Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór akumulatora do samochodu RC

pawel5061 23 Kwi 2017 09:52 1383 7
  • #1 23 Kwi 2017 09:52
    pawel5061
    Poziom 2  

Witam wszystkich!
    Zakupiłem ostatnio samochodzik na zdalne sterowanie. Jedynym jego mankamentem jest to że nie ma akumulatora, a ja jestem kompletnie zielony w tym temacie i nie wiem jaki kupić. Wtyk jest Tamiya a poprzedni właściciel powiedział tylko że napięcie ma wynosić 12V. Zależy mi aby ten akumulator nie kosztował za dużo. Podejrzewam że dochodzą jeszcze koszty ładowarki, dlatego poza wrzuceniem zdjęcia samochodu dodam też zdjęcie ładowarki do pakietów lipo którą posiadam. Może uda się coś dobrać abym nie musiał kupować nowej tylko używał tej?
    Mam także jeszcze jedno pytanie. Razem z autem dostałem pilot co jest w miarę oczywiste. Widzę że można go zasilić 8 paluszkami, ale zauważyłem w nim też wejście na ładowarkę sieciową. Czy ktoś może się spotkał z takimi pilotami i mógłby mi wyjaśnić jak najbardziej opłaca się go zasilać i jeśli też można akumulatorkami to jaki kupić zasilacz? Bardzo proszę o odpowiedź łatwym językiem, tak abym zrozumiał. Dziękuje już z góry za przeczytanie mojego problemu.

Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC

0 7
  • Pomocny post
    #2 23 Kwi 2017 11:17
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ładna maszynka zwłaszcza pomysł z regulatorem napięcia.
    Uwaga niektóre źródła podają że napięcie zasilania jest 7,4V

Do aparatury baterie AA lub akumulatorki spora ilość jeśli chodzi o napięcie, możliwość ładowania
    w aparaturze jeśli nie masz ładowarki do aparatury to tylko baterie.
    Ładowarka do aparatury zmierz wielkość wtyku i sprawdź gdzie jest - i +.
    Do autka pakiet 11,1V pojemność i wielkość musisz sam sprawdzić jaki wejdzie w kieszeń w modelu ( podaj wymiary ),
    ładowarka 800mA nie jest to duża wartość ładowania.
    Czy na silniku widać oznaczenia i wartość napięcia.
    Przykładowo
    LiPO TURNIGY 20C/40C 1500mAh 11,1V ASG (6662361442) wtyczka do zamiany.
    Wymiary: 98x31x20mm

0
  • Pomocny post
    #3 23 Kwi 2017 12:16
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

1. Nadajnik na paluszki AA 8 sztuk - można na siłę użyć akumulatorków AA - i - przy braku osobnej ładowarki ładować zwykłym małym zasilaczem 12V wpiętym w gniazdko nadajnika. Ładowanie na czas - i długo (ładowarka ok 400 mA wystarczy) - nie będzie ryzyka uszkodzenia akumulatorków.
    Z autopsji - jeśli bawić się będziesz rzadko - używaj zwykłych tanich paluszków akalicznych (np. Aerocell z Lidla - może mało ekologicznie ale tanio) albo akumulatorków z długim czasem rozładowania (np. Sanyo Eneloop albo GP ReCyko) - samorozładowanie zwykłych NiMH może doprowadzić do szewskiej pasji (zawsze jest tak że nie masz kiedy jeździć a jak akurat chcesz pośmigać to okazuję się że akumulatorki padły).

2. Coś nie wydaje mi się żeby to było na 11-12V - nisza na pakiet (przydałoby się zdjęcie dokładnie z boku i z góry - zwymiarowane) wygląda jak na standardowy pakiet Ni-Mh 7,2V z półokrągłymi bokami ustawiony poprzecznie (łącznie z odbojami jako żywo przypomina mi konstrukcję z mojego Overlandera Tamiyi). Do ładowania takowego niestety dedykowana do NiMH mocna ładowarka z automatyką.
    Użycie LiIon (jeśli mam rację z mocowaniem pakietu) mocno utrudnione - nawet pakiet miękki nie wchodzi w taką niszę - trzeba rozpiłowywać oryginalne gniazdo (ze szkodą dla wytrzymałości ramy) albo zupełnie przemeblować konstrukcję modelu - pakiet ułożyć na wierzchu ramy a odbiornik i regulator (swoją drogą przydałaby się wymiana na elektroniczny - nawet chińczyka za 60 zł) upchnąć w niszy na akku albo po bokach ramy.
    No i twoja ładowarka - jeśli zdecydujesz się na LiIon/LiPo - przymikra - przeciętny akku ma pojemność od 4000 mAH w górę czyli ładowanie twoją ładowarką będzie trwałoby 5 godzin (a zabawa pół.....).

