Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia?

shel82 24 Mar 2017 18:36 2829 14
  • #1 24 Mar 2017 18:36
    shel82
    Poziom 18  

Witam, postanowiłem przewinąć uzwojenie uszkodzonego wirnika od swojej ukośnicy, mam akurat zapas drutu nawojowego oraz dostęp do wyważarki, więc powinno się udać.
    Wirnik posiada 12 żłobków, a komutator 24, zwymiarowany na poniższym zdjęciu (może ktoś posiada taki wirnik na sprzedaż lub wie gdzie można zdobyć?) silnik teoretycznie ma moc 1500 W:

Problem w tym, że mam kłopot z odtworzeniem uzwojenia, tak jakby było nawijane dwoma drutami jednocześnie na przemian, co kilka zwoi – spotkał się może ktoś z takim typem ułożenia?
    Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia? Przezwojenie wirnika - problem z odtworzeniem uzwojenia?

Tyle udało mi się odtworzyć, sorry za koślawy rysunek

0 14
  • #2 24 Mar 2017 19:34
    Elmont
    Poziom 23  

Szanowny Kolego ,czy kiedykolwiek wykonywałeś przezwajanie wirnika ?. Bo z
    tego co czytam i widzę nigdy tego nie Robiłeś i nie Zrobisz tego poprawnie.
    Widoczny wirnik posiada bardzo proste uzwojenie wykonane podwójnym drutem.
    Stan komutatora wygląda na dobry ,więc wykonanie przezwojenia fachowo
    i wyważenie powinno przynieść zadowalające efekty. Przed usunięciem starego
    uzwojenia należy "zdjąć" schemat połączeń tego uzwojenia .Oczyścić żłobki
    ułożyć nową izolację i uzwoić ponownie, następnie połączyć z komutatorem .
    Zaklinować uzwojenie ,sprawdzić ciągłość uzwojeń zaimpregnować i wyważyć.
    Poskładać maszynę elektryczną i uruchomić na niskim napięciu i małych obrotach
    pomierzyć pobierany prąd ,dotrzeć szczotki i powoli zwiększając napięcie do
    nominalnego obserwować jego zachowanie. Jeżeli było wszystko wykonane
    starannie i maszyna się nie grzeje nadmiernie i nie ma iskrzenia ,cieszyć się jej
    uzytkowaniem

0
  • #3 24 Mar 2017 21:33
    shel82
    Poziom 18  

Elmont napisał:
    Szanowny Kolego ,czy kiedykolwiek wykonywałeś przezwajanie wirnika ?.

Heh masz rację, przezwajanie wirnika robiłem zaledwie kilka razy na praktykach jakieś 20 lat wstecz, natomiast stojan zdarzyło mi się częściej przewijać ;)
    Traktuję to jako weekendowe wyzwanie ;)

Piszesz również, że "Widoczny wirnik posiada bardzo proste uzwojenie wykonane podwójnym drutem" - masz może rozrysowane takie uzwojenie?

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Kurcze nie wiem czy ogarnia mnie już pomroczność, czy już za dużo jak na dzisiaj, ale znalazłem kilka fajnych filmików na yt, ale nawinięcie mojego wirnika w porównaniu do tych z linku jest zupełnie inne, tak jak pisałem wcześniej - jakby było nawijane dwoma drutami jednocześnie na przemian, co kilka zwoi co uniemożliwia proste odwinięcie?

https://www.youtube.com/watch?v=V6-w6LmYhnE
    https://www.youtube.com/watch?v=th1QIolXpuY&t=129s
    https://www.youtube.com/watch?v=_K05Y6yDbnA

0
  • #4 24 Mar 2017 23:24
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

shel82 napisał:
    Traktuję to jako weekendowe wyzwanie

Weź może zagriluj , bo stracisz kasę na drut i lakier i tak się rozleci bo wirnik musi być wyważony po wszystkim.
    Nara.

1
  • #5 25 Mar 2017 10:10
    shel82
    Poziom 18  

Strumien swiadomosci swia napisał:

Weź może zagriluj , bo stracisz kasę na drut i lakier i tak się rozleci bo wirnik musi być wyważony po wszystkim.

Pisałem przecież, że do wyważarki mam dostęp u znajomego w pracy więc temat ten mnie interesuje, problemem jest schemat nawinięcia uzwojenia, które jest poprzeplatane - potrzebowałbym przykładowy schemat takiego uzwojenia skoro jest ono dość prosto nawinięte, a na zdjęciu poniżej zaznaczyłem o co dokładni mi chodzi:

Widać, że uzwojenie pojedynczej cewki przeplata się co cztery uzwojenia z drugim, wieć muszę odwijać jednocześnie z dwóch stron, ale mam ponadrywane w kilku miejscach i nie mogę dojść do ładu jak to jest nawinięte...

0
  • #6 28 Mar 2017 09:09
    shel82
    Poziom 18  

Ponownie swoje zapytanie odnośnie schematu uzwojenia tego wirnika może ktoś posiada podobne?

Pytam, bo byłem dzisiaj w dwóch zakładach i w jednym stwierdzili, że rzeczywiście jakoś dziwnie nawinięte te uzwoje, a w drugim człowiek stwierdził, że nie opłacalna to robota. ..

Może ktoś poleci jakiś zakład w mazowieckim?

Dodano po 18 [godziny] 18 [minuty]:

Oglądając inne wirniki z pozostałych elektronarzędzi zaczynam się zastanawiać czy aby na pewno mój wirnik fabrycznie był dobrze nawinięty - dodam, że działał może 15 min, a te nietypowe nawinięcie jest właśnie błędem przez co wirnik się uszkodził?

1
  • #7 07 Sie 2017 16:46
    shel82
    Poziom 18  

Udało mi się otworzyć schemat nawinięcia, ale ponawiam swoje zapytanie odnośnie nietypowego nawinięcia, tzn. wychodzi na to, że po cztery zwoje z danej ceki są nawinięte na kolejną - czy to jest poprawne i czemu ma służyć?

0
  • #8 05 Wrz 2017 09:43
    Lipek24
    Poziom 2  

Witam, mam wymiarowo taki sam wirnik do przezwojenia tylko w moim nie bylo przeplatane uzwojenie. Rozcinałem go chaotycznie i nie jestem piewien ilosci zwoi cewki wyszlo mi 15 zw. Czy mógłbyś sie podzielic swoimi odczytami ew schematem.

Urządzenie to ukośnica Guild BMS210GS 1700W

0
  • #9 05 Wrz 2017 22:50
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Dobrym zwyczajem jest podać typ maszyny i producenta, wtedy może szybciej ktoś pomoże.

0
  • #10 23 Wrz 2017 15:14
    pskal32
    Poziom 12  

Witam. Przy okazji forum spytam Was Koledzy, czy silnik SZJe 44b można przezwoić tak, że są dwie grubości drutu? Wygląda tak, że większość zwojów jest nawinięta drutem 1,2 a część drutem 0,8. Czy tak przezwojony silnik będzie równomiernie pracował i obciążał fazy?
    Admina forum przepraszam, że nie w temacie, ale nie wiem, gdzie się podpiąć. Temat nietypowy.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 23 Wrz 2017 15:42
    robokop
    Moderator Samochody

pskal32 napisał:
    silnik SZJe 44b

A co on ma wspólnego z silnikiem komutatorowym i wirnikiem do niego?
    pskal32 napisał:
    Admina forum przepraszam, że nie w temacie, ale nie wiem, gdzie się podpiąć

Załóż sobie swój temat.
    pskal32 napisał:
    większość zwojów jest nawinięta drutem 1,2 a część drutem 0,8

Albo jakiś śmieciarz to przezwajał tym co miał pod ręką, albo silnik jest dwoma drutami równolegle nawijany.

0
  • #12 23 Wrz 2017 22:32
    Topolski Mirosław

Nawet jeśli dwoma to za duże różnice w przekroju i tu zgoda nawijany przez pana Henia w piwnicy.Tam jest Φ1,25

0
  • #13 24 Wrz 2017 18:10
    Bieda z nędzą
    Poziom 31  

A może ktoś go kombinował pod 220V?

0
  • #14 24 Wrz 2017 18:56
    Topolski Mirosław

Bieda z nędzą napisał:
    A może ktoś go kombinował pod 220V?

Przy tej mocy?

0
  • #15 24 Wrz 2017 19:06
    Bieda z nędzą
    Poziom 31  

Sam mam silnik, nie wiem o jakim oznaczeniu, ale stary, pewnie jeszcze nie Tamel a być może Belma. Wznios wału 132mm. Silnik jest na 220V; kondensator wielkości puszki po towocie.
    Skad to teść przywlókł to nie wiem.

0