Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia?

24 Mar 2017 18:36 4047 14
  • Poziom 18  
    Witam, postanowiłem przewinąć uzwojenie uszkodzonego wirnika od swojej ukośnicy, mam akurat zapas drutu nawojowego oraz dostęp do wyważarki, więc powinno się udać.
    Wirnik posiada 12 żłobków, a komutator 24, zwymiarowany na poniższym zdjęciu (może ktoś posiada taki wirnik na sprzedaż lub wie gdzie można zdobyć?) silnik teoretycznie ma moc 1500 W:

Problem w tym, że mam kłopot z odtworzeniem uzwojenia, tak jakby było nawijane dwoma drutami jednocześnie na przemian, co kilka zwoi – spotkał się może ktoś z takim typem ułożenia?
    Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia? Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia?

Tyle udało mi się odtworzyć, sorry za koślawy rysunek
  • Poziom 23  
    Szanowny Kolego ,czy kiedykolwiek wykonywałeś przezwajanie wirnika ?. Bo z
    tego co czytam i widzę nigdy tego nie Robiłeś i nie Zrobisz tego poprawnie.
    Widoczny wirnik posiada bardzo proste uzwojenie wykonane podwójnym drutem.
    Stan komutatora wygląda na dobry ,więc wykonanie przezwojenia fachowo
    i wyważenie powinno przynieść zadowalające efekty. Przed usunięciem starego
    uzwojenia należy "zdjąć" schemat połączeń tego uzwojenia .Oczyścić żłobki
    ułożyć nową izolację i uzwoić ponownie, następnie połączyć z komutatorem .
    Zaklinować uzwojenie ,sprawdzić ciągłość uzwojeń zaimpregnować i wyważyć.
    Poskładać maszynę elektryczną i uruchomić na niskim napięciu i małych obrotach
    pomierzyć pobierany prąd ,dotrzeć szczotki i powoli zwiększając napięcie do
    nominalnego obserwować jego zachowanie. Jeżeli było wszystko wykonane
    starannie i maszyna się nie grzeje nadmiernie i nie ma iskrzenia ,cieszyć się jej
    uzytkowaniem
  • Poziom 18  
    Elmont napisał:
    Szanowny Kolego ,czy kiedykolwiek wykonywałeś przezwajanie wirnika ?.

Heh masz rację, przezwajanie wirnika robiłem zaledwie kilka razy na praktykach jakieś 20 lat wstecz, natomiast stojan zdarzyło mi się częściej przewijać ;)
    Traktuję to jako weekendowe wyzwanie ;)

Piszesz również, że "Widoczny wirnik posiada bardzo proste uzwojenie wykonane podwójnym drutem" - masz może rozrysowane takie uzwojenie?

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Kurcze nie wiem czy ogarnia mnie już pomroczność, czy już za dużo jak na dzisiaj, ale znalazłem kilka fajnych filmików na yt, ale nawinięcie mojego wirnika w porównaniu do tych z linku jest zupełnie inne, tak jak pisałem wcześniej - jakby było nawijane dwoma drutami jednocześnie na przemian, co kilka zwoi co uniemożliwia proste odwinięcie?

https://www.youtube.com/watch?v=V6-w6LmYhnE
    https://www.youtube.com/watch?v=th1QIolXpuY&t=129s
    https://www.youtube.com/watch?v=_K05Y6yDbnA
  • Poziom 43  
    shel82 napisał:
    Traktuję to jako weekendowe wyzwanie

Weź może zagriluj , bo stracisz kasę na drut i lakier i tak się rozleci bo wirnik musi być wyważony po wszystkim.
    Nara.
  • Poziom 18  
    Strumien swiadomosci swia napisał:

Weź może zagriluj , bo stracisz kasę na drut i lakier i tak się rozleci bo wirnik musi być wyważony po wszystkim.