0
  • Pomocny post
    #4 23 Kwi 2017 12:28
    1 PAWEL
    Poziom 41  

pawel5061 napisał:
    właściciel powiedział tylko że napięcie ma wynosić 12V

Uwaga niektóre źródła podają że napięcie zasilania jest 7,4V
    Spróbuj odnaleźć nazwę symbol modelu autka, ułatwi to podanie potrzebnych podzespołów
    układu zasiania i wymiary pakietu.

0
  • #5 23 Kwi 2017 13:33
    pawel5061
    Poziom 2  

Dzięki za szybki odzew! Szukałem już wcześniej jakichkolwiek danych na temat modelu autka i napięcia na silniku ale nic takiego tam nie ma :/ Może będzie gdzieś schowane i musiałbym rozmontować te plastiki aby wyjąć silnik i przeczytać (wolałbym tego uniknąć ale jeśli to jest najlepsza opcja to się za to wezmę).
    Co do kieszenie - faktycznie ma zaokrąglone boki i jest poprzeczna. Jej wymiary to 2,5 cm wysokości na 5 cm szerokości w najszerszym miejscu (widać na zdjęciach).
    Jeżeli jednak to będzie 7,4V to byłoby mi to bardziej na rękę ponieważ posiadam takie pakiety lipo (zdjęcie). Może ich równoległe połączenie zwiększy pojemność???
    Zastosuję się do rady odnośnie nadajnika i kupię zwykłe paluszki z Lidla, bo nie mam zamiaru często samochodu używać.
    Więc jedynym problemem pozostaje tylko napięcie akumulatora zasilającego samochód. Dodam jeszcze kilka zdjęć przedstawiających auto z różnych stron, jeśli nic nie wymyślimy to spróbuję to rozebrać i poszukać oznaczeń na silniku.

Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC Dobór akumulatora do samochodu RC

0
  • Pomocny post
    #6 23 Kwi 2017 13:51
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Link do pakietu http://www.sklep.modelarnia.pl/p5181,pakiet-lipol-1600mah-7-4v-30-60c-ray-g3-air-pack.html
    wymiary: 105 x 35 x 11 mm
    Oczywiście pakiet nad wymiarowy droższy nie wymagane jest w tym układzie wydajność prądowa aż 30/60C.
    Możesz śmiało podłączyć ten istniejący pakiet 7,4V 1600mAh po naładowaniu ładowarką LiPo.
    Jeśli silnik będzie na 12V to możliwość przejścia na pakiet 11,1V ale zawsze silniki szczotkowe ulegają po intensywnej jeździe przegrzaniu.
    Sprawdź przy okazji jakie wymiary ma silnik.
    Łączenie dwóch pakietów o różnych pojemnościach to niepolecany pomysł.
    Polecam przy LiPo pakietach https://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol#axzz4f47HZ7fQ

0
  • Pomocny post
    #7 23 Kwi 2017 14:38
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

99% fabrycznie był pakiet NiMH 7,2V. ( Zresztą za czasów produkcji tego modelu - wiek oceniając po konstrukcji- nie było jeszcze LiPo a najbardziej woltażowe NiMH miały 9,6V ale takowy nie wlazłby fizycznie do twojego modelu) .
    Tak jak napisał Paweł - możesz jeździć na swoich LiPo ale wyjdzie ci góra 10 minut.
    Czyli jak chcesz dłużej się zabawić - czeka cię zakup pakietu chociaż 4000 mAh i mocnej ładowarki.
    Możesz albo kupić NiMH ( zalety - cena i pasuje od razu do twojego auta, wady - poważniejsza: od połowy wyjeżdżonej pojemności stopniowo słabnie, pod koniec jest pełzanie a ze względu na specyfikę NiMH musisz wyjeździć do końca; mniej istotna: mniejsza wydajność prądowa on LiPo ale do twojego silnika szczotkowego i tak aż nadto, no i reżim coby go po roku nie zmarnować - co miesiąc rozładowywanie i ładowanie do pełna) albo LiPo ( zalety - nie ma wszystkich wad w/w, wady:bez kombinacji lub kupna mniejszego nie będzie bez przeróbek auta pasował mechanicznie).
    Co do ładowania - zabawa ma sens jeśli używasz mocnej ładowarki - obecne obsługują wszystkie typy akumulatorów.

PS. Twój model to TL-01 Tamiyi - chyba oryginalny. Tutaj: http://www.zabawki-modele.pl/pl/692-tamiya-tl-01?p=4 (a także na tej stronie w dziale: zębatki i w działach dot. Land Bustera, Twin Detontora, Overlandera, TL-01B,) znajdziesz większość części , większość pasuje też ze współczesnej kopii TL-01B: Bonzera.
    Na dzień dobry zmień łożyska na kulkowe w kołach i przekładniach (szukaj po wymiarach na A...o - będze 5x taniej niż w sklepach branżowych) oraz możesz doposażyć swój model w napęd na 4 koła kpując zębatki. półosie i kielichy na przód)

0
  • #8 23 Kwi 2017 15:20
    pawel5061
    Poziom 2  

Dziękuję Wam za pomoc!

1