Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - kopiowanie bloków schematu i numeracja elementów

yogi009 04 May 2017 01:29 3498 6
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  yogi009
  Level 43  
  Przykład: rysuję kanał wzmacniacza audio, po zakończeniu chciałbym skopiować całość, żeby łatwo utworzyć drugi kanał, ale najchętniej widziałbym inteligentną numerację elementów. Czyli jeżeli jakiś element w kanale lewym nosi nazwę R1, to w prawy otrzymuje nazwę R101. Albo jeszcze ładniej, żeby była symetria - jeśli w lewym mamy R101, to analogiczny w prawym powinien dostać nazwę R201. No i teraz proste pytanko: czy jest taka funkcjonalność w KiCad'zie?

  Przy okazji, czy można powielać także takie bloki PCB, czyli jeśli mamy jeden moduł (lewy kanał), łatwo można skopiować sobie drugi moduł PCB. Coś mi świta, że spotkałem się z czymś taki, ale nie pamiętam źródełka...
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  chudybyk
  Level 31  
  Tak dobrze nie jest.
  Kopiowane elementy w PCB będą miały takie same oznaczenia jak pierwowzór, więc trzeba by je ręcznie przenumerować.
  Kopiowanie należałoby zacząć od Schematica, który generuje elementy bez oznaczeń (z pytajnikami), więc i tak trzeba je numerować automatycznie lub ręcznie.
  Potem jeszcze trzeba zadbać, żeby w netliście były właściwe footprinty i przy odrobinie szczęścia skopiowane obszary zaskoczą. Może też okazać się konieczne ponowne wczytanie netlisty do PCB, żeby ścieżki na PCB dostały właściwe oznaczenia. Koniecznie sprawdziłbym efekt przez DRC.

  Chyba, że interesuje Cię tylko skopiowanie kawałka PCB, bez zabawy ze schematem i netlistą - wtedy wyłącz sprawdzanie poprawności połączeń i kopiuj/rysuj/mieszaj jak tylko chcesz.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  ZbeeGin
  Level 39  
  Za szybko zamykasz tematy. ;)

  Taką numerację możesz łatwo uzyskać robiąc hierarchię złożoną. Na głownym schemacie rysujesz najpierw jeden arkusz podrzędny, nazywasz go np.: kanał_lewy o nazwie pliku "kanal.sch". W nim umieszczasz schemat jednego kanału. Jeśli masz go już narysowany to przenosisz go tam, tak jak podpowiada kol. Christophorus. Potem ten arkusz powielasz na głównym schemacie tworząc kanal_prawy o takiej samej nazwie pliku(!!) i masz już dwie dokładnie takie same instancje tego samego schematu. Na koniec, przechodzisz do narzędzia automatycznej numeracji i zaznaczasz, by każdy arkusz numerował z krokiem co 100. E voila.

  http://docs.kicad-pcb.org/4.0.6/pl/eeschema.html#complex-hierarchy
  http://docs.kicad-pcb.org/4.0.6/pl/eeschema.html#_wprowadzenie_2

  Co do powielania PCB to w sumie są dostępne odpowiednie narzędzia:

  http://docs.kicad-pcb.org/stable/pl/pcbnew.html#_powielanie_elementow

  Ale ciężko będzie potem dopasować numerację bez "ręcznej ingerencji" w pliku PCB i wybrania odpowiedniej opcji przy wczytywaniu netlisty. Po prostu da się to zrobić, ale już nie metodą paru kliknięć.
 • #6
  yogi009
  Level 43  
  No to pozwólcie, że dorzucę jeszcze jedno pytanko. Mam dwa kanały, w każdym jeden stopień wzmacniacza operacyjnego (np. jeden układ NE5532 na oba kanały). Rysuję jeden kanał, dając tam pierwszą połówkę opamp'a. Czy program w hierarchii złożonej podczas kopiowania z automatu dobierze sobie do drugiego kanału tą drugą połówkę, czy też weźmie drugi scalak?
 • Helpful post
  #7
  ZbeeGin
  Level 39  
  yogi009 wrote:
  Czy program w hierarchii złożonej podczas kopiowania z automatu dobierze sobie do drugiego kanału tą drugą połówkę, czy też weźmie drugi scalak?

  Cóż, możesz sam sprawdzić (Może już to zrobiłeś). U mnie w wersji 4.0.6, kolejne wolne części są dobierane z poprzedniego arkusza i mają jego numerację.