Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak połączyć silnik trójfazowy 5,5 kW w trójkąt/gwiazda?

pysy 07 May 2017 21:48 3369 9
    pysy
    Level 9  
    Witam
    Chcę uruchomić silnik trójfazowy (poniżej tabliczka) przez przełącznik gwiazda/trójkat
    Na przełączniku mam typowe oznaczenia cewek U,W,V i fazy L1,L2,L3. Natomiast w silniku mam jakieś ruskie oznaczenia
    Pytanie które przewody z silnika dać na przełącznik? Pomijając przewód ochronny gdzie podłączyć masę? Na obudowę silnika?
    Z góry dziękuję
    karolark
    Level 42  
    bubu1769 wrote:
    Zdejmij ten mostek u góry i pomierz gdzie masz które uzwojenia.
    Tak poza tym to to chyba niekoniecznie dobry dział.

Z dzialem masz racje ale mierzyć nie ma co chyba że silnik niepewny - to zwykla gwiazda :D
    bubu1769
    Level 42  
    Uzwojenia warto by sprawdzić pod kontem kolejności na kostce, intuicja mówi ze powinno być prawidłowo po skosie skoro chyba nikt wcześniej przy tym nie grzebał ale rozsądek widzi CCCP a to może dużo zmieniać.
    e2rd.o
    Level 20  
    bubu1769 wrote:
    Uzwojenia warto by sprawdzić pod kontem kolejności na kostce, intuicja mówi ze powinno być prawidłowo po skosie skoro chyba nikt wcześniej przy tym nie grzebał

Tego silnika nie podłączysz w gwiazda/trójkąt, pisze 220/380 i 380 w gwiazdę.
    Teraz doczytałem, że codziennie o to samo się pytasz albo to zbieg okoliczności. Link
    stefanisko
    Level 14  
    W naszej sieci elektrycznej 230/400V, nie wolno tego silnika łączyć w trójkąt - tylko w gwiazdę. Przy połączeniu w trójkąt silnik się spali! Tak wynika z tabliczki . Zresztą on jest już połączony w gwiazdę. Zasilanie należy podać na C1,C2,C3.
    pysy
    Level 9  
    Sprawdziłem miernikiem uzwojenia, na kostce są po skosie. Sprawdziłem rezystancję uzwojeń, są porównywalne. Podpiąłem w gwiazdę - śmiga:-)
    Dzięki za pomoc:-)