usuń wszystkie sieci i zainstaluj od nowa sterowniki. Jeśli nie możesz Ustaw połączenia za pomocą połączenia sieciowego nr2.

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy.
    Przypomnę że rozmawiamy o Win server 2012 R2 (podobny do W8) i o sieci LAN (nie WiFi)
    Skąd mam usunąć "wszystkie sieci"? i o jakich sterownikach mówisz ? Do sieci?
    A jeżeli do karty sieciowej to uważasz że przeniesienie "czystego" serwera bez żadnych instalacji w międzyczasie mogło zakłócić pracę sterownika?

To nie jest winXP tu nie mam "połączeń sieciowych". Windows sam identyfikuje sieć jako "Sieć 2" Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "ustaw połączenie za pomocą połączenia sieciowego nr 2" Właśnie to bym chciał zrobić, czyli wymusić by windows przypisywał zawsze (bez sprawdzania) do połączenia "sieć 2" i nic więcej nie sprawdzał - Tylko jak???

barteksmrek napisał:
    marek003 napisał:
    Jak zmusić Windows do tego by wybierał/widział tą "Sieć 2"

Usunąć połączenie nr 1
    ...
    Nie w ustawienia karty tylko w ustawienia sieci.

Tu powtórzę że nie jest to XP i W7. Tu są "ustawienia sieci i udostępniania" ale takich rzeczy jak wybór/usuwanie danej sieci nie ma.
  • Poziom 28  
    marek003 napisał:
    . Tu są "ustawienia sieci i udostępniania"

ale nie z poziomu ostawień karty.
  • Red. Komputery FAQ
    @barteksmrek Co do tego mają sterowniki karty sieciowej?

Windowsowe lokalizacje sieci da się usuwać w taki sposób z panelu sterowania:

Choć z drugiej strony jestem prawie pewien, że to nie rozwiąże problemów z siecią. Upewnij się, że przewody którymi podłączasz sieć są OK.
  • Poziom 28  
    barteksmrek napisał:
    ale nie z poziomu ostawień karty.

Przecież napisałem że nie z poziomu karty.

Dodano po 1 [minuty]:

sylweksylwina napisał:
    @barteksmrek Co do tego mają sterowniki karty sieciowej?
  • Poziom 14  
    Najprawdopodobniej problem z konfiguracją przełączników. Podłącz na próbę do tego portu w przełączniku do którego podłączasz kartę serwera np. laptopa i sprawdź jak się zachowuje. Czy pinguje bramę oraz serwer dns. Jakie przełączniki wykorzystujesz w sieci?

Pozdrawiam
  • Specjalista Sieci, Internet
    marek003 napisał:
    Na marginesie protokół protokołu TCP/IPv6 był włączony (ustawienia auto)
    A po co? Jest w tej sieci IPv6?
    Sieć w obu lokalizacjach jest taka sama? Nie ma jakiegoś routera dzielącego tę sieć na dwie części? Skro są "dwie bramy" ...
  • Poziom 40  
    Rzeczywiście jest problem by ten serwer otrzymał nr IP z serwera DHCP.
    Choć nie było tego w innym miejscu wpięcia go do sieci.
    Ale inne urządzenia podłączone do tego switcha do którego jest teraz wpięty serwer nie mają z tym kłopotu.

Na razie poradziłem sobie tak że w ustawieniach dla sieci niezidentyfikowanych win ustawia sieć prywatną, nie publiczną i mogę się już łączyć i na stałe ma wpisany nr IP (Wyłączyłem IP6

Niemniej problem pozostał i teraz pytanie jak to zdiagnozować?

Bramy mam dwie wyłącznie dlatego że firma mieści się w szczerym polu i często zdarza się że jeden z dostawców internetu "wysiada" (netia/miejscowa powietrzna). Wtedy (jeżeli jest potrzeba) każdy z użytkowników ma na komputerze plik "batowy" podmieniający bramy by w razie konieczności mógł się połączyć z internetem.

To rozwiązanie działało od lat.

