Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zasilacz VESTEL 17IPS71 - brak napięcia na wyjściu LED

artan1 04 May 2017 19:49 30075 22
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  artan1
  Level 10  
  Witam
  Co może być przyczyną braku napięcia na wyjściu LED w tym zasilaczu, przez co jest brak podświetlenia w TV? Reszta działa, dźwięk, przełączanie kanałów, nawet obraz jest jak podświetlę latarką.
  Proszę o pomoc.
  Zasilacz VESTEL 17IPS71 - brak napięcia na wyjściu LED
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  W_marko
  Level 18  
  Sprawdź najpierw podświetlenie, najczęściej uszkadzają się ledy.
 • #4
  artan1
  Level 10  
  Jak naprawię zasilanie na wyjściu z płyty, to sprawdzę diody, bo tak to nie wiem jakim napięciem sprawdzić.
 • #5
  buli1
  Level 25  
  Brak zasilania na LED może być spowodowane uszkodzeniem samych LED w matrycy. Jak wiesz albo nie, LED są połączone szeregowo, uszkodzenie jednej diody spowoduje przerwę w obwodzie, wskutek czego zasilacz może nie podać napięcia.
  Ja bym zaczął od sprawdzenia LED w matrycy - czyli musisz rozebrać matrycę i sprawdzić listwy LED.
 • #6
  artan1
  Level 10  
  Mieliście rację, spalona jest jedna dioda LED w listwie, czy mogę ją pominąć (obejść), czy koniecznie wymienić, a może zastosować inną? Dodam, że są tam 2 listwy po 11 LED, a napięcie jakie znalazłem na oznaczeniu to 94V-0.

  Zasilacz VESTEL 17IPS71 - brak napięcia na wyjściu LED
 • #10
  sbuli
  Level 19  
  Do aaanteka
  aaanteka wrote:
  Przeanalizuj sobie schemat: niewiele jest elementów do sprawdzenia.

  W którym miejscu na schemacie jest obwód zasilania LED-ów, bo jakoś nie widzę?
 • #11
  aaanteka
  Level 41  
  Nie widzisz, bo nie masz po pierwsze zasilacza u siebie. Po drugie nie zaznajomiłeś się z opisem złączy i całym schematem. Należy być cierpliwym i trochę zaangażować się w daną naprawę.
 • #12
  NIXIE_123
  Level 34  
  Po skończonej naprawie zrób modyfikację, albo za dwa lata będziesz naprawiać to samo. To są LED na 340 mA. U mnie ten zasilacz podawał im 440 mA. Zmniejsz prąd LED. Robi się to zmieniając jeden rezystor smd przy układzie scalonym mp3394s. Na tym schemacie faktycznie go nie widać, jest niepełny. Aby go odnaleźć, użyj noty katalogowej i chęci.

  Jeżeli naprawisz LED a dalej nie będzie działać (będzie mignięcie przy włączaniu), to masz uszkodzony wspomniany wcześniej układ scalony. Kilka takich mignięć i któraś z diod się spali.
 • #13
  klapouszek4
  Level 17  
  Problem mam podobny, z tym że TV zaczął się wyłączać po kilku/kilkunastu sekundach od włączenia. Jak ustawiłem tryb ECO, to udało się go włączyć na kilka minut. Jak zacząłem mierzyć prąd, oczywiście w trybie ECO, to miernik pokazał między 500 a 400 mA w zależności od wyświetlanego obrazu na obu gałęziach zasilania LED, bo miernik podłączyłem pod ich wspólny +. Jak zauważyłem, to gałęzie LED sterowane są minusami (dwoma), które idą bezpośrednio do w/w scalaka. Przy pomiarach w dodatku przestała mi świecić jedna z listew LED i jak zmierzyłem, to brak jest w zasadzie na niej zasilania. Mmiernik pokazuje, że brak jest tego minusa bo względem wspólnego plusa jest tam 11 V a na drugiej gałęzi pokazuje ok 60 V. Jeżeli uszkodzona była by listwa LED, to zakładam że napięcie zasilacz powinien dostarczać. Jeszcze jedno, w miejscu scalaka płytka jest wysmażona z drugiej strony praktycznie na ciemno brązowy kolor, co świadczy o wysokiej temperaturze.
 • #14
  klapouszek4
  Level 17  
  Witam ponownie, kilka kwestii się wyjaśniło. Nie pomogła wymiana układu, TV tak jak włączał się na kilka sekund tak zostało i wówczas postanowiłem podjąć trop poruszony w temacie. Zająłem się kontrolą prądu w obwodzie LED. Zwiększyłem oporność w obwodzie sterującym scalaka o 4,7 KΩ i o dziwo prąd spadł w trybie Eco do ok. 230 mA, a w normalnym pokazuje ok 380/390 mA, więc przy podzieleniu to na dwie gałęzie kontroli prąd mieści się w normie i TV już się nie wyłącza. Niemniej jednak mam pytanie, co spowodowało taki stan rzeczy, czy to jest wina wypalonych już LED, czy coś jednak z elektroniką? Na dodanie zasługuje jeszcze kilka rzeczy, które zaobserwowałem. Posiadam 2 takie TV, co prawda nie rozbierałem tego drugiego, ale pomiary zużycia mocy przez oba obecnie są zupełnie różne. Sprawny w trybie normalnym i eco pokazuje pobór 65 W i 42 W natomiast ten po naprawie pokazuje obecnie 38 W i 27 W. Nie jest to dla mnie zrozumiałe, ponieważ przy prawidłowych wartościach pracy układu, które obecnie ustawiłem w naprawianym TV, pobory mocy powinny być zbliżone. Gdy zwiększyłem nieco prąd LED, to TV się wyłączał, a dobry TV bierze więcej mocy z sieci, co oznacza że prąd LED jest w istocie większy, a ten TV się nie wyłącza. Czy ktoś umiałby to jakoś racjonalnie wytłumaczyć?
 • #15
  wolcik2
  Level 1  
  Witam
  Mam ten sam problem jak wyżej wymieniony, TV włącza się normalnie, działa ok 15-20 minut i gasną LED. Wyłączam pilotem, włączam i działa 10 min. W zasilaczu mam okopcony tranzystor MDD1901 ten od spodu, tymczasowo schładzam go wentylatorem i działa bez problemu. Jutro wymienię tranzystor i dam znać. TV to Technica 42" z Tesco.
 • #16
  Robertdaniel1000
  Level 2  
  klapouszek4, czy możesz mi powiedzieć, który rezystor modyfikowałeś? Jaka jest nazwa i pozycja tego rezystora?
 • #18
  paulser
  Level 2  
  @Robertdaniel1000
  Czy rozwiązałeś swój problem?

  Mam ten sam problem.
  Wszystko działa, ale podświetlenie gaśnie po 10-20 minutach.
  Po włączeniu działa jakiś czas, a następnie ponownie gaśnie.

  Nie widziałem uszkodzonej diody LED,
  przynajmniej nie wizualnie na niebieskim ekranie,
  nie otworzyłem tej części.

  Mam płytę główną 17mb95 210114R3a oraz jako zasilacz 190814R4 17IPS71.
  ..R4 = wersja 4 dla zasilacza?

  Co do innych omawianych tutaj rzeczy to R113 ma u mnie wartość 2,7k (nie zmierzona)
  a MP3994 na mojej płytce zasilacza ma jeszcze S, więc MP9334S.
  Mam nadzieję, że to się zgadza, przykręciłem z powrotem za szybko i zapomniałem zrobić zdjęcie.
 • #19
  st242
  Level 1  
  Mam płytkę 17IPS71, zasilanie LED włącza się na 30 sekund, a następnie wyłącza się podświetlenie LED.

  Sprawdzone różne rezystory, kondensatory i diody - nic oczywistego.

  Wydaje się, że jest związany z ciepłem, ponieważ trwa dłużej, gdy jest zimno i szybciej się wyłącza po włączeniu, więc wyciągnąłem termometr na podczerwień i zeskanowałem płytkę gdy podświetlenie było włączone. Wygląda jak Q17. MOSFET MDD1130 nagrzewa się do 27°C, a następnie podświetlenie zatrzymuje się, a MOSFET ponownie zaczyna chłodzić.

  Zamówiłem zamienny MOSFET, zobaczę, czy to naprawi.
 • #20
  paulser
  Level 2  
  27 stopni nie brzmi dramatycznie, prawda?

  W międzyczasie znalazłem wadliwą diodę w podświetleniu, ale jeszcze nic nie wymieniłem.
 • #21
  uricht248
  Level 2  
  Jestem zachwycony. Porada dotycząca R113 jest na wagę złota. Zdrapałem ścieżkę, a następnie przylutowałem potencjometr montażowy 10kΩ szeregowo z 1,5k za pomocą przewodów. Sukces, urządzenie znów działa. Dziękuję za post.
 • #22
  paulser
  Level 2  
  Nie masz uszkodzonej diody w podświetleniu?

  Jaki dokładnie miałeś problem, który rozwiązałeś?

  A jeśli zmienisz wartość, czy obraz również staje się ciemniejszy?
  Czy to w zasadzie nie zmienia maksymalnej regulowanej jasności podświetlenia?
 • #23
  uricht248
  Level 2  
  Nie, diody są w porządku. Zmierzyłem prąd na wspólnej linii. Prąd wynosił 440 mA przy potencjometrze skręconym w lewo do oporu. Potencjometr dostrajający ustawiony w pozycji środkowej, jako 5kΩ plus 1,5k, ok. 6,5k, prąd teraz to 330 mA. Obraz wygląda trochę ciemniej, ale podświetlenie nie wyłącza się samo i działa przez wiele godzin. Dla mnie całkowity sukces.