Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary wykonywane na urządzeniach elektryczych

25 Kwi 2017 18:57 732 4
 • Poziom 6  
  Witam serdecznie ,
  Moje pytanie dotyczy zagadnienia nie tak dla mnie zrozumiałego i związanego z wykonaniem pomiarów na urządzeniu elektrycznym jakim jest wiertarka w celu sprawdzenia i zdiagnozowania usterki (co uległo awarii)
  chciałbym zbadac miernikiem każdy element wiertarki,szczotki itp wraz z stojanem czy komutatorem tylko nie wiem jak
  Jak sprawdzić stojan i jego uzwojenia ? jak sprawdzić wirnik ,cewki wirnika pod kątem zwarć jak zmierzyć rezystancję stojana ?
  dodam ze wykonałem pomiary na komutatorze przykładając kolejno sondy z osobna do każdej z 24 rowków będących na głowicy komutatora i pomiary wynosiły 1,9 lub 0,9 omów
  dokonałem tez pomiaru (wg mnie związanego z ciągłością obwodu ) przykladając pierwszą sondę do pierwszego łożyska a druga do drugiego znajdującego się blisko borkopu i pomiar wyszedł 238,5 omów..
  Bardzo proszę o odpowiedż za która jestem wdzięczny .. Jestem masterkowiczem a nauka od takich jak Wy moi drodzy to prawdziwy zaszczyt !;)
  Dziekuję ,zapraszam do komętarzy i serdecznie pozdrawiam ..
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 25  
  Witam. Diagnozowanie powinno zacząć się od tego, jakie występują objawy przy próbie uruchomienia: czy jest jakakolwiek reakcja, czy wirnik obraca się, czy obroty są normalne/zwolnione, czy praca jest równomierna, czy silnik nagrzewa się, występuje iskrzenie w okolicy komutatora, czy można lekko obracać wrzecionem wyłączonej wiertarki itd. Określenie powyższego pozwala zawęzić pole badań, bo badanie wszystkiego jest często niepotrzebne. Omomierz jest pomocny przy badaniach, lecz nie zawsze wystarcza, np dla wykrycia tzw. zwarć międzyzwojowych. Osobiście wolę w większości przypadków stosować przyrządy analogowe. Przy braku doświadczenia łatwiej o błędy podczas stosowania mierników cyfrowych. Pomocnym jest miernik indukcyjności lub choćby wskaźnik impedancji w postaci źródła napięcia kilkunastu woltów i amperomierza.
  W przypadku, gdy silnik nie reaguje na próbę włączenia należy sprawdzić omomierzem ciągłość przewodów od wtyczki do wyłącznika, a za wyłącznikiem ciągłość uzwojeń stojana i wirnika. Należy pamiętać, że nie można omomierzem sprawdzić ewentualnego regulatora obrotów, gdyż może pracować on prawidłowo przy normalnym napięciu zasilania.
  Zazwyczaj uzwojenia silnika połączone są w następujący sposób: 1/2 stojana-wirnik-1/2 stojana. Każda z połówek stojana musi mieć taką samą impedancję.
  Sprawdzenie:
  Włącz szeregowo amperomierz z każdą osobno cewką stojana do źródła napięcia (j.w.). Wskazania nie powinny różnić się więcej niż kilka %.
  Następnie podłącz, tak jak wyżej, wirnik, a właściwie szczotkotrzymacze. Obracaj powoli wirnik. Wskazania w różnych położeniach wirnika nie mogą się wyraźnie różnić. Szczotki nie mogą być za krótkie, ani chybotliwe. Wirnik powinien obracać się bez znacznego oporu. Ewentualny dalszy ciąg zależy od uzyskanych wyników.
  Życzę przyjemnych badań!
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 33  
  Można tez prościej , podłączyć całą wiertarkę w szereg z żarówką 100 W lub 200 W
  i obracając wrzecionem obserwować jasność świecenia . Gwałtowne rozjaśnienie żarówki świadczyć będzie o zwarciu między zwojowym wirnika . :|
 • Poziom 25  
  To dobry sposób, ale tylko dla szybkiego zdiagnozowania wirnika, lecz nie wyczerpuje tematu:
  yesst napisał:
  w celu sprawdzenia i zdiagnozowania usterki (co uległo awarii)
  yesst napisał:
  Jak sprawdzić stojan i jego uzwojenia ? jak sprawdzić wirnik ,cewki wirnika pod kątem zwarć