Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję układu uzwojeń wirnika - prądnica Junak M10

27 Lip 2005 15:28 5263 7
 • Poziom 11  
  Chciałbym przezwoić wirnik prądnicy od junaka i potrzebuję układ uzwojeń, tj. liczba zwoi i układ w żłobkach.
  Proszę o pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  Przezwajałem kiedyś kilka takich wirników , ale danych nawojowych już raczej nieznajdę . Dane nawojowe można ustalić bez najmniejszego problemu , w trakcie demontazu uszkodzonego uzwojenia . Drut nawojowy o ile pamiętam ma średnice ok . 0,7mm i zezwuj ma 6zwoi . Uzwojenie pętlicowe . Najprościej będzie zaznaczyć lamelkę komutatora do której podłączony jest koniec ostatniej nawiniętej cewki i żłobki w których leżą obydwa boki nawiniętej cewki . Po odwinięciu uzwojenia należy zaznaczyć lamelkę do której podłączony jest początek rozwijanej cewki . Przy odwijaniu 2-go zezwoju określamy kierunek nawijania kolejnych cewek i możemy spokojnie usunąć resztę uzwojenia . Wszystkie zezwoje są powtarzalne tzn . jest taka sama ilość zwoi i przy uzwojeniu pętlicowym koniec pierwszej cewki jest początkiem następnej . Ponieważ jak wspomniałem od czasu gdy przezwajałem ostatni wirnik minęlo sporo czasu , proszę się nie sugerować podanymi danymi (pamięć bywa zawodna) . W razie wątpliwości proszę pytać . Jeśli wirnik niebędzie wyważany to ze wzgl. na trwałość łożysk , warto nawinąć uzwojenie typu H .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 11  
  Dzięki za wskazówki. Rozpracowałem układ uzwoeń. Znajduje się on w załączniku. Uzwojenia nawijane jest dwoma drutami jednocześnie i ma 2x 6 zwoi drutu 0,7 mm.
  Na stojanie znajduje się uzwojenie złożone z 2 szeregoeo połączonych uzwojeń : 380 swoi fi 0,7 i 7 zwoi fi 0,4.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Proponuję nawijać pojedyńczym drutem , będzie przy połączaniu do komutatora mniej problemów z identyfikacją wyprowadzeń . Jeśli chodzi o stojan to nie miałem potrzeby przezwajania i nieznam danych nawojowych . Jeśli z punktu połączenia cewek jest wyprowadzony odczep to powinno być ok . Na odczepie max. ładowanie , a na końcu 0,45 małe .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 10  
  dzis napotkalem problem przy regeneracji pradnicy do m72 (6V 45W) czy moge sugerowac sie pdf-em podanym wyzej przy przezwajaniu wirnika w emce? oczywiscie dane nawojowe zdejme przy odwijaniu
 • Poziom 25  
  Pod tym linkiem znajduje się schemat instalacji: http://arecki1113.republika.pl/m72.jpg . Wirnik, o ile posiada uzwojenie pętlicowe to będzie nawijany podobnie. Należy jednak dokładnie odtworzyć dane nawojowe. Najlepiej rozwinąć jeden zewnętrzny zezwój i porównać ze schematem pdf., zaznaczając jednocześnie podłączenia do komutatora. Dopiero po narysowaniu fragmentu uzwojenia można rozwinąć całe uzwojenie.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  ten schemacik znam juz na pamiec chodzi mi bardziej o info ktore podales! dzieki
  a jeszcze lepiej gdyby ktos mial schemat el samej pradnicy ale to juz raczej prawie niemozliwe
 • Poziom 25  
  Ile żłobków ma wirnik tej prądnicy i ile działek (lamel) ma komutator? Przy rozwijaniu sprawdź czy nie jest zastosowane uzwojenie faliste i ewentualnie połączenie wyrównawcze, gdyż takie cuda można spotkać w niektórych prądnicach, a tej niestety nie miałem szczęścia mieć w rękach. Nie sugeruj się zbytnio schematem prądnicy Junaka, gdyż Twój wirnik może posiadać taki sam rodzaj uzwojenia, ale inne łączenie, ilość zwoi i średnicę drutu.