Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać regulację obrotów silnika 12V?

22 Kwi 2017 21:09 2190 9
  • Poziom 6  
    Witam, chciałem zrobić regulator obrotów silnika 12V od wycieraczek z samochodu i może mi ktoś podesłać jakiś układ tak żeby zmalały obroty ale nie zbytnio moc. Słyszałem że można zrobić układ na tranzystorze Lm317 ale on jest chyba do 2A a taki silnik pobiera znacznie więcej przy obciążeniu. Bardzo bym prosił o pomoc.
  • Poziom 43  
    marcinek221333 napisał:
    tak żeby zmalały obroty ale nie zbytnio moc.

Nie ma nic za darmo. :D
  • Specjalista elektronik
    * Jeśli zmniejszamy obroty, to moc musi zmaleć co najmniej proporcjonalnie.

* LM317 to nie tranzystor, a stabilizator napięcia. I nie nadaje się do regulacji obrotów.

* W tym podobnym temacie dyskutanci mają mierne pojęcie o tym, jak to się robi - nie zauważyłem wzmianki o sprzężeniu zwrotnym, czy SEM silnika.

Do regulacji obrotów silników od dawna są wyspecjalizowane układy scalone. Przedtem używano tranzystorów - np. magnetofon MK125 miał regulator na tranzystorach. W tamtych czasach stosowano regulatory liniowe - do silników małej mocy mogły być, ale do większej mocy lepszy jest impulsowy. Tyle, że ktoś, kto się mało zna, wymyśla użycie układu PWM, albo układu ściemniacza na triaku (przy zasilaniu z sieci), i chyba nie ma pojęcia, że to nie jest regulacja obrotów, tylko średniego napięcia zasilania, ani że to nie jest to samo (a różnica w działaniu jest taka, że zmniejsza się moment napędzający silnika). Układ regulatora obrotów ma stabilizować SEM silnika, i przy dużej mocy ma to robić przez PWM, ale nie sprowadza się do samego PWM (różnica polega na tym, że w regulatorze obrotów jest sprzężenie zwrotne z silnika na regulator, w regulatorze napięcia nie; w MK125 było, tam był regulator obrotów) - nie przypominam sobie, żebym schemat takiego układu regulatora obrotów zobaczył na forum. Ale na pewno jest do tego scalak z opisem, jak go użyć (i pewnie w tytule opisu jest "motor regulator") - to jest powszechnie używane od dziesiątków lat.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Na zdjęciach warianty impulsowych regulatorów . Regulacja spełnia się nie przemianą napięcia i prądu, a szerokością impulsów, co praktycznie ma minimalny wpływ na moc silnika. Jak wykonać regulację obrotów silnika 12V? Jak wykonać regulację obrotów silnika 12V?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Uklady różnią się tylko typem i ilością tranzystorów. Użycie tranzystorów MOS-FET ma przewagę - mniej straty mocy. BD911 można zamienić tranzystorem MOS-FET.