Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tokarka przedwojenna / zabytkowa?

Kudlaty1233 25 Kwi 2017 11:40 840 11
  • #1 25 Kwi 2017 11:40
    Kudlaty1233
    Poziom 2  

Witam , posiadam obecnie po pra i dziadku tokarke ktora jest na chodzie podobno przedwojenna caly czas dziala ostatni raz toczyla 4- 5 lat temu chcialbym sie dowiedzieć czy jest ona cos warta bo aktualnie stoi i nikt jej nie uzywa
    Byla napedzona manualnie ale dziadki ja przerobili na automatyczna podobno z skrzynua żuka ;)
    Pozdrawiam

• #2 25 Kwi 2017 11:49
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

O jej wartości stanowić będą jej parametry i stan techniczny.
    Raczej nie spodziewaj się "solidnych" pieniędzy. Może przyda się jakiemuś mechanikowi do przetaczania bębnów/tarcz hamulcowych? Jakiegokolwiek innego profesjonalnego zastosowania nie widzę.

• #3 25 Kwi 2017 12:08
    E8600
    Poziom 30  

Kudlaty1233 napisał:
    czy jest ona cos warta

Osobiście uważam, że taki sprzęt ma wartość sentymentalną i nie powinno się go sprzedawać (być może ktoś z rodziny syn/wnuk będzie mieć zamiłowanie do mechaniki i wtedy się przyda).
    Taki sprzęt to raczej do obróbki zgrubnej ale fachowiec zawsze nadrabia wiedzą i doświadczeniem i mimo wiekowego sprzętu dotoczy element nawet z dokładnością do 0,05 mm. Sprzęt można zaadoptować do obróbki drewna w stolarstwie i wówczas będzie bardziej użyteczny.

Link

• #4 25 Kwi 2017 12:30
    Kudlaty1233
    Poziom 2  

No wlasnie mnie to nie interesuje tak ze bd stala kilkanascie lat bez uzytku itp.
    Wiem ze byla dobra do drewna i gwintiwania tulejki robione itp. Czyli generalnie nie ma wartosci? Tzw złom?

• #6 25 Kwi 2017 14:43
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

E8600 napisał:
    Poszukaj jakiegoś stolarza na pewno mu się przyda

Do toczenia w drewnie to ona specjalnie się nie nadaje. Tokarka do drewna jest znacznie bardziej "finezyjna". Przez kilka lat wytwarzałem żyrandole, kinkiety, tralki i inną galanterię drewnianą.
    Tokarka wciąż stoi i czeka na "nawrót sentymentu".

• #7 25 Kwi 2017 15:18
    Kudlaty1233
    Poziom 2  

Pare stowek to za malo bo jest wmontowana w beton do tego wywozka to wole żeby postala kilka lat wyczyszcze ja z oleju ogarne i wystawie jako kolekcjonerska ;)

• #8 25 Kwi 2017 20:22
    Tommy82
    Poziom 39  

Kolekcjoner takich rzeczy to najczęściej ktoś kto na takim czymś pracował etc.
    Taki ktoś po pierwsze potrzebuje sprawnej i dobrze utrzymanej. Zepsutą i do remontu to sobie prędzej czy później na jakimś złomie trafi i sobie naprawi, dorobi co trzeba i zregeneruje.

• #10 25 Kwi 2017 22:52
    Kudlaty1233
    Poziom 2  

Ona jest sprawna w 100% wszystko dziala ;)

• #11 25 Kwi 2017 23:04
    Tommy82
    Poziom 39  

Tak Ci się wydaje może masz racje a może nie i ktoś kto się na tym zna po obejrzeniu stwierdzi ze to szmelc. Tokarka to nie kowadło.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson