Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwarcie w kablu ziemnym YKY ŻO 5x10mm2 - lokalizacja uszkodzenia

marszal01 05 May 2017 17:48 3795 19
e-mierniki
 • #1
  marszal01
  Level 10  
  Witajce,
  Na przyłączu ziemnym między skrzynką energetyczną a szafka z bezpiecznikiami mam zainstalowany kabel ziemny yky żo 5x10mm2 Tele-fonika. Przyłącze ok 50m - niestety mam zwarcie 2 żył. Dysponuje reflektometrem TDR-410 marki Sonel - jednak do precyzyjnego wyznaczenia miejsca zwarcia potrzebna mi jest informacja o impredancji falowej tego przewodu i znany wspolczynnik propagacji.

  Czy ktoś się orientuje jaka impredancje falowa ma jedna żyła 10mm2 przewodu tele-fonica wspomnianego wyzej kabla?

  Dodatkowo wymagane jest zdefiniowanie współczynnika propagacji fali Vp? Jakieś sugestie? Z ciekawosci pobawiłem się z przewodem 3x1,5 i wyszło mi ze Vp to ok 88%. Proszę o informacje jak to wyglada przy przewodzie 10mm2

  Za sugestie typu "weź 10m przewodu i dobierz odpowiednia impredance falowa z góry dziękuję". Szukam konkretnej odpowiedzi na pytanie. Niestety w miescu w ktorym jestem nie mam możliwości dostania przewodu 5x10mm2 a zalezy mi zebym na obiekcie szybko przeprowadził pomiar.

  Pozdrawiam,
  R.
 • e-mierniki
 • #2
  Wirnick
  Level 29  
  A może tak , zmierz pojemność żyły uszkodzonej do "dobrej". Pomiar "dobrej do "dobrej". Proporcja "dobrej" do "złej" jest proporcją długości kabla do odległości uszkodzenia od miejsca dokonywanego pomiaru - przyjemnej pracy w glebie!!! - błąd do 3mb.
 • #3
  kSmuk
  Level 21  
  Czy mógłbyś może napisać coś więcej o tym zwarciu? Czym mierzone, na jakiej podstawie stwierdzone? Powiem szczerze, że jeszcze nie spotkałem się z niemechanicznym uszkodzeniem (bo domyślam się, że o mechanicznym byś wiedział) kabla YKY. Co innego YDY w ziemi, ale to inna bajka.

  Polecam sprawdzić miejsce, w którym kabel wchodzi do ZKP oraz do budynku, to najbardziej prawdopodobne miejsce uszkodzenia.
 • e-mierniki
 • #4
  marszal01
  Level 10  
  Przy podlaczeniu najzwyklejszego multimetra do dwoch zyl piszczy ze obwod zwarty... Generalnie zwarcie jest, miernik sonela rowniez wystarcza mi tylko te dwa parametry opisane w moim pierwszym poscie zeby poznac dokladne.miejsce uszkodzenia....co do centymetra.
 • #5
  Wirnick
  Level 29  
  To w czym problem??? Szukaj - bezczelnie powiem.
 • #6
  opornik7
  Electrician specialist
  marszal01 wrote:
  niestety mam zwarcie 2 żył

  Mysiory przegryzły? Zrobił ktoś pomiary po ułożeniu kabla? Kto lub co uszkodziło izolację?
  Odkop kabel na całej długości i szukaj uszkodzenia lub wezwij chłopaków z laboratorium. Wskażą Ci miejsce uszkodzenia.
 • #7
  marszal01
  Level 10  
  Panowie...jest miernik i nie zalezy mi na odkopaniu przewodu na calej dlugosci. Jesli ktos zna impedancje falowa i wspolczynnik propagacji zyly 10mm2 w kablu 5x10mm2 niech da znac, pozostalym kolegom dziekuje.
 • #8
  djlukas
  Level 27  
  Ja bym próbował dzwonić do Telefoniki i się dowiedzieć.
 • #9
  Wirnick
  Level 29  
  Masz miernik - przeczytaj chociaż dokumentację tego miernika - nie zawracaj gitary !!!
 • Helpful post
  #10
  marcinolesno

  Level 17  
  Jak widzisz Kolego z instrukcji grubość żyły ani nawet jej materiał nie ma znaczeni w prędkości propagacji. Znaczenie ma materiał izolacji. Teoretycznie więc możesz sobie doświadczalnie wyznaczyć na dowolnym YKY. Tyle teoria, a moja niewielka jeszcze w tej kwestii praktyka wskazuje, że jeden YKY nie jest równy drugiemu YKY. Z moich doświadczeń wynika, że prędkość w granicy 80m/us się sprawdza, ale to po zmianie jednostek daleko co do Twoich 88%. Impedancja dla kabli energetycznych wielkiego znaczenia nie ma, ustawisz 50 i będzie OK. Jeśli umiesz dokładnie określić długość kabla to na zdrowych żyłach najdokładniej ustalisz prędkość propagacji. Im dokładniej określisz długość, tym lepiej ustalisz prędkość a to jedynie Ci da zadowalające rezultaty w lokalizacji.
 • #11
  zbich70
  Level 43  
  marszal01 wrote:
  zeby poznac dokladne.miejsce uszkodzenia....co do centymetra.

  Zapytam z ciekawości - do czego taka dokładność ?
  I tak wykop (lub rozkucie jeśli uszkodzenie jest w budynku) musisz zrobić dużo większe, żeby założyć zestaw naprawczy.
  Zrób pomiary na ustawieniach rekomendowanych przez producenta.
  Z obydwu końców kabla. Jeśli wyniki się pokryją, jesteś na miejscu.
 • #12
  marszal01
  Level 10  
  @MarcinOlesno: Dzięki za informację, jutro podjadę na budowę i sprawdzę te wartości. Dam znać co udało mi się ustalić. Wielkie dzięki za informacje.

  Pozdrawaim!
 • #13
  CYRUS2
  Level 42  
  Zwarcie 2 żył w kablu ziemnym ?
  To się kupy nie trzyma.
  Multimetrem się rezystancji żył kabla nie mierzy.
  Należy pomierzyć metodą techniczną prądem 5-10A.

  Nie neguje że jest dobrze - tylko , że to nie jest zwarcie, tylko = upływ.

  Musieli robotnicy coś wyczyniać, czymś kabel "najechali" itp.
 • #15
  Darom
  Electrician specialist
  marszal01 wrote:
  śjednak do precyzyjnego wyznaczenia miejsca zwarcia potrzebna mi jest informacja o impredancji falowej tego przewodu i znany wspolczynnik propagacji.
  Czy ktoś się orientuje jaka impredancje falowa ma jedna żyła 10mm2 przewodu tele-fonica wspomnianego wyzej kabla

  Nie ma czegoś takiego jak impedancja falowa jednej żyły (jest to iloraz napięcia i natężenia prądu) - wymaga ona dwóch żył (przynajmniej). Myślę, że sugerowana przez kol. marcinolesno wartość 50 omów bedzie trafiona. Jeśli kolega dokładnie chce wyznaczyć wartość Zf to proponuję zapiąc na dwie nieuszkodzone żyły kabla potencjometr 120omów i ustalić wartość rezystancji (a właściwie zakres) przy którym kabel stanie się nieskończenie długi (przynajemniej tak powinien pokazywać reflektometr).
  marszal01 wrote:
  te dwa parametry opisane w moim pierwszym poscie zeby poznac dokladne.miejsce uszkodzenia....co do centymetra.

  Dokładność co do centymetra? to nierealne - myślę, że realna dokładność to ok 2m. Przyznam się, że nigdy w ręce nie miałem tego (Sonela) reflektometru. W firmie mamy reflektometr do pomiarów światłowodów i kabli teletechnicznych, więc jakieś minimalne doświadczenie w tej dziedzinie mam - dodatkowo pod koniec lat osiemdziesiątych miałem praktyki na samochodzie pomiarowym w ZEŁT, ale to dawne dzieje.

  Współczynik propagacji zależy (jak pisał kol. marcinolesno) od współczynika przenikalności izolatora. Faktycznie jest tak dla linii bezstratnych, ale w wielu przypadkach i tak jest dla linii stratnych w granicach rozsądnego błedu.
  Wyznaczenie współczynnika propagacji (nvp) w ww. przypadku należy przeprowadzić przprowdzając kalibrację na dwóch nieuszkodzonych żyłach tego kabla. Znając całkowitą długość kabla i wartość długości odczytaną z miernika - odpowiednio skorygować nvp. Wartość 0,88 jest moim zdaniem nie realna, przykładowo przy spianowanym PE (przewody telekomunikacyjne ) osiąga się 0,78. Przy YDY czy YKY spodziewałbym się bardziej, że będzie to coś ok 0,5 (na pewno poniżej 0,6), ale dawno takich przewodów nie mierzyłem.

  CYRUS2 wrote:
  Zwarcie 2 żył w kablu ziemnym ?
  To się kupy nie trzyma.
  Na praktykach w ZEŁM były wyjazdy do lokalizacji uszkodzeń kabla ziemnego (np. zasilającego blok), gdzie były to zwarcia - jeśli nawet nie metaliczne to na pewno takie, że zadziałały BM-y je zabezpieczające, przy czym nie było jasnej przyczyny (np. uszkodzenia w wyniku robót budowlanych). Ale więcej na pewno napiszą koledzy, którzy się obecnie takimi uszkodzeniami zajmują.

  pzdr
  -DAREK-
 • #16
  kortyleski
  Level 43  
  Kabel ma też swoją rezystancję dla prądu stałego. Wystarczy na obu końcach zmierzyć ją dla zwartych żył i nie trzeba reflektometru. Dokładność wyjdzie podobna... Oczywiście pomiar metodą techniczną.
 • #17
  Darom
  Electrician specialist
  kortyleski wrote:
  Kabel ma też swoją rezystancję dla prądu stałego. Wystarczy na obu końcach zmierzyć ją dla zwartych żył i nie trzeba reflektometru. Dokładność wyjdzie podobna... Oczywiście pomiar metodą techniczną.


  Przy metalicznym zwarciu - jak najbardziej - powiem więcej, z mojej praktyki dokładność będzie nawet lepsza niż przy TDR. Jednak gdy rezystancja upływu jest przewyższa rezystancję przewodów - TDR staje się niezastąpiona.

  pzdr
  -DAREK-
 • #18
  kortyleski
  Level 43  
  marszal01 wrote:

  Przy podlaczeniu najzwyklejszego multimetra do dwoch zyl piszczy ze obwod zwarty.

  Jeśli to jest metoda pomiaru to... Zwarcie metaliczne czy woda w kablu. Jakie to ma znaczenie? Jak mnie uczono miernictwa to o sonelu nawet jego twórcy nie mieli jeszcze pojęcia.
  Na dziś ten kabel mogę z dużą dokładnością przemierzyc akumulatorem samochodowym, żarówką H4 i dwoma multimetrami. Bez wklepywania jakichś cudownych parametrów
 • #19
  marcinolesno

  Level 17  
  Może będzie Kolega zatem tak uprzejmy i nam też powie jak to zrobić. Wkońcu całe życie się człowiek uczy.
 • #20
  kortyleski
  Level 43  
  Przecież już napisałem. Pomiar rezystancji metodą techniczną. Zwartych żył z obu końców kabla. Dalej, znając całkowitą długość kabla zostaje matematyka na poziomie podstawówki.