Co prawda ostatnio netia zmieniła mi ruter (z VOIP - tu jest inna gruma IP) ale to w miarę działa z tym że mam kłopot z uzyskaniem dostępu do IP serwera DNS - muszę go ręcznie wpisywać w stacjach roboczych bo bez tego nie ma połączenia przez tą bramę - może tu coś jest na rzeczy?
  • Poziom 14  
    A nie da się drugiego łącza przepuścić przez ten sam router, aby brama była jedna?
  • Poziom 40  
    tape napisał:
    A nie da się drugiego łącza przepuścić przez ten sam router, aby brama była jedna?

Przyznam że nie znam modelu routera który ma dwa "gniazda" WAN
    lub mam za małą wiedzę jeżeli chodzi o konfigurację - jestem ekonomistą a informatykiem z doskoku.

Wiesz - to mi trochę pasowało że są dwie bramy na dwóch routerach.
    Za pomocą tego sposobu robię prostą "segregację".
    Pewni użytkownicy (poprzez router który nadaje pewną pulę numerów IP [serwer DHCP] ) są połączeni z jedną bramą z wolniejszym internetem natomiast inni (z innej puli IP) są "zarezerwowani" przez drugi router, z nim się łączą i mają bardzo szybki internet. (Ten router ma serwer Dhcp ustawiony na pule [końcówka] 150-151 jest w nim rezerwacja nr IP oczywiście poza pulą pierwszego routera.

Ale jestem otwarty na każde sprawne rozwiązanie. Poza tym może poszerzę swoją wiedzę. Zaznaczam że mam dwóch dostawców internetu, przy czym chcę podzielić sieć na tych którzy łączą się zawsze tylko z jedną szybką siecią (chyba że jak dotychczas przez program zmienią bramę w razie awarii) i pula IP automatycznych które łączą się z wolniejszą siecią - one w razie awarii nie muszą mieć połączenia z inną siecią.

xury napisał:

Nie masz przypadkiem NATa drugiego?

Jako firma mam dwa zewnętrzne nr IP i to mi pasuje, nawet bardzo. Nie wiem o co ci dokładniej chodzi?
  • Poziom 14  
    Jest mnóstwo urządzeń, które obsługują dwa lub więcej łączy. W bardziej zaawansowanych modelach możesz dowolnie konfigurować kto do czego ma dostęp, z jakich łączy może korzystać. Ty ustalasz trasy w zależności od potrzeb, itp. Twoje rozwiązanie niepotrzebnie komplikuje konfigurację urządzeń.

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Przyznam że do tej pory nie "bawiłem się" rozrysowywaniem sieci . W chwili wolnej to zrobię.

Dopowiem jeszcze: Nie znam urządzeń z dwoma WLANami , jednak rozumiem że są urządzenia do zarządzania łączami - z tym że w moim przypadku urządzenie z dwoma WLAN'ami /łączami nie do końce "zdałyby się"

Jeden "dostęp do internetu" [router netii] jest w biurze (prędkość ściąganie/wysyłka: 10/1).
    Drugi dostęp do internetu [routert TP-Link dostawca miejscowy] jest w budynku produkcji - oddalony do biura o ok. 250 metrów w linii prostej (prędkość tego internetu to: ściąganie/wysyłka: 10/10)
    Sieć rozrysuję w najbliższym czasie.

Na chwile obecną tylko słowo: że między switch'em w biurze do którego włączony jest ruter "z internetem" a switch'em na produkcji do którego podłączony jest drugi ruter z internetem jest światłowód i jeden swich do którego (przy okazji) podłączona jest jedna stacja robocza.
  • Poziom 14  
    Udało się rozwiązać problem? Próbowałeś może w ustawieniach serwera wprowadzić publiczny DNS? Po ustawieniach Twojej sieci widzę, że nie ma w niej kontrolera domeny. Myślę , że większość problemów rozwiązałoby, tak jak wcześniej powiedziałem, dołożenie dodatkowego, niezależnego od operatorów routera obsługującego co najmniej dwa łącza WAN lub całkowite zastąpienie urządzeń dostawców. Jeżeli masz światłowód między lokalizacjami to bez problemu możesz dociągnąć obydwa łącza internetowe w jedno miejsce. Rozwiązanie takie gwarantuje, że użytkownicy nawet nie odczują awarii pojedynczego łącza, no może poza spadkiem prędkości wysyłania/odbierania a przynajmniej bez problemu panujesz nad całym ruchem w firmie. Koszt takiego rozwiązania jest bez większego problemu do udźwignięcia.

Pozdrawiam