Pisałem przecież, że do wyważarki mam dostęp u znajomego w pracy więc temat ten mnie interesuje, problemem jest schemat nawinięcia uzwojenia, które jest poprzeplatane - potrzebowałbym przykładowy schemat takiego uzwojenia skoro jest ono dość prosto nawinięte, a na zdjęciu poniżej zaznaczyłem o co dokładni mi chodzi:

Widać, że uzwojenie pojedynczej cewki przeplata się co cztery uzwojenia z drugim, wieć muszę odwijać jednocześnie z dwóch stron, ale mam ponadrywane w kilku miejscach i nie mogę dojść do ładu jak to jest nawinięte...
  • Poziom 18  
    Ponownie swoje zapytanie odnośnie schematu uzwojenia tego wirnika może ktoś posiada podobne?

Pytam, bo byłem dzisiaj w dwóch zakładach i w jednym stwierdzili, że rzeczywiście jakoś dziwnie nawinięte te uzwoje, a w drugim człowiek stwierdził, że nie opłacalna to robota. ..

Może ktoś poleci jakiś zakład w mazowieckim?

Dodano po 18 [godziny] 18 [minuty]:

Oglądając inne wirniki z pozostałych elektronarzędzi zaczynam się zastanawiać czy aby na pewno mój wirnik fabrycznie był dobrze nawinięty - dodam, że działał może 15 min, a te nietypowe nawinięcie jest właśnie błędem przez co wirnik się uszkodził?
  • Poziom 18  
    Udało mi się otworzyć schemat nawinięcia, ale ponawiam swoje zapytanie odnośnie nietypowego nawinięcia, tzn. wychodzi na to, że po cztery zwoje z danej ceki są nawinięte na kolejną - czy to jest poprawne i czemu ma służyć?
  • Poziom 2  
    Witam, mam wymiarowo taki sam wirnik do przezwojenia tylko w moim nie bylo przeplatane uzwojenie. Rozcinałem go chaotycznie i nie jestem piewien ilosci zwoi cewki wyszlo mi 15 zw. Czy mógłbyś sie podzielic swoimi odczytami ew schematem.

Urządzenie to ukośnica Guild BMS210GS 1700W
  • Moderator Elektrotechnika
    Dobrym zwyczajem jest podać typ maszyny i producenta, wtedy może szybciej ktoś pomoże.
  • Poziom 13  
    Witam. Przy okazji forum spytam Was Koledzy, czy silnik SZJe 44b można przezwoić tak, że są dwie grubości drutu? Wygląda tak, że większość zwojów jest nawinięta drutem 1,2 a część drutem 0,8. Czy tak przezwojony silnik będzie równomiernie pracował i obciążał fazy?
    Admina forum przepraszam, że nie w temacie, ale nie wiem, gdzie się podpiąć. Temat nietypowy.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Samochody
    pskal32 napisał:
    silnik SZJe 44b

A co on ma wspólnego z silnikiem komutatorowym i wirnikiem do niego?
    pskal32 napisał:
    Admina forum przepraszam, że nie w temacie, ale nie wiem, gdzie się podpiąć

Załóż sobie swój temat.
    pskal32 napisał:
    większość zwojów jest nawinięta drutem 1,2 a część drutem 0,8

Albo jakiś śmieciarz to przezwajał tym co miał pod ręką, albo silnik jest dwoma drutami równolegle nawijany.
    Nawet jeśli dwoma to za duże różnice w przekroju i tu zgoda nawijany przez pana Henia w piwnicy.Tam jest Φ1,25
  • Poziom 33  
    A może ktoś go kombinował pod 220V?
    Bieda z nędzą napisał:
    A może ktoś go kombinował pod 220V?

Przy tej mocy?
  • Poziom 33  
    Sam mam silnik, nie wiem o jakim oznaczeniu, ale stary, pewnie jeszcze nie Tamel a być może Belma. Wznios wału 132mm. Silnik jest na 220V; kondensator wielkości puszki po towocie.
    Skad to teść przywlókł to nie wiem.